Nanovein - Крем за третман на проширени вени: преглед на лекот Нановен

Модерен комплекс за проширени вени Нановен (оригинално име Nanovein) е ефикасен лек кој не само што ги елиминира симптомите на болеста, туку се бори и против нејзините причини. Цената на овој крем е достапна за секого, а можете да ја нарачате на официјалната веб-страница на производителот. Понатаму во овој напис детално ќе се дискутира за правилата на употреба, предностите и составот на комплексот. Nanovein.

Нановен за третман на проширени вени

Проширени вени и причините за болеста

Според статистичките податоци на Светската здравствена организација, проширените вени се меѓу десетте најбрзо прогресивни болести.

Проширените вени значат губење на еластичноста на theидовите на вените, што доведува до зголемен притисок, нерамномерно стеснување или истегнување. Надворешната непривлечност на кожата погодена од проширени вени е само дел од проблемот. Многу поопасно е нарушувањето на протокот на крв во вените, што влијае на здравјето на целиот организам. Недостаток на навремен третман доведува до трофични чиреви, венска инсуфициенција и појава на бројни тромби.

Проширени вени и манифестации на болеста

Причините за проширени вени се како што следува:

 • лоша исхрана;
 • недостаток на активност;
 • висока вискозност на крвта;
 • носење непријатни чевли;
 • хормонални лекови;
 • генетска предиспозиција;
 • недостаток на супстанции во телото што ги хранат wallsидовите на вените.

Првично, проширените вени се кријат и се манифестираат во едем на нозете, хроничен замор и појава на тенки aвездички на кожата. Како што напредува болеста, вените почнуваат да отекуваат, особено во нозете, се појавуваат егземи или дерматитис. Кога крвните садови се блокирани, пациентот често има вртоглавица, треска и губење на апетит. Во хронични форми на проширени вени, се формираат тромби, крвта се згуснува, што доведува до инфекција, воспаление и некроза. Повеќето флеболози препорачуваат употреба на крем во такви случаи. Вариус и Nanovein, кои ефикасно ги елиминираат сите последици од проширени вени во рок од неколку недели по употреба.

Методи на лекување на проширени вени

Ако имате симптоми на проширени вени, веднаш треба да го посетите вашиот лекар. По донесувањето на сите потребни тестови, лекарот ќе избере ефикасен третман. Денес постојат неколку методи за справување со болеста:

 1. земање специјални лекови (флебопротектори);
 2. терапија со лекови (масажа, специјална долна облека и сл.);
 3. елиминација на оштетена вена со хируршки или ласерски метод.

Бидејќи многу пациенти се срамат да одат на лекар со таков деликатен проблем како проширени вени, експертите препорачуваат да се обиде терапија со иновативни лекови. Еден таков производ што е клинички тестиран и докажано дека е ефикасен е Нановен.

Nanovein - иновативен лек за проширени вени

Гел и капсули против проширени вени "Нановен" - можеби најдобриот лек за лекување и превенција на болеста. За разлика од повеќето аналози, лекот влијае на причината за болеста, односно ги зајакнува wallsидовите на вените и ја ублажува болката. Иновативната формула на лекот е развиена во текот на 8 години од водечките светски флеболози и нутриционисти. По долг избор на компоненти, научниците успеаја да пронајдат оптимална комбинација на компоненти кои ја обновуваат структурата на вените, ја стимулираат циркулацијата на крвта и го подобруваат изгледот на кожата. Повеќе од 97% од пациентите кои користеле крем Nanovein, забележа позитивен ефект и 78% од луѓето откриле забележителен ефект на терапија за проширени вени.

Предности на лекот

Крем Nanovein ги има следните позитивни ефекти:

 • го обновува протокот на крв во вените, што го спречува развојот на тромбоза;
 • ја елиминира болката, што се постигнува со лекување на воспаление;
 • ги зајакнува wallsидовите на крвните садови, што помага во олеснување на подпухнатоста.

Лекот Нановен е апсолутно безбеден за здравјето на луѓето, има целосно природен состав и е многу лесен за употреба. Неодамнешните клинички испитувања на овој крем, во кои учествуваа повеќе од 200 луѓе, покажаа дека 90% од пациентите со хронична венска инсуфициенција почнаа да се чувствуваат подобро. Во 85% од случаите, употребата на гелот Nanoven помогна да се лекуваат трофичните улкуси, а кај 31% симптомите на болеста беа целосно запрени. Сето ова докажува дека лекот навистина делува и им помага на 97% од пациентите.

Составот на комплексот Nanovein за третман на проширени вени

Како што споменавме порано, комплексот Нановен содржи само природни состојки. Меѓу нив, составот на гелот Nanovein вклучува:

 • морско оревче - го подобрува протокот на крв, лекува рани;
 • дихидроергокристин - го промовира проширувањето на артериолите;
 • хирудин - комплекс добиен од пијавици, помага во разредување на крвта;
 • ликопен - екстракт од зелен домат го намалува крвниот притисок во вените;
 • алицин - ги намалува наслагите на сол, се бори против плакетите со холестерол;
 • коњски костен - го нормализира тонот на вените, ја елиминира "стагнацијата" на крвта во садовите.

Комплекс Nanoven достапен и во капсули за орална администрација. Во оваа форма, лекот го има следниот состав:

 • еластин - го подобрува тонот на вените;
 • чили пипер - го намалува холестеролот во крвта;
 • ескурин - помага да се нормализира крвниот притисок;
 • морски колаген - ги зајакнува wallsидовите на крвните садови и капиларите;
 • коњски костен - ја елиминира стагнацијата на крв во крвните садови, го олеснува подпухнатоста.

Бидејќи составот на комплексот Нановен е сосема природен, тој е апсолутно безбеден за здравјето на луѓето. Случаи на интоксикација и предозирање со лекови не се утврдени. Единствената контраиндикација за употребата на лекот е индивидуална нетолеранција (алергија) на компонентите на лекот.

Составот на комплексот Nanoven

Начин на примена

Комплекс за третман на проширени вени Nanovein достапен во две верзии - гел и капсули. Секој од нив се применува на различен начин. Формата на подготовка на лекот не е важна за ефективноста на третманот: секој пациент има право самостојно да одлучи како е попогодно да го користи овој лек за проширени вени. Во форма на гел, Нановен треба да се користи на следниов начин:

 • пред-миење и парење на местото на апликација;
 • тријте го составот во местото на воспаление со нежни движења;
 • почекајте додека гелот целосно не се апсорбира (обично 10-15 минути);
 • препорачаниот број на апликации на ден е 2 пати, наутро и навечер.

 

Nanoven капсули за проширени вени

Капсули Nanoven се земаат 2 пати на ден, 1 парче, по можност пред јадење. Терапевтскиот тек е 1 месец, а првите резултати од приемот ќе бидат видливи за неколку дена по почетокот на третманот.

Каде да се купат Nanovein за третман на проширени вени

Нановен треба да се нарача само на официјалната веб-страница на производителот, во спротивно постои ризик од набавка на лажен. За да го направите ова, треба да поминете низ едноставна постапка, која вклучува наведување на адресата за испорака и информации за контакт: вашето име и телефонски број. Сите информации што се дадени на страницата се гарантира дека ќе останат доверливи. Време на испорака на комплексот Nanovein за третман на проширени вени е 5-7 дена од денот на нарачката. Цената на мастата е прилично прифатлива за сите пациенти и е 590 гривни за жителите на Украина, во Русија цената на овој крем е 990 рубли.

Размислете за купување Nanovein

Размислете за купување Nanovein со 50% попуст, достапен во многу земји на Европската унија. Цената на кремот за третман на проширени вени, земајќи го предвид попустот, е 39 евра. Во рок од 15 минути по поставувањето на нарачката за крем за третман на проширени вени, менаџерот-консултант се јавува на бројот за контакт на клиентот и ја одредува адресата за испорака на стоката.

Прегледи за реална апликација Nanovein

Осврти Nanovein воопшто, позитивно, бидејќи лекот навистина делува и ги елиминира сите последици од проширени вени. Производителот уверува дека во рок на еден терапевтски курс за период од 30 дена, пациент со проширени вени целосно го запира прогресијата на оваа болест, ги елиминира синдромите на болка, го подобрува протокот на крв и структурата на wallsидовите на крвните садови. Понатаму редакција obzoroff.info нуди да прочитате вистински прегледи на експерти и обични потрошувачи за оваа дрога.

Августинович Иван Игоревич, флеболог, Киев:

Според искуството на мојата медицинска пракса, честопати се среќавам со напредни фази на проширени вени. Пациентите обично ја одложуваат посетата на специјалист до последната, во надеж дека болеста ќе помине сама по себе. Како резултат, тие бараат помош кога веќе не е можно целосно да се ослободат од болеста.

Како лекар, препорачувам секој што се плаши да оди на флеболог или не го стори тоа од срам (од други причини) да го проба овој иновативен лек. Nanovein... Неговата формула е целосно безопасна, а резултатите ги надминуваат сите очекувања. Ова е една од главните лекови што ги советувам моите пациенти во сите фази на проширени вени. Тој не само што се бори против причините за болеста, туку има и корисен ефект врз здравјето на пациентот. Активните компоненти на лекот, кои се достапни во форма на гел и капсули, ја ублажуваат болката, воспалението, ги зајакнуваат wallsидовите на вените и го подобруваат изгледот на кожата. Производот е идеален за домашна употреба.

