Кој лек е подобар - Диклофенак или Невродикловит

Сите луѓе чувствуваа болка. Ако болката не е силна или ако „боли“ и поминала, тогаш тие не одат на лекари, не пијат лекови. Но, долгорочното чувство на болка се нарекува синдром на хронична болка. И тогаш пациентот страда постојано, не може да спие. Со продолжена болка, телото предизвикува одбранбен механизам и како резултат на тоа, се појавува едем, вазоспазам, приклештени нерви. Микроциркулацијата на крвта е локално нарушена и во клетките и метаболизмот.

Потоа треба да контактирате со лекар, да поставите дијагноза, да изберете лек за анестезија и метод на земање. Може да биде една од формите на Диклофенак или комплексниот лек Невродикловит.

Диклофенак

Се користи орално за воспаление и дегенерација на зглобовите и екстра-артикуларните ткива, синдром на посттрауматска и постоперативна болка, ренална и хепатална колика, гихт, мигрена, невралгија. И, исто така, користете Диклофенак за болни сензации за време на респираторни инфекции, пневмонија, менструација.

Диклофенак - форми на ослободување на лекови

Локално се користи за модринки, истегнувања, дислокации, ревматизам на меките ткива. Во офталмологијата за време на дијагностички и медицински процедури, пред и по отстранување на мали предмети од под очен капак, воспаление на мукозната мембрана на окото. И, исто така, за спречување на патолошко стеснување на зеницата и едемот на оптичкиот нерв.

Форми на ослободување на Диклофенак: ампули со раствор за интрамускулни инјекции, таблети, шишиња со капки за очи, алуминиумски цевки со маст или гел, малтери, спрејови, ректални супозитории (супозитории). Вклучено е, како главна активна состојка, во други 65 лекови со други трговски имиња.

Невродикловитис

Составот вклучува натриум диклофенак и витамини Б1, Б6 и Б12, кои се вклучени во метаболизмот, нервните сигнали, созревањето на еритроцитите, синтезата на аминокиселини, протеини, јаглени хидрати и липиди и регенерацијата на клетките. Тие имаат корисен ефект врз нервниот систем.

Капсули со невродикловитис

Се користи за болка при воспаление и повреди на зглобови, респираторни органи, менструација. Форма за ослободување - капсули кои се раствораат во стомакот.

Што да одбереш?

Двата лека се користат како аналгетик и антиинфламаторно средство. Прикажано во комбинација со третмани за масажа и физиотерапија. Контраиндициран кај бремени жени и за време на лактација, деца под 2-годишна возраст.

Невродикловит е лек кој содржи диклофенак, комбиниран со витамини од групата Б. Ова ги дава своите предности, односно земањето витамини го подобрува терапевтскиот ефект. Сепак, тие можат да имаат несакани несакани ефекти во форма на труење во случај на предозирање и алергии во случај на преосетливост.

Невродикловит е достапен само во капсули. Диклофенак има многу форми на ослободување, така што постои можност за индивидуален избор и поширока примена. Во европските земји се појавија гел Imosteon, наменети за елиминација на болка во зглобовите и 'рбетот. До денес, Imosteon ги надминува популарните креми како што се Artrovex и Arthrolon, Диклофенак, бидејќи содржи компонента како што е хондроитин сулфат.

Imosteon подобар од Диклофенак

За кого е подобар Диклофенак?

