Kujdesi për fytyrën: Largues i kozmetikës & Pastrim i Zezë

Lëkura jonë është një pengesë që ndan trupin nga një mjedis agresiv i jashtëm. Dustdo ditë pluhuri, kimikatet dhe papastërtitë e tjera "vendosen" mbi të. Për të mos përmendur faktin që ne vetë aplikojmë kozmetikë dekorative në lëkurën tonë çdo mëngjes.

Për të ruajtur shëndetin, rininë dhe bukurinë e lëkurës në kushte të tilla, duhet të pastrohet plotësisht dhe saktë. Sot do të flasim se si ta bëjmë këtë në shtëpi.

Largues kremi Dermacol dhe heqja e ndotësve. Gjëja e parë që duhet të përfshini në ritualin tuaj të përditshëm të pastrimit të lëkurës është heqja e përbërjes dhe papastërtive të tjera. Për ta bërë këtë, mund të përdorni ujë micellar, qumësht kozmetik ose pastrues të tjerë të përbërjes.

Ata duhet të zgjidhen në përputhje me llojin e lëkurës dhe atë përbërje që përdorni. Kështu, për shembull, produktet e naftës janë të përshtatshme për heqjen e kozmetikës së papërshkueshëm nga uji, dhe e zakonshmja mund të lahet me produkte me bazë uji.

Një tjetër mundësi është të bëni vetë heqësin tuaj të përbërjes. Në këtë rast, do të jeni të sigurt se përmban vetëm përbërës natyralë me cilësi të lartë. Nga rruga, produkti i vajit të ullirit është i përshtatshëm për heqjen e kozmetikës së papërshkueshme nga uji dhe ushqen lëkurën. Dhe kamomili i përfshirë në përbërje do të qetësojë dhe dezinfektojë lëkurën e irrituar. Në asnjë rast nuk duhet të lani produktet kozmetike me sapun të zakonshëm. Kjo e than lëkurën dhe nxit shfaqjen e hershme të rrudhave.

Pastrimi ditor. Thjesht heqja e përbërjes nuk është e mjaftueshme, ju gjithashtu duhet të pastroni poret e sebumit, qelizat e vdekura të lëkurës dhe papastërtitë e tjera. Nëse nuk e bëni këtë rregullisht, në fytyrë do të shfaqen pika të zeza, kokë të zinj dhe elementë të tjerë inflamatorë.

Locionet pastruese ndihmojnë për të përballuar këtë detyrë. Ato paraqiten në një gamë të gjerë në dyqanet e kozmetikës. Por ka një nuancë në shumicën e këtyre produkteve, alkooli dhe përbërësit e tjerë janë të pranishëm në përbërjen që thajnë lëkurën dhe prishin punën e gjëndrave dhjamore. Prandaj, është më mirë të bëni vetë locionin tuaj pastrues që është i duhuri për ju.

Pastrim i thellë i pikave të zeza

Përveç procedurave ditore, duhet të pastroni thellësisht lëkurën disa herë në javë. Për këto qëllime, të ndryshme maska ​​puçrrash dhe peels. Pothuajse të gjithë njerëzit përballen me pika të zeza në fytyrat e tyre, arsyeja për këtë është ekologjia e pafavorshme, ushqimi i paekuilibruar dhe kujdesi i pamjaftueshëm i lëkurës së fytyrës. Prandaj, duhet të merrni të gjitha masat për t'i hequr qafe ato dhe të përpiqeni të zvogëloni pamjen e tyre në minimum.

Gjëja e parë që duhet të filloni është të rimendoni dietën tuaj. Nëse është e mundur, zvogëloni ushqimet e skuqura, të tymosura, të kripura, ato janë një nga arsyet e paraqitjes së tyre. Por nuk duhet të eleminohet plotësisht produktet e dëmshme ose të kufizohet vetvetiu; gjithçka duhet të jetë në moderim; duhet të përjashtohet vetëm e tepërta. Këshillohet që të përpiqeni të pini më shumë ujë të pastër për të pastruar trupin, kjo do të jetë një përfitim i dyfishtë.

Tjetra është të pastroni lëkurën tuaj nga puçrrat dhe pikat e zeza. Kjo mund të bëhet me çdo mjet të përshtatshëm, për shembull, shirita të veçantë pastrimi, duke avulluar me kompresa të ngrohta, pastrim mekanik, pastrime dhe maska.

Kompresat dhe maskat janë më të përshtatshme për lëkurë veçanërisht të ndjeshme, për zgjidhje më pak të ndjeshme optimale janë shirita pastrimi, pajisje për pastrim mekanik dhe pastrim.

Kompresat bëhen në shtëpi, nga pikat e zeza, ato të nxehta janë më të mirat. Për ta bërë këtë, merrni 1 një lugë gjelle kamomil, nenexhik, calendula, yarrow, sherebel, barishtore ose ndonjë barishte tjetër dhe derdhni 1 me një gotë ujë të valë. Mund të përgatitet në sasi më të vogla, por proporcionet janë të njëjta. Një leckë e pastër është lagur në një zgjidhje të ngrohtë, të filtruar dhe fërkuar në fytyrë.

Maskat e bëra nga tranguj, gjizë, argjilë, këna, mjaltë ishin më efektive në luftën për pikat e zeza. Gjithashtu, shirita pastrues të veçantë mund të përdoren për të pastruar lëkurën nga pikat e zeza; ato shiten në barnatore, dyqane në internet dhe madje edhe në supermarkete. Metoda e aplikimit zakonisht tregohet në paketim dhe mund të ndryshojë.

Ekzistojnë pajisje për pastrimin mekanik të lëkurës për puçrrat и pika të zeza. Ata mundësohen nga energjia elektrike ose bateritë. Shpesh, një grup përfshin disa hundë për t'u çlodhur, masazh, pastruar dhe qetësuar lëkurën. Ato janë shumë të lehta për t’u përdorur dhe japin rezultate pozitive pas aplikimit të parë. I pershtatshem per perdorim ditor.

Scrubet mund të blihen në dyqane, ose mund të përgatiten në shtëpi. Një nga më të njohurit është një pastrim i bërë me mjaltë dhe kripë tryeze të imët. Për tu përgatitur, përzieni një lugë çaji mjaltë 1 me lugë çaji kripë 0,5. Ju gjithashtu mund të përdorni sheqer në vend të kripës. Një pastrim i tillë nuk mund të përdoret me zell dhe shpesh, në mënyrë optimale - 2 një herë në javë.

Për të konsoliduar rezultatin pas pastrimit të lëkurës, përdoret një krem ​​për të ngushtuar poret në mënyrë që ato të bllokohen më pak dhe dermimi të duket i freskët.

Sigurohuni që produktet janë të përshtatshme për llojin tuaj të lëkurës dhe nuk përmbajnë grimca gërryese të trashë që mund të dëmtojnë shtresën e sipërme të epidermës. Më e buta, por efektive, konsiderohet kozmetikë e bazuar në acide organike: laktik ose fruta.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment