Третман со камен: терапија со камен и литотерапија

Од античко време, светот на каменот го привлекува човекот. Камчиња и минерали служат како украси што ги воодушевуваат окото и душата. Но, тие исто така можат да му дадат на својот сопственик сила и здравје, убавина и среќа!

Камењата, откако добиле позитивен полнеж, го задржуваат и последователно го враќаат. Ако ставите камен на прозорец, тогаш во текот на денот ќе се полни со енергија на сонцето. И навечер и навечер, кога ќе го нанесете на себе, тоа ќе ви ја даде целата своја сила. По секоја постапка задолжително исплакнете ги камењата. Само водата може да ја елиминира негативноста собрана од каменот од вашето тело.

Третман со камен

И сега ви го донесов вашето внимание на четири начини како да користите камења за да ја подобрите вашата состојба, што многу ми помагаат. Сопругата и јас се лекуваме со обични камења веќе неколку години. Научно, овој метод се нарекува терапија со камења или литотерапија. Камењата се најстарите „алатки“ што се користат за лекување. И не мора да одите во посебен салон. Некои постапки може да се направат дома.

Донесовме морски камчиња од брегот на Црното Море. Имаме цела група камења: бели и црни, мали и големи. Кога грбот почна да ме боли, сопругата или ќерка ми ширеа топли камења по 'рбетот лево и десно. Моето тело се загрева, садовите се шират, мускулите се релаксираат. Ова се случува со зголемување на протокот на крв во болни области и зголемување на активноста на клетките. И болката поминува!

При лекување на камења придржувајте се на следниве правила:

  • Ако вашите мускули се премногу напнати или воспалени, тогаш ставете камења загреани до 40 ° C на болните области 20 пати на ден XNUMX минути.
  • За циститис и уринарна инконтиненција, ставете топол камен во горниот дел на сакралниот дел на 'рбетот.
  • За општо тонирање на телото, со хипотензија, долготрајни настинки, корисно е да ги масирате дланките со загреани камења. Ставете неколку камења на дланката, покријте со друга дланка, исцедете малку и направете движења во насока на стрелките на часовникот 15 минути. Со загревање на биолошки активните точки на рацете, давате значителна поддршка на целото тело.

Мојата сопруга страда од хроничен панкреатит. Покрај диета и лекови, таа за третман користи и плоча од малахит. Дневно (наутро и навечер) минува со мало парче малахит 10-15 минути, го масира панкреасот. Сите движења се во насока на стрелките на часовникот. Понекогаш, на подрачјето на панкреасот, таа прицврстува плоча малахит со леплив малтер за цела ноќ. Се верува дека зелените минерали имаат корисен ефект врз целото човечко тело. Тие ја нормализираат активноста на кардиоваскуларниот систем, ја елиминираат мигрена, го стабилизираат крвниот притисок и го смируваат нервниот систем. Влијанието на каменот врз човечкото тело не е хемиско, туку енергично. И најмоќните лековити својства кај „зелените“ имаат жад, хризолит, хрисопраза и малахит. И само-лекување со полу-скапоцени камења се нарекува литотерапија.

Седам на компјутер цел ден на работа. За да ја неутрализирам негативната енергија на мојот компјутер, по совет на пријатели, купив пирамида од оникс и ја ставив покрај неа. И наскоро на мојата работна површина се појавија уште две пирамиди - една направена од шунгит и друга од кристал. Верувале или не, после работен ден веќе не бев презаситен како порано и почнав да се чувствувам многу подобро. Очигледно, природните камења во форма на пирамиди навистина имаат корисен ефект!

Мали топчиња од опсидијан се секогаш со мене. Три или четири пати на ден со нивна помош, правам вежби за раце. Резултатите се одлични: развив зглобови, се ослободив од грчеви во мускулите. Но, главната работа е дека општата здравствена состојба е подобрена. На крајот на краиштата, ефектот врз телото се јавува со стимулирање на активни точки на дланките.

Можете исто така да имате корист од нашето искуство. Само не заборавајте да се придржувате до општите правила за терапија со камења. Ако сакате да дознаете повеќе за влијанието на камењата врз телото и како најдобро да ги користите, прочитајте го вториот дел од написот во овој журнал. obzoroff.info.

4 методи на терапија со камен

Многу лекари од антиката, средниот век и нашето време пишувале за лековитите својства на камењата. Но, пошироката јавност знае само лековити својства на скапоцени камења како што се дијамант, сафир, смарагд, рубин, килибар. И има многу малку информации за лековитите својства на обичните камења - гранит, спар, итн. И, според научниците, тие се исто така многу корисни.
Но, постојат јасни правила за нивна примена, кои ги опишавме во првиот дел од овој напис. На кратко, камењата треба да се полнат со сончева енергија пред употреба, а по завршувањето на сесијата, не заборавајте да исплакнете со ладна вода.

И денес, прочитајте уште четири методи за терапија со камења што ги користев за лекување на моите болести.

Долго страдам од откажување на бубрезите, пробав многу методи на лекување. Откако прочитав книга за лековитите својства на минералите и камењата, решив да ја тестирам ефективноста на предложениот безболен метод.

1. Ноќе лепев две парчиња светло зелена жад со малтер на бубрезите. Пиел и 3 чаша вода од жад 1 пати на ден. Јас го подготвив на следниов начин: темелно исплакнете камен со дијаметар од 1-3 см под проточна вода, ставете го во проирен сад, истурете еден литар филтрирана вода и ставете го на прозорец на сонце 3 часа (ако времето е облачно, за 4-5 часа).

Кога ќе го испиете целиот подготвен дел, повторно наполнете го каменот со вода и искористете го за лекување. Носете прстен од жад или купете нешто направено од овој камен - фигурина или бројаница. И обидете се почесто да ја држите нештата од жад во ваши раце. Ова ќе ви помогне да се справите со болеста.

2. Шунгит трошката ми помага брзо да го ослободам стресот по напорниот ден. Некој инсистира на вода од шунгит и ја пие, некој го трие телото со шунгит, а јас правам масажа на стапалата. Јас ги истурам шунгит чиповите во метална лента или кутија. Потоа стојам на него со голи нозе и 1-2 минути малку ги пречекорувам овие мали камења.

Таквата постапка ја ублажува нервната напнатост, заморот, па дури и ја елиминира болката во случај на полиартритис. Мојот пријател, веднаш штом започна да ја практикува оваа масажа, веднаш забележа дека болката во зглобовите на коленото станува се помала.

И жена ми еднаш се увери во моќта на шунгитот. Таа ги придружуваше гостите кои пристигнуваа цел ден. Вечерта, од замор, едноставно паднав од нозе. Седнав на софата, ги ставив нозете на шунгит чиповите и по 20 минути помина заморот.

Се разбира, при притискање на трошката на одредени точки на стапалото, може да почувствувате силна болка. Ова е сигнал за присуство на латентна болест. Запомнете која точка се прогласи за посветла, а потоа тријте го ова место со шунгит неколку минути. Така, може значително да ја подобрите состојбата на заболениот орган.

3. Имаме индустриски изработен филтер за вода во нашата кујна, не можете без него! Но, почесто користиме кварц за прочистување на водата. Можете да користите кварцна вода за козметички цели. Понекогаш само измијте го лицето, понекогаш додавајте на негување креми. Така, може да се ослободите од акните, брчките ќе се намалат.

Ако го пресечам прстот, тогаш правам лосиони со кварцна вода. Раната заздравува брзо. И редовно пијам кварц вода. Забележав дека стомакот престана да ме боли (и пред да има гастродуоденитис), периоди на епидемија на грип може да се прескокнат безболно.

И уште една поважна точка: кварцната вода е богата со такви елементи кои го зајакнуваат коскеното ткиво и помагаат да се избегне запознавање со остеопороза.

4. Јас секогаш носам мал приврзок со аметист со мене. Таа ми носи среќа. Не е за ништо што аметистот се нарекува камен на мирот и рамнотежата. Тој апсорбира негативна енергија во случај на конфликтни ситуации. Исто така, се ослободив од главоболката со помош на овој камен: Ставам аметист на пределот на третата карлица, лежам десет до петнаесет минути и почнувам повторно да се чувствувам како човек! Но, тоа не е целата заслуга на аметистот. Во превод од грчки „аметист“ значи „не подлежи на интоксикација“. Со цел да се опоравам од празничен бурен празник, обично пијам чаша вода, потоната со аметист, или ставам камен на соларниот плексус 15 минути.

Ова се неверојатни способности што ги имаат обичните камења. И незаслужено заборавивме на нив, давајќи им предност на апчиња кои имаат несакани ефекти. Да се ​​потсетиме на богатото искуство на нашите предци и да составиме колекција лековити камења. Навистина, за да се ослободи од секоја рана, природата создаде свој камче!

третман со камен и литотерапија

Постави прашање

Obzoroff

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар