Третман на површен гастритис: знаци, симптоми, диета

Современиот ритам на живот, стресот и неправилната исхрана доведуваат до фактот дека стомакот на една личност почнува да боли. Како по правило, ние не придаваме големо значење на таков непријатен симптом. Па, боли, велат дека ќе престане, може да земете пилула за анестезија. Се чини олеснето. Овој метод на лекување на болка во стомакот доведува до фактот дека болеста станува хронична. Ако продолжите да ја игнорирате болеста, тогаш во иднина, лицето ќе започне да развива чир или рак на желудник.

Причината за гастритис

Современите методи на испитување овозможуваат идентификување на болеста во почетната фаза, кога може да се излечи брзо и со минимални трошоци за здравјето и финансиите. Сè што треба да направите е редовно да се подложувате на FGDS.

Форми на гастритис

Постојат две форми:

 • акутен;
 • хроничен.

Хроничното заболување има повторен тек. Како по правило, придонесува за развој на такви патологии:

 • уништување на идовите на желудникот;
 • атрофичен гастритис.

Ако болеста во акутна форма може да се појави кај луѓе од различна возраст, тогаш атрофичната форма најчесто се дијагностицира кај луѓе над 60 години. Според природата на курсот, се смета за преканцерозна болест и ако не се лекува, завршува со рак.

Површен гастритис

Што е површен гастритис

Кога на некое лице му е дијагностициран гастритис, му се чини дека станува збор за несериозна болест што може дури и да не се лекува. Но, времето поминува, а состојбата на пациентот почнува постепено да се влошува, започнува уште првата фаза на површен гастритис.

Она што е карактеристично за него:

 • Во оваа фаза на курсот, воспалението на wallsидовите на желудникот сè уште не е развиено.
 • Нема фокални воспалителни процеси.
 • Нема поголемо оштетување на ткивото.

Од гледна точка на лекарите, оваа форма на болеста е најповолна во однос на прогнозата. Сепак, главната опасност од патологија е дека нејзиниот тек е многу брз; со одложено лекување, станува хронично.

Видови на хроничен гастритис

Хроничен гастритис има неколку категории:

 1. Основна зона на воспаление.
 2. Антрал, од гледна точка на хистологија, ова вклучува:
 • површен;
 • хиперпластична;
 • атрофичен.

Причини за болеста:

 • автоимуни;
 • бактериски

Гастритисот може да биде хиперацид, односно со висока киселост или хипоцид, ако е низок, во некои случаи секреторната функција може да биде нормална.

Знаци и симптоми на болест

Со површен (катарален) гастритис, воспалителниот процес влијае само на највисокиот слој на обвивката на органот за варење. Во зависност од возраста, капацитетот за регенерација во желудникот може да биде различен. Ако пациентот е млад, тогаш мембраните на виталниот орган брзо се обновуваат.

Како што споменавме погоре, според степенот на киселост, текот на болеста исто така може да биде различен. Ако, по конзумирање на пијалок или храна по интервал од 2 до 6 часа, се појави болка во пределот на желудникот, тогаш ова може да сугерира болест.

Симптомите на болка во катарална форма можат да бидат различни:

 • слаб;
 • умерено;
 • силен

Најчесто, остра егзацербација на болеста се јавува кај мажи на млада возраст. Во некои случаи, болката со зголемен гастритис личи на напад на чир. Најчесто, пациентите се жалат на непријатни и болни сензации после јадење, што може да биде придружено со подригнување и металоиди.

Акутниот гастритис има карактеристични симптоми:

 • губење на апетитот;
 • замор;
 • главоболка;
 • гадење;
 • подригнување;
 • може да се развијат течни столици;
 • изобилство на плунка многу често се јавува;
 • чувство на тежина во стомакот.

Болката е различна, акутна, грчеви или поднослива. Почесто се одредува во областа на десниот хипохондриум. Болна личност станува бледа, на јазикот се појавува бел слој.

Дијагностика на површен гастритис

Ако почувствувате болка во стомакот, треба да одите на лекар. Пациентот ќе биде упатен на EGD преглед, што ќе овозможи најточна дијагноза.

Покрај тоа, потребно е да се анализира храната, чија употреба може да предизвика напад на болка. Текот на третманот мора да се заврши без да успее. Ако ова не е направено, тогаш постои ризик дека болеста ќе премине во хронична фаза.

Дијагностика на површен гастритис

Патолошки третман

Во отсуство на соодветен третман, воспалението во стомакот постепено почнува да влијае на подлабоките слоеви на епителот. На површината на школка, постепено се појавуваат фокуси на воспалителниот процес. Со цел да се постави дијагнозата што е можно попрецизна, пропишана е фиброгастродуодееноендоскопија (FGDS). Овој дијагностички метод ви овозможува да ја одредите природата на текот на болеста, видот и формата на гастритис, како и да откриете дали има пептичен улкус или рак.

Во некои случаи, површниот гастритис не бара специфичен третман. Лекарот може да се ограничи на диета и да препорача откажување од лоши навики, доколку ги има. Се разбира, слушајќи дека ова е само гастритис, многумина се смируваат, но во меѓувреме, треба да подлежите на целосен преглед за присуство на антитела.

Денес со медицина е докажано дека патолошкиот микроорганизам Helicobacter pylori живее во стомакот. Оваа бактерија води до фактот дека постепено се уништува слузницата на желудникот. Затоа, само една диета не може да се справи со болеста. За борба против болеста, гастроентерологот ќе препише курс на третман со антибиотици и лекови кои ја нормализираат секреторната функција, на пример гастричен чај Gastro... Терапија и дози на лекови ги пропишува лекарот независно.

Диета за гастритис

 1. Не: концентрирани супи од месо. Зачинети и солени, како и кисела јадења се забранети.
 2. Може: варено месо, пилешко, котлети од пареа, зајачко месо, посно риба, зеленчук со пире, сокови.

Терапијата на болеста со народни методи е широко користена. Третманот со сокови е многу ефикасен. Најефективен третман е пиење сок од компир. Мора да се исцеди, исцеди и да се пие 21 ден 30 минути пред оброците, три пати на ден.

Постојат уште неколку начини да му помогнете на пациентот, сепак, народните лекови не го откажуваат конзервативниот третман. Затоа, пред да изберете еден или друг алтернативен метод, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Постави прашање

Кристина Лобановска

Нутриционист, Лобановска Кристина Јуриевна, млад и веќе успешен специјалист за исхрана, кој за 4 години пракса, веќе успеа да им помогне на скоро 1000 пациенти да ги решат проблемите со прекумерна тежина и недоволна тежина.

Во својата работа, лекарот ги консултира своите пациенти за рационална исхрана. Спроведува развој на индивидуални програми за исхрана за разни болести. Во својата кариера, тој користи модерни пристапи кон третман на дебелина или недоволна тежина, а исто така спроведува методи за обликување на телото засновани врз индивидуален пристап.

Obzoroff
Додадете коментар