Како да изгубите тежина засекогаш: совет од практиката на нутриционист

Прекумерната тежина е проблем за многу луѓе. Како по правило, жените се особено загрижени за ова. Она што едноставно не го правиме за да ја направиме тежината посакувана. Строги и крути диети, додатоци во исхраната и апчиња - ништо не помага! Дури и со губење на тежината, радоста е краткотрајна - честопати тежината се враќа, а честопати и повеќе. Што да се прави? Дали има излез? Излегува дека постои такво решение!

И ова е познат помагател на сите нас - здрав начин на живот! Ова е правилна исхрана, ова е патот до вистинско добро здравје и активна долговечност. Овој начин на живот е посебна и обемна тема. Оваа тема е долгорочен план. Засега, ќе разговараме само за брзо и ефикасно слабеење и одржување. Но, пред да ги промените правилата и навиките во вашиот живот, ве советуваме да се консултирате со вашиот лекар.

Постојаното прејадување е проблем со вишок тежина кај некоја личност, затоа е итно и трајно потребно да се отстрани оваа посебна негативна навика. Како?

Како прво, мотивација! Треба да одлучиме за тоа. Тоа може да биде вашата симпатија за убав маж или убава жена. Потребата за брзо и подобро разгледување и влегување во старата, десетгодишна, убава и некогаш омилена облека. Ова е веројатно случај кога судбината ќе ве сврти кон оваа опција во одреден рок.

Тука треба да ја присилите вашата волја да се фокусира, да поставите цел и да дејствувате! И, ако сега ја читате нашата статија, подготвени сте за акција. Ја наоѓаме посакуваната опција и ја следиме.

Како да изгубите тежина докажан метод

Брз совет за диетичари за слабеење

Giveе дадам пример од приватната пракса на еден мој пријател. Таа е задоволна од нејзината трансформација и се согласува да ги сподели своите впечатоци за резултатот. Нејзината техника е едноставна, едноставна, па дури и пријатна:

  • На првиот ден - навечер да се направи (по можност) чистење на цревата.
  • Вториот ден - стануваме наутро на вага (по можност голи) и ја запишуваме тежината во дневник. Ние правиме пост на урда или леќата или риба.
  • Урда ден - 600 гр. Поделете урда со малку маснотии на 6 порции и јадете ја секоја после два часа. Со секоја порција, можете да пиете црно кафе ако наутро (без полнила - шеќер и млеко). Ако е во текот на денот - само 120-150 грама. чиста вода со залак урда. На овој ден, можете да пиете чиста вода од жед - колку што сакате. Следното утро исто така измерете - намалете на 1.2 кг. Проверено.
  • Рибен ден - 600 гр. риба со малку маснотии (полкок, ослиќ, итн.) поделена на 6 порции и јадете во интервал на секои два часа со билки 50 - 100 гр. (копра, магдонос, салата, итн.) Можете да пиете чиста вода од жед. Слабеење 1 кг.
  • Еден ден на леќата (многу ефикасен во губење на тежината). Додадете две чаши врела зовриена вода во една чаша сув леќата, завиткајте ја на топлина 3-4 часа (може преку ноќ) и потоа користете ја, делејќи ја на 6 порции, без додавање сол, шеќер и масло! За целиот ден, додадете дел од леќата со малку маснотии кефир или јогурт од 100 гр. по порција. Чистата вода е жедна. Овој ден на истовар дава до 1,5 кг губење на тежината.

Подобро е да се прават два такви дена во неделата. На пример, понеделник е леќата, четврток е урда, следниот понеделник е риба. И променете ги еден по еден.

Има многу други денови на пост. Нивната примена може да се одвива и. Ние зборуваме само за оние кои дадоа позитивен, стабилен резултат за кратко време и во кои сме сигурни.

Помеѓу овие посни денови, можете да јадете што сакате. Главната работа тука е дека порциите треба да бидат мали (еден дел е околу 200-250 грама, неговата количина е содржината на една чаша) и таквите оброци треба да се земаат на секои 2 часа, односно да има 6 оброци на ден. Вода пред секој оброк. Дополнително, сè уште можете - од жед.

Слабеење за кратко време

Поминаа четири недели. Имате намалена тежина за 5-8 килограми. Вашето тело се прилагоди на правилниот нутриционистички пат. Потоа можете да правите такви денови еднаш неделно, а меѓу нив јадете 4-5 пати на ден во мали порции. Понекогаш, по празничните банкети, добра идеја е да организирате дополнителен ден за истоварување. Ако ги следите овие правила, вишокот килограми ќе ве остават засекогаш и повеќе нема да се вратат.

Во пракса, самите ќе видите колку добро се одвива слабеењето, колку е едноставно и лесно сè, без стрес, без глад - апсолутно не сакате да јадете. Нема желба за прејадување, не ве привлекува слатка и масна храна, заборавате на пржениот компир и друга храна што не се јаде. Телото се чувствува лесно и бестежинско! Енергијата ве обзема. Во исто време, тежината се намалува и е пријатна. И сето ова се случува без исцрпувачки диети.

Исто така е добра идеја да организирате физичка активност во форма на домашно танцување на ритмичка музика, пешачење или нордиско одење - тогаш работите ќе одат многу побрзо.

Резултатот ќе ви даде сила и самодоверба, ќе ви каже дали треба да продолжите да се придржувате до овој пат. А, обликот на вашето тело и сјајот на кожата на лицето ќе ве воодушеват толку многу што ќе сакате да живеете на овој начин.

Што предизвикува дебелина и како да се справиме со тоа

Пред неколку децении, животот на деца со прекумерна тежина може да стане целосен пекол: тие не беа како нивните врсници и беа подложени на бројни исмевања и малтретирања. Нивната тежина стана вистинска клетва, бидејќи немаше толку дебели, и ако се сретнеа, тие предизвикуваа целосна збунетост кај другите. Но, сега сè се смени.

Американците и Европејците веќе долго време се навикнати на фактот дека малите деца можеби не се вклопуваат во детско седиште во автомобил: ги попречува голема тежина. И сега третина од европските жители страдаат од оваа страшна болест, која буквално го зафати целиот современ свет. Ова не е СИДА, ниту рак, ниту хепатитис, туку обична дебелина.

Од каде доаѓа дебелината и како да се победи

Нормално, исклучително дебелите луѓе постоеле во секое време. Имаше многу хипотези, од кои секоја се обидуваше да го објасни ова заболување на свој начин. Секој пат носеше се повеќе и повеќе нови верзии, една повеќе лукава од другата. Премногу религиозни луѓе тврдеа дека Господ ги казнува луѓето со дебелина за ненаситност, што е смртоносен грев. Образованието го донесе на масите мислењето дека дебелината се јавува кај оние луѓе кои злоупотребуваат мрсна храна, алкохол, нездрава храна и храна од брашно.

Долго време, во нашите умови се зајакнуваше стереотипот дека погрешниот начин на живот ги прави луѓето дебели: ненаситност, пијанство, мрзеливост и сè што не се вклопуваше во главата на претставниците на нашата раса, склони кон поаскетски начин на живот. Во средниот век се верувало дека ако некое лице не може да изгуби тежина, тогаш тој нема таква желба. Во овие тешки времиња, луѓето се обидоа да ја третираат дебелината со крвопролевање. Развојот на медицината им понуди на дебелите луѓе алтернатива: диети со глад, бројни џогирање, вежбање, спортување, како и електричен шок, па дури и шумливи таблети за исхрана, што не ги пробале само дебелите луѓе.

Но, не секој успеа да се приближи дури и малку поблиску до наметнатата слика за нормална личност.
Историјата знае случаи кога родителите едноставно не им дозволувале на своите дебели деца да јадат, кои, сепак, не ги изгубија своите големи димензии.

Екстремните спортови се друго знаење за борбените фигури. Во минатиот век, според очевидци, многу дебеличка жена решила да ослабе на многу оригинален начин. Одлучи да скокне со падобран. Кој знаеше дека непредвидлив ветер ќе ја пренесе преку Алпите и ќе ја испушти точно на покривот на планинско живеалиште. Само во овој момент, младенците ја прославија својата брачна ноќ во кревет, стоејќи веднаш под ова несреќно место. Дебелата жена го проби покривот и полета директно кон младиот пар. Непотребно е да се каже, немаше ограничување на изненадувањето на сите тројца!

Но, напредокот не стои во место. Еминентни научници долго време се прашуваа зошто ваквите ветувачки методи во теорија не функционираат. Но, дваесеттиот век ја претстави науката со генијално решение. Научниците одлучија да проучат едно близначко јајце, бидејќи нивните организми се скоро исти. Во тоа време тие започнаа да ја проучуваат забавната судбина на две сестри близначки. Тие беа разделени кога сè уште беа прилично бебиња, а нивните судбини беа поинакви.

