Rregullat themelore për kujdesin e lëkurës së trupit

Shpesh ndodh që një grua i kushton shumë vëmendje lëkurës së fytyrës së saj dhe plotësisht nuk i kushton vëmendje lëkurës së trupit. Dhe pse? Përgjigja është e thjeshtë: ajo që fshihet nën rroba, sipas shumë njerëzve, mund të bëjë pa vëmendjen e duhur. Por, në fund të fundit, çdo grua është një perëndeshë, thjesht duhet ta ndjeni veten ndaj saj. Dhe këtu ju tashmë duhet të jeni perfekt nga lëkura e fytyrës deri tek lëkura e thembra. Në këtë artikull, ne do të mbulojmë rregullat themelore për kujdesin e lëkurës së trupit.

Higjiena është garancia e parë e bukurisë dhe shëndetit. Duhet të lani duart, të lyeni dhëmbët, etj. E gjithë kjo ne ende kaluam nëpër kopsht. Dush i rregullt ndihmon në mirëmbajtjen e bukurisë së lëkurës dhe në ruajtjen e shëndetit. Por gjëja kryesore këtu është të mos e teproj. Edhe një gjë e tillë e mirë si higjena mund të shkaktojë disa probleme:

  • Tharje, ngushtësi e lëkurës. Rezulton se dushi shumë i shpeshtë mund të çojë në pasoja të padëshirueshme. Ose më saktë, jo adoptimi i vetë shpirtit, por përdorimi i larësve.

Pastërtia e tepërt çon në faktin se ne lani shtresën mbrojtëse lipidike të lëkurës, e cila hidraton dhe mbron lëkurën tonë. Mënyra më e mirë për të shmangur këtë është zvogëlimi i përdorimit të larësve. Sidomos nëse lani disa herë në ditë. Mundohuni të merrni vetëm një dush të zakonshëm, kontrast më të mirë, i cili do të jetë shumë më i dobishëm, veçanërisht në mëngjes: në këtë kohë lëkura është në gjendje të thith lagështinë, dhe një ndryshim në temperaturën e ujit do t'i japë lëkurës elasticitet.

  • Kruajtje, skuqje, skuqje. Mund të bëhet asgjë më shumë se një manifestim i një reaksioni alergjik në përbërjen e të njëjtave mjete për dush. Në fund të fundit, sa ka: paraben, glukol dhe shumë përbërës të tjerë kimikë. Këtu ju patjetër që duhet të zgjidhni diçka jo aq agresive. Përveç kësaj, ka shumë linja të kozmetikës mjekësore që lehtë mund të përballen me probleme të ngjashme. Një duhet të kërkojë vetëm, dhe të gjithë do të gjejnë diçka që i përshtatet.

Rregullat themelore për kujdesin e lëkurës së trupit

Procedurat thelbësore të kujdesit për lëkurën e trupit

  1. Thatësi. Nëse lëkura juaj tashmë është e thatë, pa ndërhyrjen e detergjenteve, këtu janë disa receta shtëpiake:
  • Pastrime ushqyese. Një pastrim i tillë mund të përgatitet gjithmonë, pothuajse kudo dhe nuk do t'ju kushtojë asgjë fare. Përbërësit kryesorë të pastrimit: gërryes dhe bazë. Gërryes është ajo që ne "gërvishtemi" vetë, pra të themi. Për shembull, kafeja, sheqeri (kafja është më e mirë, por sheqeri i rregullt gjithashtu mund të bëjë), bollgur. Baza ushqyese mund të jetë mjalti, salcë kosi, vajrat (mund të përdorni çdo gjë që është në shtëpi, madje edhe luledielli, por ulliri, bajamet ose pjeshka mund të jenë më të mirat në këtë çështje). Ne përziejmë çdo dy përbërës dhe masazhohemi me lëvizje rrethore të zoti.
  • Maska, banja: Për ta bërë lëkurën prej kadifeje, mund të përdorni recetën e mëposhtme: në një kavanoz me ujë të ftohtë, përzieni 500 g niseshte, derdhni në një banjë të ngrohtë dhe zhyteni për 20-30 minuta. Pas adoptimit, ne fshijmë veten me lëvizje të rregullta, njomëse dhe aplikojmë kremin e trupit.

Basedo bazë ushqyese që u përmend në recetën e pastrimit mund të përdoret si maskë: mjaltë, salcë kosi, etj. Ne vendosëm në trup, vendosim me kujdes rroba që nuk kanë frikë të ndoten, mbështillen dhe presim për 30 minuta. Ose mund ta mbështillni me polietileni. Merrni një përbërës të vetëm ose përzieni disa.

  1. Shenjat e shtrirjes - një defekt shumë i shëmtuar që prish pamjen. Mund të ndodhë pas shtatëzënësisë, dhe me humbje të papritur të peshës. Në raste të tilla, vetë-masazhi, aktiviteti fizik, stimulimi i rrjedhjes së gjakut dhe në këtë mënyrë rritja e elasticitetit të lëkurës mund të ndihmojë. Ka kozmetikë të ndryshëm për të parandaluar këtë problem. Mos harroni për ushqimin e duhur, i cili gjithashtu luan një rol të rëndësishëm.
  2. Letargji e lëkurës. Stresi i vazhdueshëm, lodhja mund të ndikojnë negativisht në gjendjen e lëkurës. Banjët relaksuese mund të kenë një efekt ringjallës.

Efekt përfitues në lëkurën e banjës me një zierje të bimëve. Mund të jetë prej pelushi, kamomili, sherebelja, një koleksion petals rrushi ose jasemini ose ndonjë bimë tjetër dhe tarifa që mund të blihen në çdo farmaci. Në çdo rast, një banjë e tillë do të ndihmojë në lehtësimin e stresit, lodhjes dhe do të kontribuojë në një gjumë të qetë.

Nuk ka bar në dorë? Vajrat esencialë, të cilët gjithashtu kanë një përzgjedhje të madhe në barnatore, mund t'i zëvendësojnë ato. Por këtu ia vlen të kujtojmë një nuancë: vajrat thelbësorë, si çdo tjetër, nuk treten në ujë, dhe thjesht t'i shtoni ato në banjë nuk do të merrni rezultatin e dëshiruar, por djegie. Për të shmangur këtë, ju duhet të pikoni pikat 5-6 në një gotë qumësht dhe ta derdhni këtë gotë në banjë. Tani mund të qetësoheni në mënyrë të sigurt!

  1. Pikat e moshës. Për disa, vera është një kohë e ndritshme me diell, dhe për disa, është koha për të luftuar pigmentimin dhe freckles. Në këtë rast, mos abuzoni me rrezet e diellit. Si mbrojtje, ju duhet të përdorni kremra dielli, produkte të ndryshme kozmetike për zbardhjen, më e efektshmja konsiderohet krem Miracle Glow për zbardhjen e lëkurës nga njollat ​​e moshave dhe frengjive, e cila ka të gjitha pronat e nevojshme për të lehtësuar lëkurën. Mund të përpiqeni të merreni me këtë problem në shtëpi. Për shembull, një kastravec ka një agjent të shkëlqyer zbardhues. Bluajeni kastravecin në një blender ose në një rende të imët dhe përdorni këtë tul si kompresë. Nëse tendosni, merrni një locion zbardhues dhe freskues që do të ruhet në mënyrë perfekte në frigorifer.
Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment