Varius për trajtimin e venave me variçe: përbërjen e xhelit, çmimin, rishikimet, ku të blini

Krem për venat me variçe Varius është një mjet efektiv për të eleminuar simptomat e dhimbshme dhe shkaqet e venave me variçe. Formula e drogës u zhvillua gjatë disa viteve me pjesëmarrjen e ekspertëve kryesorë. Produkti ka kaluar prova të rrepta klinike, pasi ka marrë miratimin e ekspertëve të pavarur dhe konsumatorëve të zakonshëm. Sipas prodhuesit, sot Varius është produkti më i sigurt, më efektiv, i lirë në luftën kundër venave me variçe.

Xhel Varius për trajtimin e venave me variçe

Simptomat e venave me variçe mund të mbeten të padukshme për dekada. Grupi i rrezikut kryesisht përfshin:

 • gjinia femërore;
 • pacientët e trashë;
 • njerëz me një stil jetese të ulur;
 • personat që abuzojnë me alkoolin, duhanin, drogën.

Rreth 40% e grave përjetojnë sëmundjen. Veshja e këpucëve të pakëndshme, shtatzënia, çrregullime të ndryshme hormonale është një listë jo e plotë e shkaqeve të venave me variçe. Mundësia për të bërë një diagnozë rritet me kequshqyerjen, ngritjen e peshës dhe një predispozicion gjenetik.

Cili është rreziku i venave me variçe?

Në shumicën e pacientëve, sëmundja në fjalë fillon të përparojë me shpejtësi pas viteve 30, dhe më shpesh gratë diagnostikohen (në 75% të rasteve). Me fjalë të thjeshta, një sëmundje mund të përshkruhet si një ndryshim strukturor në venat që humbasin elasticitetin, forcën dhe rrjedhën e tyre. Injorimi i diagnozës çon në probleme serioze të sistemit kardiovaskular, insuficiencë venoze kronike, shëndet të dobët, si dhe depresion dhe ulje të vetëvlerësimit.

Venat varikoze, simptomat e të cilave nuk mund të ngatërrohen me asgjë, fillimisht shfaqen si një rrjet vaskular. Lista e simptomave të tjera të sëmundjes përfshin:

 • kruarje;
 • ënjtje e këmbëve;
 • ulcerat trofike;
 • lodhje e shpejtë;
 • ulje e ndjeshmërisë në gjymtyrët;
 • njollosje e vendeve individuale epiteliale.

Sipas statistikave, tani në Rusi ka më shumë se 30 milion njerëz që vuajnë nga venat me variçe, ndërsa 60% e tyre janë njerëz në moshë pune. Ndërsa sëmundja përparon, ajo mund të çojë në këputje të mureve të enëve të gjakut, infeksion, hematoma, mpiksje gjaku, etj. Si rezultat, sa më shpejtë fillon trajtimi i sëmundjes, aq më pak dëm do të shkaktojë në shëndetin e pacientit.

Përshkrimi i ilaçit Varius

Varius është një xhel për venat me variçe me një përbërje unike. Trajtimi i kësaj sëmundje duhet të kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse, domethënë, për të zhdukur jo vetëm manifestimet e tij, por edhe shkaqet. Për të hequr qafe diagnozën, është e nevojshme të rivendosni qarkullimin venoz të gjakut, të rritni tonin e kapilarëve, të zvogëloni viskozitetin e gjakut. Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme gjatë kësaj periudhe që të shmangni zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolizmi, etj.), Nëse është e mundur, të eliminoni një ushtrim serioz fizik, t'i përmbaheni një diete të shëndetshme. Vetëm nën këtë kusht Varius ndihmë për të përballuar sëmundjen shpejt dhe përgjithmonë.

Varius i xhelit të veprimit

Produkti i paraqitur pas aplikimit depërton në lëkurë, ku formula e tij fillon të funksionojë, pavarësisht nga mosha e pacientit dhe shkalla e përparimit të sëmundjes. Produkti është në dispozicion në një shishe të mbyllur, pesha neto e xhelit është gramë 60. Me përdorim të kujdesshëm, shishja zgjat për javë 2-3, dhe mallrat shiten lirshëm në faqen zyrtare të prodhuesit dhe shitësit.