Првата од сестрите пораснала во еврејско семејство, каде од религиозни причини морала да се ограничи на храна. Исто така, седела на бројни диети и спортувала во текот на целиот живот. Втората сестра беше католичка. Беше премногу мрзлива да ги посетува фитнес клубовите и особено не ја ограничуваше диетата: брза храна, мрсна храна, бухти, слатки - ова добро во нејзиниот живот беше најголемо. И тогаш сестрите одеднаш се судрија на улица. Замислете го нивното изненадување кога се покажа дека нивниот изглед сепак е практично ист. Сестрата, која се мачеше со фитнес и диети, се покажа дека е витка за само неколку килограми.
Така, научниците дошле до заклучок дека нашата тежина не зависи само од храната и начинот на живот. Тука мора да има нешто друго.

Што влијае на телесната тежина и зголемување на маснотиите

Но, што тогаш влијае на нашата телесна тежина? Некои слаби луѓе сонуваат да се здебелат, јадат многу слатка и масна храна навечер, но нивната тежина не се зголемува за килограм. И, дали дебелите мажи кои практично не јадат ништо, остануваат исти дебели? Некои веруваат дека ова е резултат на метаболизмот, кој се забавува кај дебелите луѓе и се забрзува кај слабите луѓе.

Но, оваа хипотеза се покажа како неиздржана. На крајот на минатиот век, експертите од оваа област користеа калориметар што може да утврди колку топлина апсорбира или ослободува телото како резултат на неговата витална активност. На клиниката, биле тестирани неколку лица ноќе кои поседувале десетици вишок килограми. Тие беа во мирување за да не ги нарушат читањата на инструментите. Резултатите од истражувањето ги воодушевија и испитаниците и самите научници. Метаболизмот на дебелите луѓе беше извршен дури и побрз од оној на нивните послаби другари. Така, научниците откриле дека метаболизмот и дебелината немаат никаква врска едни со други.

Можеби факт е дека некој има волја да се ослободи од маснотиите, додека другите се слаби? Би било можно да се направи аналогија со пушачите: некои веднаш се откажуваат од лошата навика, додека други цело време се враќаат на тоа, страдаат од постојана желба за цигари. Но, дури и тука не е толку едноставно. Имаше дебели луѓе кои водени од сонот за слабеење, издржаа на колосална физичка активност и диети во кои практично немаше храна. Една жена, обидувајќи се да изгуби тежина, јадела млеко сама шест месеци. И што е крајната линија? Килос на место, и покрај сите мазохистички напори на сиромашната бб.

Кој ја откри тајната на дебелината

На тајната на дебелината и помогнале двајца американски научници кои откриле што го свртел целиот научен свет. Пред нивното истражување, експертите веруваа дека масните клетки делуваат како своевидно место за складирање на вишокот маснотии „резервно“. Но, во текот на бројни експерименти, беше откриено дека масните клетки се цели системи со микроскопска големина. Тие можат да складираат хранливи материи и да ослободат одредени хормони.

За да се спречи телото да умре од исцрпеност, мозокот ни испраќа сигнали дека би било убаво да се јаде сега. Овој сигнал е познат на секој од нас и се нарекува апетит. Тој е тој што нè тера да ги полниме нашите клетки со енергија. Но, би можеле да јадеме бесконечно ако телото не ги запре сигналите на мозокот. Како се спроведува овој процес? Всушност, сè е многу едноставно. Телото содржи хормон наречен лептин, кој се произведува од масни клетки. Ако некое лице е сито, тогаш лептинот почнува да функционира и му дава на мозокот сигнал дека е примена потребната количина на енергија. Ако овој хормон е отсутен, тогаш процесот на исхрана може да престане за една минута.

Тогаш научниците направија уште позачудувачко откритие. Излегува дека постои специфичен ген во телото, NHLH2, кој е исто така одговорен за завршување на оброкот. Неговото отсуство во телото на експериментални животни доведе до нивна дебелина. Тие исто така имале апатија и седентарен начин на живот. Така, научниците дошле до заклучок дека ненаситноста и мрзеливоста се поврзани и истиот ген е одговорен за нив.

