krem Artrovex për trajtimin e artritit dhe sëmundjeve të kyçeve

krem Artrovex është një agjent i shkëlqyeshëm anti-inflamator që ndihmon në uljen e inflamacionit në nyje. Përveç kësaj, në sajë të veprimit të shpejtë dhe efektit qetësues intensiv të kremit Artrovex shumë efektive për qetësimin e shpejtë të dhimbjeve të shpinës dhe muskujve. Për sëmundjet degjenerative të tilla si artriti, rekomandohet përdorimi i kësaj kremi, i cili ka një efekt pozitiv afatgjatë në indet e kyçeve. Kjo çon në rigjenerimin e indeve të kërcit dhe lëngjeve në nyje dhe në rivendosjen e performancës dhe lëvizshmërisë së nyjeve. Në Evropë, një krem ​​për trajtimin e nyjeve prodhohet në paketimin e tij origjinal dhe duket kështu.

Artrovex Evropë

Krem natyral Artrovex Ai përmban një përzierje të përbërësve të veçantë që formulojnë një formulë për trajtimin e nyjeve. Për shkak të vetive të tyre, këto përbërës ofrojnë një restaurim gjithëpërfshirës të nyjeve me veprim të shpejtë dhe efekt të dobishëm për një periudhë të gjatë kohore.

Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë në detaje veprimin e kremës. Artrovex kanë për qëllim trajtimin e shumicës së sëmundjeve të kyçeve. Siç e dini, problemet e përbashkëta ekzistojnë në 75% të njerëzve pas viteve 30. Në Rusi, çdo i dyti qytetar i moshuar diagnostikohet me artrit reumatoid. Mbi 60% e pacientëve bëhen me aftësi të kufizuara në tre vitet e para nga momenti i identifikimit të kësaj sëmundje.

Sëmundjet e indit lidhës po rriten me shpejtësi ", dhe nëse në vitet 1960 nuk kishte më shumë se një miliardë njerëz që vuanin nga artriti në botë, sot ky numër është rritur me 3 herë. Në tregun farmakologjik ka disa ilaçe efektive që mund të merren me shkaqet e sëmundjeve të komponimeve, dhe jo vetëm të eliminojnë simptomat e tyre. Një ilaç i tillë është krem Artrovex. Karakteristikat, veprimi dhe përbërja e ilaçeve do të diskutohet në detaje më vonë.

Sëmundje të rekomanduara Artrovex

Përshkrimi i ilaçit Artrovex

krem Artrovex - Një produkt unik mjekësor i krijuar në bazë të komponentëve biologjikisht aktivë që veprojnë mbi shkakun e sëmundjes, ndërsa eliminojnë simptomat e tij. Si rezultat i përdorimit të produktit, indet e dëmtuara restaurohen gradualisht, gjë që kontribuon në rikuperimin e plotë të pacientit brenda disa muajve. Ilaçi gjithashtu aktivizon rezervat e brendshme të trupit për të luftuar artritin.

Para se të hyni në zbatim, Artrovex kaloi prova gjithëpërfshirëse klinike. Ilaçet u testuan në dhjetëra pacientë me patologji me nyje. Pas muajve të testimit 6, 100% e njerëzve vunë re zhdukjen e dhimbjes, në 98%, indet e kërc filluan të shërohen, në 93%, artriti u eliminua plotësisht. Artrovex vepron në shkakun e artritit, duke lejuar 9 të shërohet nga pacientët 10. Një kurs terapeutik është i mjaftueshëm për të hequr qafe plotësisht sëmundjen dhe përsëri të ndjeheni gëzimin e jetës.

Analiza e efikasitetit të kremës Artrovex

Artrovex Në dispozicion në paketimin plastik të mbyllur me një bombol me vrimë të lehta. Si pjesë e një tubi prej 100 ml mjetesh. Meqenëse kremi karakterizohet nga një qëndrueshmëri e trashë dhe thithje e shpejtë, paketimi zgjat për disa muaj. Tubi ka një madhësi të vogël, kështu që mund ta merrni me vete për të punuar ose udhëtuar.

Ku të blini dhe çmimin e kremës Artrovex dorëzim

Препарат Artrovex, të cilën mund ta blini në faqen zyrtare të prodhuesit ose në dyqanet në internet, ka fituar popullaritet për shkak të efektivitetit të tij. Një numër në rritje i pacientëve i besojnë produktit, duke vërejtur lehtësinë e përdorimit të tij dhe formulën efektive. në mënyrë Artrovex e mundur me një çmim të volitshëm, dhe shpërndarja e saj zgjat nga disa ditë në maksimum javë 2-3, në varësi të distancës së dorëzimit. çmim Artrovex në vende të ndryshme ndryshon. Për shembull, në Rusi, një tub mund të blihet për rubla 990, në Ukrainë kushton 400 hryvnia, dhe në Bjellorusi - 35 BYN. Fatkeqësisht, produkti shitet vetëm në Internet. Produkti nuk shitet në zinxhirët e farmacive, i cili shoqërohet me marrjen e lejeve në vendin tonë. Bleni produktin vetëm në faqen zyrtare të internetit, përndryshe ka të ngjarë të marrë një falso.

krem Artrovex për trajtimin e artritit dhe sëmundjeve të kyçeve

 

Meqenëse artriti i nyjës së hip, si sëmundjet e tjera të kërcit dhe indit kockor, është, në parim, i pashërueshëm, të gjitha veprimet kanë për qëllim ngadalësimin e procesit të degradimit të kërcit dhe, nëse është e mundur, ndalimin e tij. Sidomos në fazat fillestare, vetë pacienti mund të bëjë shumë që sëmundja të mos përparojë. Përveç trajtimit të ilaçeve, ekzistojnë edhe terapi të ndryshme jo-ilaçe. Në raste të rënda, zëvendësimi i përbashkët është i pashmangshëm. Nëse çështja e zëvendësimit është në rendin e ditës, nuk duhet të vononi operacionin për një kohë të gjatë, pasi është e vështirë për një bashkim që tashmë ka humbur lëvizjen për t'u rikuperuar nga operacioni.