Елена, 47 години, Курск:

За прв пат, проширените вени почнаа да се појавуваат кај мене пред повеќе од 10 години. Во тоа време, болеста не ми создаде непријатност и не отидов на лекар, за што многу жалам. Постепено, проширените вени напредуваа: вените беа отечени, нозете почнаа да отекуваат и по извесен физички напор, се појави силна болка. Пробав многу лекови, од кои повеќето или ублажуваат болка или воопшто немаат позитивен ефект.

Сосема случајно, на Интернет наидов на реклама за нов лек. Nanovein, одлучи да го проба и не беше разочаран. Овој лек е сосема природен, неговата цена е пријатна, а ефектот од земањето се појавува по неколку дена. Лично, развив едем, визуелно го намалив испакнувањето на вените, болката во погодените области целосно исчезна. За секој што страда од проширени вени, без оглед на фазата, препорачувам да користите гел Нановен.

Егор, 42 години, Санкт Петербург:

Добив проширени вени пред неколку години. Не сакав да одам на лекар долго време, но морав да го сторам тоа. На закажувањето, лекарот ме советуваше да пробам Nanovein... Меѓу предностите на производот, тој именуваше природен состав, ефтина цена, ефективна формула и лесна употреба. Самостојно би додал дека гел Нановен ми помогна да се ослободам од болката, кожата стана поеластична, вените визуелно се намалија. По текот на третманот, го запрев напредувањето на болеста и сега нема негативно влијание врз моето здравје. За сите пациенти со проширени вени, препорачувам Нановен.

Марина, 32 години, Екатеринбург:

Првите симптоми на проширени вени почнаа да се појавуваат кај мене пред два месеци. Решив да не одам на лекар, но купив иновативен, како што беше речено, производ Nanoven... За жал, не го сторив тоа на официјалната веб-страница. Лекот беше лажен, затоа немаше позитивно влијание врз мене. Еден месец подоцна, го нарачав Нановен на официјалната веб-страница на производителот, и оваа алатка многу ми помогна. Мојот оток во нозете целосно исчезна, општиот замор на телото се намали и тонот на вените се врати во нормала. Ги советувам сите да го купуваат овој крем само на официјалната веб-страница на производителот или од доверливи продавачи со цел да се избегнат фалсификати и губење време и пари.

Nanovein за третман на проширени вени

Па кремот Nanovein е ефикасен лек за лекување на проширени вени, што има голем број предности во однос на конкурентските аналози. Овој лек за третман и спречување на проширени вени се карактеризира со прифатлива цена, природен состав и апсолутна безбедност за здравјето на луѓето. По неколку дози, ќе почувствувате подобрување на вашата состојба, а по терапевтски тек, прогресијата на проширените вени ќе биде целосно запрена.

Други методи на лекување и спречување на проширени вени

Денес, проширените вени се прилично честа васкуларна болест. Светот на медицината е полн со знаење во врска со областа на флебологијата (наука која ги проучува васкуларните заболувања, вклучително и третманот на проширени вени), и затоа сега постојат различни методи, чија задача е целосно лекување на проширени вени со понатамошни превентивни мерки.

Како што знаете, пред 40-50 години, па дури и многу порано, тие се обидоа да третираат таква подмолна болест на човештвото како проширени вени, како што велат, дома: сите видови рецепти на „баба“, заедно со клевета, требаше да излечат лице од болест на ногата, но на крајот, третманот на проширени вени сепак беше сведен на една работа: хируршка интервенција. Не е изненадувачки зошто денешните пациенти, доживувајќи ги ефектите од оваа болест, не сакаат да одат на клиника само од страв: „Што ако треба да одите на операција? "

Веднаш сакам да ги скршам сите овие стереотипи, бидејќи современата медицина која организира третман на проширени вени веќе напредуваше толку многу што има понапредни безболни методи за лекување на проширени вени, со користење на кои не треба да се прибегнувате кон услугите на хирург. И најголемиот дел од луѓето кои дојдоа на третман на проширени вени, во најголем дел, немаат васкуларни заболувања кои се започнати во последните фази.

Да, се разбира, „старата класична“ метода за лекување на проширени вени несомнено останува до денес во медицинската пракса, но неодамна хируршкиот метод веќе се исцрпи толку многу што се користи само во најекстремните случаи и во ретки случаи. Повеќето случаи, како по правило, вклучуваат неоперативен пристап кон случајот. Склеротерапијата во моментот е само еден од таквите иновативни методи за лекување на проширени вени, згора на тоа, всушност е главниот метод на лекување.

