Barnat që shtypin oreksin dhe faktorët anoreksigjenikë

Mbipesha dhe mbipesha janë çështje me rëndësi të madhe socio-ekonomike në të gjithë botën. Lidhja midis një indeksi të lartë të masës trupore dhe sëmundjeve të sistemit kardiovaskular është provuar. Obeziteti është një nga faktorët e rrezikut më i rëndësishëm për zhvillimin e diabetit mellitus tip 2, çekuilibrin hormonal, çrregullimet riprodhuese dhe neoplazmat malinje. Incidenca e fëmijëve me mbipeshë po rritet, dhe me moshën po bëhet gjithnjë e më e vështirë për ta zvogëluar atë.

Supresantët e oreksit

Mbipesha. Rritja e peshës trupore është më së shpeshti e lidhur me marrjen e tepërt të ushqimit dhe uljen e ndjeshme të aktivitetit motorik. Jeta e përditshme moderne krijon një numër parakushtesh për rritjen e kilogramëve. Konsumi i ushqimeve të pasura me yndyrë, konsumimi i tepërt i ushqimeve të skuqura dhe pijeve të gazuara, zakoni i keq i “ngrënies para TV”, i kombinuar me të gjitha arsyetimet e mundshme për ushtrime janë faktorët kryesorë predispozues për zhvillimin e peshës së tepërt.

Mjetet kryesore të përdorura në luftën kundër kile shtesë janë të ashtuquajturat ilaçe shtypëse të oreksit, të cilat përdoren kryesisht tek pacientët me indeks të masës trupore mbi 30 dhe mbipesha e shkallës së parë, të dytë apo edhe të tretë. Ato janë ilaçe të grupeve të ndryshme farmakologjike që aktivizojnë qendrën e ngopjes që ndodhet në bërthamën ventromediale të hipotalamusit.

Faktorët shtypës të oreksit

Faktorët kryesorë anoreksigjenikë (shtypës të oreksit) përfshijnë:

 • kortikotropina që lëshon nivelet e hormoneve
 • shkallë të hormonit çlirues të tirotropinës
 • nivelet ushqyese të plazmës (lipidet, glukoza, aminoacidet)
 • hormonet gastrointestinale (grrelin, kolecistokinin, peptid)
 • vlerat e leptinës
 • nivelet e insulinës plazmatike

Sulmuesit e oreksit shkaktojnë ndjenjën e plotësisë në shkallë të ndryshme. Konsumi i reduktuar i energjisë, i kombinuar me një regjim të përshtatshëm fizik, çon në humbje të konsiderueshme të peshës në pacientët e zgjedhur. Qasja për individët e trashë është individuale dhe terapia përshkruhet për secilin pacient pas një ekzaminimi të plotë fizik, marrjes në pyetje nga një mjek dhe një analize kohore.

Mjetet kryesore për të shtypur oreksin përfshijnë tre grupet e mëposhtme të mëdha të përfaqësuesve përkatës të grupeve të drogave:

 1. ilaçe me një mekanizëm qendror të veprimit: fenfluramine, fenterminë, dexfenfluramine, sibutramine, etylamphetamine.
 2. agjentë dietikë periferikë, për shembull, orlistat.
 3. Antagonistët e receptorit kanabinoid, të tilla si rimonabant dhe analogët e tij.

Fenfluramina dhe dexfenluramine stimulojnë lëshimin e serotoninës dhe pengojnë rikthimin e tij, duke rritur kështu ndjenjën e ngopjes. Këto ilaçe janë ndaluar që nga viti 1997, pasi përdorimi i tyre shoqërohet me një rrezik të shtuar të komplikimeve të rënda kardiovaskulare, siç janë dëmtimi i valvulave të zemrës, hipertensioni pulmonar.

Sibutramina bllokon rikthimin e norepinefrinës dhe, në një shkallë më të ulët, serotoninën dhe dopaminën. Ajo rrit ndjenjën e ngopjes dhe rrit metabolizmin e përgjithshëm të trupit, duke gjetur aplikim në trajtimin e diabetit mellitus të shoqëruar me mbipeshë, si dhe dyslipidemia.

Nuk rekomandohet për pacientët me insuficiencë kardiake, sëmundje ishemike të zemrës, aritmi, hipertension arterial, insuficiencë hepatike, glaukomë. Shpesh çon në efekte anësore të rënda të tilla si takikardi, kapsllëk, dhimbje koke, të përziera, pagjumësi, marrje mendsh, ndryshim të shijes.

