Hondrostrong - xhel për trajtimin e sëmundjeve të nyjeve dhe shpinës

Në këtë artikull do të flasim për krem Hondrostrong, e cila përdoret për të eleminuar dhimbjen në nyje dhe shpinë. Ky medikament ka për qëllim parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve të sistemit muskulor, siç janë artriti, bursiti, reumatizmi, osteokondroza dhe të ngjashme.

Fusha e aplikimit të ilaçit është sëmundja degjenerative e shpinës dhe nyjeve. Nga struktura e tyre, kondroprotektorët janë pjesë e indit natyror të kërcit të nevojshëm për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e kërcit artikular në një gjendje "të punës". Ju nuk duhet të prisni një rezultat afatshkurtër nga kondroprotektorët: këto barna simptomatike i përkasin kategorisë së barnave me veprim të vonuar.

Kondroprotektorët kanë një efekt analgjezik të moderuar dhe gradualisht përmirësojnë vetitë funksionale të nyjeve. Ndër të gjitha ilaçet në këtë grup, përgatitjet që përmbajnë sulfat kondroitin dhe glukozaminë kanë efektin terapeutik më të qëndrueshëm. Hondrostrong, siç besojnë tani mjekët, është një derivat i parë i tyre. Sulfati i kondroitinit është një pjesë e rëndësishme e matricës jashtëqelizore të indeve të ndryshme të trupit, e përbërë kryesisht nga kërc, ind kockor, lëkurë, mure vaskulare, tendina dhe ligamente.

Drogës tregon një shkallë të lartë të afinitetit për indet kërcore, megjithatë, për të filluar të "funksionojë" me të vërtetë, duhet të grumbullohet në sasi të mëdha në nyje, kështu që rezultati i tij terapeutik mund të ndihet jo më herët se 3-4 javë pas fillimit të trajtimit ... Pas ndërprerjes së ilaçit Chondrostrong, rezultati i rikuperimit të tij vazhdon për 5-6 muaj të tjerë. Drogës tolerohet mirë nga pacientët: reagimet anësore anësore në strukturën e studimeve shkencore u vunë re vetëm në 2% të individëve. Sipas vlerësimit profesional të Ligës Evropiane Anti-Reumatike, xhel Hondrostrong është ilaçi më i mirë për trajtimin e artrozës, madje edhe me farmakoterapi afatgjatë.

Sistemi i veprimit të kremës Hondrostrong është kompleks dhe prek pothuajse të gjithë elementët e rëndësishëm të patogjenezës së artrozës. Drogës shkakton kondrocite (qelizat primare të indit të kërcit), gjë që çon në një rritje të sintezës së tyre të proteoglikanëve (proteina të indit lidhës) përveç synoviociteve (qelizat e membranës synoviale), të cilat fillojnë të prodhojnë intensivisht acidin hialuronik.

xhel Hondrostrong pengon aktivitetin e enzimave që shkatërrojnë kërcin - metaloproteinazat (kolagjenaza, xhelatinaza, stromelysina). Drogës shmang procedurat për resorbimin e pllakës së kockave subkondrale të shtrirë direkt nën kërcin artikular, parandalon vdekjen e papritur të kondrociteve, zhvillimin e myorelatorëve të ndryshëm inflamatorë, rrit rrjedhjen e gjakut në shtratin mikrovaskular të kockës subkondrale dhe synoviumit.

Efekt anti-inflamator i xhelit Hondrostrong gjithashtu për shkak të shtypjes së aktivitetit të enzimave lizozome, radikaleve të anionit superoksid, frenimit të shprehjes së gjeneve të citokinave pro-inflamatore. Në këtë drejtim, krahasuar me trajtimin e kremës Hondrostrong, është e mundur dhe pa dyshim e justifikuar zvogëlimi i dozës së ilaçeve anti-inflamatore josteroide të marra. Kështu, Hondrostrong shmang katabolikën dhe shkakton procedurat anabolike, ka një efekt anti-inflamator dhe ndryshon procedurat për ristrukturimin e brendshëm të pllakës së kockave subkondrale, e cila korrespondon plotësisht me qëllimin kryesor të efektit pozitiv të ilaçit.

Nën ndikimin e elementeve të xhelit Hondrostrong ekziston një rigjenerim i zonave të sipërfaqes kërcore të nyjeve, parandalohet shembja e indit lidhor, stabilizohet prodhimi i lëngut artikular (sinovial), gjë që sugjeron një përshpejtim të lëvizjes së kyçeve dhe një ulje të ashpërsisë së sikletit.

Dhimbja e kyçeve është një problem nga i cili askush nuk është imun. Askush nuk mund t'i shpëtojë shfaqjes së sëmundjeve të përbashkët - gjinia, mosha dhe sfera e aktivitetit njerëzor nuk janë të rëndësishme. Por është sigurisht e mundur të gjesh një zgjidhje efektive që thjesht dhe për një kohë të gjatë do të japë një ndjenjë të lirisë së plotë të lëvizjes, lehtësimin e dhimbjes dhe, në të njëjtën kohë, nuk do të ketë pasoja negative në shëndet.

krem Hondrostrong për të eleminuar dhimbjen në nyje dhe shpinë

Pastaj do të njiheni me karakteristikat e barit për sëmundjet e kyçeve Hondrostrong, të cilat mund t’i blini në internet me një zbritje. Ky ilaç është efektiv, por kushton pak para. Ju keni mundësinë të zbuloni se çfarë mekanizmi të veprimit ka kremi në nyjet e përflakur, avantazhet e tij, cilat përbërës janë pjesë e përbërjes dhe karakteristikave të tjera të rëndësishme që pacienti duhet të dijë para se të përdorni këtë ilaç.

Vlen të përmendet: rreth kremës Hondrostrong Kishte shumë polemikë rreth efektivitetit të tij. Ekziston një grup mjekësh që nuk pajtohen plotësisht me mendimin e pacientëve që kanë provuar forcën e plotë të veprimit mbi veten e tyre, dhe të cilët ishin të kënaqur me rezultatin. Por studime të shumta klinike kanë vërtetuar se ilaçi në formën e një krem ​​ju lejon të lehtësoni ënjtjen në nyje, të eliminoni plotësisht dhimbjen dhe të përmirësoni shëndetin e përgjithshëm të pacientit brenda disa javëve të përdorimit.

Kjo krem ​​e përbashkët urdhërohet nga sportistët dhe njerëzit që udhëheqin një mënyrë jetese aktive, sepse ndihmon për të shmangur pasojat serioze të dëmtimeve dhe lehtësimin e dhimbjes me një ushtrim fizik të vazhdueshëm. Shtë e dobishme të keni një ilaç të tillë me ju dhe ata që janë duke kaluar rehabilitim pas frakturave ose bruizimeve. Kjo krem ​​ndihmon në problemet që lidhen me moshën me sistemin muskulor, sepse ju çliron nga siklet në gjunjë, lehtëson efektet e artrozës dhe përballon simptomat e artritit.

Por tani është koha për të filluar një përmbledhje të hollësishme të kremës për sëmundjet e kyçeve Hondrostrong.

Parimi i ilaçit Hondrostrong

Për të kuptuar mekanizmin e veprimit të ilaçit Hondrostrong, është e nevojshme të merreni me shkaqet kryesore të shqetësimit dhe dhimbjes në nyje. Sëmundjet e kësaj natyre mund të ndodhin jo vetëm pas një dëmtimi ose ndryshimesh të lidhura me moshën, ekzistojnë disa faktorë që mund të çojnë në sëmundje:

 • Ushtrim i tepruar fizik;
 • Niveli jo adekuat i aktivitetit fizik;
 • Fakti i mbipeshes;
 • Proceset inflamatore dhe infektive në trup;
 • Probleme të trashëguara shëndetësore;
 • Fakti i dëmtimeve në punë ose në sport aktiv;
 • Hipotermia, e cila mund të çojë në sëmundje të nyjeve;
 • Përmbajtje e ulët e ushqyesve dhe elementëve gjurmë për shkak të pranisë së zakoneve të këqija.

Për shkak të formës së lëshimit në formën e një xhel, ilaçi Hondrostrong është i përshtatshëm për t'u bartur, dhe përbërësit e tij aktivë rrjedhin shpejt nëpër poret e lëkurës, duke eleminuar shumë manifestime të sëmundjeve të nyjeve. Veprimi kryesor i kremës ka për qëllim faktorët e mëposhtëm:

 1. Ndaloni zhvillimin e sëmundjeve të nyjeve dhe shpinë;
 2. Aktivizimi i procesit të restaurimit të indit artikular në nivelin qelizor;
 3. Sigurimi i efektit analgjezik dhe antidematik;
 4. Normalizimi i funksioneve motorike pa dhimbje.

Si dhe ku të blini krem Hondrostrong me zbritje?

