Како да се справите со воспаление со лоша исхрана

Современиот живот е исполнет со стрес и стресни ситуации. Едно лице има малку време за добар одмор и релаксација. Брзата храна и недостатокот на физичка активност негативно влијаат на здравјето. Во телото започнуваат воспалителни процеси кои влијаат на сите внатрешни органи.

Како да се справите со воспалението

Како резултат на преоптоварување на стресот, се појавуваат метаболички нарушувања. Едно лице чувствува постојан замор, се појавува летаргија, несоница и депресија. Оксидативниот стрес и вознемиреност предизвикуваат сериозни заболувања. Воспалителни процеси предизвикуваат срцеви заболувања, автоимуни нарушувања, артритис, дигестивни нарушувања и хроничен замор.

Како да го подобрите вашето здравје

Воспалението е одговор на телото на преоптоварување. Вака имунолошкиот систем ја забрзува елиминацијата на токсините и го стимулира заздравувањето на раните. Краткорочните воспаленија започнуваат и завршуваат со болеста. Целиот проблем е што поради стресот, се развиваат хронични воспаленија кои не се поврзани со одредена болест.

Анксиозност, слаб сон, психолошко преоптоварување и нездрава исхрана предизвикуваат болести. Презаситената храна и недостатокот на физичка активност негативно влијаат на функционирањето на внатрешните органи.

Можете да се борите против непотребни воспалителни процеси. Треба да бидете повеќе на отворено, да вежбате медитација, да изберете здрава храна и редовно да детоксицирате.

Здравјето во голема мера зависи од исхраната. Одредена храна предизвикува воспаление и го активира процесот на стареење.

Опасни производи

На списокот на опасни намирници кои предизвикуваат воспаление спаѓа шеќер, некои житарки и преработена храна. Ограничете го внесувањето на скроб, сируп, пченкарно брашно и вештачки засладувачи. За некои луѓе, опасноста е претставена со глутен, лактоза, малтодекстрин и други активни супстанции кои се наоѓаат во обичната храна. Се препорачува да ја ограничите потрошувачката на чипс, енергетски решетки, брза храна, крекери и слатки.

Мора да се запомни дека ограничувањето на потрошувачката на чист шеќер не дава позитивен резултат. Шеќерот се наоѓа во мајонез, засладени пијалоци и кечап.

Заситените масти и хидрогенизираните масла претставуваат здравствени ризици. Маснотиите го забрзуваат производството на инсулин, воспаленија и оксидативен стрес. Погрешните масла ја поддржуваат акумулацијата на масни наслаги, го отежнуваат црниот дроб и го преоптоваруваат срцето.

Како да се справите со воспаление со лоша исхрана

Живот

Постојат неколку совети кои ќе ви помогнат да изградите здрав начин на живот. Всушност, тука нема ништо извонредно. Разумни ограничувања во исхраната, вежбање, релаксација и добар сон се главните компоненти на здравјето.

Треба да бидете на отворено најмалку триесет минути на ден. Сончевата светлина го активира производството на „витамин Д“, ја ублажува вознемиреноста и го зајакнува имунитетот.

Се препорачува да се вежба три пати неделно. Минималното време за обука е триесет минути. Корисно е да се отстранат сите електронски "гаџети" од спалната соба. Пред да одите во кревет, треба да престанете да гледате телевизија, да работите на компјутер и да пиете пијалоци со кофеин. За да го подобрите спиењето, можете да направите топла бања, да се опуштите и да се опуштите.

За да одржите добра емоционална состојба, можете да се свртите кон авто-тренинг, јога, практики за дишење или едноставно да седите тивко дваесет минути.

Истражувачите веруваат дека добрата социјализација спречува стрес и го забавува процесот на стареење. Важно е да бидете во контакт со членовите на семејството, почесто да се среќавате со пријатели и да го проширите вашиот социјален круг. Добро е да се создаде група на интереси на Интернет, и доколку е потребно, да се разговара со терапевт. Комуникацијата со лекар не е многу популарна во нашата земја, но искрен разговор помага да се решат личните проблеми.

Правилна исхрана

За борба против воспалението, ќе мора да ја ревидирате вашата исхрана. Не само количината е важна, туку и составот на производите. Експертите советуваат да се држиме до формулата 80-20. Каде што осумдесет проценти од храната треба да биде невоспалително, но дваесет проценти треба да бидат потенцијално опасни. Во пракса, ова значи ограничување на процентот на масно месо и шеќер, кои се заменуваат со зеленчук, житарки без глутен, зеленчук од зеленчук и морска храна.

Избегнувајте брзи јаглехидрати, рафиниран шеќер, алкохол и кофеин. Неопходно е да се намали потрошувачката на транс масти и преработени производи.

Корисно е да додадете зеленчук, мешунки, градинарски билки, бобинки, зачини и билки во исхраната. Лековитите растенија се преполни со антиоксиданти, минерали, витамини и есенцијални киселини. Активните супстанции го регулираат крвниот состав, ја поддржуваат регенерацијата на клетките, ја подобруваат циркулацијата на крвта и го зајакнуваат срцето.

ферментирана храна

Ферментираната храна е добра за варење. Вредни биохемиски соединенија се наоѓаат во киселата зелка, природниот јогурт и кефирот.

Постави прашање

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар