Артритис и заеднички третман со лекови Arthrolon, Artrovex, Hondrocream

Артритисот е болна болка во зглобовите. Така се индицирани сите воспалителни процеси во зглобовите. Артритисот може да биде предизвикан од алергиски реакции и траума. Артритисот може да стане хроничен кога неправилно функционираат внатрешните системи.

Артритис на зглобовите

Исто така, причините за артритис вклучуваат:

 1. Инфективни (вирусни, заразни болести);
 2. Трауматски (нетретирани повреди на зглобовите);
 3. Генетско наследство;
 4. Имунолошки (недостаток на витамини, нездрава исхрана, екологија).

Со хронични заразни болести, на возраст над четириесет и пет години, се зголемува можноста за стекнување на оваа болест. Исто така, беше забележано дека жените се повеќе склони кон артритис. Од породувањето и честите абортуси, исто така, се зголемува ризикот од стекнување на оваа болест.

Симптоми на артритис

Според природата на развојот, артритисот е поделен на моноартритис, олигоартритис и полиартритис. Овие форми се разликуваат во бројот на зглобови склони кон воспалителни процеси. Во ревматологијата, научниците и лекарите работат на развој на нови терапии кои ќе помогнат точно да се открие зошто луѓето страдаат од болести како артритис. Едно нешто што откриле е дека денес постојат многу различни видови на артритис. Ако страдате од артритис, големи се шансите да имате една форма на артритис, или во некои случаи неколку одеднаш. Лекарите постојано работат да помогнат во лекувањето на сите форми, но треба да знаете како вашата форма на артритис се разликува од другите.

Артритис и заеднички третман со лекови Arthrolon, Artrovex, Hondrocream

 

Најчестиот вид на артритис е артроза, што е опишано во статијата за кремот. Hondrostrong за третман на артритис. Ова е проследено со псоријатичен артритис, ревматоиден артритис, синдром на Рајтер, гихт и псевдо измама. За да ги разберете разликите, прочитајте ги овие информации за секој од овие услови:

 • Псоријатичен артритис. Ако имате псоријаза, најверојатно ќе развиете ваква форма на артритис. Некои луѓе кои ја доживуваат оваа форма на артритис ќе имаат повеќе повреди на 'рбетот отколку другите луѓе кои страдаат од други форми на артритис. На крајот на краиштата, овој вид на артритис е помалку болен за пациентот.
 • Ревматичен артритис. Еден од клучните елементи што го разликува ревматоидниот артритис од другите форми на артритис е тоа што е вообичаено зглобовите од двете страни на телото да бидат оштетени и да доживеат болка. Оток, болка, црвенило и треска се симптоми.
 • Остеоартритис. Тоа е најчестата форма и се карактеризира со распаѓање на 'рскавицата во зглобовите. Може да се поврзе со кој било зглоб во вашето тело, но најмногу влијае на колковите, колената и 'рбетот.
 • Синдром на Рајтер. Овој вид на артритис може да ги нападне не само зглобовите во телото, туку и другите делови на телото, вклучувајќи ги и очите, кожата и уретрата.
 • Pseudogout. Најчестите места за оваа состојба се во коленото или зглобот, но може да се појават и во колковите, рамената и зглобовите на нозете. Неговата уникатност лежи во фактот дека обично напаѓа само една врска истовремено. Проблем тука е абнормалниот развој на калциум пирофосфат.
 • Подаграта е форма на артритис. Во оваа форма, ќе имате сериозни и често ненадејни напади на болка во некои од зглобовите. Обично, болката се јавува само во еден зглоб, но симптомите можат да доаѓаат и поминуваат цело време.

Секоја од овие состојби е нешто за што ревматолозите сакаат да знаат повеќе. Разбирање на тоа што се случува и зошто се случува, е важно во помагањето на пациентот. Бидејќи артритисот влијае на милиони луѓе секоја година, важно е лекарите и научниците да работат на развој на алтернативни третмани и третмани за овие состојби. Секоја форма на артритис е уникатна, што им ја отежнува работата.

Ако страдате од ревматоидни состојби како артритис, станува сè поважно за вас да ја добиете потребната помош за „работа“ со оваа состојба. Иако има многу луѓе кои не добиваат потребна помош, доколку ја добиете, ќе имате можност да ја намалите болката што ја чувствувате и да ја подобрите целокупната благосостојба во вашите секојдневни активности. Без помош, условите со кои се соочувате може значително да се влошат. Во денешно време, многу луѓе сè уште не сакаат да одат на лекар, плашејќи се дека е прескапо или се плашат од дијагностичката постапка.