Луѓето страдаат токму од овие супстанции или нивниот недостаток во организмот. Ако некое лице има доволно количество лептин, тогаш тој е заситен на време и потребата за храна за некое време исчезнува. Но, ако не се појават сигналите за задоволување на потребата, несреќната личност почнува да јаде цело време, бидејќи апетитот не стивнува за момент. Таквите луѓе можат да развијат еден вид зависност од голема количина храна, што може да се спореди со зависност од дрога. Експертите ова ментално нарушување го нарекуваат булимија нервоза. Третманот со диети или постот е апсолутно бескорисен овде. Пациентите од време на време повторно почнуваат да јадат многу, не можејќи да се контролираат.

Ако телото има ген одговорен за прејадување, едно лице може да започне да се прејадува како резултат на каква било стресна ситуација: разделба со некој близок, отпуштање од работа и никогаш не знаете што може да се случи во нашите тешки моменти.

Пред неколку години, научниците спроведоа уште едно големо истражување, во кое учествуваа неколку десетици илјади луѓе. Во текот на различни експерименти, експертите откриле дека дебелината не ја предизвикува еден ген, како што претходно се веруваше, туку огромен број од нив. Лекарите знаат околу педесет од овие гени, а истражувањето во оваа област ќе продолжи долго време. Кој знае колку од нив всушност постојат.

Постои ген наречен ДНК-ПК кој работи на претворање на јаглехидратите во масни клетки во телото. Отстранувањето на овој ген доведува до неверојатен резултат: може да прејадете слатки, но ќе биде невозможно да се дебелеете.

Научниците исто така знаат таков подмолен ген како ФТО. Може да постои во неколку примери што можат да функционираат истовремено. Овој ген е одговорен за формирање на маснотии, и ако тој биде удвоен во организмот, тогаш колку и да се труди човек, без оглед на какви диети ќе прибегне, килограмите нема да му заминат.

Но, ова не се најстрашните претставници на човечките гени. На пример, генот HMGI-C им помага и на масните клетки и на туморите да се развиваат од нив. MC-4 може да придонесе количината на маснотии складирана во телото да ги надмине сите можни норми. Негативецот NRXN3 не само што ќе ве спречи да постигнете привлечна фигура, туку и ќе предизвика зависност од дрога ако имате можност да пробате забранета супстанца. И сè уште има многу такви гени, повеќето од нив не се ни познати на научниците.

Нестандарден метод за губење на тежината

Што треба да им се направи на оние кои долго и неуспешно се обидуваат да се борат со вишокот маснотии на нивните тела? Дали е можно некои гени да го уништат целиот живот на нивните сопственици, без да им даваат многу радост од нивниот одраз во огледалото? Не и повторно не!

Постојат многу начини да се справите со ваквите „генски“ масти. Најчесто, можете да поминете со употреба на антидепресиви. Овие лекови мора да бидат препишани од лекар. Немојте да се лекувате самостојно. Така, бруталниот апетит повеќе нема да се буди, а животот на лакомот ќе стане многу полесен.

Некои лекари користат радикални методи за борба против ненаситноста и, како резултат, со прекумерната тежина. Балон специјално дизајниран за терапевтски цели е инсталиран во стомакот на пациентите. Со негова помош, обемот на храна што пациентот може да ја консумира на едно седење станува многу помал. Понатаму, пациентот развива навика да јаде одредена количина на храна истовремено, па дури и без медицински балон, лицето веќе не е зависник од ненаситност.

Италијанските лекари развија нов метод за слабеење, кој се нарекува NEC. Нејзин творец е познатиот хирург ianанфранко Капело. Суштината на овој метод за справување со вишокот маснотии е дека едниот крај на носната-гастрична цевка се става во ноздрата на масниот човек, а другиот во контејнерот во кој се наоѓа хранливата супа. Пациентот не јаде десет дена. Нејзиниот единствен извор на корисни и хранливи материи е озлогласениот контејнер и супа, кои ги содржат сите потребни материи. Може да пиете чај или кафе, но не за да го одржувате функционирањето на организмот, туку само за себе.

Така, можете да изгубите до еден килограм дневно. Целосните Италијанци веќе го испробаа овој метод на себе, а резултатот ги надмина сите нивни очекувања. Неколку десетици пациенти веќе изгубиле тежина со NEC, и ова не е граница. Но, овој метод за лекување на дебелина има еден недостаток: многу е тешко да се премине на нормална храна откако ќе се изеде на таков необичен начин. За да бидат успешни во ова, потребни се услуги на нутриционист и психолог.

Дали е можно самостојно да се победат гените? Ние одговараме: „Да! Може! “. Постојат примери кои докажуваат дека предиспозицијата на телото за дебелина сè уште не става крај на вашата тенка фигура. Американската медицина знае случај кога двајца браќа близнаци, кои биле воспитани заедно, оделе по различни патишта на развој. Еден од нив започнал да се здебелува уште како тинејџер. Сега тој не е многу подебел од неговиот брат.

Вториот близнак се занимавал со спорт и разни физички вежби во текот на целиот живот. Но, генот одговорен за дебелината го пронашле лекарите кај двајцата браќа. Така, еден од нив го победил злонамерниот ген, а вториот продолжил околу него. Можеме да заклучиме: дури и ако гените придонесуваат за полнота, не треба да очајувате, бидејќи витката фигура е резултат само на вашите напори!

Како да изгубите тежина без диета и спортување користејќи паметен телефон

Секој има паметен телефон, само неколку имаат волја. Написот нуди некомплициран начин за слабеење, без психолошки ограничувања. Ова е еден вид безбедна игра со вашето тело. Резултатот е загарантиран дури и за тврдокорните скептици.

Без оглед на методите што ги користат оние кои губат телесната тежина, сите се сведуваат на неколку стандардни процедури:

  1. Глад Диети, неухранетост, исклучување на храна од различни причини;
  2. Физичка едукација. Спортски активности, одење, трчање, пливање и сл.;
  3. Таблети и додатоци. Медицински методи кои го забрзуваат метаболизмот, го попречуваат варењето, ги отстрануваат маснотиите итн.

Малкумина не се чувствуваат непријатно со диети. Повеќето или чувствуваат постојан глад или недостаток на храна или вкус (шеќер, леб, сол). На крајот од диетата, прејадувањето на овој производ е неизбежно. Плус, психолошки дефекти што разредуваат серија диети. Сето ова води кон враќање според тежината и започнување на процесот од почеток.

Не многу луѓе се занимаваат со спорт. Од различни причини. За здравје. Поради недостаток на време. Поради неподготвеноста да се појави во јавноста во непретставувачка форма. Некои луѓе едноставно не сакаат сериозна физичка активност, особено по напорниот ден.

Додатоци во исхраната без диети и физичко образование, особено за никој од вистинските луѓе, сè уште не помогнале да изгубите тежина. Се разбира, има тајландски „апчиња со паразити“, но ова е прилично неконвенционален метод што дефинитивно нема да донесе никакви здравствени придобивки.

Како да изгубите тежина без диети со користење на паметен телефон

Нутриционистите и практичарите велат дека за ефикасно слабеење без враќање, треба да го промените целиот животен стил и диета. За жал, тоа е вистина. Само никој не сака да го смени својот животен стил. Луѓето разбираат дека не јадат правилно, дека треба да ја намалат својата тежина. Но, зошто треба да правиш работи што не носат радост? Ние нудиме методологија за таков случај.

Методот е едноставен и ефикасен. Вие не треба насилно да менувате нешто во вашиот живот. Во крајна линија е во една фраза: „Напиши се што јадеше“. Изгледа глупаво. Не толку тешко, но ефектот е неверојатен.

Прво треба да инсталирате бесплатна апликација на вашиот паметен телефон. За iOS и Android - „MyFitnessPal“, за WP - „FatSecret“. Без паметен телефон, регистрирајте се на страницата. Регистрацијата е корисна за синхронизација на податоците. Потоа можете да снимате податоци за потрошувачката и да ги анализирате резултатите од кој било компјутер, таблет, паметен телефон поврзан на Интернет. Не е потребно да се купи платена апликација, целата неопходна функционалност е присутна во бесплатната верзија.

Тогаш сè е едноставно. Внесете ги вашите податоци: пол, возраст, тежина, висина, начин на живот. Изберете најбавно слабеење. Апликацијата ќе ви даде препораки за тоа колку калории треба да консумирате дневно. Не обрнувајте внимание на ова. Започнете да ја додавате целата храна што сте ја потрошиле во текот на денот во апликацијата. Важно е да не пропуштите ништо. Правете го ова секој ден. Кога беше оброкот? Наутро, навечер, после шест навечер, не е важно. Запишете ја износот.

Ефектот на диетата за паметни телефони

Што се случува? По еден месец или два, самото лице, несакајќи, без да чувствува непријатност, без психолошки стрес и дефекти, почнува да конзумира помалку калорична храна или значително да ги намалува големините на порциите. Тестирано на стотици луѓе. Може да јадете слатки, кифли, алкохол и сè за што има навика. Бројот на примени калории на ден неизбежно ќе се намали. Главната работа е да не ги прескокнувате записите. Секој оброк треба да се запише. Калориите се сумираат, а апликацијата покажува колку останува да се јаде пред условниот стандард. Јадевме повеќе, не е страшно, главната работа е да напишеме сè точно и да не се откажуваме.

Намалување на содржината на калории ќе започне кај некого поради мрзеливост - уште еднаш тие не сакаат да запишуваат, јадат помалку. Вториот фактор е дека едно лице нема да ја скрие главата во песок. Тој јасно гледа дека прејадува и тоа се изразува во бројки. При избор на храна во продавницата, сите други работи се еднакви, ќе се купи помалку калоричен производ. Порциите постепено ќе се намалуваат сами по себе. Секој ден станува полесно. Програмата се сеќава на најчесто користената храна и тие се појавуваат први во списокот. Процесот на фиксирање на ручекот е намален на 30 секунди.

Подобро да не се мерите првите два месеци. Тогаш ќе има изненадување. Вие не менувате ништо во животот, но тежината исчезнува. Намалувањето ќе биде мало, но динамиката е неизбежно негативна. Методот е статистички. Ако некое лице троши повеќе енергија отколку што троши, тогаш слабеењето е неизбежно.

До третиот месец, повеќето корисници на програмата се приближуваат до препорачаните параметри на внесот на калории. Главната работа е да не го присилувате. Никогаш не држете диета. Продолжете полека да слабеете. Ако прејадете, не се обесхрабрувајте. Статистички, за подолг период, просечната потрошувачка нема да се промени многу. Измерете се ретко. Подобро наутро, еднаш месечно.

Ако има жироскоп во паметниот телефон, се бележи дополнителната потрошувачка на калории од одење и трчање. Во зависност од активноста, препорачаниот внес може да се зголеми. Така можете да јадете повеќе. Ова ве охрабрува да одите уште еднаш.

Начинот на живот, исхраната и движењето се менуваат без стрес. Тежината е намалена и нормализирана. Тој нема да се врати, како што се враќа по диетата. Вие едноставно не сакате да јадете повеќе отколку што треба. Liveивејте во овој режим шест месеци и процесот ќе стане неповратен.

Во зависност од амбициозноста на целта, временската рамка за нејзино постигнување варира од неколку месеци до неколку години. Забележлив резултат се појавува по 3-4 месеци. Понатаму, важно е да се консолидира резултатот. За да го направите ова, целта "Одржување на тежината" е избрана во истата апликација. Психата, додека заврши процесот на слабеење, се навикнува на одредена количина храна, нешто под нормата за сегашните параметри на телото. Кога резултатот е консолидиран, стапката на калории станува поголема. Постои чувство на прослава и лесно прејадување. Важно е да продолжите да водите белешки во овој момент. Во тоа време, постапката за фиксација достигнува автоматизам и не претставува никаква сложеност.

Системот работи. Луѓето околу нив го гледаат резултатот и се приклучуваат. Ако некој во компанијата ја следи исхраната користејќи ја апликацијата, тогаш постепено и останатите се приклучуваат на процесот. Истото се случува и во семејството. Се купува здрава храна, се подготвуваат лесни оброци, големината на порциите се менува. Како резултат, со губење на тежината, едно лице им носи здравје на оние околу него.

Овој водич е за оние кои сакаат да изгубат тежина без стрес, исцрпувачки вежби и глад. Сакајте го своето тело, ослабете лесно!

Постави прашање

Кристина Лобановска

Нутриционист, Лобановска Кристина Јуриевна, млад и веќе успешен специјалист за исхрана, кој за 4 години пракса, веќе успеа да им помогне на скоро 1000 пациенти да ги решат проблемите со прекумерна тежина и недоволна тежина.

Во својата работа, лекарот ги консултира своите пациенти за рационална исхрана. Спроведува развој на индивидуални програми за исхрана за разни болести. Во својата кариера, тој користи модерни пристапи кон третман на дебелина или недоволна тежина, а исто така спроведува методи за обликување на телото засновани врз индивидуален пристап.

Obzoroff
Додадете коментар