Si të humbni peshë përgjithmonë: këshilla nga një nutricionist

Mbipesha është një problem për shumë njerëz. Si rregull, gratë janë veçanërisht të shqetësuara për këtë. Ajo që ne thjesht nuk e bëjmë për ta bërë peshën e dëshiruar. Dieta të rrepta dhe të ngurta, shtesa dietike dhe pilula - asgjë nuk ndihmon! Edhe me humbje peshe, gëzimi është jetëshkurtër - shpesh pesha kthehet, dhe shpesh me tepricë. Çfarë të bëjmë? A ka ndonjë rrugëdalje? Rezulton se ekziston një zgjidhje e tillë!

Dhe ky është një ndihmëtar i njohur për të gjithë ne - një mënyrë jetese e shëndetshme! Ky është ushqimi i duhur, kjo është rruga për shëndet të vërtetë të mirë dhe jetëgjatësi aktive. Kjo mënyrë e jetës është një temë e veçantë dhe e gjerë. Kjo temë është një plan afatgjatë. Tani do të flasim vetëm për humbje dhe mirëmbajtje të shpejtë dhe efektive të peshës. Por, para se të ndryshoni rregullat dhe zakonet e jetës suaj, ju këshillojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Overeating vazhdueshëm është një problem i mbipeshes në një person, prandaj është urgjente dhe urgjente të hiqni këtë zakon negativ. Si?

Para së gjithash, motivim! Ju duhet të vendosni për të. Mund të jetë dashuria juaj për një burrë të bukur apo një grua të bukur. Nevoja për të parë më shpejt dhe më mirë dhe për të hyrë një herë rrobat e vjetra, dhjetë vjeçare, të bukura dhe të dashura. Ky është ndoshta rasti kur fati ju thërret në këtë opsion sa më shpejt të jetë e mundur.

Këtu ju duhet të detyroni forcën e vullnetit tuaj për t'u përqendruar, vendosur një qëllim dhe veprim! Dhe nëse po e lexoni artikullin tonë tani, jeni gati për veprim. Ne e gjejmë opsionin e duhur dhe e ndjekim atë.

Si të humbni peshë metodën e provuar

Këshilla të shpejtë për humbjen e peshës

Do të jap një shembull nga praktika private e mikut të mikut tim. Ajo është e kënaqur me transformimin e saj dhe pranon të ndajë përshtypjet e saj për rezultatin. Teknika e saj është e thjeshtë, e qartë dhe madje e këndshme:

  • Në ditën e parë - në mbrëmje për të bërë (mundësisht) pastrim të zorrëve.
  • Dita e dytë - ne ngrihemi në peshore në mëngjes (preferohet lakuriq) dhe rregullojmë peshën në ditar. Ne bëjmë një ditë të agjërimit në gjizë ose në hikërror ose në peshk.
  • Dita e gjizës - 600 gr. Ndajeni gjizën me pak yndyrë në 6 racione dhe hajeni secilën pas dy orësh. Ju mund të pini kafe të zezë me çdo racion nëse në mëngjes (pa mbushës - sheqer dhe qumësht). Nëse është gjatë ditës - vetëm 120-150 gr. ujë të pastër me një pickim të gjizës. Në këtë ditë, ju mund të pini ujë të pastër nga etja - sa të doni. Mëngjesin tjetër peshoni gjithashtu - uleni në 1.2 kg. Kontrolluar.
  • Dita e peshkut - 600 gr. peshk me pak yndyrë (pollock, hake, etj.), Ndani në 6 racione dhe hani në interval çdo dy orë me zarzavate 50 - 100 gr. (kopër, majdanoz, sallatë, etj.) Mund të pini ujë të pastër nga etja. Humbje peshe 1 kg.
  • Një ditë në hikërror (shumë e efektshme për humbjen e peshës). Në një gotë kokrra të thatë të hikërrorit, shtoni dy gota ujë të zierë të nxehtë, mbështilleni në nxehtësi për orë 3-4 (mund të jetë gjatë natës) dhe më pas përdorni atë, duke ndarë porcione 6, pa shtuar kripë, sheqer dhe gjalpë! Për tërë ditën shtoni pjesën e kefir ose kos me yndyrë të ulët me hikërror sipas 100 gr. për një shërbim. Ujë i pastër - nga etja. Kjo ditë e shkarkimit jep deri në 1,5 kg humbje peshe.