Përfitimet e xhelit Varius

Xhel nga venat me variçe Varius, përfitimet e të cilit janë njohur nga miliona njerëz, është plotësisht e natyrshme dhe plotësisht e sigurt për shëndetin e njeriut. Nuk ka pasur raste të mbidozës së drogës, dhe të kundërindikacioneve për përdorim, vetëm intolerancën individuale ndaj përbërësve. Ndër avantazhet e tjera të xhelit Varius duhet të theksohet:

 1. çmimi i tij i përballueshëm;
 2. lehtësia e përdorimit të xhelit;
 3. veprim për forcimin e mureve të enëve të gjakut;
 4. efekt në uljen e presionit venoz;
 5. heqja kirurgjikale e simptomave të venave me variçe;
 6. ulje e gjasave të infeksionit të lëkurës dhe integrimit nënlëkuror.

Gel Varius për shkak të rritjes së tonit vaskular dhe normalizimit të presionit të gjakut zvogëlon rrezikun e mpiksjes së gjakut, këputje të kapilarëve. Si rezultat, dhimbjet në ekstremitetet, ënjtja e këmbëve kalojnë, si dhe performanca e rritur. Sjellja e venës në ton kontribuon në zbutjen e saj, zgjatjet e lëkurës zbuten dhe "fshihen". Për më tepër, formula aktive e ilaçit Varius i jep një ngjyrë të shëndetshme integrimit epitelial, i zbut ato, e bën atë më rezistent ndaj faktorëve të jashtëm negativ.

Përbërja e xhelit Varius

Përbërja e xhel Varius

Xhel nga venat me variçe Varius, përbërja e së cilës u zgjodh nga ekspertë kryesorë, konsiderohet të jetë një produkt mjekësor inovativ i shekullit XXI. Në përbërje natyrale Varius Ato përfshijnë:

 1. Antler përqendrohet nga brirët e Maral;
 2. Venus i Bletëve;
 3. Ekstrakt Ginkgo biloba;
 4. gjelbërim;
 5. Arnica;
 6. heparin;
 7. Kone prej selvi;
 8. Centella asiatica;
 9. Vula Solomon.

Ruscus, si pjesë e një xhel Varius, ndihmon për të rivendosur elasticitetin e mureve të enëve të gjakut, zvogëlimin e ënjtjes, eliminimin e inflamacionit të indeve. Ky komponent është gjithashtu një analgjezik i shkëlqyeshëm, kështu që edhe në fazat ekstreme të zhvillimit të venave me variçe, pacienti do të ndjehet i pakëndshëm. Ekstrakti Arnica shëron shpejt plasaritjet mikroskopike ose këputjet e enëve të gjakut, duke i bërë ato më të qëndrueshme. Heparin normalizon presionin e gjakut, lehtëson mpiksjen e gjakut, përmirëson gjendjen e mureve të gjakut. Konet e selvi lëmojnë lëkurën, dhe Centella aziatike stimulon rigjenerimin e indeve. Vula Solomon lehtëson qarkullimin e gjakut, i jep një pamje të shëndetshme lëkurës.

Metoda e aplikimit dhe ruajtjes së xhelit Varius

Gel Varius, i cili mund të përdoret si për qëllime terapeutike ashtu edhe për atë profilaktik, nuk kërkon caktimin e mjekut. Para përdorimit të kremës, rekomandohet të lani ose avulloni zonën e trajtuar, e cila do të sigurojë thithjen më të mirë të përbërësve të produktit. Për parandalimin e venave me variçe, kremi fërkohet një herë në ditë, kryesisht para gjumit. Në këtë kohë, muskujt janë më të ndjeshëm ndaj stazës së gjakut, si rezultat i të cilit muret venoze pësojnë presion të tepërt.

