Секс со мултиплекс склероза: симптоми, привлечност, оргазам

Која е оваа болест - мултиплекс склероза? Ако е изразена со разбирливи зборови, тогаш мултиплекс склерозата е невролошко заболување во кое имунитетниот систем на пациентот е „во состојба на готовност“ цело време. И, бидејќи имунолошкиот систем на пациентот не може да го најде вирусот, тој почнува да го напаѓа сопственото тело. Како резултат, влијае на миелинската обвивка на пациентот со мултиплекс склероза. Функцијата на оваа школка е да ги штити човечкиот 'рбетниот мозок и мозокот. И, поради оштетување, пациентот почнува да има проблеми со очите, нозете, координација, мокрење итн

Секс со мултиплекс склероза

Прилично е тешко да се дијагностицира пациент со мултиплекс склероза. Особено немање големо искуство во областа на невролошки заболувања и немање модерна опрема за потврдување на дијагнозата. Сето тоа се должи на фактот дека пациентите се жалат на симптомите на болеста, не знаејќи дека тие се предизвикани од мултиплекс склероза. На пример, МС може да предизвика проблеми со видот. И, се разбира, пациентот ќе оди на офталмолог за да ги лекува очите. Додека причината за губење на видот е мултиплекс склероза.

Сепак, ако пациентот живее во голема населба, тогаш обично треба да биде таму - во центарот на мултиплекс склероза. На такви места, специјалисти од оваа област работат, способни правилно да го дијагностицираат текот на болеста и методите на лекување во одреден случај.

Симптоми на мултиплекс склероза

Симптоми на мултиплекс склероза

Во мултиплекс склероза, може да се појават до 600 различни симптоми. Но, најчестите симптоми на мултиплекс склероза се:

 • Тешка вртоглавица. И, поради ова - чувство на гадење и губење на координацијата.
 • Проблеми со видот. Може да биде - делумно или целосно губење на видот на едното или на двете очи.
 • Голема слабост по целото тело. Станува тешко за пациентот да направи едноставни, не комплицирани работи.
 • Проблеми со стапалата. Првите знаци на овој проблем се вкочанетост и пецкање на прстите. Потоа, слабост во стапалата и колената. После тоа, на пациентот му станува тешко не само да оди, туку дури и да застане или да облече облека самостојно.
 • Проблеми со нервите.

Професионален лекар треба да може да ги идентификува и разликува симптомите на мултиплекс склероза од други болести. И, доколку е потребно, пропишете потврда за дијагнозата користејќи МНР.

Сексуален живот во мултиплекс склероза

Секс со мултиплекс склероза

Како по правило, сексуалниот живот на пациентите е поделен на 3 фази:

 1. Силен сексуален нагон. Пред дијагнозата или само на почетокот на откривањето на болеста. Често, во оваа фаза, во оваа фаза, емоциите и желбите едноставно одат од обем, сите граници и правила се бришат. Пациентот може да си дозволи работи во сексот, што порано не би се осмелил да ги направи.
 2. Проблеми со постигнување оргазам. За време на третманот. Нерви, замор, намалена чувствителност, доведуваат до фактот дека пациентот со МС не може да достигне оргазам од 30 минути до 5-6 часа.
 3. Со долг период на болест, може да се појави апатија, губење на желбата за секс.

Кај жените, може да има намалена чувствителност во интимните делови на телото. Плус, нервните проблеми и брзиот замор придонесуваат за намалување на интересот за секс воопшто. Па, ако пациентот сака да има дете, тогаш вреди да се консултирате со лекарот што посетува. Како по правило, лекарот може да ве советува да престанете да земате какви било лекови, барем за време на периодот на зачнување, бременост и за време на доењето.

Кај мажите, МС предизвикува повеќе проблеми во нивниот сексуален живот отколку кај жените. На крајот на краиштата, брзиот замор влијае на сексуалната активност. И намалената чувствителност може да доведе до долга неможност да се постигне оргазам. Или, до неможноста да се донесе партнерот до оргазам, поради слабост и замор во телото. Во врска со ова, многу пациенти почнуваат да доживуваат неизвесност и разочарување.