Ако не ја добиете потребната помош, или симптомите продолжат да напредуваат, може да заврши на многу непријатен начин за вас. Овие симптоми можат да бидат различни едни од други и вклучуваат голем број специфични работи. Бидејќи артритисот продолжува да се влошува, вие останувате со отечени зглобови кои предизвикуваат силна болка при вршење секојдневни активности. Вашите зглобови можат да се деформираат прилично. Во прилог на ова, можете целосно да ја изгубите чувствителноста во овој зглоб. Некои лекари веруваат дека ако не добиете помош за вашата ревматоидна состојба, може да развиете и срцеви заболувања.

Кога ќе го посетите вашиот лекар, тој или таа ќе сака да знае за вашите симптоми. Тие ќе ви постават голем број прашања, вклучувајќи ја и сериозноста на болката што ја чувствувате, локацијата на непријатноста и кога болката се јавува најчесто. Вашиот лекар дефинитивно ќе сака да го види опсегот на движење на вашите „погодени“ зглобови. Лекарот мора точно да го идентификува местото што страда од болка и да го испита ова место. Сите овие информации му кажуваат на лекарот за сериозноста на вашата состојба и ќе ви помогнат да донесете подобра одлука за понатамошно лекување.

Обично, ќе треба повеќе од само преглед за да се формира точна дијагноза. Needе треба да направите тест на крвта. Овој тест на крвта ќе биде показател за стапката на седиментација на еритроцити или ESR, што ќе му објасни на лекарот ако има некое воспаление во вашето тело. Покрај ова, ќе се направи тест на крвта за ревматоиден артритис, кој ќе го извести вашиот лекар ако го имате ова абнормално антитело во крвта.

Х-зраците обично се прават за да се потврдат симптомите. Имајќи го ова на ум, и двајцата ќе работите да најдете опции за третман.

Најдобар лек за артритис и болести на зглобовите е кремот. Артропант, што е биолошко средство во форма на гел и, благодарение на неговиот посебен состав, ја елиминира болката и непријатноста што се појавуваат во зглобовите, а исто така помага во обновување на ткивото на коските и рскавиците. Тој должи такви чудесни својства на ретка состојка - роговите на еленот Алтај "Марал".

Фази на развој на артритис

Како и со секоја болест, артритисот има четири фази на развој на болеста:

 • Во првата фаза на болеста, постои вкочанетост во движењата, болката се јавува при физички напор. Во исто време, на радиографија може да се забележат можни воспаленија.
 • Со прогресијата на воспалението, се забележува оток во областа на воспаление, можна е криза за време на движењето. Сето ова се случува поради оштетување на главата на коските, како резултат на воспаление, ткивата на артикуларните структури стануваат потенки.
 • Прогресивното уништување на ткивата предизвикува последователно уништување на самите зглобови. Ваквите промени доведуваат до постојана болка, ограничувања во движењето. Исто така, зглобот делумно ги губи своите основни функции. Сето ова доведува до постојана напнатост во мускулите.
 • Во последната фаза на артритис, патологиите на артикуларните ткива стануваат непоправливи. Како резултат, зглобовите имаат тенденција да станат неподвижни.

Фази на артритис

Спречување и примена на креми за третман на артритис на зглобовите

Точноста на избраниот курс на лекување зависи од многу индикатори на болеста, кои вклучуваат форма, фаза на болеста, возраст, причини за болеста и карактеристики на пациентот. Со цел да се запре воспалението, се препишуваат лекови со антиинфламаторни својства, како и олеснувачи на болка. Физиотерапија со одличен ефект вклучува магнетотерапија, електрофореза. Главната компонента на третманот е лекови кои го запираат уништувањето на коските и 'рскавичните ткива, промовираат обновување и синтеза на нови ткива.

Во случај артритисот да има инфективна компонента, се користат антивирусни лекови или, во случај на потешка форма, антибиотици се користат во тек. Артроцентезата се користи за лекување на гнојни ефекти на артритис. Тоа е, за секоја форма и фаза на развој, свој сет на лекови. Диета се користи и за лекување на артритис. И, исто така, за секој вид на артритис, се избира сопствена диета, односно со обичен артритис, треба да изберете лесна храна. Црвеното месо, зачините треба да се исклучат од исхраната и да се користи што е можно помалку сол. Меѓутоа, во случај на ревматоиден артритис, треба да се исклучат домати, модри патлиџани и компири. Главното мени треба да се состои од ферментирани млечни производи, храна богата со растителни влакна и природно витамини.

