prichiny gipergidroza - 1

Како да се ослободите од потењето под пазувите - до 70-80% од населението бара оптимални решенија за овој проблем. На крајот на краиштата, влажните дамки предизвикуваат не само физичко, туку и психолошко непријатност. Денес ...
Obzoroff
фотолија 132886252 xs - 9

Почетокот на болести на кардиоваскуларниот систем честопати е тешко да се препознае, бидејќи нивниот тек е таинствен и бавен. Сепак, незабележаните симптоми на срцеви заболувања може да доведат до ситуација кога нешто ќе се направи ...
Obzoroff
тонометр1 599x370 - 19

Мерењето на крвниот притисок е метод за мерење на притисокот на крвта врз theидовите на крвните садови. Со други зборови, тоа е притисок што произлегува од срцето и се произведува во артериите. Крвен притисок ...
Obzoroff
типологија кожниго дерматита - 25

Дерматитисот е воспалителен процес кој се карактеризира со изразени кожни болести. Интеракцијата со кожата на хемиски, биолошки и физички супстанции доведува до неизбежна алергиска реакција. Не станува збор за заразно заболување, што значи ...
Obzoroff
poverhnostnyy гастрит - 27

Современиот ритам на живот, стресот и неправилната исхрана доведуваат до фактот дека стомакот на една личност почнува да боли. Како по правило, ние не придаваме големо значење на таков непријатен симптом. Па, ќе боли ...
Obzoroff
симптомија пишевој непереносимости - 29

Нетолеранција на храна е одговор на организмот на одредена храна и хранливи материи. Таквите процеси може да се појават кога дигестивниот систем не е во можност целосно или делумно да асимилира некои хранливи ...
Obzoroff
stounterapiya - 31

Од античко време, светот на каменот го привлекува човекот. Камчиња и минерали служат како украси што ги воодушевуваат окото и душата. Но, тие се во состојба да му дадат на својот сопственик сила и здравје, убавина и ...
Obzoroff
избор на датум на фенг шуи - 35

Доцнењето во менструацијата е доста честа појава кај жените. Таа е секогаш алармантна, предизвикувајќи стравови во непланирана бременост. Постои сигурен начин да се исклучи бременоста од списокот на причини што предизвикале доцнење и да брзаш со менструацијата. Пред ...
Obzoroff
rasstroystva pischevogo povedeniya - 39

Денес, во прилог на проблемот со дебелината, постои уште една, не е помалку опасна - нарушувања во исхраната. Најпознат меѓу нив се анорексија и булимија, заеднички меѓу адолесценти и земјите аспиранти ...
Obzoroff
taynaya sila paltsev i akupunktura - 41 година

Човечките раце се наши најнеопходни помагачи. Тие не само што помагаат во вршење на различна физичка работа, туку имаат и моќ на лекување. Во античко време, луѓето се третирале на сосема поинаков начин отколку во ...
Obzoroff
7895e19659e4961bddb8d7d9203b1233 - 43

Аеросолните инхалатори бараат посебна техника, што е многу важно да се совлада за третманот да биде ефикасен. Инхалаторите за прав се многу полесни за употреба. Многу од нив се опремени и со бројачи на дози кои овозможуваат ...
Obzoroff
шизофренија симптомија - 45

Шизофренијата е хронично ментално нарушување кое започнува рано во животот и честопати има лоши резултати. Најкарактеристични симптоми на шизофренија: пациентите слушаат силен глас, гледаат халуцинации, развиваат ...
Obzoroff
листја и семена шамбали - 47

Секоја жена сака нејзините гради да бидат цврсти и здрави. Оваа статија претставува домашни методи за зголемување на бистата. Тие се сто проценти природни и безбедни, што не може да се каже ...
Obzoroff
- 51

Ако внимателно започнете да следите што влегува во вашата уста, веројатно ќе забележите дека покрај храната, секој ден користиме и некакви хемиски соединенија. Со други зборови,...
Obzoroff
онанизам и мастурбација полза или или - 53

Може да се слушнат многу легенди за мастурбација или мастурбација, почнувајќи од верувања дека мастурбацијата може да доведе до слепило, до митови дека таквата форма на самозадоволување може да предизвика раст на косата ...
Obzoroff
Температурни вредности кај дете

Брз скок во колоната жива на скалата на термометар значи дека инфекцијата влегла во телото и имунитетниот систем реагирал. Зголемената температура е придружена со: треска, слабост, летаргија, болки, општа малаксаност, ...
Obzoroff
вред куренија сигарет - 61

Многу пушачи велат дека можат да се откажат од пушењето во секое време, тие едноставно не сакаат да се откажат од моментот. За жал, не многумина беа во можност да избегаат од заробеништвото на тутунот ...
Obzoroff

Написи со препораки за третман на вообичаени болести, методи за само-дијагностицирање и совети за превенција.

