Крем Здоров за третман на псоријаза - опис, состав, упатства

Прегледот на кремот за прополис на Здоров за третман на псоријаза и спречување на нејзината манифестација ќе ви каже за ефикасноста на овој лек, неговиот состав и индикации за употреба, како и да обезбеди упатства за употреба на мелем, прегледи на лекари и клиенти за ефикасноста на лекот. Дејството на мелемот "Здоров" од псоријаза е насочено кон брзо отстранување на манифестациите на болеста и воспоставување стабилна ремисија. 100% природен состав обезбедува добра толеранција и има корисен ефект врз телото како целина.

Ова е универзален лек за псоријаза, кој забележително се издвојува во однос на позадината на аналози, кремот веднаш го олеснува чешањето, отокот и болката, промовира брзо закрепнување на погодените ткива и спречува појава на нови фокуси на болеста.

По две или три апликации, кожата изгледа поздраво: тонот е зголемен, структурата е израмнета, сувоста и лушпеста исчезнуваат. Кремот против псоријаза добро се справува и со напредната форма на псоријаза и со првите манифестации на болеста. Покрај тоа, може да се користи профилактички за да се спречи развојот на болеста.

Постојат многу позитивни прегледи за ефективноста на кремите на брендот Здоров, на пример, она што Елена Малишева го кажува за третман на псоријаза со овој крем во програмата „Здраво здраво“.

фото крем здрав за третман на псоријаза

Каде да се купи кремот Здоровје и цената на производот

Цената на производот е 1200 рубли за жителите на Русија, цената на кремот за третман на псоријаза во други земји е означена на веб-страницата на производителот, покрај тоа, може да се купи за време на сезонска продажба со попуст до 50-60%. Кремот на Здоров можете да го нарачате на веб-страницата на официјалниот претставник. Плаќањето се врши по приемот на стоката.

официјалната веб-страница на серијата е здрава

Уникатни својства на кремот Здоров од псоријаза

Крем "Здоров" може да се смета за уникатен производ во неговиот сегмент. Балансиран состав на производот, заснован на исклучиво природни состојки, обезбедува интегриран пристап кон третманот на псоријазата.

Принципот на кремот за третман на псоријаза: компонентите на кремот продираат во самиот фокус на болеста, го блокираат растот на патолошките клетки, ги нормализираат метаболните процеси и го обновуваат интегритетот на кожата.

Постојаната употреба на кремот ви овозможува да ги постигнете следниве резултати:

 • Болка, чешање, воспаление и лупење исчезнуваат.
 • Циркулацијата на крвта е нормализирана, подпухнатоста исчезнува.
 • Постои брза регенерација на оштетените ткива.
 • Кожата е исчистена од псоријатични плаки, ја добива својата нормална боја и структура.
 • Активноста на нездравите клетки се намалува.
 • Новите фокуси на псоријаза се блокирани.
 • Кожата станува мека, хидрирана, еластична.

Кремот Здоров е производ од нова генерација кој веќе заработи голем број одобренија на потрошувачите. Главните предности на лекот што го разликуваат од аналози наменети за третман на псоријаза:

 • Кремот е лесен за употреба дома, има пријатна текстура и е економичен за употреба.
 • Олеснување на состојбата се забележува по првата апликација.
 • Позитивниот ефект на кремот се зголемува од апликација до апликација, што доведува до траен резултат.
 • Сосема природниот состав нема негативно влијание врз телото.

Предноста е фактот дека цената на кремот е релативно ниска во споредба со другите лекови за псоријаза.

Составот и описот на кремот Здоров од псоријаза

Основата на кремот од псоријаза на марката Здоров се пчелни производи, кои, во комбинација со екстракти од лековити растенија, имаат моќен терапевтски ефект врз засегнатата кожа, што доведува до целосна регенерација на ткивата.