Третман на артритис

Вежбањето е посебна форма на лекување. Курсевите за физикална терапија ќе помогнат да се суспендира болеста и да се спречат можните компликации. Секоја болест е полесно да се спречи отколку да се лекува. Значи, артритисот може да се спречи. За ова, потребно е само да се набудуваат голем број наведени мерки:

 • Прво на сите, мора да ги следите правилата на исхрана. Десното мени треба да содржи многу свеж зеленчук и растителни влакна. Неопходно е да се исклучи мрсна, зачинета храна.
  Треба да обрнете посебно внимание на витаминскиот комплекс. Витамини А и Ц се одговорни за обновување на ткивата на рскавицата.Витаминот Д е исто така многу важен за коскеното ткиво.
 • Меѓу првите мерки за спречување на која било болест е здрав начин на живот, имено, откажување од лоши навики, прејадување. Тежината треба да се следи. Дополнителни килограми се дополнително оптоварување на зглобовите, дополнително абење.
 • Вежбањето исто така може да помогне во спречување на артритис. Главната работа е дека тие не треба да бидат претерани. Збирот на вежби треба да го избере специјалист. Ако за време на вежбање има непријатност во зглобовите, мора веднаш да го известите лекарот за тоа.
 • За да се исклучи можниот артритис во областа на ногата, изберете удобни чевли. Исто така е можна употреба на ортопедски влошки. Не купувајте тесни или премногу широки чевли. Чевлите мора да бидат изработени од природни материјали.
 • Одделно, вреди да се напомене потребата за целосно лекување на заразни болести, на пример, акутна респираторна вирусна инфекција.

Полесно е навремено да се следи здравјето отколку подоцна да се прибегне кон скап третман со креми како што се Arthrolon, Artrovex, Hondrocream.

Брз преглед на креми за зглобови: Arthrolon, Artrovex, Hondrocream

Arthrolon најпопуларниот крем во Европа за третман на болести на зглобовите.

Arthrolon за третман на зглобови

Arthrolon - се смета за најефикасен гел за третман на артритис и болести на мускулно-скелетниот систем. Се разликува по брзото дејство на елиминација на болката во грбот и зглобовите. Се препорачува за луѓе кои водат седентарен начин на живот. Купи Arthrolon попуст е достапен во многу земји на Европската унија. Услуга за брза испорака од производителот работи на територијата на секоја земја. Цената на овој производ е 39 евра. Може да нарачате однапред на официјалната веб-страница токму сега.

Артритис и заеднички третман со лекови Arthrolon, Artrovex, Hondrocream

Во рок од 15 минути по поставувањето на нарачката, менаџерот на компанијата се јавува на бројот за контакт на клиентот, ја одредува адресата за испорака на стоката. Цена на гел Arthrolon во Европа е 39 евра. Испораката се врши по пошта.

Artrovex, овој крем се базира на рецептот од кој се пронајдени 3 уникатни биолошки компоненти кои влијаат на обновувањето на ткивото на рскавицата.

Artrovex за зглобовите

Овие активни состојки во кремот Artrovex, дејствувајте на погодените зглобови и сврзното ткиво, со што ќе ја вратите нивната структура за кратко време. Ако одлучите да излекувате зглобови, тогаш изборот на крем Artrovex е најдобро решение според мислењето на лекарите-ортопеди (врз основа на односот цена = ефикасност).

Главните активни состојки во овој крем за зглобови се:

 • VSM-95 не е ништо повеќе од екстракт од Сквален од црн дроб на ајкула и рогови на еленот Алтај „Марал“. Ова биолошко соединение е градежен материјал за споеви;
 • HondroMAX е комбинација во одреден дел од екстракти од 40 имиња на лековити растенија. Мешавината на HondroMAX во кремот е неопходна за да се елиминира воспалителниот процес во зглобовите што предизвикува болка. Останатите компоненти на кремот вршат помошни функции, кои се детално опишани во прегледот на кремот. Artrovex на страниците на страницата Obzoroff.info.

Hondrocream лек за зглобовите

Hondrocream најстариот заеднички лек кој историски е родител на првите два лека опишани во obzoroff.info... Овој крем е интересен за лекарите, само во однос на генијалниот фармаколошки состав. Главната употреба на кремот Hondrocream во третманот на артритис се состои во присуство на 2 компоненти:

 1. Глукозамин, кој го поправа заедничкото ткиво и го намалува чувството на болка;
 2. Хондроитин сулфати, кои спречуваат уништување на коскеното ткиво, ја обновуваат зглобната капсула и го надополнуваат дефицитот на зглобната течност.

Сите горенаведени креми имаат состав сличен на лекот Hondrostrong, а исто така го имаат истиот принцип на дејствување и степенот на корисност во третманот на заеднички болести.

Постави прашање

Дмитриј Јаровој

Јаровој Дмитриј Михајлович ортопедски трауматолог со над 10 години искуство. За време на неговата медицинска пракса, тој изврши повеќе од 800 успешни операции.

Тој е специјализиран за третман на мускулно-скелетни патологии, има професионални вештини за ортопедија, фармација и трауматологија. Обезбедува итна помош за повреди, дијагностицира и помага при болести на мускулно-скелетниот систем, како што се: артритис, артроза, остеохондроза.

Вежбање конзервативен и хируршки третман на фрактури на коски и екстремитети. Обезбедува медицинска помош за оштетување на менискусите или вкрстените лигаменти.

Obzoroff
Додадете коментар