Arthrosis i hip

Shenjat kryesore të fazave të ndryshme të artrozës së nyjeve

Ndryshimet degjenerative në nyje, që çojnë gradualisht në shkatërrimin e saj dhe humbjen e lëvizshmërisë, ndodhin nën ndikimin e patologjive trashëgimore, sëmundjet e fituara dhe nën ndikimin e faktorëve të jashtëm. Një grup i madh i patologjive të nyjeve të ndryshme, të cilat kanë një origjinë të ndryshme, por janë të ngjashme në metodat e zhvillimit, kanë një emër shkencor - artrosis. Në varësi të neglizhencës së sëmundjes, dallohen katër faza, të cilat kanë shenjat e tyre të artrozës.

Mekanizmi i zhvillimit të artrozës

Nxitja për fillimin e procesit patologjik është çrregullimet e rrjedhës së gjakut. Kapilarët, të cilët janë të vendosur në shtresën nënkondrale të periosteumit dhe janë krijuar për të siguruar ushqimin e kërcit së bashku me lëngun artikular, nuk e përmbushin plotësisht funksionin e tyre. Një konsum i kufizuar i lëndëve ushqyese provokon ndryshime distrofike në kërc.

Një rënie graduale e elasticitetit dhe rrallimit të kërcit, shfaqja e çarjeve dhe vrazhdësia, përkeqësimi i rrëshqitjes për shkak të një rënie në vëllimin e lëngut synovial të çojë në dhimbje dhe krizë gjatë lëvizjes. Përparimi i sëmundjes shoqërohet me një rënie në gjerësinë e hapësirës së përbashkët, shfaqjen e thumba kockore-osteofite dhe një rënie në amplituda e lëvizjes.

Kështu, ekziston një deformim i lidhur me moshën e nyjeve që lidhet me plakjen fiziologjike të trupit. Artroza, e cila ka origjinë post-traumatike, post-infektive, metabolike dhe dehje, zhvillohet ndryshe nën ndikimin e faktorëve të tjerë, por rezultatet e shkatërrimit të kërcit dhe dëmtimit të nyjeve janë të ngjashme në të gjitha rastet.

Simptomat e fazës fillestare të artrozës së nyjeve

Në fillimin e sëmundjes, nuk ka simptoma të theksuara. Pacientët vërejnë devijime në formën e:

 • Ngurtësi, vështirësi në lëvizjen e nyjeve pas pushimit, në mëngjes, të cilat zhduken vetë si rezultat i aktivitetit fizik.
 • Kufizime të vogla, të rralla të lëvizshmërisë.
 • Crunching pa dhimbje e nyjeve që vijnë nga një ushtrim i papritur.
 • Dhimbje pas një përpjekje të konsiderueshme dhe të zgjatur, duke u zhdukur si rezultat i pushimit.

Imazhet me rreze X nuk tregojnë devijime të konsiderueshme, përveç ngushtimit të vogël të hapësirës së kyçit, osteofite mezi të dukshme përgjatë buzës së nyjes. Trajtimi i një sëmundjeje që ka simptoma të fazës fillestare të artrozës konsiston në marrjen e kondroprotektorëve dhe komplekseve të vitaminave për të rivendosur ushqimin dhe strukturën e kërcit. Shumë vëmendje në trajtimin dhe parandalimin e përkeqësimeve i kushtohet gjimnastikës përmirësuese, ushqimit të duhur.

Shenjat e fazës së dytë të artrozës

Zhvillimi i sëmundjes çon në shfaqjen e një dhimbje të konsiderueshme, akute, e cila kërkon trajtim të menjëhershëm, dhe ka simptoma të rënda, të manifestuara:

 • çarje e rëndë e nyjeve gjatë çdo lëvizjeje;
 • kufizim i dukshëm i aftësisë motorike;
 • shkurtimi funksional i gjymtyrëve;
 • një ndryshim në biomekanikën e lëvizjeve me ruajtjen e pjesshme të lëvizshmërisë;
 • dhimbje fillimi të përforcuara;
 • lodhje e vazhdueshme dhe një ndjenjë e presionit, rëndim në organin e prekur;
 • shfaqja e "dhimbjes mekanike", e provokuar nga një rënie në aftësinë e amortizimit të kërc në nyje;
 • deformimi i pjesshëm i nyjeve.

Rrezet X tregojnë shfaqjen e osteofiteve të rëndësishme, një rënie në hapësirat e kyçeve me më shumë se gjysmën, ndryshime sklerotike në kockë, formimin e kaviteteve cistike. Trajtimi ka për qëllim zvogëlimin e dhimbjes, eliminimin e proceseve inflamatore, përmirësimin e gjendjes së indit të kërcit, ngadalësimin e proceseve degjenerative.

Simptomat e fazës së tretë

Në fazën e tretë, kërkohet trajtim i vazhdueshëm kompetent i sëmundjes, pasi lidhet me një version të rëndë të artrozës dhe manifestohet:

 • Deformim i rëndësishëm i nyjeve, i shoqëruar nga përhapja e eshtrave, akumulimi i lëngjeve.
 • Një kufizim i konsiderueshëm i lëvizshmërisë.
 • Dhimbje të mprehtë gjatë lëvizjeve, në pushim, të cilat janë shkaktuar nga ngërçe të muskujve dhe shfaqja e treshes së Reuters, e cila përfshin artritin reaktiv dhe sinovitin.
 • Inflamacion i nyjes.

Fotografitë tregojnë ndryshime të shprehura nga zhdukja e plotë e hapësirave të kyçeve, osteofitet e shumta dhe deformimi i sipërfaqes. Ructionshtë vërejtur shkatërrimi brenda pjesëve artikulare, gërryerja e kërcit, manifestimet e sklerozës.

Pacientët përjetojnë dhimbje kur ecin, veçanërisht kur ngjiten shkallët, humbasin aftësinë e tyre për t'u kujdesur për veten, bëhen të varur nga kushtet e motit. Përtypja shoqëron çdo lëvizje dhe madje dëgjohet nga të tjerët. Trajtimi i periudhës akute ka për qëllim lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacioneve, për të cilat përdoren NSAID, analgjezikë. Trajtimi i mëtejshëm përfshin, për aq sa është e mundur, rivendosjen e aftësisë së punës, përmirësimin e rrjedhës së gjakut dhe metabolizmin.

Manifestimet e fazës së katërt të artrozës

Shkatërrimi përfundimtar i nyjeve shihet në fazën e fundit të artrozës. Simptomat kryesore të sëmundjes shprehen në formën:

 • Një sindrom i dhimbjes akute që ndërhyn edhe me lëvizje minimale.
 • Dhimbja e patolerueshme, trajtimi i të cilave me qetësuesin dhe ilaçet e fuqishme është joefektive.
 • Bashkimi i plotë i bashkimit, formimi i një nyje false, për shkak të së cilës pacientët humbasin aftësinë për të lëvizur në mënyrë të pavarur.

Faza e katërt e artrozës nënkupton qartë paaftësinë e një pacienti, trajtimi përfshin zëvendësimin e nyjës me një endoprostezë artificiale. Metodat moderne të protetikës dhe trajtimit të duhur ndihmojnë pacientët të rimarrin aftësitë motorike dhe të shpëtojnë nga dhimbjet ngacmuese.

Artriti fazor 4 i nyjeve

Rrallë, artriti ka një zhvillim të shpejtë. Sëmundja përparon në shumicën e rasteve mjaft gradualisht. Prandaj, pasi keni zbuluar shenjat e para të një sëmundjeje kaq serioze, nuk duhet t'i atribuoni ato në lodhje, por duhet të nxitoni te një mjek me përvojë. Në fazat fillestare, është e mundur jo vetëm të ngadalësoni zhvillimin e mëtutjeshëm të patologjisë, por edhe të rivendosni plotësisht aftësitë funksionale të nyjeve me një xhel Artrovexi cili ndihmon në eliminimin e inflamacionit në nyje.

Trajtimet e Rekomanduara të Artrozës

Rekomandohet ushtrimi i lehtë, sepse sporti promovon qarkullimin e gjakut, rrit lëvizshmërinë. Sidoqoftë, sigurohuni që nuk jeni të mbingarkuar. Aerobika e notit dhe ujit është veçanërisht e përshtatshme në këtë rast, sepse uji i trupit të njeriut "humbet peshën", gjë që zvogëlon ndjeshëm ngarkesën në nyje. Paralajmërim: për fillestarët dhe njerëzit që nuk janë përfshirë në sport për një kohë të gjatë, është e nevojshme një konsultë shtesë me një mjek përpara se të filloni stërvitjen! Pra, për të filluar trajtimin e artrozës, duhet të ndiqni këto rekomandime:

 • Humbni paund shtesë, gjë që do të zvogëlojë ndjeshëm ngarkesën në legen.
 • Procedurat termike, masazhi, procedurat fizioterapeutike do të eliminojnë tensionin e muskujve, lehtësojnë dhimbjen. Por, nëse inflamacioni shtohet në artrozë, ftohja jep lehtësim shumë më shpejt sesa nxehtësia. Bisedoni me mjekun tuaj për mundësitë e trajtimit.
 • Kur zhvendosni nyjet, është e dobishme të merren masa për të rikthyer pozicionin e tyre të saktë. Këtu, këpucët, pllakat ortopedike, ose, në raste të avancuara, do të vijnë masat e duhura operative për të shpëtuar.
 • Fizioterapi: Rryma elektrike me frekuencë të ulët përdoret nga elektroterapia për të lehtësuar dhimbjen. Një nga metodat më të famshme është stimulimi i nervit elektrik perkutan.
 • Gjimnastikë terapeutike - përmirëson lëvizshmërinë, forcon muskujt, të cilat mund të jenë të mjaftueshme në fazat fillestare të artrozës për të lehtësuar dhe zvogëluar dhimbjen.

Ilaç për artrozë

NSAID - të ashtuquajturat ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, mund të lehtësojnë dhimbjen. NSAID-t tipike janë aspirina, ibuprofen, etj. Diclofenac, Ketoprofen. Ato nuk përmbajnë kortizon, pra emri i tyre.Këto ilaçe jo vetëm që zvogëlojnë dhimbjen, por edhe shtypin inflamacionin, duke zvogëluar prodhimin e trupit të substancave (enzima e ciklooksigjenazës) që shkaktojnë dhimbje, inflamacion të indeve të dëmtuara. NSAID-të duhet të përdoren vetëm për një kohë të shkurtër, në dozën më të ulët të mundshme, pasi që gama e efekteve anësore të NSAID-ve është e gjerë - dispepsi është veçanërisht i zakonshëm.

