Këshilla praktike se si të mos përmirësoheni gjatë festave të dimrit dhe Vitit të Ri

Pse bëhemi më mirë në dimër? Për të filluar, është normale të fitosh disa kile në dimër. Kjo sepse trupi fillon të ruajë dhjamin për ta mbrojtur atë nga ngrirja. Këtë mekanizëm na e kanë kaluar paraardhësit tanë. Në sezonin e ftohtë, njerëzit fillojnë të lëvizin më pak - moti ndikon dhe depresioni që ndodh në disa. Dëshira për ëmbëlsira gjithashtu rritet, shpesh njerëzit hanë shumë, pasi ëmbëlsirat veprojnë në hormonin e kënaqësisë. Janë produktet e ëmbla dhe mielli që së pari ruhen në formën e yndyrës.

Në dimër, na duhet më shumë energji (sepse trupit i duhet jo vetëm që ta shpenzojë atë në aktivitet fizik, por edhe për të mbështetur funksionet jetësore). Për këto arsye, ju doni të hani diçka me kalori të lartë, dhe në sasi të mëdha.

Si të mos fitoni peshë të tepërt në dimër? Së pari, përpiquni të kaloni sa më shumë kohë të jetë e mundur në rrugë, pasi në dimër trupi ka nevojë për rrezet e diellit veçanërisht keq. Në mënyrë që ai të mos fillojë të zëvendësojë kënaqësinë e marrë nga rrezet e diellit me ëmbëlsirat, ecni më shumë gjatë ditës.

Ju mund ta gjeni veten një profesion të ri, sepse mërzia është mënyra për të konsumuar në mënyrë të panevojshme lloje të ndryshme të snacks.

 • Filloni të futni një ditar ushqimi. Analizoni ato që hani do të ndihmojnë për të vlerësuar përmbajtjen e kalorive dhe BJU të ushqimeve, si dhe të rregulloni dietën në rast të problemeve:
 • Mos e keni etjen për urinë - në kushtet e dimrit është lehtë të mashtroheni. Mos harroni për ekuilibrin e ujit - pini ujë të pastër.
 • Kafeina e tepërt ndikon në shkallën e grumbullimit të yndyrës. Ulni konsumin e kafesë ose hiqeni plotësisht atë nga menuja.
  Angazhohen në aktivitet fizik. Ushtrimet në palestër ose në shtëpi do të ndihmojnë jo vetëm që të merreni me mosveprimin fizik të dimrit, por edhe të humbni peshë. Dëshironi të humbni peshë është veçanërisht e rëndësishme.
 • Zëvendësoni darkat e përzemërta me supat. Ata shkaktojnë një ndjenjë të plotësisë për një kohë të gjatë, megjithëse nuk përmbajnë shumë kalori.
 • Në dimër, më shumë fibra duhet të shtohen në dietë - kjo do të ndihmojë në pastrimin e zorrëve.

Në dimër, ka një numër relativisht të madh të festave. Kjo është një arsye tjetër për shtimin e peshës - një larmi enësh (kryesisht shumë kalori) dhe alkool.
Për të mos u rikuperuar në sezonin e ftohtë, duhet t'i kushtoni vëmendje sjelljes suaj në tryezën e festave. Përkatësisht: për të kontrolluar përdorimin e pijeve alkoolike, monitoroni ato që hani gjatë festës. Nëse nuk mund të rezistoni dhe diçka e tepërt është ngrënë, është më mirë të rritni aktivitetin fizik për një kohë pas kësaj.

Si të mos bëhemi më mirë në festat e Vitit të Ri?

Përpara festave të Vitit të Ri. Një gjysmë e bukur e popullatës tashmë po përgatitet për këtë ngjarje: zgjedh veshjet dhe ulet në dieta. Por si të sigurohemi që të gjitha përpjekjet për një figurë madhështore nuk humbasin. Ka shumë tundime gjatë pushimeve: tryeza është e mbushur me pjata të ndryshme dhe vizitat për mysafirët bëhen të rregullta.

Si të kurseni një shifër dhe të mos fitoni disa paund shtesë? Ju duhet të organizoni saktë menunë e tryezës së Vitit të Ri.

Çfarë tryeze pa Olivier! Suxhuk, majonezë është vetëm një depo e kalorive. Zgjidhja është shumë e thjeshtë: zëvendësoni këto ushqime me ushqime më të lehta. Suxhuku mund të zëvendësohet me gjoks pule të zier, dhe majonezë me kos natyral të përzier me barishte dhe erëza.

Me siguri ka më shumë njerëz në tryezë që pëlqejnë të ushqehen më shëndetshëm më shumë, më pas e përdorin atë dhe i bëjnë të lumtur. Avulli ose piqeni në furrë.

 • Prerja duhet të jetë një numër i madh i perimeve, djathit dhe peshkut. Zëvendësoni salcën me mishin e zierë me fetë hollë ose gjeldeti.
 • Tabela është zbukuruar në mënyrë të përkryer me ullinj dhe ullinj. Ju mund të përdorni shumë zarzavate për të dekoruar tryezën.
  Për veshjen e sallatave, mund të përdorni vaj ulliri ose vaj liri. Sallatat që nuk mund të kalohen me vajra bimore mund të shërbehen në tryezë pa veshje. Vendoseni majonezën në tryezë në një enë të veçantë, atëherë secili i ftuar do ta sezonojë gjellën sipas shijes së tij.
 • Në vend të lëngjeve të paketuara, gatuajni komposton. Ëmbëlsoni komposton me një zëvendësues të sheqerit, kështu që kaloritë në pije do të jenë shumë më pak dhe ju mund ta pini atë pa dëmtuar figurën.
 • Para se të uleni në tryezë duhet të vendosni se çfarë lloj enësh do të hani. Ju duhet t'i hani vetëm ato, pasi fillimisht i keni zgjedhur si ato të duhurat.
 • Përtypni ushqimin tërësisht dhe hani shumë ngadalë, kështu që sasia e ushqimit të ngrënë do të zvogëlohet ndjeshëm. Ulur në tryezë komunikoni më shumë, kur jeni i zënë me të folur, nuk ka kohë për ushqim.

Një tjetër udhëtim për të vizituar, tryeza është e mbushur me pjata të ndryshme të shijshme. Mikpritësi tani dhe pastaj vendos ushqimin në pjatë, duke e bindur atë të hajë një copë tjetër. Timeshtë koha të themi "Jo faleminderit". Ju nuk duhet të përgjigjeni me vrazhdësi në mënyrë që të mos ofendoni. Thjesht duhet të thuash që ke ngrënë dhe provuar të gjitha pjatat, është koha të ndalosh dhe t'i japësh stomakut një pushim. Mikpritësja nuk do të ofendohet nëse i vlerësoni përpjekjet e saj nga zemra, fjala "Jo" duhet t'i thuhet ëmbëlsirës gjithashtu, pasi një vazhdim i ëmbël i banketit është gjithmonë i tepërt. Këtu ia vlen të zgjidhni: ose hani një ëmbëlsirë, ose refuzoni ndonjë pjatë, në mënyrë që të mos mbushni stomakun me ushqim të tepërt.

Ka mbërritur Viti i Ri, festa vazhdon. It'sshtë koha për të ofruar një shëtitje në natën e Vitit të Ri. Mundohuni të mos telefononi një taksi, por ecni të gjitha distancat në mënyrë që të digjni kaloritë e marra kohët e fundit.

Nëse moti nuk ju lejon të dilni jashtë, atëherë mund të dilni me konkurset aktive të Vitit të Ri ose vallëzimin.
Planifikoni si duhet pjesën tjetër të festave të Vitit të Ri. Nëse keni shkuar në palestër, atëherë filloni ta vizitoni menjëherë, sapo të hapet.

Miqtë mund të jenë të ftuar në skive, dëborë, djegës, djathë akulli dhe sajë. Të gjitha këto aktivitete dimërore kërkojnë shumë energji! Për shembull, për të ngjitur një mal me një sajë, keni nevojë për kcal 400 në orë, dhe patinazhi i akullit djeg 340 kcal. Kjo është një copë e madhe tortë!

Luaj topa bore me fëmijë, formo figura dëbore. Argëtohuni, dhe figura do të thotë vetëm "Faleminderit". Kur të vini për vizitë, ndihmoni në shtrimin e tryezës ose lani enët. As shansi më i vogël për të lëvizur nuk duhet humbur!

Askush nuk ka arritur ta kalojë Vitin e Ri pa alkool. Por çdo alkool përmban një sasi të ndryshme të kalorive. Pija më e vogël alkoolike është birra, por askush nuk do ta pijë atë në tryezën e Vitit të Ri. Shtë më mirë të zgjidhni pijen tjetër në kaloritë në ngjitje: shampanjë. Një gotë pije e verdhë përmban jo më shumë se 100 kcal.

Pija më kalorike është vodka, e cila përmban 240 kcal për 100 gram, por është për t’u habitur që vodka nuk depozitohet në yndyrë, por harxhohet plotësisht për energji.

Verë dhe pije përmbajnë shumë sheqer dhe pirja në sasi të mëdha do të ndikojë në bel në formën e centimetrave shtesë, por nëse pini disa tableta zhytës para festës Keto Guru, nuk duhet të shqetësoheni për problemin e fitimit të peshës së tepërt, siç pretendojnë shumë ekspertë në fushën e dietikëve.

Kur pini alkool, uria zvogëlohet dhe oreksi juaj rritet. Mos harroni se fillimisht ushqimet e shëndetshme u zgjodhën në tryezën festive, dhe ato duhet të hahen. Për snacks, agrumet janë të mira. Ata heqin alkoolin nga trupi dhe kontribuojnë në djegien e yndyrës.

Si të mbani një figurë gjatë pushimeve

Gjatë pushimeve, në tryezën e Vitit të Ri ka shumë pjata me kalori të lartë, prandaj, pas festave të shumëpritura, shpesh mbeten jo vetëm fotot, dhuratat dhe kujtimet, por edhe paund shtesë. Sidoqoftë, ka truket për të mos fituar peshë të tepërt.

 • Hani një orë para vaktit. Duhet të jetë një meze e lehtë - bollgur, sallatë ose perime. Kjo do të lërë më pak hapësirë ​​të lirë në stomakun tuaj dhe ju lehtë mund të hiqni dorë nga enët më shumë kalori në tryezën festive. Sidoqoftë, nuk duhet të shpëtoni nga uria me ananas ose mollë, pasi pas këtyre frutave rritet oreksi.
 • Harrojeni bukën. Për pushime, hiqni dorë nga buka, në mënyrë që të zvogëloni përmbajtjen e kalorive në dietë. Nëse kjo është e vështirë për ju, përdorni vetëm bukë thekre.
 • Kufizoni marrjen e alkoolit. Çështja është se pijet alkoolike kanë shumë kalori. Përveç kësaj, pas konsumimit të tyre, rritet oreksi. Bettershtë më mirë për njerëzit që ndjekin figurën të zëvendësojnë pijet e forta me verëra të lehta.
 • Përtypni ushqim tërësisht. Shkencëtarët kanë provuar për mjaft kohë që një person që ha shpejt ka nevojë për më shumë ushqim për t’u ngopur. Shijoni çdo kafshatë dhe nuk do të hani shumë derisa të ndiheni të ngopur.
 • Qëndroni larg vakteve më ushqyese. Pjatat më kalorike janë zakonisht në qendër të tryezës. Prandaj, uluni sa më larg tyre - ku mund të arrini vetëm sallata.
 • Uluni pranë atyre që hanë pak dhe duan të flasin. Natyrisht, fqinjët duhet të jenë interesantë. Të mbartur nga biseda, mund të harroni mishin e shijshëm, por të yndyrshëm.
 • Lëviz pak më shumë. Kaloni pushimet jo vetëm në vakt. Vallëzoni ose bëni fotografi. Kështu që do të keni shumë kujtime të këndshme. Përveç kësaj, është e pamundur të fotografoni nëse duart tuaja janë të pushtuara me një pjatë ëmbëlsirë.
 • Bëni shëtitje. Të kalosh gjithë kohën në tryezë nuk është aq interesante. Ftojini miqtë tuaj të ecin, të luajnë topa dëbore, të bëjnë një burrë dëbore ose të bëjnë ski. Kjo jo vetëm që do të djegë kalori shtesë, por gjithashtu sjell shumë emocione të gjalla.

Gjatë gjithë festave, monitoroni peshën tuaj, ia vlen të peshoni veten çdo mëngjes dhe të siguroheni që shigjeta të mos shkojë përtej numrave që janë të ndaluar për ju. Mos harroni për rregullat e zakonshme të ushqimit të shëndetshëm: një mëngjes dhe drekë e përzemërt dhe një darkë e lehtë. Ndiqni të gjitha rekomandimet dhe në fund të festave nuk do të gjeni dele shtesë dhe yndyrë në bel!