 • Пчелин восок има антисептично и бактериостатско дејство, совршено ја омекнува и ја храни грубата кожа. Рок на траење на пчелин восок е неограничен.
 • Пчелниот отров е природен лек против болки и локален иритант кој содржи уникатен комплекс на ензими, минерали и неоргански киселини.
 • Екстрактот од прополис поседува бактерицидни својства, кои според нивното дејствување се споредуваат со потентен антибиотик. Олеснува воспалението, ја чисти и дезинфицира оштетената кожа. Го забрзува клеточниот метаболизам, го активира локалниот имунитет.
 • Мртов екстракт од пчела ја стимулира циркулацијата на крвта, има антиинфламаторно дејство и ги отстранува токсините од телото.
 • Екстрактот од пчелин молец „Восочен молец“ го забрзува заздравувањето на ткивото, има имуностимулациони својства, го активира клеточниот метаболизам и промовира ресорпција на лузни.
 • Екстрактот од коњски костен е растителен венотоник: ја намалува кревкоста на крвните садови, ја намалува вискозноста на крвта, се спротивставува на формирањето на згрутчување на крвта и ги забрзува метаболните процеси во клетките.
 • Кедровата гума не е ништо повеќе од моќен растителен антисептик кој има аналгетски ефект, ги зајакнува wallsидовите на крвните садови и ја активира циркулацијата на крвта.
 • Маслиновото масло совршено ја чисти, омекнува и ја храни кожата, спречува нејзино лупење. Има висок УВ-филтер и има интензивно дејство против стареење.состав на крем за восок за псоријаза

Сите компоненти на кремот на Здоров од псоријаза не само што добро се комбинираат, туку имаат и синергетски ефект (ги подобруваат меѓусебните терапевтски својства). Така, максималниот ефект на апликацијата се постигнува без употреба на дополнителни средства.

Инструкции за употреба на крем за псоријаза

Придружните упатства се прикачени на производот Здоров, кој содржи детални информации за употребата. Употребата на кремот не подразбира никаква специјална опрема или помагала.

Тенкиот слој крем треба да се нанесува со кружни движења, лесно триење во погодената област. За превентивни цели, кремот се нанесува на местата кои најчесто се склони на ова заболување на кожата.

Можете да ја покриете третираната површина со газа завој за да спречите предвремено сушење. Обработката се изведува двапати на ден во период од три недели.

Контраиндикации за употреба и мерки на претпазливост

Кремот Здоровје обично се поднесува добро. Во изолирани случаи, можна е индивидуална реакција на некои од составните средства.

Ако сте алергични на пчелни производи, кремот не може да се користи. Не користете го производот на телесна температура над 38 степени. По лекувањето на погодените области, треба да се воздржите од топла бања 2 часа.

Балнео и кал терапија заедно со кремот Здоров

За какви било форми на псоријаза, индицирана е балнеотерапија и терапија со кал, згора на тоа, таа е најефективниот метод, како за третман, така и за превенција на оваа болест. Научниците докажаа дека оваа болест има блиска врска со наследноста, затоа, за да се избегне нејзино ненадејно манифестирање под влијание на иритирачки фактори, потребно е од време на време да се прибегне кон превентивни мерки. Терапијата со балнео-кал се одвива под надзор на лекари и специјалисти на медицинскиот центар. Мирна средина во центарот, правилна исхрана и добивање позитивни емоции од рекреација на отворено, исто така, позитивно влијаат на здравјето на пациентот. Подобрување на општата состојба на пациентот, заедно со ефективен ефект врз фокусите на болеста со методот на терапија со балнео кал, плус курс со лек за псоријаза од серијата Здоровје, за кратко време доведува до неверојатни резултати!

Луѓето се изложени на ризик:

 • Роднини од кои страдаа од оваа болест;
 • Луѓе кои често се наоѓаат во стресни ситуации, особено склони кон емоционална перцепција;
 • Оние со хронични заболувања, ослабен имунитет;
 • Луѓе со сув тип на кожа, како и оние кои неодамна добија било каков вид на повреда на кожата: изгореници, тетовирање, тетовирање.