Askush por ju do të kujdeseni në mënyrë efektive për shëndetin e sistemit muskuloskeletor. Dhe ju duhet të besoni shëndetin tuaj vetëm tek profesionistët dhe ilaçet efektive, ndër të cilat ia vlen të theksohet një krem ​​për nyjet Hondrostrong, çmimi i të cilit do të befasojë këndshëm çdo klient:

Duke pasur parasysh zbritjen që u ofrohet klientëve të rinj, çmimi i kremës Hondrostrong vëllimi prej 50 mililitra në Evropë tregohet si listë:

 • Bullgari - 69 leva bullgare;
 • Hungari - 9900 forinta hungareze;
 • Polonia - 179 zlotis polakë;
 • Rumania - 159 lei rumun;
 • Kroaci - 287 kuna kroate;
 • Republika Çeke - 849 CZK;
 • Austria, Gjermania, Zvicra, Greqia, Spanja, Italia, Letonia, Lituania, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia, Franca, Estonia - 39 euro.

Lidhur me mënyrën se si dhe ku mund ta porosisni këtë krem ​​për trajtimin e sëmundjeve të kyçeve, është e mundur ta bëni këtë në faqen zyrtare të prodhuesit, e cila mund të konfirmojë cilësinë e këtij produkti me certifikata që janë dhënë me kërkesë të blerësit.

Urdhëroni kremin e përbashkët

Për të porositur, duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Shkoni në faqen zyrtare të prodhuesit në internet;
 2. Plotësoni një formular me informacione personale për të dërguar një porosi;
 3. Kontrolloni të dhënat e siguruara dhe dërgoni një kërkesë të kompletuar për përpunim.

Bleni krem ​​të përbashkët Hondrostrong në Evropë

Pas disa kohësh, menaxheri do t'ju telefonojë përsëri për të sqaruar informacionin për dërgim. Dhe nëse është e papërshtatshme për ju të bëni një porosi duke përdorur formularin online, atëherë duhet të telefononi në numrin e kontaktit që do të gjeni në faqen e internetit, në seksionin "kontaktet".

Përfitimet e kremës Hondrostrong para analoge

Atletët dhe njerëzit e zakonshëm që vuajnë nga sëmundjet e kyçeve mund të zgjedhin çdo ilaç për veten e tyre nga një listë mbresëlënëse e analogëve krem Hondrostrong. Shumë njerëz preferojnë të këshillohen me mjekët para se të blini një ilaç, por në çdo rast, ia vlen të merren parasysh produktet më të njohura. Tani do të mësoni për karakteristikat, avantazhet dhe disavantazhet e analogëve Hondrostrong:

krem ArtrovexArtrovex - alsoshtë gjithashtu një krem ​​që mund të eliminojë dhimbjen gjatë inflamacionit në nyje dhe të lehtësojë ënjtjen. Më shpesh përdoret për të trajtuar dhimbjen në shpinë dhe muskujt. Sidoqoftë, ekziston një minus i rëndësishëm, i cili shprehet në faktin se ilaçi ka një efekt afatshkurtër, dhe reagimet alergjike individuale janë gjithashtu të mundshme. Para përdorimit, këshillohet të konsultoheni me një mjek dhe të njiheni me kundërindikimet që përshkruhen në udhëzimet për ilaçin;

xhel ArthrolonArthrolon - ka indikacione të tilla për përdorim si dhimbje të zgjatur në nyje, gjë që shoqëron proceset inflamatore. Përdoret kryesisht si një profilaktik kur shërohet nga dëmtimet. Para përdorimit, është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje e veçantë ushqimit të duhur dhe marrjes së një kompleksi shtesë vitaminash, i cili do të kontribuojë në një restaurim më efektiv të indeve të kërcit të nyjeve. Kjo shkakton vështirësi kur përdorni këtë ilaç nga pacientët;

krem ImosteonImosteon - Konsiderohet një ilaç më efektiv në trajtimin e simptomave dhe shkaqeve të sëmundjeve të nyjeve. Ka formën e një xhel, i cili garanton një aplikim të rehatshëm dhe mungesë të ndjesive të pakëndshme gjatë aplikimit. Karakterizohet nga një përbërje hipoallergjike e bazuar në bimë medicinale, megjithatë, kur përdorni, duhet të njiheni me udhëzimet dhe listën e përbërësve. Përdoret për inflamacion të nyjeve, dhimbje dhe ënjtje në zonën e prekur, por disa përdorues vërejnë se efekti pozitiv vazhdon për një kohë të shkurtër pas aplikimit.