Ka dy ditë të tilla në javë. Për shembull, e hënë - hikërror, e enjte - gjizë, të hënën tjetër - peshk. Dhe merrni kthesat duke i ndryshuar ato.

Ka shumë ditë të tjera të agjërimit. Përdorimi i tyre gjithashtu mund të bëhet. Ne thjesht po flasim për ata që dhanë një rezultat pozitiv, të qëndrueshëm në një kohë të shkurtër dhe në të cilin kemi besim.

Midis këtyre ditëve të agjërimit, ju mund të hani çfarë të doni. Gjëja kryesore këtu është që pjesët të jenë të vogla (një pjesë është rreth 200-250 gram, sasia e saj është përmbajtja e një gote) dhe vaktet e tilla duhet të merren çdo 2 orë, domethënë duhet të ketë 6 vakte në ditë. Uji para çdo vakt. Për më tepër, ju ende mundeni - nga etja.

Humbje peshe në asnjë kohë

Kështu kaluan katër javë. Ju keni ulur peshën me kilogramë 5-8. Trupi juaj është rindërtuar në rrugën e duhur të të ushqyerit. Atëherë mund t’i bëni këto ditë një herë në javë, dhe midis tyre hani 4-5 një herë në ditë në pjesë të vogla. Ndonjëherë, pas banketeve festive, është mirë të organizoni një ditë shtesë të shkarkimit. Në varësi të këtyre rregullave, paund shtesë do t'ju lënë përgjithmonë dhe nuk do të kthehen më.

Në praktikë, do të shihni vetë se sa është humbja e peshës, sa e thjeshtë dhe e thjeshtë është, pa stres, pa uri - ju absolutisht nuk doni të hani. Nuk ka dëshirë për të tepruar, nuk tërhiqet nga ushqimet e ëmbla dhe të yndyrshme, ju harroni patatet e skuqura dhe ushqimet e tjera të pangrënshme. Lehtësia dhe pa peshë ndjehen në trup! Energjia ju mposht. Pesha është ulur dhe e këndshme. Dhe e gjithë kjo ndodh pa ezauruar dietat.

Alsoshtë gjithashtu një ide e mirë të organizoni aktivitet fizik në formën e vallëzimit në shtëpi me muzikë ritmike, ecje ose ecje nordike - atëherë gjërat do të shkojnë shumë më shpejt.

Rezultati do t'ju japë forcë dhe vetëbesim, do t'ju tregojë nëse vazhdoni t'i përmbaheni kësaj rruge. Dhe forma e trupit tuaj dhe shkëlqimi i lëkurës tuaj do t'ju kënaqin aq shumë saqë dëshironi të jetoni e më tej.

Causesfarë shkakton mbipesha dhe si të merreni me të

Disa dekada më parë, jeta e djemve të plotë mund të bëhej një ferr i plotë: ata nuk ishin si bashkëmoshatarët e tyre dhe u nënshtroheshin talljeve dhe ngacmimeve të shumta. Pesha e tyre u bë një mallkim i vërtetë, sepse nuk kishte aq shumë topolakë, dhe madje edhe nëse takoheshin, ata shkaktuan hutim të plotë të të tjerëve. Por tani gjithçka ka ndryshuar.

Amerikanët dhe Evropianët kanë qenë prej kohësh mësuar me faktin se fëmijët e vegjël nuk mund të futen në vendin e makinës së një fëmije: ata pengohen nga shumë peshë. Dhe tani një e treta e banorëve evropianë vuajnë nga kjo sëmundje e tmerrshme, e cila fjalë për fjalë përfshiu tërë botën moderne. Kjo nuk është SIDA, jo kancer, jo hepatiti, por mbipesha e zakonshme.

Farë është mbipesha?

