Практични совети за тоа како да не се подобрувате во зима и на новогодишните празници

Зошто стануваме подобри во зима? Вреди да се започне со фактот дека неколку килограми се нормални во зима. Ова е затоа што телото почнува да ги чува мастите за да ги заштити од замрзнување. Овој механизам ни го пренесоа нашите предци. Во студената сезона, луѓето почнуваат да се движат помалку - времето и депресијата што се јавуваат кај некои влијанија. Theелбата за слатки исто така се зголемува, често луѓето се прејадуваат, бидејќи слатките делуваат на хормонот за задоволство. Тоа се слатки и производи од брашно кои прво се чуваат во форма на маснотии.

Во зима, ни треба повеќе енергија (на крајот на краиштата, на телото му треба не само да ја троши на физичка активност, туку и да ја одржува виталната активност). Од овие причини, сакате да јадете нешто високо калорично, и во големи количини.

Како да не се здебелите во зима? Прво, обидете се да поминете што повеќе време на отворено, бидејќи во зима на телото му е потребна сончева светлина особено силно. Така што тој не започнува да го заменува задоволството добиено од сончева светлина со слатки, повеќе шетајте преку ден.

Можете да си најдете нова професија, бидејќи досадата е пат кон непотребно користење на разни видови закуски.

 • Започнете да внесувате дневник за храна. Анализата на она што го јадете ќе помогне да се процени содржината на калории и производите на БJУ, како и да се прилагоди исхраната доколку се утврдат проблеми:
 • Не ја греши жедта за глад - лесно е да се измами во зимски услови. Не заборавајте за рамнотежата на водата - пијте чиста вода.
 • Вишокот кофеин влијае на стапката на складирање на маснотиите. Намалете ја потрошувачката на кафе или целосно извадете ја од менито.
  Вежбајте. Вежбањето во теретана или дома ќе помогне не само во борбата против физичката неактивност во текот на зимата, туку и во слабеењето. Ова е особено важно за оние кои сакаат да изгубат тежина.
 • Заменете ги тешките оброци со супи. Ве оставаат долго време да се чувствувате сити, иако не содржат многу калории.
 • Во зима, вреди да се додадат повеќе влакна во исхраната - ова ќе помогне во чистење на цревата.

За време на зимскиот период има релативно голем број празници. Ова е уште една причина за зголемување на телесната тежина - разновидна храна (повеќето од нив многу калорични) и алкохол.
За да не станете подобри во студената сезона, треба да обрнете внимание на вашето однесување на празничната маса. Имено: да се контролира потрошувачката на алкохолни пијалоци, да се следи што јадете за време на празникот. Ако не успеавте да одолеете, а нешто дополнително беше изедено, подобро е да ја зголемите физичката активност некое време после тоа.

Како да не се подобрувате за новогодишните празници?

Пред нас се новогодишните празници. Убавата половина од населението веќе се подготвува за овој настан: подигање тимови и диети. Но, како да бидете сигурни дека сите напори за прекрасна фигура не се изгубени. На празници, има многу искушенија: масата е исполнета со разни јадења, а посетите на гости стануваат редовни.

Како да ја задржите фигурата и да не добиете неколку вишок килограми? Потребно е правилно да се организира менито на новогодишната маса.

Каква маса без Оливие! Колбас, мајонез е само складиште на калории. Решението е многу едноставно: заменете ја оваа храна со полесна храна. Колбасот може да се замени со варени пилешки гради, и мајонез со природен јогурт измешан со билки и зачини.

Веројатно има повеќе луѓе на масата кои претпочитаат здраво јадење, а потоа користете го ова и израдувајте ги. Парете или печете во рерна.

 • Во парчињата треба да има многу зеленчук, сирење и риба. Заменете парчиња колбаси со тенко исечено варено месо или мисирка.
 • Табелата ќе биде убаво украсена со маслинки и маслинки. За украсување на масата може да се искористи многу зеленило.
  За облекување салата, можете да користите маслиново или ленено масло. Послужете салати кои не можат да се зачинат со растителни масла без облекување. Ставете го мајонезот на масата во посебен сад, а потоа секој гостин ќе го зачини садот по свој вкус.
 • Гответе компот наместо спакувани сокови. Засладете го компотот со замена за шеќер, така што калориите во пијалокот ќе бидат многу помалку и можете да го пиете без да и наштетите на фигурата.
 • Пред да седнете на масата, треба да одлучите какви јадења ќе јадете. Треба да ги јадете само како што сте ги избрале првично како вистинските.
 • Темелно џвакајте ја храната и јадете многу бавно, ова значително ќе ја намали количината на јадење. Седејќи на маса комуницира повеќе, кога сте зафатени со разговор, нема време за храна.