Решението за овој проблем може да биде - комуникација со сексуален партнер. Пронајдете компромис. Пози во кои и двајцата партнери ќе добијат максимално задоволство, а во исто време, ќе потрошат минимум напор.

И покрај фактот дека многу децении водечките лекари во светот бараа лек за оваа болест, медицината не постигна многу напредок во оваа насока. Лекарите дури и не знаат навистина - што ја предизвикува оваа болест. Да не спомнувам како точно треба да се третира. Но, познато е - како да се ослободат симптомите за време на егзацербација, како да се продолжи периодот без егзацербации и што треба да се забележи за да се продолжи периодот на ремисија.

Што се однесува до сексуалниот живот на пациентите со мултиплекс склероза, може да има мали компликации. Сепак, тука партнерите можат да постигнат компромис. На крајот на краиштата, оваа болест не доведува до импотенција. И тешкотиите што се јавуваат со оваа болест се прилично решливи. Следејќи го овој совет од лекарите, можете да го живеете целиот живот на просечна личност.

Причини за болка при мултиплекс склероза

Секоја личност доживеала болка повеќе од еднаш во животот, сепак, болката во мултиплекс склерозата има значителна разлика од разни други. Понекогаш дури и самиот пациент не може вистински да објасни каква болка трпи.

За многу луѓе, концептот на склероза во никој случај не е поврзан со непријатни сензации во телото, а нивното присуство се припишува на сосема различни болести, но не и на мултиплекс склероза. Друг дел од пациентите се сигурни дека болеста предизвикува слабост, нарушена координација и реакција на телото, но не е поврзана со болка, особено за време на секс. Но, почекајте! Мултиплекс склерозата е, пред сè, болест на централниот нервен систем и чувствуваме болни сензации токму со нервни завршетоци. Иако болеста влијае на мозокот и 'рбетниот мозок, пациентите страдаат од хронична болка низ целото тело. Болката во мултиплекс склерозата е многу променлива и може спонтано да се промени, давајќи им ја на рацете, потоа на нозете или другите делови од телото. Често постои зголемување на болката кога се впуштате во анален секс, а потоа и истиот остар пад и почетокот на светлиот оргазам. Пациентите не се во можност да ја опишат природата на манифестациите, а понекогаш и да ја споредуваат со забоболка или остра болка при сечење, а потоа со состојба на вечно блаженство.

Причините за болка за време на сексот кај пациенти со мултиплекс склероза се уште не се познати за современата наука. Во нормална состојба, нервниот систем реагира на присуство на надворешни или внатрешни стимули, така што реакцијата на исечен прст, модринка или истегнување на мускулите е сосема соодветна - има болка во сечење, прободување или болка. Со мултиплекс склероза, сликата е различна, засегнатиот нервен систем испраќа сигнали до различни делови од телото и реагира со болка во нив. Се создава илузија дека некој дел од вашето тело боли.

Сензациите што ги доживеале пациентите може да се поделат на неколку од најчестите:

 1. Остри болки. Спонтаната манифестација на болка во различни делови на телото понекогаш се појавува нагло, а потоа исто толку брзо се повлекува. Болката рапидно расте и има прободувачки карактер.
 2. Болка во тикот или нарушување на тројниот нерв, придружена со појава на болка во сечење на лицето. Ова може да се случи кога мускулите на лицето се зафатени, без разлика дали станува збор за џвакање храна или миење заби. Мултиплекс склероза главоболки. Почетокот на поделбата на главата може да биде и краткотраен и наизменичен. Сепак, болеста е поврзана со нервниот систем, а мозокот е директно поврзан со него.
 3. Симптом на Лермит. Брза болка, поминување низ целото тело од круна до потпетици, како струен удар. Се појавува со ненадејни движења, вртења или навалувања на главата.
Постави прашање

доктор Ермакова Ангела Ивановна акушер-гинеколог, ендокринолог од највисока категорија со 16 годишно искуство, искусен специјалист за ултразвук, детски гинеколог. Ангела Ивановна е автор на околу 170 објавени дела и упатства за гинекологија и ендокринологија.

Obzoroff
Додадете коментар