Nga vjen trashja dhe si ta mposhtim atë

Natyrisht, njerëzit jashtëzakonisht të dhjam kanë ekzistuar në çdo kohë. Kishte shumë hipoteza, secila prej të cilave kërkonte të shpjegonte këtë sëmundje në mënyrën e vet. Timedo herë sillte gjithnjë e më shumë versione të reja, një më e zgjuar se tjetra. Njerëzit tepër fetarë kanë deklaruar se Zoti i trashë ndëshkon njerëzit për mashtrim, që është një mëkat i vdekshëm. Iluminizmi ka sjellë para masave mendimin se mbipesha shfaqet tek ata njerëz që abuzojnë me ushqime të yndyrshme, alkool, ushqime të hedhura dhe miell.

Që nga kohërat e lashta, stereotipi është forcuar në mendjet tona se njerëzit e dhjamosur i bëjnë ata një mënyrë të gabuar të jetës: gluttony, dehje, dembelizëm, dhe gjithçka që nuk u përfshi në kokat e racës sonë, të prirur për një mënyrë jetese më asketike. Në Mesjetë besohej se nëse një person nuk mund të humbasë peshë, atëherë ai nuk e ka një dëshirë të tillë. Në këto kohë të vështira, ata u përpoqën të kuronin dhjamin e gjakut nga mbipesha. Zhvillimi i ilaçeve u ka ofruar njerëzve një yndyrë një alternative: dietat e urisë, vrapimet e shumta, stërvitjen, sportet, si dhe elektroshokun dhe madje pilula dietë të gjallakjo thjesht nuk provoi njerëzit e trashë.

Por jo të gjithë arritën të afroheshin edhe pak më pranë imazhit të imponuar të një personi normal.
Historia njeh raste të tilla kur prindërit thjesht nuk u dhanë ushqim fëmijëve të tyre të dhjamosur, të cilët, megjithatë, nuk humbën madhësinë e tyre të madhe.

Sportet ekstreme janë një tjetër njohuri e luftëtarëve të figurave. Në shekullin e kaluar, sipas dëshmitarëve okularë, një grua shumë e plotë vendosi të humbiste peshë në një mënyrë shumë origjinale. Ajo vendosi të parashutë. Kush e dinte që një erë e paparashikueshme do ta bartte nëpër Alpe dhe do ta hidhte direkt në çatinë e një banese. Pikërisht në këtë moment, porsamarturësit festuan natën e tyre të parë të martesës në shtrat, duke qëndruar pikërisht nën këtë vend fatkeq. Gruaja e dhjamë theu çatinë dhe fluturoi drejt e tek çifti i ri. Lessshtë e panevojshme të thuhet, surpriza e të treve nuk dinte kufij!

Por përparimi nuk qëndron ende. Shkencëtarët e famshëm kanë menduar prej kohësh pse nuk funksionojnë metoda të tilla premtuese për sa i përket teorisë. Por shekulli i njëzetë i dha shkencës një zgjidhje të shkëlqyeshme. Shkencëtarët vendosën të studionin një nga binjakët e vezëve, sepse organizmat e tyre janë pothuajse identikë. Vetëm në këtë kohë, ata filluan të studionin fatin argëtues të dy motrave binjake. Ata u ndanë kur ishin akoma bebe, dhe kishin fatet e ndryshme.

E para e motrave u rrit në një familje hebreje, ku ajo duhej të kufizonte dietën e saj për arsye fetare. Ajo gjithashtu gjatë gjithë jetës së saj u ul në dieta të shumta dhe u fut për sport. Motra e dytë i përmbahej katolicizmit. Ajo ishte shumë dembel për të vizituar klubet e fitnesit dhe nuk e kufizoi veçanërisht dietën e saj: ushqim të shpejtë, ushqime të yndyrshme, tufa, ëmbëlsira - kjo e mirë në jetën e saj ishte me shumicë. Dhe atëherë motrat papritmas u përplasën në rrugë. Imagjinoni mahnitjen e tyre kur doli që pamja e tyre nuk është praktikisht asnjë ndryshe. Motra, e cila e mundoi veten me palestër dhe dieta, doli të jetë më e hollë vetëm me disa kilogramë.
Kështu, shkencëtarët arritën në përfundimin se pesha jonë varet jo vetëm nga ushqimi dhe mënyra e jetesës. Duhet të ketë diçka tjetër.