 • Ilaçet kundër dhimbjes - nuk kanë efekte anti-inflamatore, por vetëm lehtësues të dhimbjeve. Këto janë, për shembull, opioide që përdoren për dhimbje të forta në formën e tabletave, pikave ose copëzave.
 • Kortikosteroidet - kanë vetitë e hormoneve në trup, lehtësojnë proceset inflamatore në trup. Zakonisht injektohen direkt në një nyje të sëmurë të hip, ndonjëherë me anestetikë. Ky ka avantazhin e pamohueshëm që substancat e nevojshme dorëzohen direkt atje ku është e nevojshme. Injeksione të tilla nuk duhet të përdoren për një kohë të gjatë.

Krem përdoret shpesh për të trajtuar artritin, bursitin dhe artrozën Artrovex, i cili ka rezultuar i efektshëm në shumë vende evropiane dhe ka shumë vlerësime pozitive nga pacientët.

Terapitë kirurgjikale për artrozën

Përdoren dy metoda. Metoda e parë është të "përshtatni" kthesat e dëmtuara dhe kokat e femurit tek njëra-tjetra. Metoda e dytë zëvendëson një nyje të sëmurë të hip me një bashkim artificial plotësisht ose pjesërisht të quajtur endoprostezë.

Aplikimi i metodës së parë këshillohet për forma të ulëta dhe të moderuara të artrozës, kur mund të shihen deformime të kokës së femurit, ose dalje të eshtrave të skajeve të acetabulumit. Pa trajtim, këto deformime çojnë në një veshje graduale të tërë nyjes. Nëse kërc është akoma në gjendje të mirë, koka e femurit mund të formohet mekanikisht në mënyrë që pikat e kockave të mos formohen më.

metodat e terapisë së artrozës

Protetika e përbashkët

Endoprostetika (implantimi i një nyje artificial të hip) është një nga operacionet më të shpeshta kirurgjikale. Metodat e operacionit, si dhe implantet, janë përmirësuar ndjeshëm vitet e fundit, kështu që shanset për sukses janë shumë të larta. Sidoqoftë, si më parë, deri më tani, deri më tani nuk kanë shpikur materiale që në aftësitë e tyre mund të jenë të krahasueshme me ato të një nyje natyrale. Jeta e endoprostezës është rreth 15 vjet. Zgjedhja e materialit të endoprostezës është e larmishme sot - qeramika, metali ose plastika

Zgjedhja e teknikës së operacionit, materiali i protezës varet nga gjendja e kockave rreth artikut që do të zëvendësohet, pesha e trupit dhe faktorë të tjerë individualë të pacientit. Herën e parë pas operacionit, funksionet e muskujve të dobësuar të kyçit duhet të rikthehen me ndihmën e gjimnastikës përmirësuese, duke përfshirë ushtrime për koordinim dhe durim. Sportet e rekomanduara pas endoprotetikës janë noti, ecja në terren të rrafshët, golfi, çiklizmi. Sportet me ndryshime të shpeshta në ritmin, ngarkesat, të tilla si futboll, hendboll, tenis, ski alpine nuk rekomandohen.

Përbërja e kremës Artrovex për trajtim të përbashkët

krem Artrovex, përbërja e së cilës u zhvillua me pjesëmarrjen e ekspertëve kryesorë, ka një formulë të patentuar. Ajo mori emrin BCM-95 HondroMAX. Komponentët aktivë të produktit ndikojnë në nyjet e prekura, kërcin, indin lidhës, duke rikthyer strukturën e tyre.

Ndër përbërësit kryesorë të Artrovex, vërejmë sa vijon:

 • BCM-95 - ekstrakt skaleni nga mëlçia peshkaqen dhe anijet e maralit. Ky kompleks është një material ndërtimi për nyje, i cili ngop zona të prekura me minerale thelbësore dhe elementë gjurmë. Si rezultat, elasticiteti, integriteti dhe lëvizja e indeve janë rivendosur;
 • HondroMAX - një kompleks i ekstrakte bimore 40 që lehtësojnë në mënyrë efektive procesin inflamator, ënjtje, dhimbje. Aktivizon proceset rigjeneruese në trup, duke ndaluar zhvillimin e artritit dhe shkatërrimin e indeve;
 • Eko-koncentratet - një simbiozë e disa komponentëve natyralë (rrjedhja e kastor, dhjami i kafshëve, produktet e bletarisë) për shërimin e indeve, neutralizimin e infeksioneve, rivendosjen e strukturës së indeve.

krem Artrovex nuk përmban aditivë, ngjyra ose trashese të sintetizuara kimikisht. Produkti është plotësisht i natyrshëm, absolutisht i sigurt për shëndetin e njeriut, nuk shkakton efekte anësore. Elementet e gjurmëve të pastruar arrijnë shpejt në zonat e prekura, duke stimuluar rigjenerimin dhe rritjen e indeve.

Metoda e aplikimit të kremës Artrovex

krem Artrovex lejohet të përdoret në çdo moshë dhe në çdo fazë të sëmundjeve të nyjeve ose indeve lidhës. Për të përdorur krem ​​nuk kërkon lejen e një mjeku, pasi ky mjet ka një përbërje plotësisht natyrale. Kremi në një sasi të vogël aplikohet në lëvizje rrethore në zonën e prekur, pas së cilës përthithet plotësisht për minuta 3-5. Para aplikimit, zona e trajtuar duhet të përgatitet: pastroni lëkurën dhe bëni një masazh të lehtë për të përshpejtuar qarkullimin e gjakut. Indikacionet për përdorimin e produktit janë:

 • dhimbje akute e nyjeve;
 • diagnoza e artrozës ose artritit;
 • tendosje fizike e shpeshtë dhe e tepruar;
 • marrja e dëmtimeve fizike të rrezikshme (bruizat, sprains, etj);
 • prania e një predispozicioni gjenetik ndaj sëmundjes së përbashkët.

Udhëzime për përdorim Artrovex shprehet se për qëllime parandaluese, ilaçi rekomandohet të aplikohet dy herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje). Në artritin kronik ose akut, kremja përdoret kur shfaqet dhimbja, por jo më shumë se 3-4 një herë në ditë. Ndërsa përparoni në kursin terapeutik me kremin, sikleti zvogëlohet gradualisht dhe sasia e përdorimit të ilaçit zvogëlohet. Zakonisht, trajtimi me këtë ilaç zgjat jo më shumë se ditët 30, por në raste të avancuara, periudha e rikuperimit të indeve lidhës dhe nyjeve mund të arrijë në ditë 40-60.

Udhëzime për krem Artrovex

Me kujdes për të Artrovex është e nevojshme të trajtohen njerëzit që kanë një intolerancë individuale ndaj të paktën një prej përbërësve. Kur përdorni krem, këta pacientë rrisin rrezikun e një reaksioni alergjik, domethënë skuqje, kruajtje, djegie të lëkurës në vendin e aplikimit. Kur shfaqen këto simptoma, kremi duhet të shpëlahet menjëherë me ujë të ngrohtë të rrjedhshëm, të fshijë vendin e inflamacionit të thatë dhe të këshillohet me një mjek. Para se të blini dhe përdorni studimin me kujdes të përbërjes.

Shqyrtimet e klientëve për përdorimin e kremës për trajtimin e nyjeve

krem Artrovex, rishikimet e të cilave janë pozitive, kanë provuar veten në luftën kundër sëmundjeve të kyçeve. Tjetra, ne japim mendimet e njerëzve të vërtetë që kanë testuar efektin e ilaçit në veten e tyre.

Mendimi i një mjeku reumatolog për një krem Artrovex

Katerina, 44 e vitit, Moskë

Kam vuajtur nga artriti për 10 vjet. Në periudhën e përkeqësimit të sëmundjes, unë përjetoj dhimbje në gjunjë, imuniteti zvogëlohet dhe rritet temperatura. Provova ilaçe të ndryshme, shumica e të cilave thjesht lehtësuan simptomat e artritit, por jo shkakun e tij. Në internet pashë një reklamë Artrovex, dhe në fillim ishte skeptik në lidhje me vlerësimet e konsumatorëve në lidhje me efektivitetin e produktit. Për fat të mirë, gabova: kremi me të vërtetë funksionon dhe ndihmon në luftimin e shkaqeve të artritit. Tashmë në javën e parë të përdorimit të Artrovex, dhimbja ime u zhduk dhe lëvizja e nyjeve u rrit ndjeshëm. Pas marrjes së një kursi terapeutik që zgjat ditë 30, ndihem shumë më mirë. Unë rekomandoj këtë produkt për këdo që vuan nga problemet e përbashkëta.

Igor, 49 vjet, Shën Petersburg

Artriti u zbulua tek unë disa muaj më parë. Mjeku tha që shumica e pacientëve me këtë diagnozë marrin paaftësi për vitet 2-3, dhe metodat efektive të trajtimit të sëmundjes nuk janë shfaqur ende. për përdorim Artrovex Më këshilluan një mik që vuante nga një sëmundje e ngjashme. Ai, si unë, mjeti ndihmoi për të përmirësuar lëvizshmërinë e përbashkët, për të zvogëluar dhimbjen, për të rritur performancën. Për më tepër, kremi përmban elemente të veçantë gjurmë që rikthen strukturën e indeve, gjë që kontribuon në shërimin e tyre të shpejtë. Pas trajtimit Artrovex simptomat e artritit u zhdukën plotësisht, gjë që më lejoi të ndiej përsëri shijen e jetës.

Maria, 56 vjet, Stavropol

Efekt i dukshëm i Artrovex Nuk e vura re. Kam pasur artrit kronik për 20 vjet. Pasi porosisja produktin në Internet, prita dy javë. Falë përdorimit të kremës, dhimbja u zhduk, por lëvizshmëria e nyjeve nuk u shërua. Mjeku tha që asnjë krem ​​mrekulli nuk mund të ndalojë ndryshimet që lidhen me moshën në indet lidhëse. Ndoshta ky ilaç ndihmon në luftën kundër sëmundjes, por në rastin tim doli të jetë i pafuqishëm. Sidoqoftë, si qetësues, një krem ​​me një përbërje natyrale është i përsosur.

Kështu, Artrovex - Një ilaç popullor për trajtimin e sëmundjeve të nyjeve ose indeve lidhës. Thjesht shikoni përbërjen e kremës për të siguruar sigurinë dhe veçantinë e tij. Studime të shumta klinike, si dhe rishikime pozitive të konsumatorëve të zakonshëm në lidhje me kremin Artrovex konfirmojnë efektivitetin e ilaçit, i cili tashmë ka ndihmuar miliona njerëz.

Krahasimi i performancës Artrovex me ilaçe të tjera

Si vazhdon osteochondrosis: Periarthrosis dhe Coccygodynia

Si rregull, osteokondroza e shtyllës lumbosakrale fillon me dhimbje të vogla të moderuara të shpinës që shfaqen herë pas here dhe intensifikohen (ose shfaqen) me lëvizje, duke u përkulur përpara, aktivitet fizik, qëndrim të zgjatur në një pozicion, nëse është gjithashtu i pakëndshëm.

Si ndodh osteokondroza?