  1. Растворот се инјектира само за возрасни длабоко интрамускулно во глутеалниот регион, 1 ампула (75 mg). Според индикациите, можно е да се повтори по 12 часа, но не повеќе од 2 дена, по што тие се префрлаат на таблети. Ефектот се јавува за 7-20 минути и трае до 6-8 часа.
  2. Таблети (100 mg) со продолжено дејство, полека растворувајќи се во стомакот, земаат само возрасни: 1 парче 1 пат на ден. По 2 часа, ефектот ќе се појави и ќе трае 8-12 часа. Ако терапевтскиот ефект е слаб, зголемете се на 2 дози на ден.
  3. Таблетите диклофенак, произведени во доза од 50 mg, растворувајќи се во цревата, може да се земаат за време или после јадење од адолесценти од 15 години, 1 парче 2-3 пати на ден. Кога болката ќе престане, се препорачува да се намали внесувањето на 1 парче 2 пати на ден. На деца од 6-14 години се препорачува да земаат таблета Диклофенак на празен стомак двапати помалку (25 мг) 2-3 пати на ден. Таблетата мора да се проголта цела со малку вода, тогаш нема да се раствори во стомакот и да влезе во цревата. Ефектот ќе биде за еден час, ќе трае 4-6 часа.
  4. Капките за очи пред и по офталмолошката операција се препишуваат 1 капка на секои половина час 5 пати. Следните денови аплицирајте според индикациите. Болката ќе помине за половина час, ефектот трае до 5-8 часа. Капките не се всадуваат кај деца под 2-годишна возраст и со претпазливост кај пациенти по 60 години.
  5. Гипсот е залепен на пациенти над 15-годишна возраст на кожата над болното место за еден ден. Курсот трае не повеќе од 2 недели со внатрешно оштетување на меките ткива и не повеќе од 3 недели со болести на зглобовите и мускулите. Временската ефикасност е иста како и кај капките.
  6. Диклофенак маст, гел и спреј се користат надворешно од 12-годишна возраст и постари. Се нанесува на памучна крпа и се мачка или се прска врз недопрена кожа над болната област 3-4 пати на ден, но не повеќе од 2 недели. За деца од 6-12 години, се препорачува да се користи не повеќе од 2 пати на ден. Ефектот е ист како оној на лепенката. Не се препорачува за употреба под 6-годишна возраст поради големиот број на негативни несакани ефекти.
  7. Ректалните супозитории се администрираат кај возрасни и адолесценти од 16-18 години 1-2 пати на ден. По еден час, болката ќе помине, ефектот ќе трае до 8 часа.

За кого е подобар невродикловитисот?

Капсулата се проголта, не се џвака, се мие со многу течност. Првиот ден, 1 капсула 3 пати на ден, а потоа 1-2 пати на ден. Времетраењето на курсот според индикации и терапевтски ефект.

Невродикловитисот е контраиндициран кај деца, бремени жени и за време на лактација, со преосетливост на диклофенак и витамини од групата Б, чиреви и рани во гастроинтестиналниот тракт, проблеми со белите дробови, срцето, бубрезите, црниот дроб и многу други болести. Не се препорачува за луѓе кои пушат или пијат алкохол. Активно влијае на многу процеси во телото и дејството на други лекови.

Невродикловитисот има сериозни несакани ефекти. Во случај на предозирање, можно е повраќање, крварење и акутна болка во гастроинтестиналниот тракт, дијареја, конвулзии, зуење во ушите, вртоглавица, летаргија; во ретки случаи, може да го зголеми крвниот притисок, да доведе до оштетување на бубрезите и црниот дроб, респираторна депресија и кома. Затоа, се продава во аптеките со рецепт од лекар.

Ако се чувствувате полошо, веднаш престанете да го земате лекот Neurodiclovit. Во случај на сериозно влошување, повикајте брза помош. Присилните методи за чистење на телото (земање лаксативи и диуретици, чистење и замена на крв) се неефикасни, бидејќи витамини од Диклофенак и Б веќе се поврзани со протеини. Покажува симптоматски третман и реставративни процедури.

Постави прашање

Дмитриј Јаровој

Јаровој Дмитриј Михајлович ортопедски трауматолог со над 10 години искуство. За време на неговата медицинска пракса, тој изврши повеќе од 800 успешни операции.

Тој е специјализиран за третман на мускулно-скелетни патологии, има професионални вештини за ортопедија, фармација и трауматологија. Обезбедува итна помош за повреди, дијагностицира и помага при болести на мускулно-скелетниот систем, како што се: артритис, артроза, остеохондроза.

Вежбање конзервативен и хируршки третман на фрактури на коски и екстремитети. Обезбедува медицинска помош за оштетување на менискусите или вкрстените лигаменти.

Obzoroff
Додадете коментар