Affectsfarë ndikon në peshën e trupit dhe yndyrën

Por çfarë ndikon më pas në masën e trupit tonë? Disa njerëz të hollë ëndërrojnë të bëhen më të mirë, ata hanë shumë ëmbël dhe yndyrë gjatë natës, por pesha e tyre nuk rritet për një kilogram. A mbesin burra të dhjamosur që hanë pothuajse asgjë duke mbetur obezë? Disa besojnë se kjo është rezultat i metabolizmit, i cili është më i ngadaltë te njerëzit me yndyrë, por më i shpejtë në ato të hollë.

Por kjo hipotezë doli të jetë e papërballueshme. Në fund të shekullit të kaluar, specialistë të kësaj fushe përdorën një kalori që mund të përcaktonte se sa nxehtësi thithet ose lëshohet nga trupi si rezultat i aktivitetit të tij jetësor. Në klinikë, disa njerëz u testuan gjatë natës, të cilët posedonin dhjetëra paund shtesë. Ata ishin në pushim për të mos shtrembëruar leximet e instrumenteve. Rezultatet e studimeve mahnitën si eksperimentale ashtu edhe vetë shkencëtarët. Metabolizmi tek njerëzit obez u realizua edhe më shpejt sesa në shokët e tyre më të hollë. Kështu, shkencëtarët kanë zbuluar se metabolizmi dhe mbipesha nuk kanë lidhje.

Ndoshta fakti është që dikush ka vullnetin të heqë qafe dhjamin, ndërsa të tjerët janë të dobët në karakter? Do të ishte e mundur të vizatoni një analogji me duhanpirësit: disa largohen menjëherë nga një zakon i keq dhe dikush vazhdimisht kthehet në të, i munduar nga malli i vazhdueshëm për cigare. Por këtu nuk është aq e thjeshtë. Kishte njerëz me dhjam të cilët, të udhëhequr nga ëndrra për të humbur peshë, i rezistuan aktivitetit të madh fizik dhe dietave, në të cilat praktikisht nuk kishte produkte. Një grua, duke u përpjekur të humbiste peshë, hëngri gjashtë qumësht për gjashtë muaj. Dhe cili është rezultati? Kilograme janë në vend, pavarësisht të gjitha përpjekjeve masochistic të bbw fatkeq.

Si të luftojmë mbipesha

Kush zbuloi sekretin e mbipeshes

Sekreti i obezitetit u ndihmua për të zbuluar dy shkencëtarë amerikanë që bënë një zbulim që ktheu të gjithë botën shkencore. Para studimeve të tyre, ekspertët besonin se qelizat e yndyrës veprojnë si një lloj vendi për të ruajtur yndyrën e tepërt "në rezervë". Por gjatë eksperimenteve të shumta, u zbulua se qelizat yndyrore janë sisteme të tëra me madhësi mikroskopike. Ata mund të rezervojnë lëndë ushqyese dhe të prodhojnë disa hormone.

Kështu që trupi të mos vdes nga rraskapitja, truri na dërgon sinjale se do të ishte mirë të hani tani. Ky sinjal është i njohur për secilin nga ne dhe quhet oreks. Shtë ai që na bën të mbushim qelizat tona me energji. Por ne mund të hanim pafund nëse trupi nuk do të ndalte sinjalet e trurit. Si zhvillohet ky proces? Në fakt, gjithçka është shumë e thjeshtë. Trupi ka hormonin leptin, i cili prodhohet nga qelizat yndyrore. Nëse një person është i plotë, atëherë leptina fillon të funksionojë dhe i jep trurit një sinjal se është marrë sasia e nevojshme e energjisë. Nëse ky hormon nuk është i pranishëm, atëherë procesi i ushqyerjes mund të mos ndalojë për një minutë.

Atëherë shkencëtarët bënë një zbulim edhe më të mahnitshëm. Rezulton se ekziston një gjen i caktuar në trup, NHLH2, i cili është gjithashtu përgjegjës për përfundimin e vaktit. Mungesa e tij në trupin e kafshëve eksperimentale çoi në trashje të tyre. Ata gjithashtu vëzhguan apatinë dhe një mënyrë jetese të ulur. Kështu, shkencëtarët arritën në përfundimin se si gluttony dhe dembelizmi janë të ndërlidhura dhe i njëjti gjen është përgjegjës për ta.

