Да се ​​ослободиме од потењето под пазувите дома

Како да се ослободите од потењето под пазувите - до 70-80% од населението бара оптимални решенија за овој проблем. На крајот на краиштата, влажните дамки предизвикуваат не само физичко, туку и психолошко непријатност. Во моментот, има многу рецепти и препораки за тоа како да се намали потењето на пазувите - од синтетички фармацевтски производи до докажани рецепти за традиционална медицина.
хиперхидроза на пазувите

Сепак, прво е императив да се откријат причините за таквото нарушување. Само во овој случај преземените чекори ќе бидат ефективни и ефикасни.

Кои се причините за хиперхидроза

Не само надворешните фактори, како што е топлото време, туку и внатрешните нарушувања можат да доведат до сериозно потење во областа на пазувите. Експертите ги идентификуваат следниве причини за неконтролирано потење:
причини за хиперхидроза

 • неуспех во активноста на ендокриниот систем;
 • постојни лоши навики - злоупотреба на тутун, алкохолни производи;
 • периодот на интраутерино носење на бебето и лактација кај жени;
 • тешки стресни ситуации;
 • разни малигни неоплазми;
 • тенденција за набавка на облека изработена од вештачки материјали.

Само по проценка на сите информации добиени од лабораториски и инструментални прегледи, преземање анамнеза, специјалистот донесува одлука за тоа како најдобро да му помогне на лицето за да не ги испоти пазувите.

Општи препораки и совети

Кога одеднаш се појави хигиенски проблем, пазувите многу се потат, што да прават дома, ќе ви кажат и лекарот што посетува и светска мудрост. Можете, на пример, да ги користите следниве докажани совети:

 • носете долна облека и поголемиот дел од надворешната облека направени од природни ткаенини - лен и памук имаат одлична хигроскопност и пропустливост на воздухот;
 • внимателно следете ги правилата за лична хигиена - потребно е да не се мијат само пазувите, туку и целото тело со цел да се спречи растот на патогени бактерии;
 • ако дури и најсилниот и најмодерен дезодоранс не се справи, со хиперхидроза потребно е редовно да се брише кожата со влажни марамчиња, но хипоалергична и мека, без синтетички мириси;
 • во одделите за козметика, специјални влошки за облека веќе се продаваат - тие апсорбираат вишок влага и дополнително можат да го активираат пријатниот мирис на парфемот;
 • комбинација на силен стрес и прекумерна влага во пазувите - третманот треба да го спроведува само специјалист.

Правилно ослободете се од неестетскиот проблем. Тогаш, таквите компликации како дерматози и хидроаденитис нема да бидат страшни.

Аптека лекови за потење

Различни фармацевтски производи помагаат да се намали потењето и да се добие контрола врз активноста на потните жлезди. На пример, тестенините на Тејмуров се покажаа добро. Тој е прилично достапен, ефикасен и е тестиран многу години од луѓе кои страдаат од хиперхидроза на стапалата. Сепак, тоа е сосема прифатливо за употреба во кожни нарушувања во пазувите. Компонентите достапни во неговиот состав имаат не само антисептички и сушени, туку и својства на дезодоранси.

Не помалку популарна кај луѓето со прекумерно потење на пазувите е пастата Ласар. Има изразени антиинфламаторни и антисептички својства. Тоа е многу ефикасен дезодоранс. Веќе два века, тестенините Ласар уживаат несомнен авторитет во аптеките ширум светот.

Формалдехидот може да ја инхибира активноста на потните жлезди. Овој имот исто така ја најде својата примена во составот на препаратот Формагел. Мора да се нанесува на исчистената и исушената кожа на пазувите. И по 30-40 минути, нежно измијте. Дозволено е да се повтори постапката 10-12 дена. Тогаш треба да направите пауза од третманот.

Аптека како што е Хлорхексидин може да дојде на помош - се меша со вода, а потоа кожата на аксиларните набори се брише со готов раствор. Благодарение на антисептичкиот ефект, се елиминира прекумерна количина бактерии, кои создаваат непријатен мирис во текот на нивниот живот.

Во прилог на сите горенаведени, можете да користите салицилна-цинк маст или да набавите водород пероксид за потење. Сепак, само специјалист треба да се справи со нивното назначување, бидејќи покрај тоа што се ослободуваат од прекумерно потење, некои пациенти добиваат и други кожни болести. На пример, медицински дерматитис.

Традиционална медицина рецепти за хиперхидроза

Од потење на пазувите дома, постојат многу едноставни, еднокомпонентни лекови, како и рецепти на народната мудрост кои се сложени по состав и состојки. Не сите од нив се многу безбедни, затоа е подобро да ги координирате сите методи за справување со пот со вашиот лекар.