Roli i produkteve për shëndetin e njeriut

Trupi kompleks dhe, sidoqoftë, i përsosur njerëzor është krijuar nga natyra aq çuditërisht në mënyrë harmonike saqë, ndërsa siguron punën e qartë dhe harmonike të të gjithë organeve dhe sistemeve të tij, sigurohet një ekzistencë e gjatë, pa probleme për një person.

Sigurisht, shumë faktorë ndikojnë në jetën dhe shëndetin e njeriut, siç janë trashëgimia, mënyra e jetesës, kushtet klimatike dhe madje edhe karakteri. Por, kuptimin e të ushqyerit, një lloj karburanti për trupin, njerëzit e kanë kuptuar që nga kohërat e lashta.

Fatkeqësisht, realitetet e jetës moderne, mungesa e kohës, vetëdija e pamjaftueshme për rregullat ushqyese, përtacia e kuptueshme njerëzore e çojnë një person në përdorimin e ushqimit me cilësi të dobët, ushqimit të shpejtë, çrregullimeve të të ngrënit, të cilat nuk mund të ndikojnë në shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Unshtë e paarsyeshme të presësh shfaqjen e sëmundjeve që do të jetë e vështirë të injorohen. Një tranzicion i qetë në ushqimin e duhur, ndryshimi i zakoneve ushqimore dhe metodave të gatimit do t'ju lejojë të vendosni trupin në rregull, të forconi imunitetin dhe të fitoni energji dhe energji.

Ushqyerja Themelore

Parimet themelore të ushqyerjes së mirë mund të formulohen shkurtimisht si më poshtë: moderimi, shumëllojshmëria, regjimi. Kur zgjidhni produkte, mjafton të udhëhiqeni nga rregulla intuitive, por shpesh të neglizhuara:

 • monitorimi i cilësisë së produkteve;
 • përjashtojnë konsumin e alkoolit;
 • rrit proporcionin e perimeve dhe frutave të freskëta, bimëve;
 • zvogëloni marrjen e kripës, sheqerit;
 • minimizuar sasinë e produkteve të rafinuara, mish të tymosur;
 • për gatim, preferoni gatimin dhe zierjen.

Mënyra e jetesës, natyrisht, kufizon aftësinë për t'u pajtuar me dietën, por, megjithatë, ne duhet të përpiqemi për ushqime të rregullta 4-x, dhe në pjesë të vogla në një atmosferë të relaksuar.

Në rastin e blerjes së ushqimit të gatshëm, është e nevojshme të kontrolloni mirësinë e tij, t'i kushtoni vëmendje përbërjes dhe përmbajtjes kalorike.

Shtë shumë e rëndësishme të kuptoni që zakonet e reja të ngrënies nuk do të pranohen menjëherë nga trupi. Ulja e vëllimit të stomakut, ristrukturimi i trupit në burime të reja të energjisë, çdo kufizim do të perceptohet si një situatë stresuese, sulmet e dobësisë, ndryshimet e mprehta të humorit janë të mundshme. Prandaj, mos i detyroni ngjarjet. Një rënie në proporcionin e produkteve të ndaluara, një ndryshim në metodën e përgatitjes së tyre duhet të ndodhë gradualisht, por në mënyrë të pashmangshme. Si rostiçeri, mund të hani një pjesë të vogël të manave, fruta të thata, të pini pak ujë të pastër.

Një rezultat pozitiv mund të arrihet vetëm me një kalim të qetë në një dietë të shëndetshme, e cila duhet të bëhet e njohur dhe të sjellë vetëm kënaqësi.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dietiani, Kristina Yuryevna Lobanovskaya, një specialist i ri dhe tashmë i suksesshëm i nutricionistëve, i cili në vitet e praktikës 4, tashmë ka arritur të ndihmojë pothuajse pacientët 1000 të zgjidhin problemet me mbipeshë dhe nënpeshë.

Në aktivitetet e tij, mjeku këshillon pacientët e tij për ushqimin. Kryen zhvillimin e programeve ushqimore individuale për sëmundje të ndryshme. Në karrierën e tij, ai përdor përdorimin e metodave moderne për trajtimin e mbipeshes ose nënpeshës, dhe gjithashtu zbaton metodat e korrigjimit të trupit bazuar në një qasje individuale.

Shto një koment