Видови дерматитис и препораки за негово лекување

Дерматитисот е воспалителен процес кој се карактеризира со изразени кожни болести. Интеракцијата со кожата на хемиски, биолошки и физички супстанции доведува до неизбежна алергиска реакција. Не е заразна болест, што значи дека не е опасна за другите.

Видови дерматитис

Лезии на кожата, дерматитис, поради алергии или воспаление, се појавуваат од генетски, стекнати или провоцирани причини:

  • Наследна предиспозиција; последица на атопичен дерматитис; слаб имунолошки систем; стрес; последиците од пренесените хронични заболувања; изложеност на кожата на температура, зрачење, сонце, храна, козметика, каснувања од инсекти.
  • Сувиот дерматитис е последица на венска инсуфициенција, слаба циркулација на крв, недоволна работа на потните жлезди и отекување на екстремитетите. Кога комуницирате со сува кожа, се појавуваат симптоми на црвенило и пукање.
  • Чешање, алергично. Болести на дијабетес мелитус, бубрези, нарушување на мозокот, реакција на алергени предизвикуваат чешање на кожата на зглобовите, колковите, стомакот.
  • Инфективни Осип предизвикан од болести на варичела, сипаници, стафилококи.
  • Габичен херпес. Симптоми: осип на позадината на воспалителниот процес во форма на папула, кора. Причините за појавата можат да бидат хронични заболувања на ендокриниот систем, болести на потење на кожата.
  • Уво Симптоми: чешање и осип, оток, кожни лезии на ауриката. Причините за појава на дерматитис на увото може да се наречат ефект врз кожата на хемикалии, херпес.
  • Црвениот дерматитис е претставен со хронични заболувања на кожата. Симптоми: нодуларен осип, папули, плаки. Лезијата на кожата се јавува во областа на мукозната мембрана на устата, места каде што се свиткани зглобовите.
  • Алергени на храна или себореичен дерматитис. Себореја - нарушување на лојните жлезди, се карактеризира со зголемена или намалена секреција од лојните жлезди. Промовира развој на астма. Лекарите не се обврзуваат да третираат себороичен дерматитис, бидејќи се одвива во хронична форма. Себорејата ги има следниве карактеристични симптоми: зголемен осип на пелена, лушпи на главата, црвенило на делови од лицето. Алергискиот фактор е исто така изолиран како последица на болеста во форма на течење на носот, конјунктивитис, зголемено производство на гас и варење.

Третман на дерматитис е можно со правилна дијагноза од квалификуван лекар, кој ќе избере соодветни антихистаминици во согласност со видот на болеста, спречувајќи алергии и намалувајќи ги нејзините симптоми, спроведувајќи курс на психолошка корекција. Долготрајниот третман на дерматитис трае најмалку 28 дена.

Ретки форми на дерматитис

1. Дерматитис Дуринг се карактеризира со без причина напади и егзацербации. Симптомите на оваа уникатна болест на кожата се појавуваат во везикули, осип, плускавци, кои формираат форми некарактеристични за дерматитис во форма на прстени, долги нишки. Ефектот врз кожата се манифестира во црвенило, супурација на везикули, формирање кора и рани и заздравување. Почесто се погодени лактите на зглобовите, колената, задникот.

Третман на кожна болест "Диринг" обезбедува лекови како што се липоична киселина, "Дапсон", аскорбинска киселина, витамин Б. Треба да следите и специјална диета. Производите што содржат јод, житарици, алергени се исклучени.

2. Еритродермијата е обемна лезија на кожата. Тешко е да се лекува. Причините за болеста се алергии и последица на веќе постоечки болести кај луѓето: габи, леукемија и други. Симптоми: опаѓање на косата, треска, оштетување на ноктите, срцева слабост. Третманот на овој тип на болест се спроведува исклучиво во клиники за специјални намени под надзор на медицински персонал и високо квалификуван лекар. На пациентот му треба специјализирано одделение со избор на температура и влажност. Подготовки: „Сорбилакт“, крем за псоријаза серијал „Здоров“, раствор на албумин, „Реамберин“. За зајакнување на телото, се препишуваат лекови за зголемување на имунитетот и витамини Б, Ц, Е, А. Локална апликација на салицилна маст.

3. Дерматитис сличен на лисјата на Ритер. Почесто се забележува кај новороденчиња во однос на позадината на течениот стафилокок. Тоа е забележано во гениталиите, анусот, папокот. Можни се манифестации во форма на треска и гадење. На почетокот на болеста, се формираат отоци, црвенило и плускавци на областите на кожата. Следната фаза е појава на ерозија. После тоа, дерматитисот поминува, раните заздравуваат. За третман, надворешно користени масти за еритромицин, колимицин Psorilax, Дермазолон или Локакортен. Додаток на третманот се витамини од групата "Ц" и "Б".

Пациентите со дерматитис на Ритер се забележани од лекар за заразни болести и дерматолог.

Општи препораки за третман

За да избегнете дерматитис, следете ги овие упатства: користете топла вода за капење, користете хипоалергична козметика. Вклучете во вашата диета храна богата со витамин Е, А. За да ја навлажнете сувата кожа, користете креми "Д-Пантенол", "Лостерин". Носете облека од лен и памук; избегнувајте стресни ситуации. Годишно посетувајте специјализирани медицински санаториуми.

И што е најважно, никогаш не купувајте лекови сами ако не сте сигурни во вашата дијагноза или нејзините несакани ефекти. Посета на лекар ќе ве спаси од насипна набавка и последователно труење на телото.

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Obzoroff
Додадете коментар