Наједноставни, домашни методи за запирање на хипер-активност на потните жлезди:

 • пазувите се мијат исклучиво со сапун за перење - прелиминарно се омекнува и се брише со маса кожа, по сушењето, се формира заштитна кора, што спречува појава на непријатен мирис и дамки;
 • обичната сода бикарбона исто така се покажала како ефикасен помошник во случај на тенденција за прекумерно потење - откако ќе се нанесе на кожата со додавање на капка сок од лимон и потоа се исуши, внимателно се отстранува, се обезбедува сувост неколку часа;
 • намалување на потењето може да се постигне со помош на компиров скроб - исечете го суровиот клубенот и истријте ги со пазувите, сокот од репка работи на сличен начин;
 • катран сапун за потење - со векови веќе ја „излечил“ хиперхидрозата, доволно е редовно да се користи и епидермисот ја враќа својата првобитна здрава состојба.

Ако сите горенаведени препораки за тоа како да не се пот под пазувите не донесоа значително ослободување од состојбата, подобро е повторно да се консултирате со специјалист.

Лековити чаеви и чаеви за да се ослободите од потта

Народните лекови за потење под пазувите внимателно се собираат и се пренесуваат од генерација на генерација. На пример, аптека камилица е природен природен антисептик. Доволно е да додадете 5 лажици. л растителни глави, претходно исушени и смачкани, во 2 литри. врела вода, а потоа оставете 45-60 минути на ладно место. По филтрирањето, измијте испотена личност од сите страни - или избањајте се со супа за лекување. Или само навлажнете ја крпата и избришете ги проблематичните области на телото. Камилицата може да се додаде во чајот, што луѓето со „влажни пазуви“ треба редовно да го пијат наместо обичен црн или зелен пијалок.

Борна киселина за потење, измешана во еднакви количини со трпезен оцет, е уште еден добро докажан лек. За да го направите мирисот пријатен, а не одбивен, се препорачува да додадете тоалетна вода или парфем на таков „лосион“. Потоа само избришете ја кожата со готов раствор, како стандарден дезодоранс.

Уште неколку рецепти за третман со народни лекови

 • медицински мудрец, морско оревче или мудрец од поле - истурете 20 g во 200 ml врела вода, откако стоите 1 час во термос, чорбата е подготвена за употреба;
 • 10 грама лековита билка од исоп се става во 300 мл свежо зовриена вода, по 45-60 минути, се филтрира и се пие наместо чај пред јадење.

Се разбира, невозможно е да се ослободите од "влажните" дамки во областа на пазувите засекогаш - ова е физиолошки процес кој е својствен за човечкото тело од мајката природа. Сепак, сосема е можно значително да се подобри благосостојбата со помош на горенаведените народни рецепти.

Есенцијални масла и лековити бањи: помагаат при хиперхидроза

Како да престанете со потење премногу интензивно, со помош на какво триење можете да ја подобрите состојбата на кожата - сите овие прашања загрижуваат многу луѓе со векови.

растителни масла за хиперхидроза

Есенцијалните масла се покажаа одлични. Тие имаат многу позитивни својства - тие не само што ја корегираат активноста на жлездите што произведуваат пот, туку ги зголемуваат и заштитните својства на кожата и го зајакнуваат нервниот систем.

Значи, доволно е да се нанесе и внимателно да се фаќа во капка масло од чајно дрво во наборите на пазувите за да се потисне активноста на патогени, чија витална активност доведува до појава на непријатен мирис.

Како да направите детергент не само корисен, туку и пријатен за чувството за мирис е можно. Само додадете неколку капки масло од рузмарин во шише вода и концентрат за сапун. Овој производ го заменува и дезодорансот и гелот за миење на телото.

Кората од даб од потење под пазувите може да ја користат и мажи кои водат активна слика, и претставници на прекрасниот дел од населението, кои се засрамени од нивните „влажни“ дамки на фустанот. Лушпа од дабова кора помага да се "затворат" потните жлезди, да се намали нивниот дијаметар. Благодарение на ова, кожата станува забележливо посува, а има помалку пот.

Народни лекови за потење - и лушпа и лековити бањи и облоги, само за кратко време помагаат да се справите со обилното празнење во пазувите. Можете трајно да се ослободите од козметички проблем прибегнувајќи кон сложени мерки - да ја ревидирате вашата исхрана, гардероба, распоред за работа и одмор, нервен стрес.

Да се ​​справите со ваквото нарушување е можно во повеќето случаи, ако примените доволно сила и упорност. Усогласеност со препораките на лекарот што посетува, а не совети на роднини и пријатели - правилно ослободете се од болеста. И успехот со сувите пазуви е загарантиран.

Постави прашање

Obzoroff

Главен и одговорен уредник Obzoroff, професионален специјалист во областа на медицината, козметологијата и диететиката. Пишува и сумира материјал напишан од медицински лекари.

Заедно со преведувачи, тој подготвува статии за странски читатели врз основа на материјали подготвени од авторите на страницата со соодветни квалификации.

Менаџер на проект Obzoroff Коавтор е на бројни статии за здравјето и современите третмани за вообичаени болести, напишани во соработка со искусни медицински лекари, чии биографии се наоѓаат на страницата за автори.

Социјални мрежи на авторот: Facebook Twitter YouTube
Obzoroff
Додадете коментар