Njerëzit vuajnë pikërisht nga këto substanca ose mungesa e tyre në trup. Nëse një person ka një sasi të mjaftueshme të leptinës, atëherë ai është i ngopur me kohë dhe nevoja për ushqim zhduket për një kohë. Por nëse sinjalet për kënaqësinë e nevojës nuk shfaqen, personi fatkeq fillon të hajë gjatë gjithë kohës, sepse oreksi nuk pushon për asnjë moment. Njerëz të tillë mund të zhvillojnë një lloj varësie nga një sasi e madhe ushqimi, e cila mund të krahasohet me varësinë nga droga. Kjo çrregullim mendor quhet bulimia nervosa. Trajtimi me dieta ose agjërimi është absolutisht i kotë. Pacientët herë pas here përsëri fillojnë të hanë shumë, nuk janë në gjendje të kontrollojnë veten e tyre.

Nëse trupi ka një gjen përgjegjës për gluttony, një person mund të fillojë të overeat si rezultat i çdo situate stresuese: ndarje me një të dashur, pushimin nga puna, dhe me të vërtetë mund të ndodhë në kohën tonë të vështirë.

Disa vjet më parë, shkencëtarët kryen një studim tjetër në shkallë të gjerë, në të cilën morën pjesë disa dhjetëra mijëra njerëz. Gjatë eksperimenteve të ndryshme, ekspertët zbuluan se obeziteti nuk provokon një gjen, siç mendohej më parë, por një numër i madh i tyre. Mjekët dinë rreth pesëdhjetë nga këto gjene, dhe kërkimet në këtë fushë do të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Kush e di se sa prej tyre ekzistojnë në të vërtetë.

Ekziston një gjen i quajtur ADN-PK, aktiviteti i të cilit është të shndërrojë karbohidratet në qelizat yndyrore në trup. Heqja e këtij gjeni çon në një rezultat të mahnitshëm: ju mund të teproni të ëmbël, dhe do të jetë e pamundur të merrni dhjam.

I njohur për shkencëtarët dhe një gjen i tillë i fshehtë si FTO. Mund të ekzistojë në disa raste që mund të funksionojnë njëkohësisht. Ky gjen është përgjegjës për formimin e yndyrës, dhe nëse është i dublikuar në trup, pa marrë parasysh sa mundohet një person, pavarësisht se çfarë diete ai përdor, kilogramët nuk do të shkojnë askund prej tij.

Por këta nuk janë përfaqësuesit më të këqij të gjeneve njerëzore. Për shembull, gjeni HMGI-C ndihmon që qelizat dhjamore dhe tumoret e formuara prej tyre të zhvillohen. MC-4 mund të kontribuojë në faktin se sasia e yndyrës së ruajtur në trup do të tejkalojë të gjitha normat e mundshme. Zuzari NRXN3 jo vetëm që do t'ju ndalojë të fitoni një figurë tërheqëse, por gjithashtu do të shkaktojë varësi të drogës nëse keni mundësinë të provoni një substancë të ndaluar. Dhe ka ende shumë gjene të tilla, shumica e tyre as nuk janë të njohura për shkencëtarët.

Sekreti i mbipeshes dhe mbipeshes

Metoda e humbjes së peshës me porosi

Farë duhet të bëni për ata që janë përpjekur prej kohësh dhe pa sukses, të merren me yndyrën e tepërt në trupin e tyre? A është e mundur që disa gjene mund të prishin tërë jetën e pronarëve të tyre pa i lënë ata të gëzohen për reflektimin e tyre në pasqyrë? Jo, dhe përsëri jo!

Ka shumë mënyra për t'u marrë me burra të tillë yndyre "gjen". Më shpesh, ju mund të bëni me përdorimin e antidepresantëve. Këto ilaçe duhet të përshkruhen nga mjeku juaj. Mos e mjekoni veten. Kështu, oreksi brutal nuk do të zgjohet më, dhe jeta e glutton do të bëhet shumë më e lehtë.

Disa mjekë përdorin metoda radikale për të luftuar gluttony, dhe, si rezultat, janë mbipeshë. Pacientët vendosen në stomak me një tullumbace të krijuar posaçërisht për qëllime terapeutike. Me ndihmën e tij, sasia e ushqimit që një pacient mund të konsumojë në një ulje bëhet shumë më pak. Më tej, pacientit është formuar zakoni që të hajë një sasi të caktuar të ushqimit në një kohë, dhe madje edhe pa një tullumbace mjekësore, një person nuk mbahet më nga mashtrimi.

Mjekët italianë kanë zhvilluar një metodë të re të humbjes së peshës, e cila quhet NEC. Krijuesi i saj është kirurgu i shquar Gianfranco Capello. Thelbi i kësaj metode për të trajtuar yndyrën e tepërt është se njëra skaj i tubit të hundës-stomakut është vendosur në hundën e dhjamit të njeriut, dhe tjetri në enën në të cilën ndodhet supa ushqyese. Për dhjetë ditë, pacienti nuk ha. Burimi i tij i vetëm i ushqyesve të dobishëm dhe ushqyes është ena dhe supa famëkeqe, e cila përmban të gjitha substancat e nevojshme. Mund të pini çaj ose kafe, por jo për të ruajtur funksionimin e trupit, por vetëm për veten tuaj.

Kështu, mund të humbni deri në një kilogram në ditë. Kjo metodë është testuar tashmë nga italianë të plotë, dhe rezultati i tejkaloi të gjitha pritjet e tyre. Tashmë disa dhjetëra pacientë kanë humbur peshë me ndihmën e NEC, dhe ky nuk është kufiri. Por kjo metodë e trajtimit të mbipeshes ka një pengesë: është shumë e vështirë të kalosh në ushqim normal pasi ta hash në një mënyrë kaq të pazakontë. Për të arritur këtë sukses, do t'ju duhet shërbimet e një nutricisti dhe psikologu.

A mundet që gjenet të mposhten vetë? Ne përgjigjemi: “Po! Isshtë e mundur! " Ka shembuj që vërtetojnë se predispozicioni i trupit deri në plotësi nuk i jep fund figurës tuaj të paktë. Mjekësia Amerikane e di rastin kur dy vëllezër binjakë, të cilët u rritën së bashku, shkuan në shtigje të ndryshme të zhvillimit. Njëri prej tyre filloi të fitojë peshë si i ri. Tani ai nuk është një shembull më i trashë se vëllai i tij.

Binjaku i dytë, gjatë gjithë jetës së tij, ishte i angazhuar në sport dhe ushtrime të ndryshme fizike. Por gjenin përgjegjës për obezitetin e gjetën mjekët në të dy vëllezërit. Kështu, njëri prej tyre mundi gjenin me qëllim të keq, dhe i dyti vazhdoi për të. Mund të konkludojmë: edhe nëse gjenet kontribuojnë në plotësi, mos e humbni shpresën, sepse një shifër e paktë është rezultat i vetëm përpjekjeve tuaja!

Si të humbni peshë pa dietë dhe sporte duke përdorur një smartphone

Të gjithë kanë një telefon inteligjent, vetëm disa kanë vullnet. Artikulli sugjeron një mënyrë të thjeshtë për të ulur peshën pa kufizime psikologjike. Kjo është një lloj loje e sigurt me trupin tuaj. Rezultati është i garantuar edhe për skeptikët kokëfortë.

Farëdo metode që përdor njerëzit e hollimit, të gjithë ziejnë në disa procedura standarde:

  1. Uria. Dieta, kequshqyerja, përjashtimi i ushqimeve në baza të ndryshme;
  2. Edukimi fizik. Ngarkesa sportive, ecje, vrapim, not, etj .;
  3. Pilula dhe shtesa. Metodat mjekësore që përshpejtojnë metabolizmin, ndërhyjnë në tretje, largojnë yndyrën, etj.

Njerëzit e rrallë nuk pësojnë siklet me dietat. Shumica ose ndiejnë një uri të vazhdueshme, ose mungesë të një lloj produkti ose shije (sheqer, bukë, kripë). Në fund të dietës, overeating në mënyrë të pashmangshme me këtë produkt. Plus, zbërthime psikologjike, duke holluar një seri dietash. E gjithë kjo çon në një rikthim në peshë dhe fillimin e procesit që nga fillimi.