Kjo fazë e sëmundjes zgjat për disa vjet. Pastaj dhimbja fillon të shqetësojë më shpesh, duke i dhënë në të njëjtën kohë së pari rajonin gluteal, pastaj, në mënyrë sekuenciale, në kofshë, glen dhe këmbë. Nga vendi ku ju dhemb, përafërsisht mund të përcaktoni fazën e osteokondrozës në rajonin lumbosakral. Nëse dhimbja rrezaton tashmë në vithe - nuk është mirë, nëse dhimbja ka shkuar deri në kyçin e këmbës - është vërtet e keqe. Trajtimi i gjatë dhe i vazhdueshëm është i nevojshëm. Për shumicën e sëmundjeve të kyçeve, kremja mund të ndihmojë Artrovex, por gjëja kryesore nuk është të vononi me fillimin e terapisë, përndryshe do të ketë dhimbje të egra në shpinë. Kjo sëmundje mund të fillojë papritmas - me lumbago: dhimbje të egër në pjesën e poshtme të shpinës pas lëvizjes së vështirë ose ngritjes së një peshe. Ai veçanërisht i pëlqen lumbago për të shtrembëruar një person në sfondin e hipotermisë ose lodhjes. Dhimbja largohet relativisht shpejt, brenda pak ditësh, por kjo thirrje nuk është kurrë e vetmja. Herët ose vonë, sëmundja kthehet në një fazë akute, ose kronike.

Shpejtësia me të cilën përparon sëmundja varet nga cilësia e trajtimit dhe parandalimit të kryer (ose jo të kryer në asnjë mënyrë!). Nëse procesi i lihet rastësisë, atëherë çdo vit do të ketë më shumë përkeqësime dhe ngarkesat do të dalin gjithnjë e më të padurueshme. "Më parë, dhimbja lindi kur ngrihej një çantë e rëndë, por tani do të duhet shumë kohë për të mbajtur disa kilogramë" - një ankesë e tillë shpesh dëgjohet në një pritje.

Me kalimin e kohës, shqetësimi në pjesën e poshtme të shpinës do të shqetësojë vazhdimisht - një ndjenjë e përditshme e rëndesës, tensionit, ftohjes së lehtë në këtë zonë. Një spazmë muskulore kronike bashkohet, dhe pastaj - dhe sindroma radikulare (mos harroni - kjo është kur rrënja nervore është "irrituar"?).

Përkeqësimet e ndezura janë gjithnjë e më pak të përshtatshme për trajtim, pasi çrregullimet në muskujt, ligamentet, fascia, nyjet bashkohen me sëmundjen e shpinës, formohet një dominante patologjike në tru (një fokus i vazhdueshëm i ngacmimit), i cili në vetvete mbështet procesin patologjik - për shembull, sjell muskujt në një konstante stresi

Në mënyrë që disi të kompensojë këtë gjendje, për t'u përshtatur me siklet, personi fillon të lëvizë ndryshe, sjellja e tij ndryshon, - natyrisht, jo për të mirë. Si rezultat, shtylla kurrizore është edhe më e deformuar, rruazat - fqinjët e rruazave të prekura - përjetojnë një mbingarkesë, dhe nyjet e brezit të legenit dhe këmbët janë të mbingarkuara. Sigurisht, me kalimin e kohës, dhe ata nuk qëndrojnë.

Osteokondroza e çdo pjese të shtyllës kurrizore është një sëmundje jo vetëm e kësaj pjese, por e të gjithë shtyllës kurrizore, e të gjithë sistemit musculoskeletal në tërësi. Prandaj, herët a vonë, nëse nuk bëni gjithçka që është e mundur, vjen një kohë kur rekordi "osteokondroza e përhapur" shfaqet në kartën e pacientit të jashtëm. Dhe pastaj preken nyjet.

A mendoni se ju dhemb nyja? Ju jeni të gabuar! Pas tensionit kronik të muskujve, ndodhin ndryshime distrofike në to - muskujt humbin elasticitetin e tyre të natyrshëm, bëhen më të dendur. Një proces i ngjashëm mund të jetë kudo. Përfshirë në zonën e nyjeve. Një gjë e pakëndshme që tërheq gradualisht të gjitha indet ngjitur në orbitën e saj, si një reaksion zinxhir.

Për më tepër, është e vështirë të diagnostikohet: pacienti ndonjëherë shëron artikulacionin për vite me radhë dhe pa shumë sukses, gjë që nuk është për t'u habitur - shkaku kryesor është në kolonën kurrizore dhe muskujt ngjitur me të, dhe jo në të përbashkët.

Sëmundjet e kyçeve për shkak të osteokondrozës

Llojet e vuajtjeve të përbashkët për shkak të osteokondrozës së rajonit lumbosakral:

 • Periarthrosis sacroiliac. Kufizimi dhe dhembja në nyjen e hip, lodhja e këmbëve që së shpejti vjen, është e pamundur të ecni shpejt, të vraponi, të ngjiteni shkallët.
 • Periartroza e gjurit. Në fillim, pjesa e poshtme e shpinës zakonisht dhemb, atëherë dhimbja zhvendoset në fosën popliteal dhe nyjen e gjurit. Atëherë vetëm nyja e gjurit mund të shqetësojë. Dhimbja ndihet, si rregull, nga pjesa e brendshme e bashkimit, duke u intensifikuar kur ecni, një pozicion i gjatë në këmbë. Më dhemb natën. Për dallim nga artroza e vërtetë e gjurit, me periartritin nuk ka dhimbje kur ndjehen.Periartroza e gjurit
 • Dhimbje refleksi në nyjen e kyçit të këmbës. Forconi kur ecni, kyçet e këmbëve deri në fund të ditës bymehen nga jashtë. Mund të ketë dhimbje në pjesën e brendshme të nyjës së këmbës. Lëvizjet jepen më pas me vështirësi.
 • Coccygodynia. Këto janë dhimbje në zonën e coccyx, të shurdhër, të shurdhër, të dhembur, rrezatuese në vithe, anus, organe gjenitale, ndonjëherë në pjesën e poshtme të shpinës, në pjesën e pasme të kofshëve. Dhimbja rritet kur është shtrirë, ndërsa është ulur, duke ecur dhe zvogëlohet kur personi është në këmbë. Kur palponi, kocka e bishtit është shumë e dhimbshme, veçanërisht kur ka vula (në këto vende, lëkura e tradhëtisë është e thatë, gri e sëmurë). Coccygodynia mund të jetë e vështirë për tu trajtuar, sepse më së shpeshti fillon me një vonesë të madhe - pacientët trajtohen për gjithçka dhe gjithçka. Natyrisht, një sëmundje e tillë e vazhdueshme shkakton neuroza. Dhe gjithashtu burrat zhvillojnë impotencë, gratë - frigiditet, çrregullim menstrual. Shpesh, një sulm i tillë zbulohet pas një dëmtimi të bishtit të bishtit.

Coccyalgia - dhimbje në coccyx

Shkaqet e artritit dhe simptomat e sëmundjes

Artriti është një sëmundje që shkakton shqetësim të rëndë në shfaqjen më të vogël. Në lidhje me nyjen e gjurit, dallohen disa lloje të artritit:

 1. Artriti reumatoid;
 2. osteoartriti;
 3. Artriti post-traumatik.

Në shumicën e rasteve, osteoartriti diagnostikohet te njerëzit e moshës mesatare dhe të moshuar. Shkaku i zhvillimit të sëmundjes është varfërimi i kërcit artikular. Më shpesh, osteoartriti diagnostikohet në nyjet e gjurit, pasi ato mbajnë të gjithë ngarkesën kur lëvizin. Shumica e njerëzve pësojnë dhimbje të forta kur ecin për shkak të kërcit të artikulacionit. Gjithashtu në zonën e nyjës së gjurit, ënjtje e kone të jashtme është e mundur. Këto simptoma më së shpeshti tregojnë osteoartritin.

Faktorët e zhvillimit të artritit:

 • Mosha e përparuar;
 • Lëndime sportive;
 • trashje;
 • Predispozita gjenetike.
 • Metabolizmi jo i duhur;
 • Disordersrregullime autoimune;
 • Infeksione virale;

Lloji i dytë i sëmundjes së njëjtë po aq i zakonshëm është artriti reumatoid. Deri më tani, arsyet për zhvillimin e tij nuk janë kuptuar plotësisht, por sot shumica e mjekëve janë të prirur të besojnë se artriti reumatoid zhvillohet tek një person si rezultat i mosfunksionimit të sistemit imunitar. Kërcet artikulare shkatërrohen si rezultat i procesit inflamator. Pothuajse në të gjitha, sëmundja zhvillohet njëkohësisht në të dy këmbët. Çdo infeksion viral ose bakterial mund të shkaktojë keqfunksionim në sistemin imunitar. Simetria e lezioneve të kyçeve dëshmon pikërisht për zhvillimin e artritit reumatoid. Nga simptomat që shfaqen tek pacientët, ekziston edhe një dobësim i përgjithshëm i trupit me një rritje të mundshme të temperaturës. Sëmundja mund të përparojë me një shpejtësi të lartë dhe brenda pak muajsh dhimbja mund të përhapet në të gjitha nyjet e trupit.

Lloji i tretë i artritit të nyjeve të gjurit shoqërohet më shpesh me fillimin e shkatërrimit të kyçeve si rezultat i traumës - artriti post-traumatik. Ky lloj i artritit mund të zhvillohet për vite pasi një person është dëmtuar.

Dhimbja akute e mprehtë në artrit është më tepër një përjashtim. Për shumicën, ndjesitë e dhimbjes rriten me kalimin e çdo muaji. Lëvizshmëria e kyçeve zvogëlohet ndjeshëm dhe mund të shfaqen zona të fryrë. Në njerëzit e moshuar, dhimbja shfaqet më shpesh në mëngjes dhe bëhet më pak e dukshme gjatë ditës. Me ushtrime ose ndonjë aktivitet tjetër, dhimbja e kyçeve mund të jetë më e theksuar. Shfaqja e një kërcitjeje në nyje dhe "bllokimi" i tij janë gjithashtu të zakonshme.

Artriti, lista e arsyeve për të cilat po zgjerohet vazhdimisht, për shumicën e pacientëve fillon me dhimbje delikate të nyjeve. Ato mund të shfaqen kur moti ndryshon, pas ushtrimit fizik ose stresit.

Në disa raste, artriti shfaqet tashmë në adoleshencë (para viteve 16), duke ndikuar në indin lidhës dhe duke i bërë nyjet joaktive. Shkaqet e kësaj lloj sëmundjeje nuk janë kuptuar plotësisht nga shkenca, më shumë se 25% e fëmijëve shërohen dhe pas periudhës së tranzicionit nuk pësojnë më probleme të përbashkëta.

Një simptomë e zakonshme e artritit është dhimbja në zonën e prekur. Natyra e dhimbjes ndryshon në varësi të fazës së zhvillimit të sëmundjes dhe moshës së pacientit. Në fillim, siklet është delikate, dhe ndërsa sëmundja përparon, ajo bëhet më e shpeshtë dhe akute. Simptoma të tjera të zakonshme të artritit përfshijnë:

 • vështirësi në ngasje;
 • ënjtje (edemë) në zonën e prekur;
 • shfaqja e një krize gjatë përkuljes ose zgjatjes së bashkimit;
 • procese shkatërruese në bashkim (ndryshime në strukturën e saj);
 • qëndrueshmëri e ulët e zonave të prekura të aktivitetit fizik.