Për shkak të rrezikut të zhvillimit të komplikimeve serioze kardiovaskulare, të tilla si infarkt miokardi dhe goditje në tru, përdorimi i ilaçeve që përmbajnë sibutramine është ndërprerë që nga viti 2010.

Orlistat është një frenues i kthyeshëm i lipazës gastrike dhe pankreatike, duke shtypur deri në një të tretën e marrjes së ushqimit. Pas inaktivimit të lipazës, yndyrnat e marra me ushqim nuk mund të hidrolizohen dhe, në përputhje me rrethanat, nuk treten nga trupi. Rezultate të mira arrihen duke kombinuar marrjen e barit me një dietë hipokalorike dhe aktivitetin e duhur fizik.

Orlistat çon në një numër efektesh anësore të pakëndshme si gazra, lëvizje të shpeshta të zorrëve, inkontinencë fekale, jashtëqitje me vaj, njolla të brendshme, dhimbje koke. Redukton resorbimin e vitaminave të tretshme në yndyrë (A, D, E, K) dhe, me përdorim të zgjatur, mund të shkaktojë hipovitaminozë dhe ndërlikime shoqëruese. Orlistat është kundërindikuar në pacientët që janë alergjikë ndaj substancës kryesore, me kolestazë, sindromën e malabsorbimit, si dhe gjatë laktacionit.

Rimonabant ka një efekt anoreksigjen, i cili realizohet duke u lidhur me receptorët kanabinoid KB1. Përdorimi i tij shoqërohet me një rrezik të shtuar të depresionit, mendimeve dhe veprimeve të vetëvrasjeve, kështu që ilaçi është ndaluar që nga viti 2009.

Përdorimi i ilaçeve për të ulur oreksin fsheh rrezikun e zhvillimit të efekteve të ndryshme anësore të theksuara, ndërsa rezultati i dëshiruar nuk arrihet gjithmonë.

Dietat shumë strikte, agjërimi dhe stërvitjet rraskapitëse nuk rekomandohen, nevojitet një regjim i ekuilibruar. Ju mund të filloni me ndryshime të vogla, të tilla si shmangia e sodës, ëmbëlsirave, snacks, makaronave dhe rritja e marrjes së frutave dhe perimeve dhe çajrave.

Nëse palestra nuk ju toleron, atëherë mund të bëni shëtitje të gjata në park ose të hipni një biçikletë. Noti është veçanërisht i përshtatshëm për pacientët me obezitet të rëndë, pasi nuk rëndon në mënyrë të panevojshme sistemin tuaj kardiovaskular.

Në disa pacientë, një efekt i mirë arrihet përmes përdorimit të produkteve natyrore për të shtypur oreksin, për shembull:

 • frutat, kryesisht mollët, limonët, grejpfrut;
 • hithër, rrënjë rodhe, majdanoz;
 • çaji jeshil;
 • algat.

Rekomandohet të konsumoni një sasi të mjaftueshme uji, pasi shumë shpesh pacientët ngatërrojnë etjen me urinë dhe marrin kalori të tepërta. Përveç kësaj, ju mund të gjeni shumë shtesa ushqyese në zinxhirin e farmacisë që stimulojnë djegien e dhjamit. Për shembull, përgatitje të tilla që përmbajnë aminoacide, L-karnitinë, L-tirozinë, ekstrakt nga frutat e bimës Garcinia cambogia, ekstrakt kana (skeletium), acid linoleik i konjuguar dhe të tjerë. Përdorimi i tyre është domosdoshmërisht i kombinuar me aktivitetin e duhur fizik, përndryshe nuk ka asnjë efekt të dukshëm. Drogat më të njohura për humbjen e peshës janë Personal Slim и Bentolit.

Barnat që shtypin oreksin dhe faktorët anoreksigjenikë

Përdorimi i barnave shtypëse të oreksit, së pari duhet të këshillohet me një mjek për të krijuar një regjim terapeutik të përshtatshëm për një pacient të veçantë.

Dietiani, Kristina Yuryevna Lobanovskaya, një specialist i ri dhe tashmë i suksesshëm i nutricionistëve, i cili në vitet e praktikës 4, tashmë ka arritur të ndihmojë pothuajse pacientët 1000 të zgjidhin problemet me mbipeshë dhe nënpeshë.

Në aktivitetet e tij, mjeku këshillon pacientët e tij për ushqimin. Kryen zhvillimin e programeve ushqimore individuale për sëmundje të ndryshme. Në karrierën e tij, ai përdor përdorimin e metodave moderne për trajtimin e mbipeshes ose nënpeshës, dhe gjithashtu zbaton metodat e korrigjimit të trupit bazuar në një qasje individuale.

Shto një koment