Овој дел обединува информации за симптомите и третманот на разни болести, што овозможува само-дијагностицирање и навремен контакт со специјалист. Објавениот материјал влијае на полето на кардиоваскуларниот, репродуктивниот, дигестивниот, респираторниот систем, како и мускулно-скелетниот систем. Во блоковите "Третман" можете да видите корисни препораки за елиминирање на разни болести - како на традиционален начин, така и преку методите на традиционална медицина. Сепак, втората опција прво мора да се договори со лекарот.
Материјал посветен на педијатрија. Во списанието Obzoroff се објавуваат информации за болести кои се јавуваат кај деца. Исто така, разгледува компетентни опции за обезбедување медицинска нега во случаи со различен степен на сложеност. На пример, алгоритам за нормализирање на телесната температура кај деца со хипертермија. Дадени се професионални препораки за подобрување на состојбата на детето.
Написи за дерматологија. Веб-страницата содржи материјал за карактеристиките на третманот на псоријазата, причините за изгледот и начините да се елиминира прекумерното потење во пазувите. Исто така, детално се опишани видовите на дерматитис, се даваат професионални препораки за да се елиминира оваа болест. Делот ја допира и темата на габични лезии на кожата - наведени се причините за појавата на таквата патологија, се откриваат сегашните методи за нејзино отстранување.

Објавуваме материјал за видовите ментални нарушувања, наведени се манифестациите на овие патологии и начините на справување со нив. Детално се разгледуваат болести како што се депресија, шизофренија, како и карактеристики на нивната прогресија и опции за елиминација. Написите за психоемоционални нарушувања даваат корисни совети за тоа како да се отстранат проблемите како што е несоницата.
Во овој дел, можете да видите информации за најчестата болест на респираторниот систем - за бронхијална астма. Тука, детално се опишани карактеристиките на прогресијата на болеста, карактеристичните симптоми и оптималните начини за олеснување на здравјето при напади на задушување.
Од написите објавени во овој дел, можете да дознаете за вообичаени и ретки болести на дигестивниот систем. Материјалот детално ги опишува карактеристичните симптоми за секоја патологија на гастроинтестиналниот тракт, ги поставува опциите за оптимално дијагностицирање и лекување. Детално се разгледува болест како гастритис - можете да се запознаете со причините за развој на воспаление и како да го запрете. Детално се опишани опциите за елиминирање на болеста, се допира темата за исхрана, што треба да се почитува со ова прекршување. Можете исто така да најдете корисни информации за тоа како да го исчистите црниот дроб.
Веб-страницата Обзороф содржи материјал за болести на мускулно-скелетниот систем и опции за елиминирање на разни патологии на зглобовите. Се разгледуваат болести како артроза, остеохондроза, хореа, ревматизам. Од написите можете да дознаете за причините за развојот на наведените повреди, факторите што создаваат поволни услови за појава на одредена повреда. Исто така, написите на тема ортопедија содржат информации за дијагноза на состојбата на деловите на мускулно-скелетниот систем, оптималните начини на лекување. Во делот можете да се запознаете со материјалот, што укажува на компаративните карактеристики на два лека - Диклофенак и Невродикловит. Откако ќе ги прочитате информациите, можете да ги оцените предностите и недостатоците на секоја од нив и да го надополните вашето знаење со корисни информации.
Публикациите објавени во овој дел детално ги откриваат видовите, причините за развој на машката и женската неплодност, како и опциите за нивно отстранување. Благодарение на препораките презентирани во статиите, можно е да се врати плодноста. Од написите можете да дознаете за начините за стимулирање на менструалниот циклус, особеностите на набавката на еротски добра. Материјалот детално објаснува зошто е важно да имате стабилен сексуален живот.
На страниците на нашето списание има детален материјал за нетолеранција на храна, особеностите на терапевтската диета за разни болести. Написите исто така содржат корисни информации за причините за развој и опциите за елиминирање на нарушувањата како што се булимија и анорексија. Колективно, тие спаѓаат во категоријата Нарушувања во исхраната. Проучувајќи ги информациите за секоја од овие болести, можете навремено да ги идентификувате нивните знаци и да ја запрете секоја патологија во рана фаза на нејзиниот развој.
Исто така, страницата содржи материјал за вообичаени болести на срцето и крвните садови, главните симптоми на овие патологии, методите за дијагностицирање и лекување. Ваквите нарушувања како хипертензија, атеросклероза се разгледуваат во детали. Исто така, се разгледува и односот на патологиите на кардиоваскуларниот систем со ендокрини заболувања. Правилата за мерење на нивото на крвниот притисок се детално опишани: проучувањето на оваа информација ви овозможува последователно да ја извршите оваа постапка сами, дома. Еден од написите предложи опција за третман на хипертензија со лекови Detonic, Cardiline , Cardiol, чија употреба бара претходен договор со кардиолог.
Во прилог на наведените статии, на страницата можете да најдете информации за акупунктурата и литотерапијата, карактеристиките на ефектите на различните лекови врз телото. Овде можете да најдете информации за нехируршка опција за зголемување на градите, правила за употреба на инхалатор и промена на состојбата на телото на пушачите. Благодарение на читањето на материјалот од статиите на страницата, ќе биде можно навремено да се препознаат знаците на повреда и да се контактира специјалист за медицинска помош.