Në artritin kronik, temperatura e pacientit rritet periodikisht, gjymtyrët humbasin lëvizshmërinë dhe oreksi përkeqësohet. Mos e vononi trajtimin e një sëmundjeje, sepse vetvetiu nuk do të zhduket. Kursi i duhur terapeutik me krem Artrovex Ndihmon në uljen e dhimbjes, përmirësimin e performancës së përbashkët dhe mirëqenien e përgjithshme.

Dietë e rekomanduar për artritin e përbashkët

Shkenca nuk ka provuar që dieta mund të kurojë artritin. E megjithatë, ngrënia e disa ushqimeve mund të lehtësojë vuajtjet e dikujt, nyjet e të cilit janë jashtë funksionit. Pra, çfarë duhet të ketë në tryezë një pacient me artrit dhe mundësisht në dietën ditore:

 1. Burimet e kuercetinës. Këto janë, para së gjithash, perime në dispozicion për të gjithë - qepë dhe presh. Ato përmbajnë një nga antioksidantët më të fortë - quertecin, i cili eliminon spazmat, lehtëson në mënyrë efektive edemën, pasi është diuretik dhe më e rëndësishmja, shtyp çlirimin e histaminës. Isshtë më mirë të përdorni varietete të kuqe dhe blu të qepëve: ato kanë një përqendrim më të lartë të kuercetinës sesa llojet më të zakonshme.
 2. Produkte që përmbajnë oleocantal. Ky është emri i një substance që për nga natyra e saj është afër ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Oleokantala është jashtëzakonisht e bollshme në vaj ulliri. Për të ndjerë efektin pozitiv të këtij ilaçi të mrekullueshëm, mjafton që të merrni një lugë vaj çdo ditë (në enët ose veç e veç). Nëse ka një tendencë për të mërzitur zorrët, atëherë ëmbëlsirë, për njerëzit e tjerë që mund të hani.
 3. Frutat, të pasura me vitaminë C. Komponenti kryesor i kërcit është kolagjeni, dhe është vitamina C. ajo që e mbron atë. Nga rruga, mungesa e kësaj vitamine mrekulli ndonjëherë çon në zhvillimin e llojeve të ndryshme të artritit, përfshirë këtu përdhes. Prandaj, është e domosdoshme të konsumohen fruta agrumesh, speca dhe brokoli. Vetëm teprimi me të është gjithashtu i rrezikshëm: nëse merrni më shumë se 2000 mg vitaminë C çdo ditë, sëmundja mund të përkeqësohet.
 4. Furnizuesit e antocianinës. Më e rëndësishmja nga këto është qershia. Kjo kokrra të kuqe përmban kaq shumë antioksidantë të fuqishëm, të quajtur antocianina, saqë konsumi ditor i lëngut të qershisë praktikisht siguron fitoren në luftën kundër artritit reumatoid.
 5. Acidet yndyrore omega-3 të pangopura (dhe për këtë arsye nevojiten nga nyjet). Zgjedhja e produkteve që i përmbajnë ato është e madhe. Këto janë peshq të yndyrshëm (harengë, thembra, krap argjendi), vaj rapese, fara kungulli dhe liri. Dhe gjithashtu arra, fasule soje dhe, natyrisht, ullinj. Ata janë në gjendje të shtypin prodhimin e përbërjeve kimike që janë të përfshirë në procesin inflamator. Nga rruga, peshku yndyror përmban një armë shtesë kundër artritit reumatoid - vitamina D. Mungesa e tij është e mbushur me pasoja të pakëndshme: rritet rreziku i sëmundjeve të nyjeve me mungesën e vitaminës D.
 6. Enë e selenit. Arrë Brazili. Për shkak të përmbajtjes së selenit, zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të eshtrave dhe artritit me 40%. Në një duet me antioksidantë, kjo substancë pastron qelizat. Kjo është arsyeja pse një arrë braziliane duhet të konsumohet së bashku me ushqimet e tjera të listuara më sipër dhe çajin jeshil.
 7. Këtu, nga rruga, është komponenti i shtatë që nuk mund të harrohet. Shumë njerëz preferojnë çajin e zi tek ai, por është jeshilja që ka aftësinë të lehtësojë dhimbjet e nyjeve. Efekti shërues i çajit jeshil është për shkak të përmbajtjes së antioksidantëve.

Dhe tani për atë që të përfshihesh nuk ia vlen. Më pak sheqer, butak, luledielli dhe vaj soje. Misri është gjithashtu më mirë të zëvendësoni vajin e ullirit të përmendur tashmë. Duhet të theksohet se këshilla e një mjeku në përgatitjen e dietës nuk dëmton. Shumica e përbërësve të nevojshëm për shëndetin e nyjeve tuaja gjenden në një krem. Artrovex, kështu që ju rekomandojmë ta provoni tani dhe sigurohuni që është shumë efektiv!

Bëj një pyetje

Yarovoy Dmitry Mikhailovich traumatolog ortopedik me mbi 10 vjet përvojë. Gjatë praktikës së tij mjekësore, ai kreu më shumë se 800 operacione të suksesshme.

Ai është i specializuar në trajtimin e patologjive muskulore, ka aftësi profesionale në ortopedi, farmaci dhe traumatologji. Ajo siguron kujdes urgjent për dëmtimet, diagnostikon dhe ndihmon me sëmundjet e sistemit muskulor skeletik, siç janë: artriti, artroza, osteochondrosis.

Ai praktikon trajtim konservativ dhe kirurgjikal të frakturave të kockave dhe gjymtyrëve. Ajo siguron ndihmë mjekësore për dëmtimin e ligamenteve menisk ose kryqëzues.

Obzoroff
Shto një koment