Flekosteel është një xhel për trajtimin e nyjeve dhe sëmundjeve të shtyllës kurrizore me një efekt të butë terapeutik. Karakterizohet nga një periudhë e gjatë terapie (të paktën 3 muaj) dhe një kosto e lartë e ilaçit.

Xhel Flekosteel për nyje

Sa i përket përfitimeve të kremës së përbashkët Hondrostrong sipas mendimeve të mjekëve dhe pacientëve, ato shprehen në vijim:

 1. Rivendos rrjedhjen e gjakut në zonën e indeve të prekura;
 2. Heqja e plotë e edemës dhe lehtësimi i procesit inflamator;
 3. Përmirësim gjithëpërfshirës i gjendjes së enëve të gjakut, gjë që ndikon pozitivisht në metabolizmin dhe imunitetin;
 4. Veprim parandalues ​​kundër depozitimit të kripës;
 5. Eleminimi efektiv i shkaqeve kryesore të sëmundjes.

Vlen gjithashtu të përmendet: ilaçi nuk karakterizohet nga efekte anësore të dukshme dhe nuk shkakton reaksione alergjike. Kjo ngushton ndjeshëm gamën e kundërindikacioneve dhe kufizimeve kronike sipas parametrave të ndryshëm. Përdoruesit me krem ​​të përbashkët shënojnë disponueshmërinë e një produkti me cilësi të lartë.

Përbërja, vetitë dhe indikacionet për përdorimin e kremit Hondrostrong

Gjëja më e rëndësishme në një përgatitje të përbashkët është përbërja e saj aktive, e cila përfshin përbërës të tillë:

 • Ekstrakt i midhjes së gjelbër;
 • Helmimi i bletës;
 • kardamom;
 • Vaj Amaranth;
 • Lëng Holly dhe përbërës të tjerë që tregohen në pako me krem:

Përbërja e kremës Hondrostrong

Për shkak të përbërjes aktive të kremës Hondrostrong, një numër i mjaftueshëm i elementëve gjurmë, vitaminave, acideve organike dhe aminoacideve depërtojnë në zonën e prekur. Kjo kontribuon në restaurimin e shpejtë të nyjes, dhe largimin e shqetësimit nga dhimbja, ënjtja dhe inflamacioni.

Sa i përket indikacioneve për përdorimin e këtij ilaçi, atëherë ia vlen ta përdorni nëse:

 1. Një ngërç ndodh kur lëviz në nyje, e cila shoqërohet me dhimbje;
 2. Prania e skuqjes në zonën e përbashkët;
 3. Ekziston një ndjenjë e ngurtësisë në lëvizje kur ngrihet nga një karrige ose shtrat;
 4. Lodhja vërehet pas shëtitjeve të shkurtra ose ushtrimit të moderuar fizik;
 5. Ka dhimbje dhimbjeje gjatë natës;
 6. Një shenjë e qartë e ënjtjes në nyje, e cila shoqërohet nga një rritje lokale e temperaturës.

A ka efekte anësore dhe si ta aplikoni këtë krem?

Asnjë efekt klinik nuk u gjet në provat klinike. Sidoqoftë, vlen të kujtojmë se është e nevojshme të vëzhgoni masat paraprake kur identifikoni intolerancën individuale ndaj një komponenti individual që është pjesë e një kremi të përbashkët Hondrostrong.

Sa i përket procedurës së përdorimit të ilaçit, atëherë nuk ka asgjë të komplikuar. Një sasi e mjaftueshme krem ​​duhet të aplikohet në zonën e prekur dhe fshij butësisht, duke masazhuar me kujdes zonën. Ju duhet ta përdorni ilaçin rregullisht për 2-3 javë, dhe në ditë ju duhet ta përdorni atë të paktën 3 herë, duke e fërkuar atë në lëkurë të pastër në zonën e kyçit. Kremja thithet mirë në lëkurë, nuk lë shenja të yndyrshme në rroba dhe ka një erë të zbehtë neutrale.

Shqyrtime të mjekëve dhe pacientëve në lidhje me kremin për trajtimin e nyjeve

Ju mund të lexoni shumë udhëzime për të Hondrostrong dhe indikacione për përdorimin e kësaj krem, por informacion më të dobishëm që mund të jepni reagime nga mjekët dhe pacientët që e kanë përdorur atë në mënyrë të përsëritur. Shumë mjekë sot u atribojnë pacientëve të tyre ilaçe të bazuara në përbërës natyralë, në kuadrin e të cilave ilaçi i përshkruar nga ne përshtatet plotësisht. Ekspertët pajtohen plotësisht me studimet klinike që konfirmojnë sigurinë e ilaçit dhe efektivitetin e tij të lartë.