Jo shumë janë të përfshirë në sport. Për arsye të ndryshme. Për arsye shëndetësore. Për shkak të mungesës së kohës. Për shkak të mosgatishmërisë për tu paraqitur në publik në një formë të paparaqitur. Disa thjesht nuk u pëlqen aktiviteti fizik serioz, veçanërisht pas një dite të ngarkuar.

Shtesa ushqyese pa dieta dhe edukim fizik, veçanërisht asnjë prej njerëzve të vërtetë nuk ka ndihmuar ende për të humbur peshë. Sigurisht, ekzistojnë “pilula parazitësh” Thai, por ka më shumë të ngjarë një metodë jokonvencionale që përfundimisht nuk do të sjellë përfitime shëndetësore.

Si të humbni peshë pa një dietë duke përdorur një smartphone

Nutricionistët dhe praktika thonë se për humbje peshe efektive pa kthim, ju duhet të ndryshoni tërë stilin e jetës tuaj dhe dietën. Fatkeqësisht, kjo është e vërtetë. Vetëm askush nuk dëshiron të ndryshojë stilin e jetës së tyre. Njerëzit e kuptojnë që nuk hanë mirë, se duhet të ulin peshën e tyre. Por pse të bëjmë gjëra që nuk sjellin gëzim? Ne ofrojmë një teknikë për këtë rast.

Metoda është e thjeshtë dhe efektive. Asgjë në jetën tuaj nuk është ndryshuar me forcë. Pointështja është në një fjali: "Shkruaj gjithçka që ke ngrënë". Duket sikur është budalla. Jo aq i vështirë, por efekti është i mahnitshëm.

Dieta e telefonave të mençur

Së pari ju duhet të instaloni një aplikacion falas në smartphone tuaj. Për iOS dhe Android - "MyFitnessPal", për WP - "FatSecret". Asnjë smartphone, regjistrohuni në http://www.myfitnesspal.com. Regjistrimi është i dobishëm për sinkronizimin e të dhënave. Pastaj mund të regjistroni të dhënat e konsumit dhe të analizoni rezultatet nga çdo kompjuter, tabletë, smartphone i lidhur në Internet. Nuk është e nevojshme të blini një aplikacion të paguar, i gjithë funksionaliteti i nevojshëm është i pranishëm në versionin falas.

Atëherë gjithçka është e thjeshtë. Vendosni të dhënat tuaja: gjinia, mosha, pesha, lartësia, mënyra e jetesës. Zgjidhni humbjen më të ngadaltë të peshës. Aplikacioni do të japë rekomandime se sa kalori duhet të konsumoni në ditë. Mos i kushtoni vëmendje. Filloni të bëni të gjithë ushqimin që keni konsumuar në ditë në aplikacion. Shtë e rëndësishme të mos humbasësh asgjë. Bëni atë çdo ditë. Kur ishte vakti? Në mëngjes, gjatë natës, pas gjashtë në mbrëmje, nuk ka rëndësi. Regjistroni sasinë.

Efekti i një diete smartphone

Whatfarë po ndodh? Pas një ose dy muaji, një person vetë pa dëshirë, pa provuar siklet, pa stres psikologjik dhe ndërprerje, fillon të konsumojë më pak ushqime me kalori të lartë ose të zvogëlojë ndjeshëm madhësitë e porcionit. Testuar mbi qindra njerëz. Mund të hani ëmbëlsirat, rrotullat, alkoolin dhe gjithçka që është një zakon. Numri i kalorive të marra në ditë do të ulet në mënyrë të pashmangshme. Gjëja kryesore nuk është që të kaloni regjistrimet. Shtë e nevojshme të rregulloni çdo vakt. Kaloritë shtohen, dhe aplikacioni tregon se sa ka mbetur për të ngrënë përpara normës standarde. Më shumë, jo e frikshme, gjëja kryesore është që të shkruani gjithçka saktë dhe të mos hiqni dorë.

Ulja e kalorive do të fillojë me dikë për shkak të dembelizmit - edhe një herë nuk doni të regjistroni, hani më pak. Faktori i dytë, një person nuk do ta fshehë kokën në rërë. Ai e sheh me siguri se është duke u tepruar dhe kjo shprehet në numër. Kur zgjidhni ushqim në dyqan, të gjitha gjërat e tjera janë të barabarta, do të blihet një produkt më pak kalori. Pjesa vetë do të ulet gradualisht. Regjistrimi çdo ditë bëhet më i lehtë. Programi kujton produktet më të përdorura, dhe ato shfaqen së pari në listë. Procesi i rregullimit të drekës është reduktuar në 30 sekonda.