Главната суштина на склеротерапијата е дека изразената вена (оштетена) е едноставно исклучена од општиот циркулаторен систем. Покрај тоа, со воведување на специјална „леплива“ супстанца во оваа вена, оштетениот венски сад е залепен заедно. Склеросант - ова е името на овој „супер лепак“. Кои се главните предности на склеротерапијата, која ги третира проширените вени: прво, тоа е речиси безболно за пациентот, и второ, воопшто не е потребно да се пресече вената, затоа нема да има видливи траги или лузни на местото на заздравената вена.

Техниката на склеротерапија се користи буквално во сите видови на болести на венските васкуларни системи, вклучувајќи, како што споменавме погоре, квалитативно и ефикасно лекување на проширени вени. Исклучок во овој случај се, можеби, само моментите кога садовите претрпеле метаморфоза, односно се случиле патолошки промени во садовите на вените. Постојат и други современи техники за ова, за кои ќе зборуваме малку подоцна во овој напис.

Кои други предности на склеротерапија може да се идентификуваат? Ако пациентот има т.н. лабави форми на венска васкуларна болест (пајаци, пајакови вени), третманот на проширени вени ќе биде што е можно поефикасен со склеротерапија. Еден важен услов: пред да започнете со текот на третманот, важно е да се подложи на целосна дијагностичка проверка, која е организирана директно од вашиот присутен флеболог.

И само тогаш тој ќе ви напише соодветен курс на лекување на проширени вени или гел Nanovein за превенција.

Видови склеротерапија за третман на проширени вени

 • 1. Ехо склеротерапија - склеротерапија под контрола на специјален дуплекс скенер. Со помош на таков скенер е можно да се детектираат дури и најдлабоките изразени вени во човечкото тело. Се користи за поголеми вени и многу често делува како алтернатива на операцијата.
 • 2. Ласерската терапија е прилично успешна и модерна техника која организира третман на проширени вени. Користејќи го овој вид на третман, можете успешно да ги лекувате проширените вени за релативно пократко време без никакви непријатни последици. Иако ласерскиот метод на терапија има свои добрите и лошите страни, сепак, во секој случај, модерната медицина долго време зачекори напред, и секоја година има се повеќе и повеќе можности кои во голема мера ја олеснуваат работата на флебологот и му даваат на пациентот доверба во неговото успешно закрепнување. ...
 • 3. Микросклеротерапија - се користат многу тенки игли, што го олеснува отстранувањето на пајаковите вени и другите мали васкуларни формации, претежно со козметички знак.
 • 4. И, конечно, дојдовме до најреволуционерниот и најмодерен метод за лекување на проширени вени: Пена-форма - технологија на склеротерапија со користење на суперсоничен скенер и раствори засновани на пена форма (Пена-форма). Со помош на технологијата Пена-форма, можно е да се победи скоро најзанемарената форма на проширени вени, кога вените се силно изразени на човечкото тело. Претходно, се веруваше дека само операцијата може да го спаси пациентот од болеста. Сега, како што можете да видите, науката не стои во место, а Foam-Form е една од најефикасните методи во светот во моментот.

Бидејќи случаите на болести се индивидуални, и секој метод на третман, покрај неговите предности, има и свои помали недостатоци, флебологот е тој што мора да го избере најдобриот метод за лекување за вас.

Сумирајќи ги сите горенаведени, мора да се каже дека ако не се консултирате со флеболог на време, ова може да биде полн со сериозни непријатни последици, како што се формирање на трофични чиреви и згрутчување на крвта. Што да направите за лице кое ги најде сите очигледни знаци на проширени вени. Недвосмислената правилна одлука овде ќе биде посета на клиниката, особено посета на флеболог кој темелно ќе испита, дијагностицира и потоа ќе спроведе компетентен третман.

Самиот третман на проширени вени во повеќето случаи денес е безболен, ефикасен, користејќи гел Nanovein и најнапредните технологии, затоа нема апсолутно никаква причина да се грижите за хируршки апликации - сега науката и медицината се на друг пат, повисоки и понапредни.

 

Постави прашање

Иван Августинович

Флеболог, Августинович Иван Игориевич, се занимава со дијагностицирање на проширени вени и спроведува лекови, како и ласерски и хируршки третман на проширени вени. Спроведува болничко следење на неговите пациенти по операциите.

Obzoroff
Коментари: 2
 1. Слика
  Силвија

  Имам 42 години и користам nanovein веќе 2 недели, и вистината е, моите нозе почнаа да изгледаат многу подобро и болката се чувствуваше многу поретко. Вени порано отекуваа и изгледаа како пајакови мрежи, но сега сум среќен што сето ова е минато. Препорачувам да го испробате, нема да зажалите!

 2. Слика
  Елена

  Имам почетна фаза на проширени вени сакам да го пробам вашиот лек

Додадете коментар