Për qëllime terapeutike, xhel Varius, udhëzimet për përbërjen dhe përdorimin e të cilave janë mbyllur në secilën pako, zbatohen dy herë në ditë. Produkti aplikohet në zonën e prekur, pas së cilës rubbed në lëkurë me lëvizje të butë rrethore derisa të zhytet plotësisht. Në procesin e fërkimit, pacienti do të ndiejë një ftohje të lehtë, dhe siklet do të shkojë larg brenda minutave 10-15. Kursi i trajtimit është nga dy javë në një muaj.

xhel varius 50 ml

Magazinimi i xhelit Varius nuk kërkon kushte të veçanta. Meqenëse ilaçi është në dispozicion në paketimin e mbyllur, ai mund të qëndrojë në kabinetin e ilaçeve shtëpiake për vite me radhë, duke ruajtur efektivitetin e tij. Për të shmangur aksidentet, rekomandohet që paketimet t’i mbani larg fëmijëve të vegjël, flakë të hapur.

Ku të blej Varius dhe kostoja e analogëve të saj

Krem nga venat me variçe Varius, çmimi i të cilit është i përballueshëm për të gjithë, nuk shitet në barnatore, vetëm në faqen zyrtare të internetit të prodhuesit ose në burimet e specializuara të Internetit. Blerja e mallrave duhet të bëhet vetëm nga shitësit e besuar, të cilët do të shmangin mbipagesat dhe mashtrimet e ilaçit. Kostoja është aktuale për Rusinë Varius në vlerë prej 990 rubla. për një paketë, për Ukrainën - 400 hruvnias, për Bjellorusinë - 35 rubla bjelloruse. Banorët e Gjeorgjisë, Kazakistanit dhe Moldavisë gjithashtu mund të blejnë Varius, çmimi aktual i xhelit tregohet në faqen e internetit të prodhuesit.

Blini xhel varius

Blej Varius Shtë e mundur në vendet e Bashkimit Evropian dhe Azisë. Në territorin e secilit vend, shpërndarja nga një shpërndarës zyrtar funksionon, lidhjet në faqet për vendosjen e një porosie tregohen në formën e një liste:

 • Hungari;
 • Gjermani;
 • Indonezi;
 • Spanjë;
 • Itali;
 • Letoni;
 • Литва;
 • Poloni;
 • Portugali;
 • Rumani;
 • Sllovenia;
 • Kroacia;
 • Indonezi.

Në Tajlandë Varius Duket ndryshe dhe çmimi i saj është 990 baht.

Varius Tajlandë

Blej Varius në Tajlandë mundeni këtu.

Varius për trajtimin e venave me variçe: përbërjen e xhelit, çmimin, rishikimet, ku të blini

Si analoge të kremës Varius, shiten një sasi e madhe e produkteve, shumë prej të cilave kërkojnë recetën e mjekut. Për shembull, ne japim emrat dhe çmimet e vetëm disa ilaçeve për trajtimin e venave me variçe, efekti i të cilit është i ngjashëm me xhel Varius:

 • Viatonika (xhel) - 990 rubla;
 • VaricoBooster (krem) - rubla 1000;
 • Venus (tableta) - rubla 2000;
 • Nanovein - 990 rubla;
 • Troxevasinum (kapsula) - rubla 800;
 • Varilon Ultra (krem xhel) - 1000 rubla;
 • Phlebodia 600 (tableta) - 500 rubla.

Shumica e mjeteve juridike të listuara për venat me variçe lehtësojnë vetëm simptomat e sëmundjes. Tabletat e fuqishme ose kapsulat që përmbajnë diosmin, hesperidin dhe anije të tjera të forcimit flavanoid, karakterizohen nga efekte anësore serioze. Për shembull, ndër ndjesitë e pakëndshme nga ilaçi Troxevasin janë lezione erozive dhe ulcerative të traktit gastrointestinal, dhimbje koke, diarre, përgjumje dhe një gjendje e shtypur psikologjike. Për më tepër, tabletat në bazë të flavonoideve janë kundërindikuar për gratë shtatzëna, nënat infermiere dhe njerëzit me sëmundje të veshkave, mëlçisë dhe traktit gastrointestinal.