Псоријазата е претежно болест на кожата, чија причина сè уште не е прецизно утврдена. Постојат многу видови псоријаза - експертите идентификуваат десет. Во меѓувреме, дури и ако причините за болеста, а со тоа и методите на нејзино лекување, не се целосно утврдени, невозможно е да се остави псоријазата без третман во секој случај.

Ослободи се од од псоријаза целосно во моментот е повеќе од можно, но најлесниот начин е да се зголеми времетраењето на ремисијата на децении, со што крем-восок Здрав од псоријаза доста се справува! Неговата употреба со терапија со балнео кал е најефективниот метод.

Третманот со кал во која било пансион треба да се одвива под надзор на лекар, бидејќи како и секоја друга медицинска постапка, таа има свои контраиндикации.

Што влијае на развојот на псоријазата

 • Генетика. Постои теорија дека некои клеточни организми го носат изворот на псоријаза. Затоа, овој вид на болест може да се пренесе преку генетика. Значи, кај возрасните кои страдаат од оваа болест, голем процент на појава на дете со псоријаза или деца, за кои потоа ќе се појават овие симптоми. На рана или многу зрела возраст, невозможно е да се каже со сигурност, но колку порано се појави таквата болест, толку полесно може да се излечи, бидејќи возрасното тело нема толку одличен ефект на регенерирање како детето.
 • Тенка структура на кожата. Најчесто, оваа болест ги погодува луѓето со сува кожа. Бидејќи тенката кожа е значително различна од онаа со масен тип на кожа. Ова се должи на количината на секрет на себум и навлегувањето на микробите во областите на лицето. Колку повеќе се ослободува, толку е помала веројатноста да се разболи.
 • Надворешни фактори. Луѓе кои можат да стапат во контакт со хемикалии, ако тоа се случува секој ден. Тие исто така можат да страдаат од псоријаза, најчесто овој фактор е најчеста причина за болеста. Хемикалиите можат да вклучуваат: креми, сапуни, козметика, пени и така натаму.
 • Прекумерна хигиена. Користење на хемиски производи и навлажнување повеќе од три пати на ден може да ја измие природната одбрана на кожата. Што понатаму доведува до болест.
 • Лоши навики. Овие вклучуваат: алкохолизам, пушење, дрога. Употребата на овие видови супстанции доведува до прогресија на болеста, лошо влијае на кожата, а исто така го нарушува нејзиното снабдување со крв.
 • ХИВ-болест. Луѓето со оваа болест се повеќе од склони кон псоријаза.
 • Лекови. Со зголемен внес на лекови или злоупотреба, болеста може брзо да напредува.
 • Инфекција. Ако некое лице има коза габична инфекција, тогаш за време на нејзината прогресија или по нејзиното завршување, може да се појави псоријаза.
 • Промена на живеалиштето. Честото патување, зголеменото загадување на животната средина, сите доведуваат до оваа болест.
 • Стрес Честите нервни капки, физичкиот и менталниот стрес стануваат добри извори на псоријаза.
 • Оштетување. Честите рани, како што се исеченици или абразии на коза, најчесто доведуваат до навлегување и прекумерен раст на микробите, а подоцна и до првите знаци на псоријаза.
 • Алергија. Сè зависи од структурата на човечкото тело, псоријазата исто така може да се манифестира или како алергиски симптоми или да дејствува како лезии по алергија.

Навремено нанесување на крем Здоров во третманот на псоријаза ќе помогне да се спречи непријатност и влошување на развојот на оваа болест.

Нашиот тим еднаш се заинтересира за моден тренд: тргување со криптовалути. Сега успеваме да го направиме тоа многу лесно, па секогаш добиваме пасивен профит благодарение на инсајдерски информации за претстојните „пумпи за криптовалути“ објавени на каналот Телеграм. Затоа, ги покануваме сите да го прочитаат прегледот на оваа заедница на криптовалути “Сигнали за крипто пумпа за Binance".

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерски технологии, има повеќе од 13 години практично искуство во специјалност на дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Додадете коментар