Нега на кожата на лицето: отстранување на шминка и чистење на црни точки

Нашата кожа е бариера што го одделува телото од агресивната надворешна средина. Прашина, хемикалии и други загадувачи „се таложат“ на неа секој ден. Да не зборуваме за фактот дека ние самите применуваме украсна козметика на кожата секое утро.

За да се зачуваат здравјето, младоста и убавината на кожата во такви услови, таа мора темелно и правилно да се исчисти. Денес ќе разговараме за тоа како да го направиме тоа дома.

Отстранување на шминка со крем Dermacol и отстранување на загадувачи. Првото нешто што треба да го вклучите во вашиот секојдневен ритуал за чистење на кожата е да ја отстраните шминката и другите нечистотии. За да го направите ова, можете да користите мицеларна вода, козметичко млеко или други средства за отстранување на шминка.

Тие треба да бидат избрани според видот на кожата и видот на козметиката што ја користите. Така, на пример, нафтените производи се погодни за отстранување на водоотпорна козметика, додека обичните може да се измијат со производи на база на вода.

Друга опција е да направите сопствен отстранувач на шминка. Во овој случај, ќе бидете сигурни дека содржи само висококвалитетни природни состојки. Патем, производот од маслиново масло е погоден за отстранување на водоотпорна козметика и ја храни кожата. И камилицата вклучена во составот ќе ја смири и дезинфицира иритираната кожа. Во никој случај не треба да ја миете козметиката со редовен сапун. Ова ја суши кожата и промовира рано појавување на брчки.

Дневно чистење. Само отстранување на шминка не е доволно, исто така треба да ги исчистите порите од себум, мртви клетки на кожата и други нечистотии. Ако не го правите ова редовно, на лицето ќе се појават црни точки, акни и други воспалителни елементи.

Лосионите за чистење помагаат да се справите со оваа задача. Тие се претставени во широк спектар во продавниците за козметика. Но, во повеќето од овие производи има една забелешка, има алкохол и други компоненти во составот што ја сушат кожата и ја нарушуваат работата на лојните жлезди. Затоа, најдобро е да направите свој лосион за чистење кој е соодветен за вас.

Длабоко чистење од црни точки

Покрај дневните процедури, треба длабоко да ја чистите кожата неколку пати неделно. За овие цели, сите видови на маски од акни и лушпи. Скоро сите луѓе се соочуваат со црни точки на лицето, причината за ова е неповолната екологија, неурамнотежена исхрана и недоволна нега на кожата на лицето. Затоа, треба да ги преземете сите мерки за да се ослободите од нив и да се обидете да го намалите нивниот изглед на минимум.

Првото нешто што треба да започнете со тоа е да ја прегледате вашата исхрана. Намалете ја пржената, пушената, солената храна што е можно повеќе, тие се една од причините за нивниот изглед. Но, не треба целосно да ги исклучувате штетните производи или да се воздржувате, сè треба да биде во умерени количини, треба само да ги исклучите непотребните. Препорачливо е да се обидете да пиете повеќе чиста вода за чистење на телото, ова ќе има двојна корист.

Следно е чистење на кожата на лицето од акни и црни точки. Ова може да се направи со какви било соодветни средства, на пример, со специјални ленти за чистење, со парење со топли облоги, механичко чистење, пилинзи и маски.

Компреси и маски се најпогодни за особено чувствителна кожа; за помалку чувствителна кожа, лентите за чистење, уредите за механичко чистење и пилинзите се најдобро решение.

Компреси се прават дома, топлите се најпогодни за црни точки. За да го направите ова, земете 1 лажица камилица, нане, невен, ајдучка трева, жалфија, хлебните или која било друга билка и истурете 1 чаша врела вода. Може да се подготви во помали количини, но пропорциите се исти. Чиста крпа се навлажнува во топол, затегнат раствор и се брише на лицето.

Маските направени од краставици, урда, глина, кана, мед беа најефикасни во борбата за црни точки. Исто така, специјални ленти за чистење може да се користат за чистење на кожата од црни точки; тие се продаваат во аптеки, онлајн продавници, па дури и супермаркети. Начинот на апликација обично е означен на пакувањето и може да варира.

Постојат уреди за механичко чистење на кожата за акни и црни точки... Тие работат на електрична енергија или батерии. Комплетот често вклучува неколку додатоци за релаксација, масажа, чистење и смирување на кожата. Тие се многу лесни за употреба и даваат позитивни резултати по првата апликација. Погоден за секојдневна употреба.

Пилинзите може да се купат во продавници или да се подготвуваат дома. Еден од најпопуларните е фино мелен мелез и пилинзи за трпезариска сол. За подготовка, измешајте 1 лажичка мед со 0,5 лажичка сол. Можете исто така да користите шеќер наместо сол. Таквиот пилинг не може да се користи вредно и често, оптимално - 2 пати неделно.

За да се консолидира резултатот по чистење на кожата, се користи крем за стеснување на порите, така што тие се помалку затнати и дермисот изгледа свеж.

Проверете дали производите се соодветни за вашиот тип кожа и не содржат груби абразивни честички што можат да го оштетат горниот слој на епидермисот. Најнежната, но истовремено и ефикасна, се смета за козметика базирана на органски киселини: млечни или овошни.

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар