Хидронекс за потење: комплекс за третман на хиперхидроза

Хидронекс што е тоа, колку е ефикасен против хиперхидроза, каков е неговиот состав и индикации за употреба при потење? Овој преглед ќе го разгледа проблемот со хиперхидроза, со други зборови, зголемено потење и како да се справиме со тоа. Обично ова е предизвикано од неправилна работа на лојните жлезди и многумина, наместо да ја лекуваат оваа болест, користат интензивно само разни дезодоранси, што го влошува развојот на болеста.

Во не премногу далечното минато, талентираните научници направија интересно откритие: со комбинирање на одредени компоненти, стана можно да се регулира степенот на потење. Откако го помина патот на темелно тестирање за безбедност на телото, конечно се појави на продажба во ограничени количини.

Хидронексот се состои од два елементи: аеросол и концентрат. Општо, има исклучително корисни квалитети што го разликуваат од постојните аналози:

 • Содржи исклучиво природни состојки;
 • Има корисен ефект врз системот за потење;
 • Ја стабилизира функцијата на лојните жлезди;
 • Ја подобрува активноста на ендокриниот систем;
 • Нормализира емоционална состојба;
 • Елиминира непријатен мирис на телото;
 • Убива патогени бактерии кои ја предизвикуваат болеста;
 • Удобен и лесен за употреба;
 • Го чува добиениот резултат долго време.

предности на хидронекс наспроти слични производи

Хидронекс содржи билни состојки

Да ја разгледаме подетално дејството на компонентите во Хидронекс:

 • Ylang-Ylang доведува до оптимална ментална состојба, од која возбуда има обилно потење. Со своето дејство, го потиснува лутината, вознемиреноста, а исто така го гаси стресот.
 • Шикша и вербена работат заедно за смирување на нервниот систем. Како дополнителен имот, треба да се забележи самата причина за непријатниот мирис.
 • Лапачо и Габа Алишан ја регулираат активноста на лојните жлезди и делуваат релаксирачки на телото.
 • Печурката Реиши и исландскиот мов имаат антибактериски својства, како резултат на што ја враќаат функцијата на потење во нормала.
 • Саган-Дала ја нормализира активноста на циркулаторниот систем, доведувајќи го притисокот до препорачаните вредности, што исто така влијае на намалувањето на производството на пот.
Општо, состојките во двата лека имаат широк спектар на дејство: тие делуваат на проблемот и локално и внатрешно, со што се овозможува да се заборави на прекумерното потење засекогаш.
Состав на хидронекс и ефект на компонентите

Хидронекс помага да се реши проблемот со хиперхидроза

метод за борба против хидронекс со потење

Неверојатно е лесно да се користи хидронекс комплексот следејќи ги упатствата, шемата за примена е прикажана подолу. Препорачаното времетраење на курсот е 21 ден.

Каде можам да купам Hydronex и неговата цена

Не е тешко да се купи Hydronex, бидејќи тој слободно се продава на веб-страницата на производителот, што можете да го посетите токму сега и да ги дознаете тековните цени и начините на испорака до различни земји. Цената на оваа алатка е во рамките на 990 рубли во Русија и 500 гривни за жителите на Украина. Испораката ја извршува поштенската услуга според системот „плаќање при прием на стока“.

Од неговото појавување на продажба, Hydronex доби многу позитивни критики, поради неговата висока ефикасност и релативно ниска цена. Препорачуваме да читате вистински прегледи на лекот во написот на Елена Малишева за хиперхидроза.

прегледи за ноќно потење за придобивките од хидронексот

Мислење на лекарот за хиперхидроза

Како што можете да видите, се повеќе и повеќе луѓе имаат доверба во домашно произведените лекови кои ја покажаа својата висока ефикасност во пракса, само обидете се со NormaDry и кажете им не на проблемите!

Ако се појават знаци на хиперхидроза, се препорачува да се подложи на сеопфатен преглед од невропатолог, што се должи на фактот дека ваквите болести се резултат на нарушувања на нервниот систем.

Следно, ви презентираме краток преглед на видео за Хидронекс и снимка од интервју со д-р Никита Малишев, кој детално ќе ви каже за дејството на лекот и можните несакани ефекти.

Постарите луѓе понекогаш чувствуваат силна пот. Зошто? Дали е тоа независна болест или симптом на некоја болест?

Потењето и потењето, иако го делат истиот семантички корен, имаат различно значење. Едно лице може да се испоти после капење, да истрча половина километар, да биде под жешкото сонце или едноставно да испие чаша топол чај. Ова е природен феномен. Кога некое лице се поти без причина, тоа се смета за болест. Лекарите го нарекуваат хиперхидроза. Има свои карактеристики, компликации и третман. Болеста е примарна и секундарна. Примарната болест се појавува без очигледна причина, без други болести. Ова им се случува на младите, дури и на младите. Секундарната хиперхидроза е симптом на друга, посериозна болест. Тоа влијае на постарите лица.

Локална и општа хиперхидроза

Со локална хиперхидроза, едно лице потее одреден дел од телото каде што се наоѓаат потните жлезди. Овие можат да бидат пазуви, нозе, дланки. Болеста се нарекува хиперидроза на пазувите, палмите или нозете. Во прилог на локално, постои и општа хиперхидроза, кога целото тело се поти. Пот се излева каде и да се наоѓаат потните жлезди. Тие се отсутни само на усните и гениталиите. Општата хиперхидроза е само секундарна, како последица на друга болест. Одредени болести можат да предизвикаат зголемено потење:

 • Дијабетес. Ако се погодени една или повеќе ендокрини жлезди, тогаш оваа болест се однесува на ендокрино заболување. Особено често предизвикуваат секундарна хиперхидроза. Овие вклучуваат дијабетес мелитус. Кога постара личност развива хиперхидроза, тоа е комплицирано од невропатија. Тогаш се засегнати нервите одговорни за производство на пот. Затоа, постарите дијабетичари имаат толку непријатен мирис на кисела пот. Покрај тоа, потењето на дијабетичарите е неверојатно. Горниот дел од телото: главата и рацете, многу се препотува. И долниот дел: нозете и стапалата остануваат суви.
 • Хипертироидизам. Ова е нарушување на тироидната жлезда. Може да предизвика хиперхидроза. Тогаш вишокот на тироидни хормони се формира во крвта. Клетките на телото доживуваат зголемена побарувачка на кислород, што е придружено со зголемено производство на топлина. Телото е принудено да се заштити од вишок топлина со зголемено потење.
 • Менопауза кај жени. Тоа е исто така ендокрино заболување. Тогаш жената страда од прекумерно потење и топли бранови. Вишокот на потење се јавува дури и неколку пати во текот на денот. Таа може да биде толку изобилна што жената е принудена итно да ја смени долната облека. Таа ќе мора да оди на состанок со гинеколог-ендокринолог. Тој ќе препише третман со хормони.
 • Тумори. Некои тумори можат да предизвикаат компликации како што се прекумерно потење. Овие вклучуваат лимфогрануломатоза. Ова е онколошко заболување на лимфоидно ткиво. Тогаш пациентот многу се поти, особено ноќе. Претходно, болеста се сметаше за неизлечива. Сега успешно се лекува, многу пациенти се опоравуваат.
 • Лимфоми. Ова се тумори на лимфоидно ткиво. Тие го активираат терморегулаторниот центар на мозокот. Секој петти пациент со лимфом страда од прекумерно ноќно потење.
 • Заразни болести. Телото на пациент со заразна болест, заштитувајќи се од високи температури, изобилно се поти. Ова се смета за знак на почеток на закрепнување. Кога некое лице ќе се опорави, производството на пот се враќа во нормала.Секундарна хиперхидроза се јавува кај многу болести на белите дробови, вклучително и туберкулоза. Со маларија, пациентот прво страда од треска, а потоа многу се поти.

Третман со хиперхидроза

 1. За третман на секундарна хиперхидроза, потребно е, пред сè, да се излечи основната болест.
 2. Спроведете превенција од инфекција на погодената област на телото.
 3. Однесувајте се кон габа на нозете, особено ако лицето оди на базен, сауна, јавна бања или носи патики. Во овој случај, подобро е да се користи гел Сангриддок или маст Тинедол.

За третман на хиперхидроза, експертите препорачуваат докажани лекови Hydronex и Anti пот. Тие го намалуваат потењето за 10 дена, спречуваат габа на нозете. Можете да го користите лекот без посета на лекар. Опис на сличен лек за прекумерно потење Преглед Anti-Pot од потење: опис, состав, упатства, цена против пот.

Постави прашање

Ана Базилевскаја

Дерматологот Базилевскаја (Генина) Ана Евгениевна, овластен тренер за ласерска технологија, има над 13 години практично искуство како дерматолог.

Практично искуство на лекарот и овозможува лесно да ги отстрани брадавиците и да изврши „контурирање на лице“. Исто така, имајќи искуство со козметолог, таа може да ги поправи сите промени поврзани со возраста кај нејзиниот пациент и да изврши хируршка операција за подмладување на лицето.

Ана Евгениевна Базилевскаја е автор на многу тематски статии за козметологија, подмладување, третман на разни кожни болести и детоксикација на телото.

Obzoroff
Додадете коментар