Shtë më mirë të mos peshoni dy muajt e parë. Atëherë do të ketë një surprizë. Ju nuk ndryshoni asgjë në jetë, por pesha shkon larg. Rënia do të jetë e vogël, por dinamika është e pashmangshme negative. Metoda është statistikore. Nëse një person harxhon më shumë energji se sa merr, atëherë humbja e peshës është e pashmangshme.

Në muajin e tretë, shumica e përdoruesve të programit i afrohen parametrave të rekomanduar për konsum të kalorive. Gjëja kryesore nuk është të detyrosh. Në asnjë rast mos shkoni në dietë. Vazhdoni të humbni peshë të ngadaltë. Nëse overeat, mos u dekurajoni. Statistikisht, për një periudhë të gjatë, konsumi mesatar nuk do të ndryshojë veçanërisht. Peshoni veten rrallë. Më mirë në mëngjes, një herë në muaj.

Nëse ka një xhiroskop në smartphone, regjistrohet një konsum shtesë i kalorive nga ecja dhe vrapimi. Në varësi të aktivitetit, shifra e konsumit të rekomanduar mund të rritet. Kështu që ju mund të hani më shumë. Kjo stimulon ecjen përsëri.

Humbja e peshës me smartphone
Stili i jetës, ushqimi dhe lëvizja ndryshojnë pa stres. Pesha është ulur dhe normalizuar. Ai nuk do të kthehet, siç ndodh pas një diete. Ju thjesht nuk dëshironi të hani më shumë seç duhet. Jetoni në këtë mënyrë për gjashtë muaj, dhe procesi do të bëhet i pakthyeshëm.

Në varësi të ambiciozitetit të qëllimit, koha e arritjes së saj ndryshon nga disa muaj deri në disa vjet. Një rezultat i dukshëm tregohet në muajt 3-4. Më tej, rezultati është i rëndësishëm për t’u konsoliduar. Për ta bërë këtë, në të njëjtën kërkesë, zgjidhet qëllimi i "Ruajtjes së peshës". Psika, me kohën që procesi i humbjes së peshës është i plotë, mësohet me një sasi të caktuar të ushqimit, pak më poshtë se norma për parametrat e tanishëm të trupit. Kur rregulloni rezultatin, norma e kalorisë bëhet më e lartë. Ekziston një ndjenjë feste dhe overeating lehtë. Shtë e rëndësishme në këtë pikë të vazhdoni të regjistroni. Në këtë kohë, procedura e fiksimit vjen në automatizëm, dhe nuk paraqet ndonjë kompleksitet.

Sistemi është funksional. Njerëzit përreth shohin rezultatin dhe bashkohen. Nëse dikush në kompani monitoron fuqinë duke përdorur aplikacionin, atëherë gradualisht të tjerët bashkohen në proces. E njëjta gjë ndodh në familje. Blerë ushqime të shëndetshme, përgatiten ushqime të lehta dhe madhësia e servirjeve ndryshon. Si rezultat, duke humbur peshë, një person sjell shëndet të tjerët.

Ky manual është për ata që duan të humbin peshë pa stres, duke lodhur ushtrimin dhe urinë. Duajeni trupin tuaj, humbni peshë lehtë!

Dietiani, Kristina Yuryevna Lobanovskaya, një specialist i ri dhe tashmë i suksesshëm i nutricionistëve, i cili në vitet e praktikës 4, tashmë ka arritur të ndihmojë pothuajse pacientët 1000 të zgjidhin problemet me mbipeshë dhe nënpeshë.

Në aktivitetet e tij, mjeku këshillon pacientët e tij për ushqimin. Kryen zhvillimin e programeve ushqimore individuale për sëmundje të ndryshme. Në karrierën e tij, ai përdor përdorimin e metodave moderne për trajtimin e mbipeshes ose nënpeshës, dhe gjithashtu zbaton metodat e korrigjimit të trupit bazuar në një qasje individuale.

Shto një koment