Varius за третман на проширени вени: составот на гелот, цената, прегледите, каде да се купи

Крем за проширени вени Varius е ефикасен лек за отстранување на болни симптоми и причини за проширени вени. Формулата на лекот е развиена неколку години со учество на водечки експерти. Производот помина низ строги клинички испитувања и е одобрен од независни експерти и потрошувачи. Според производителот, денес Varius е најбезбедниот, најефикасниот, ефтин производ во борбата против проширените вени.

Вариус гел за третман на проширени вени

Симптомите на проширени вени може да останат незабележани со децении. Ризичната група примарно вклучува:

 • женски пол;
 • дебели пациенти;
 • луѓе кои водат седентарен начин на живот;
 • лица кои злоупотребуваат алкохол, тутун, дрога.

Околу 40% од жените се соочуваат со оваа болест. Носење непријатни чевли, бременост, разни хормонални нарушувања - ова е нецелосен список на причините за проширени вени. Веројатноста за дијагноза се зголемува со неправилна диета, кревање тешка тежина и присуство на генетска предиспозиција.

Која е опасноста од проширени вени?

Кај повеќето пациенти, разгледуваната болест започнува брзо да напредува по 30 години, а почесто се дијагностицираат жени (во 75% од случаите). Со едноставни зборови, болеста може да се опише како структурна промена на вените, кои ја губат својата еластичност, сила и пропустливост. Игнорирањето на дијагнозата доведува до сериозни проблеми на кардиоваскуларниот систем, хронична венска инсуфициенција, лошо здравје, како и депресија и ниска самодоверба.

Проширени вени, чии симптоми не можат да се мешаат со ништо, првично се појавуваат во форма на васкуларна мрежа. Списокот на други знаци на болеста вклучува:

 • пруритус;
 • отекување на нозете;
 • трофични улцери;
 • брз замор;
 • намалена чувствителност во екстремитетите;
 • промена на бојата на одделни епителни области.

Според статистичките податоци, сега во Русија има повеќе од 30 милиони луѓе кои страдаат од проширени вени, а 60% од нив се на работоспособна возраст. Како што напредува болеста, може да доведе до прекин на theидовите на крвните садови, инфекција, хематоми, згрутчување на крвта итн. Како резултат, колку побрзо започне терапијата на болеста, толку помалку штета ќе му донесе на здравјето на пациентот.

Опис на лекот Вариус

Лекот Вариус е гел за проширени вени со уникатен состав. Третманот на оваа болест треба да се спроведува сеопфатно, односно да се искорени не само нејзините манифестации, туку и причините. Со цел да се ослободи од дијагнозата, потребно е да се врати венската циркулација, да се зголеми тонот на капиларите и да се намали вискозноста на крвта. Исклучително е важно во овој период да се избегнат лошите навики (пушење, алкохолизам, итн.), Ако е можно, да се исклучат сериозни физички активности, да се придржуваат до здрава исхрана. Само под оваа состојба Varius ќе помогне да се справат со болеста брзо и трајно.

Дејство на гел Varius

Презентираниот агенс, по апликацијата, продира во кожата, каде што започнува да работи нејзината формула, без оглед на возраста на пациентот и степенот на прогресија на болеста. Производот е достапен во затворено шише, чистата тежина на гелот е 60 грама. Со внимателна употреба, шишето трае 2-3 недели, а стоката слободно се продава на официјалната веб-страница на производителот и трговците на мало.

Предности од гел Varius

Гел за проширени вени Varius, чии придобивки ги препознаа милиони луѓе, е сосема природен и апсолутно безбеден за здравјето на луѓето. Не се идентификувани случаи на предозирање со лекови и контраиндикации за употреба - само индивидуална нетолеранција на компонентите. Меѓу другите предности на гелот Varius треба да се забележи:

 1. нејзината демократска цена;
 2. леснотија на употреба на гелот;
 3. акција за зајакнување на wallsидовите на крвните садови;
 4. ефект врз намалување на венскиот притисок;
 5. навремено олеснување на симптомите на проширени вени;
 6. намалување на веројатноста за инфекција на кожата и поткожното ткиво.

Гел вариус, со зголемување на васкуларниот тонус и нормализирање на крвниот притисок, го намалува ризикот од згрутчување на крвта и руптура на капиларите. Како резултат, болките во екстремитетите, отокот на нозете исчезнуваат, а перформансите се зголемуваат. Тонирањето на вените помага да се усогласи, испакнатините на кожата се измазнуваат и се „кријат“. Покрај тоа, активната формула на лекот Varius дава здрава боја на епителниот дел, ги омекнува, ги прави поотпорни на неповолни надворешни фактори.

Состав на гел Varius

Состав на гел вариус

Вариус гел за проширени вени, чиј состав е избран од водечки експерти, со право се смета за иновативен медицински производ на 21 век. Во природен состав Varius вклучени:

 1. Концентрат на рогови од рогови на Марал;
 2. Пчелен отров;
 3. Екстракт од гинко билоба;
 4. Рускус;
 5. Арника;
 6. Хепарин;
 7. Кипарис конуси;
 8. Centella asiatica;
 9. Печат на Соломон.

Рускус, во гелот Varius, помага да се врати еластичноста на wallsидовите на крвните садови, да се намали отокот, да се елиминира воспалението на ткивата. Оваа компонента е исто така одличен аналгетски агенс, поради што, дури и во екстремни фази на развој на проширени вени, непријатноста на пациентот поминува. Екстрактот од арника брзо лекува микроскопски пукнатини или руптури на крвните садови, што ги прави потрајни. Хепаринот го нормализира крвниот притисок, го олеснува згрутчувањето на крвта и ја подобрува состојбата на theидовите на крвта. Конусите од чемпрес ја измазнуваат кожата, додека азиската центела ја стимулира регенерацијата на ткивата. Соломонскиот печат ја олеснува циркулацијата на крвта, и дава здрав изглед на кожата.

Начин на примена и чување на гел Вариус

Гел вариус, кој може да се користи и за терапевтски и за профилактички цели, не бара лекарски рецепт. Пред употреба на кремот, се препорачува да се измие или испари третираната површина, што ќе обезбеди подобра апсорпција на компонентите на производот. За спречување на проширени вени, кремот се мачка 1 пат на ден, главно пред спиење. Во тоа време, мускулите се најмногу подложни на стаза на крв, како резултат на што венските wallsидови доживуваат прекумерен притисок.

За терапевтски цели, гелот Varius, упатствата за состав и употреба се приложени во секое пакување, се применуваат двапати на ден. Производот се нанесува на погодената област, по што се нанесува во кожата со нежни кружни движења додека не се апсорбира целосно. Во процесот на триење, пациентот ќе почувствува мало ладење, а непријатноста ќе исчезне во рок од 10-15 минути. Текот на третманот е од две недели до еден месец.

Гел од вариус 50 мл

Складирање на гел Varius не бара посебни услови. Бидејќи лекот е достапен во запечатен пакет, може да лежи во кабинетот за домашна медицина, задржувајќи ја својата ефикасност. За да се избегнат несреќи, се препорачува амбалажата да се чува подалеку од мали деца и да се отвора пламен.

Каде да се купат Varius и цената на неговите аналози

Вариус крем за проширени вени, чија цена е прифатлива за секого, не се продава во аптеките, само на официјалната веб-страница на производителот или на специјализирани интернет-ресурси. Производот треба да се купува само од доверливи продавачи, со што ќе се избегнат преплатувања и фалсификати на лекот. За Русија, цената е релевантна Varius во износ од 990 рубли. за еден пакет, за Украина - 400 гривни, за Белорусија - 35 белоруски рубли. Varius може да го купат и жителите на Грузија, Казахстан и Молдавија, вистинската цена на гелот е наведена на веб-страницата на производителот.

Купете гел Varius

Размислете за купување Varius можно во земјите на Европската унија и Азија. Испораката од официјален дистрибутер важи на територијата на секоја земја, врските до страниците за нарачка се наведени во форма на список:

 • Унгарија;
 • Германија;
 • Индонезија;
 • Шпанија;
 • Италија;
 • Латвија;
 • Литванија;
 • Полска;
 • Португалија;
 • Романија;
 • Словенија;
 • Хрватска;
 • Индонезија.

Во Тајланд Varius изгледа различно, а неговата цена е 990 бахти.

Varius Тајланд

Размислете за купување Varius во Тајланд можете тука.

Varius за третман на проширени вени: составот на гелот, цената, прегледите, каде да се купи

Огромен број производи се продаваат како аналози на кремот Вариус, за многу од нив е потребен лекарски рецепт. На пример, ќе ги дадеме имињата и цените на само некои лекови за третман на проширени вени, чие дејство е слично на гелот Varius:

 • Виатоника (гел) - 990 рубли;
 • VaricoBooster (крем) - 1000 рубли;
 • Venarus (таблети) - 2000 рубли;
 • Nanovein - 990 рубли;
 • Троксевазин (капсули) - 800 рубли;
 • Varilon Ultra (крем гел) - 1000 рубли;
 • Флебодија 600 (таблети) - 500 рубли.