Друго патување за посета, масата е исполнета со разни вкусни јадења. Водителката сега и тогаш ја става храната на чинијата, убедувајќи го да изеде друго парче. Време е да кажеме „Не благодарам“. Не треба да одговарате грубо за да не навредувате. Само треба да кажете дека сте јаделе и сте ги пробале сите јадења, време е да застанете и да му дадете одмор на стомакот. Водителката нема да биде навредена ако ги пофалите нејзините напори од срце, зборот „Не“, исто така, треба да се каже на десертот, бидејќи слаткото продолжение на банкетот е секогаш излишно. Тука треба да изберете: или да јадете десерт, или да одбиете какво било јадење, за да не го преполнувате стомакот со вишок храна.

Дојде Нова година, празникот продолжува. Време е да понудиме прошетка на новогодишната ноќ. Обидете се да не повикувате такси и да пешачите по сите растојанија пеш за да ги потрошите неодамна примените калории.

Ако времето не дозволува да излезе надвор, тогаш можете да излезете со активни новогодишни натпревари или да танцувате.
Правилно испланирајте ги остатокот од празниците. Ако одите во теретана, тогаш започнете да ја посетувате веднаш штом ќе се отвори.

Пријателите можат да бидат поканети да одат на скијање, аикидо, торти на сирење, лизгање на мраз и санкање. Сите овие зимски активности бараат многу енергија! На пример, за да се искачите на планина со санка, потребни ви се 400 kcal на час, а уметничкото лизгање согорува 340 kcal. Ова е големо парче торта!

Играјте снежни топки со деца, обликувајте фигури од снег. Забавувајте се, а на сликата ќе пишува само „Благодарам“. Кога ќе дојдете да ја посетите, помогнете да ја наместите масата или да ги миете садовите. Не треба да се пропушти ниту најмала шанса за движење!

Никој сè уште не успеал да ја помине Новата година без алкохол. Но, секој алкохол содржи различна количина калории. Најмногу калоричен алкохолен пијалок е пивото, но никој нема да го пие на новогодишната трпеза. Најдобро е да го изберете следниот напиток по растечки редослед на калории: Шампањ. Една чаша пијалак кој пука многу не содржи повеќе од 100 kcal.

Најмногу калоричен пијалок е вотка, која содржи 240 kcal на 100 грама, но изненадува тоа што водката не се таложи во маснотии, туку се троши целосно на енергија.

Виното и алкохолот содржат многу шеќер и потрошувачката во големи количини ќе влијае на половината во форма на дополнителни сантиметри, но ако пиете неколку шумливи таблети пред празникот Keto Guruтогаш не мора да се грижите за проблемот со зголемување на вишокот тежина, како што тврдат многу експерти од областа на исхраната.

Кога пиете алкохол, чувството на глад е заматено, а апетитот се зголемува. Запомнете дека првично здравата храна беше избрана на празничната трпеза, и тие треба да се јадат заедно со нив. Агрумите добро работат за ужинка. Тие го отстрануваат алкохолот од телото и помагаат во согорувањето на маснотиите.

Како да се одржувате во форма за време на празниците

За време на празниците, има многу калорични јадења на новогодишната трпеза, затоа, по долгоочекуваните гозби, не само што остануваат само фотографии, подароци и спомени, но и вишок килограми. Сепак, постојат трикови за да ве спречи да добиете вишок килограми.

 • Јадете еден час пред оброкот. Треба да биде лесна закуска - овесна каша, салата или зеленчук. Ова ќе остави помалку слободен простор во вашиот стомак, и лесно можете да се откажете од повеќе калорични јадења на празничната маса. Сепак, не треба да се ослободите од глад со ананас или јаболка, бидејќи по овие плодови апетитот се зголемува.
 • Заборавете на лебот. За време на празниците, откажете се од леб, така ќе ја намалите калориската содржина на диетата. Ако ова ви е тешко, користете само 'ржан леб.
 • Ограничете го внесот на алкохол. Поентата е дека алкохолните пијалоци се многу калорични. Покрај тоа, по нивното консумирање, апетитот се зголемува. Подобро е луѓето што ја следат фигурата да ги заменат јаките пијалоци со лесни вина.
 • Темелно џвакајте ја храната. Научниците докажаа веќе подолго време дека на лице кое јаде брзо му треба повеќе храна за да се засити. Уживајте во секој залак, и нема да јадете премногу додека не се чувствувате сити.
 • Држете се подалеку од најхранливите оброци. Најкалоричните јадења обично се наоѓаат во центарот на масата. Затоа, седете колку што е можно подалеку од нив - каде што можете да достигнете само салати.
 • Седнете покрај оние кои јадат малку и сакаат да зборуваат. Нормално, соседите треба да бидат интересни. Занесено со разговор, можете да заборавите на вкусно, но масно месо.
 • Движете се повеќе. Поминете ги празниците не само со вашиот оброк. Танцувајте или фотографирајте. Ова ќе ве остави со многу пријатни спомени. Покрај тоа, невозможно е да се сликаат ако вашите раце се зафатени со чинија со десерт.
 • Прошетајте. Трошењето цело време на масата не е толку интересно. Поканете ги пријателите да шетаат, да играат снежни топки, да направат снешко или да одат на скијање. Ова не само што ќе согори дополнителни калории, туку и ќе донесе многу живописни емоции.

За време на сите празници, внимавајте на вашата тежина, вреди да се мерите секое утро и да гледате дека стрелата на вагата не оди подалеку од броевите што се забранети за вас. Не заборавајте за вообичаените правила на здрава исхрана: обилен појадок и ручек и лесна вечера. Следете ги сите препораки и на крајот на празниците нема да најдете дополнителни набори и маснотии на половината!

Улогата на храната во здравјето на луѓето

Сложениот и, сепак, совршен човечки организам е создаден од природата на таков изненадувачки хармоничен начин што, додека се обезбедува прецизна и добро координирана работа на сите нејзини органи и системи, на едно лице му е овозможено долгогодишно постоење без проблеми.

Се разбира, многу фактори влијаат на животот и здравјето на луѓето, како што се наследноста, начинот на живот, климатските услови, па дури и карактерот. Но, важноста на исхраната, еден вид гориво за организмот, луѓето ја разбрале уште од античко време.

За жал, реалностите во современиот живот, недостатокот на време, недоволната свесност за правилата на исхраната, разбирливата човечка мрзеливост го водат човекот кон употреба на неквалитетна храна, брза храна, нарушувања во исхраната, што не може, а да влијае на здравјето и општата благосостојба. Неразумно е да се чека појава на болести кои ќе биде тешко да се игнорираат. Непречена транзиција кон правилна исхрана, промена на навиките во исхраната и методите на готвење ќе ви овозможи да го ставите телото во ред, да го зајакнете имунитетот, да стекнете енергија и енергија.

Основни принципи на исхрана

Основните принципи на добра исхрана можат накратко да се формулираат на следниов начин: умереност, разновидност, режим. При изборот на производи, доволно е да бидете водени од интуитивни, но често занемарени правила:

 • следење на квалитетот на производите;
 • исклучи потрошувачка на алкохол;
 • зголемување на процентот на свеж зеленчук и овошје, билки;
 • намалување на потрошувачката на сол, шеќер;
 • да се минимизира количината на рафинирани производи, пушено месо;
 • за готвење производи, претпочитајте готвење и чорба.

Начинот на живот, се разбира, ги ограничува можностите за придржување кон исхраната, но, сепак, мора да се стремиме кон редовни оброци 4 пати, и тоа во мали делови во релаксирана атмосфера.

Во случај на купување готова храна, дефинитивно мора да го проверите нејзиниот добар квалитет, да обрнете внимание на составот и содржината на калории.

Многу е важно да се разбере дека новите навики во исхраната нема да бидат веднаш прифатени од телото. Намалување на обемот на желудникот, преструктуирање на телото до нови извори на енергија, секое ограничување ќе се сфати како стресна ситуација, можни се напади на слабост, ненадејни промени во расположението. Затоа, нема потреба да се форсираат настани. Намалување на процентот на забранети производи, промена на начинот на нивна подготовка треба да се случи постепено, но неизбежно. Како закуска, можете да јадете неколку шумски плодови, суво овошје, да пиете чиста вода.

Само непречена транзиција кон здрава исхрана, која треба да стане вообичаена и да носи само задоволство, може да даде позитивен резултат.

Постави прашање

Кристина Лобановска

Нутриционист, Лобановска Кристина Јуриевна, млад и веќе успешен специјалист за исхрана, кој за 4 години пракса, веќе успеа да им помогне на скоро 1000 пациенти да ги решат проблемите со прекумерна тежина и недоволна тежина.

Во својата работа, лекарот ги консултира своите пациенти за рационална исхрана. Спроведува развој на индивидуални програми за исхрана за разни болести. Во својата кариера, тој користи модерни пристапи кон третман на дебелина или недоволна тежина, а исто така спроведува методи за обликување на телото засновани врз индивидуален пристап.

Obzoroff
Додадете коментар