Reagime të klientit për veprimin e xhelit Varius

Krem nga venat me variçe Varius, vlerësimet e të cilave janë përgjithësisht pozitive, ka fituar një reputacion si një ilaç efektiv i lirë në tregun farmaceutik të vendit. Më tej, mund të njiheni me mendime të ndryshme të konsumatorëve në lidhje me produktin, të cilët e testuan ilaçin vetë.

Irina, 48 vjet, Sochi:

Vuaj nga venat me variçe nga 32 vjet. Kohët e fundit, sëmundja filloi të përparojë me shpejtësi, duke shkaktuar jo vetëm siklet estetike, por edhe dhimbje të tmerrshme në këmbë. Kam provuar një numër të madh të barnave të shtrenjta që luftuan vetëm me siklet, dhe jo me shkaqet e sëmundjes. Shumë prej tyre kishin efekte anësore serioze. Për fat të mirë, Varius u shfaq në treg - një krem ​​efektiv për venat me variçe bazuar në përbërës natyralë. Produkti është absolutisht i sigurt për shëndetin, erë të mirë dhe rikthen elasticitetin e enëve të gjakut në kohën më të shkurtër të mundshme. Rezultatet e aplikimit janë të dukshme tashmë në javën e parë të trajtimit: rritja e efikasitetit, ënjtja e këmbëve shkon larg, lëkura është zbutur. Për më tepër, Varius është më i lirë se shumë analoge, i lehtë për t’u përdorur, nuk kërkon kushte të veçanta të ruajtjes. Unë rekomandoj krem ​​për të gjithë që vuajnë nga venat me variçe Varius.Rezultati i aplikimit të xhelit Varius

Marina, 33 e vitit, Moska:

Unë u diagnostikova me venat me variçe një vit më parë. Me sa duket, sëmundja ishte rezultat i një stili jetese të ulur dhe dietë të parregullt. Eshtë e panevojshme të thuhet, shumë kohë para se të bëhej diagnoza, unë ndalova të vishja funde, në çdo mënyrë fsheha manifestimet e sëmundjes nga kolegët dhe njerëzit e seksit të kundërt. E gjithë kjo çoi në depresion, vetëvlerësim të ulët, probleme në jetën e tij personale. Kam ngecur në reklama të Varius në Internet, vendosa të porosisja produktin në faqen e internetit të prodhuesit zyrtar dhe i mora mallrat me postë brenda 10 ditësh. Rezultatet e para goditën edhe mua, një skeptik i inatteruar. Puffiness ka shkuar brenda një jave, ngjyra natyrale e lëkurës është rivendosur, është bërë më elastike. Venat e zgjatur u zbutën brenda dy javësh, ndërsa mjafton që ta fërkoni kremin vetëm dy herë në ditë - në mëngjes dhe në mbrëmje. Per mendimin tim Varius ndihmoni shpejt të gjithë ata që vuajnë nga kjo sëmundje e tmerrshme.

Mendimi i flebologut për xhelin Varius

Kështu, xhel Varius për trajtimin e venave me variçe është në gjendje t'ju lehtësojë dhimbjen, ënjtjen, si dhe shkaqet e shkatërrimit të enëve të gjakut. Siguria e produktit vërtetohet klinikisht, dhe miliona njerëz tashmë kanë arritur të verifikojnë efektivitetin e tij. Mjeti do të ndihmojë në luftën kundër venave me variçe, pavarësisht nga mosha, gjinia dhe faza e sëmundjes. Statistikat e Shqyrtimeve të Barnave Varius megjithatë konfirmon që kjo krem ​​ndihmon në trajtimin e venave me variçe, megjithëse është vetëm 60%.

statistikat mbi rishikimet e drogës Varius

Mjeku flebolog, Ivanovich Augustinovich, është i përfshirë në diagnostikimin e venave me variçe dhe kryen mjekime, si dhe lazer dhe trajtim kirurgjikal të venave me variçe. Kryen vëzhgime në spitalin e pacientëve të tij pas operacionit.

Shto një koment