Lidhur me mendimet e përdoruesve, ia vlen të jepni disa shembuj të rishikimeve në lidhje me përdorimin e kremës Hondrostrong:

Oleg Viktorovich, 55 vjeç:

Në rini, unë nuk vura re probleme me performancën e nyjeve, por ngarkesa dhe pasioni për ngritjen e peshave e bëjnë veten të ndjehen. Por me këshillën e një shoku e provova këtë krem, dhe çuditërisht ndihmova. Pas nja dy aplikacionesh, dhimbja u kthye në intervale më të gjata, dhe pas një jave tjetër u zhduk krejt. Unë rekomandoj që të provoni Hondro Strong të gjithë ata që kanë vuajtur nga dhimbjet e kyçeve për një kohë të gjatë. Kam zbuluar informacione në lidhje me këtë krem ​​të mrekullueshëm në faqen e internetit https://expertnews.info. Atje gjithmonë mund të gjeni shumë informacione të dobishme në lidhje me trajtimin e nyjeve dhe shpinës.

Alexandra, 36 vjeç:

Unë nuk jam profesionist në sport, por lëndimet në gju ndodhin herë pas here. Përveç kësaj, me veshjen e shpeshtë të këpucëve me takë të lartë lë pasoja të rënda. Duke parë reklama në internet, vendosa të provoj Hondrostrong, e cila menjëherë pas aplikimit të parë lehtësoi rëndimin dhe shqetësimin në gjunjë. Tani e përdor kremin vazhdimisht.

Vitaly, 25 vjet:

U njoha me këtë krem ​​të përbashkët për këtë rast: Unë u rekomandova nga një mjek që trajtoi frakturën e këmbës. Kam vuajtur për një kohë të gjatë në dhimbje, por Hondrostrong Ajo ndihmoi. Nuk kam vërejtur efekte anësore, është e lehtë dhe e këndshme për t’u përdorur.

Bëj një pyetje

Yarovoy Dmitry Mikhailovich traumatolog ortopedik me mbi 10 vjet përvojë. Gjatë praktikës së tij mjekësore, ai kreu më shumë se 800 operacione të suksesshme.

Ai është i specializuar në trajtimin e patologjive muskulore, ka aftësi profesionale në ortopedi, farmaci dhe traumatologji. Ajo siguron kujdes urgjent për dëmtimet, diagnostikon dhe ndihmon me sëmundjet e sistemit muskulor skeletik, siç janë: artriti, artroza, osteochondrosis.

Ai praktikon trajtim konservativ dhe kirurgjikal të frakturave të kockave dhe gjymtyrëve. Ajo siguron ndihmë mjekësore për dëmtimin e ligamenteve menisk ose kryqëzues.

Obzoroff
Komente: 3
 1. Valentina

  Përshëndetje! Për një kohë të gjatë vuaj nga dhimbje në shpinë dhe gjunjë. Kam provuar të gjitha procedurat dhe injeksionet dhe të gjitha llojet e kremrave, e fundit është porositur një krem Hondrostrong dhe ishte shkruar gjithashtu që ndihmon dhe vlerësimet ishin të mira, por nuk më ndihmoi dhe e përdori atë për 2 vjet. Porositur aktualisht Hondrostrong Forte dhe sot e kam marrë, dua të besoj se të paktën pak do të ndihmojë.

 2. Obzoroff

  Ne mendojmë se në këtë rast ju duhet një metodë tjetër e terapisë. Udhëzimet për ilaçin nuk thonë asgjë për trajtimin e këtyre simptomave. Ne ju rekomandojmë që të kontaktoni një ortoped sa më shpejt të jetë e mundur për të përshkruar trajtimin.

 3. Dotaz

  Përshëndetje, unë jam i interesuar për produktin tuaj. HONDROSTRONG - Jam paralizuar nga gjysma e trupit pas një goditje në tru. Kërci i gjurit tim të djathtë po thahet dhe pjesa e poshtme e këmbës time është e vdekur me gishtërinjtë e çekanit. Pyes nëse ky ilaç do të ndihmojë në këtë rast apo është vetëm për dhimbje.

Shto një koment