Повеќето од наведените лекови за проширени вени ги ублажуваат само симптомите на болеста. Потентни таблети или капсули што содржат диосмин, хесперидин и други флаваноиди за зајакнување на крвните садови имаат сериозни несакани ефекти. На пример, меѓу непријатните сензации од лекот Троксевазин се ерозивни и улцеративни лезии на гастроинтестиналниот тракт, главоболки, дијареја, поспаност и депресивна психолошка состојба. Покрај тоа, таблетите базирани на флавоноиди се контраиндицирани за бремени жени, доилки, лица со болести на бубрезите, црниот дроб и гастроинтестиналниот тракт.

Прегледи на клиенти за дејството на гел „Вариус“

Вариус крем за проширени вени, прегледи за кои обично се позитивни, заработи репутација на ефикасен ефтин лек на фармаколошкиот пазар во земјата. Понатаму, можете да се запознаете со различните мислења на потрошувачите за производот, кои го тестирале лекот на себе.

Ирина, 48 години, Сочи:

Страдам од проширени вени од својата 32 година. Неодамна, болеста почна брзо да напредува, предизвикувајќи не само естетски непријатност, туку и страшна болка во нозете. Пробав огромен број скапи лекови кои се бореа само со непријатност, а не со причините за болеста. Многу од нив имале сериозни несакани ефекти. За среќа, Varius се појави на пазарот - ефикасен крем за проширени вени заснован на природни состојки. Производот е апсолутно безбеден за здравјето, добро мириса и ја враќа еластичноста на крвните садови во најкус можен рок. Резултатите од апликацијата се забележуваат веќе во првата недела од третманот: ефикасноста се зголемува, отокот на нозете поминува, кожата е измазнета. Покрај тоа, Varius е поевтин од многу аналози, лесен за употреба, не бара посебни услови за складирање. Јас го препорачувам кремот на сите кои страдаат од проширени вени Varius.Резултат на користење на гел Вариус

Марина, 33 години, Москва:

Пред една година ми дијагностицираа проширени вени. Очигледно, болеста е резултат на седентарен начин на живот и неправилна исхрана. Непотребно е да се каже, долго пред да се даде дијагнозата, престанав да носам здолништа, на секој можен начин ги криев манифестациите на болеста од колегите и лицата од спротивниот пол. Сето ова доведе до депресија, слаба самодоверба, проблеми во личниот живот. Наидов на реклама за Varius на Интернет, решив да го нарачам производот на веб-страницата на официјалниот производител и ја добив стоката по пошта во рок од 10 дена. Првите резултати ме зачудија дури и мене, неискрен скептик. За една недела, подпухнатоста исчезна, природната боја на кожата беше обновена, стана еластична. Испакнатите вени се измазнуваат за две недели, додека доволно е да се протрие кремот само два пати на ден - наутро и навечер. Според мое мислење, Varius брзо ќе им помогне на сите кои страдаат од оваа страшна болест.

Мислење на флебологот за гел Вариус

Така, гел Varius за третман на проширени вени е во состојба да ве ослободи од болка, оток и причини за уништување на крвните садови. Безбедноста на производот е докажана клинички и милиони луѓе веќе успеале да се уверат во неговата ефикасност. Алатката ќе помогне во борбата против проширените вени, без оглед на возраста, полот и стадиумот на болеста. Статистика за прегледи на производи Varius сè уште потврдува дека овој крем помага во третманот на проширени вени, иако е само 60%.

статистика на прегледи за лекот Вариус

Нашиот тим еднаш се заинтересира за моден тренд: тргување со криптовалути. Сега успеваме да го направиме тоа многу лесно, па секогаш добиваме пасивен профит благодарение на инсајдерски информации за претстојните „пумпи за криптовалути“ објавени на каналот Телеграм. Затоа, ги покануваме сите да го прочитаат прегледот на оваа заедница на криптовалути “Сигнали за крипто пумпа за Binance".

Флебологот, Иван И. Августинович, се занимава со дијагностицирање на проширени вени и спроведува лекови, како и ласерски и хируршки третман на проширени вени. Спроведува болничко следење на неговите пациенти по операциите.

Додадете коментар