Si të ulni temperaturën tek një fëmijë pa ilaçe

Hedhja e shpejtë në kolonën e merkurit në shkallën e termometrit do të thotë që një infeksion ka hyrë në trup dhe sistemi imunitar ka reaguar. Ethet shoqërohen me: të dridhura, dobësi, letargji, dhembje, keqtrajtim të përgjithshëm, një ndjenjë të rëndë në kokë. Nëse gjenden disa nga këto simptoma, këshillohet të matni temperaturën e trupit.

Kufijtë e temperaturës në mosha të ndryshmeSëmundjet në të cilat ka një rritje të temperaturës pa simptoma.

 • Angina, ARVI. Ndryshimi i temperaturës është për shkak të efekteve toksike të infeksionit. Leximi i termometrit ngrihet mbi 38 gradë Celsius. Removeshtë e nevojshme të merrni një antipiretik dhe shumë pije të ngrohta për të hequr toksinat. Ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek për të vendosur një diagnozë dhe për të përshkruar trajtimin. Pushimi në shtrat është i domosdoshëm, është e pamundur të përjetosh sëmundje të tilla në këmbë, sepse mund të vijnë pas komplikimeve. Si një masë parandaluese, rekomandohet të merrni ilaçin. për të forcuar imunitetin.
 • Formacionet tumorale. Trupi reagon ndaj ndryshimeve patologjike në organet dhe indet duke rritur temperaturën e trupit. Nuk rekomandohet ta qëlloni vetë, keni nevojë për ndihmën e një specialisti.
 • Reaksion alergjik. Shkakton një rritje të qëndrueshme, por të lehtë të temperaturës. Ju duhet të ndaloni kontaktin me shkaktarin e alergjisë dhe të merrni një ilaç që neutralizon reaksionin alergjik: difenhidraminë, suprastin, etj.
 • Endokarditi infektiv është një ndërlikim i gripit, bajametit, i transferuar pa pushim në shtrat. Ai ka nevojë të mjekohet në spital, pasi temperatura e trupit rritet në 40 gradë Celsius. Vetë-trajtimi është joefektiv.
 • Infeksioni meningokoksik. Shenja e saj është një rritje e temperaturës së trupit në gradë 40 në një kohë të shkurtër. Ulni në mënyrë të pavarur temperatura merret vetëm për një periudhë të shkurtër kohe, pastaj rritet përsëri. Manifestimet klinike të kësaj sëmundje nuk regjistrohen menjëherë, prandaj, përqindja e vdekjeve nga infeksioni për shkak të qasjes së vonë në kujdesin mjekësor është e lartë.

Mos e shtyni një vizitë në klinikë ose telefononi një mjek në shtëpi nëse zbulohet një ndryshim i mprehtë në temperaturën e trupit. Në atë kohë, ndihma e ofruar do të lehtësojë komplikimet.

 Ethet asimptomatike - çfarë të bëni?

Hipertermia është një rritje e vazhdueshme e temperaturës së trupit që çdo person ka përjetuar gjatë sëmundjeve të ndryshme. Shtë e nevojshme të mësoni se si të ulni temperaturën pa përdorimin e drogës, pasi ilaçet nuk do të jenë gjithmonë pranë, dhe nëse ethet janë shumë të forta, ato nuk janë efektive.

Metoda numër 1 - ftohja e anijeve kryesore. Shkatërrimet klasike janë përdorur për një kohë të gjatë, por kohët e fundit mjekët nuk rekomandojnë përdorimin e ujit me uthull, tretësirë ​​kamomili dhe ulja e temperaturës me vodka është kundërindikuar kategorikisht. Fakti është se uthulla dhe vodka mund të shkaktojnë helmim, për shkak të aftësisë së tyre për të hyrë në qarkullimin e gjakut përmes lëkurës.

Një metodë efektive është të aplikoni një peshqir të lagur në ujë të ftohtë në enët kryesore. Metoda siguron një ulje të temperaturës së trupit në një periudhë të shkurtër kohe. Arteriet kryesore janë aorta dhe degët e saj të para, përkatësisht:

 • arteria femorale;
 • arteria axillare;
 • arterie karotide;
 • bagazh celiac.

Difficultshtë e vështirë të arrihet arteria axillare, por është mjaft e mundur të aplikohet një peshqir i ftohtë në arterien femorale dhe barkun. Enët qendrore janë të mëdha, dhe presioni në to është i lartë, i cili siguron rrjedhjen e gjakut tashmë të ftohtë në indet, duke shkaktuar një spazmë të kapilarëve. Gjithashtu, mund të vendosni një leckë të ftohtë në ballin tuaj, sepse koka ka një furnizim të bollshëm të gjakut nga disa burime.

Metoda numër 2 - ujë i ftohtë. Uji i ftohtë do të ulë temperaturën e trupit tuaj brenda. Shtë e nevojshme të pini ujë në gllënjka të vogla, në mënyrë që të mos shkaktojë inflamacion të murit të pasmë të faringut, bajamet. Kjo metodë rekomandohet të përdoret me të parën, në rast të temperaturës së lartë.

Metoda numër 3 - mjetet juridike popullore. Disa manaferra kanë efekte antipiretike, për shembull:

 • mjedër;
 • currants;
 • kulpër;
 • luleshtrydhe.

Problemi është se ato ndihmojnë nëse janë zier në ujë të valë. Por, për fat të keq, jo të gjithë kanë bllokim të mjedrës në frigorifer në dimër, ose manaferrat e freskëta gjatë verës, kur nuk mund të hezitoni. Manaferrat ndihmojnë me temperaturën e 38,5, por jo më të lartë.

Të gjitha metodat mund të zbatohen njëkohësisht. Ne nuk duhet të harrojmë mjedisin. Një person me ethe duhet të zhvishet, dhe dritaret duhet të hapen. Sipas këshillave të mjekëve, temperatura në dhomë nuk mund të kalojë gradat 20, por jo më të ulëta se 16. Sipas ligjeve fizike të transferimit të nxehtësisë, një person do të fillojë të humbasë nxehtësinë, duke ulur kështu temperaturën e trupit.

Tofarë duhet të bëni për të ulur shpejt temperaturën në një fëmijë?

Si rregull, temperatura normale në një fëmijë varion nga gradat 36 në 37, ndërsa në mëngjes është shumë më e ulët se në mbrëmje. Sidoqoftë, kur fëmija sëmuret, atëherë ai ngrihet menjëherë në gradë 38-39. Për më tepër, duhet të matet çdo orë 4: mund ta instaloni termometrin në mënyrën e zakonshme nën sqetull ose jo në një mënyrë shumë tradicionale: në gojë ose rektum. Por është e rëndësishme të mbani mend se në vende të tilla është disa gradë më shumë sesa në sqetull. Përveç kësaj, rrobat në të cilat fëmija është i veshur dhe aktiviteti i tij fizik shpesh ndikon në temperaturën e trupit.

Ku të matni temperaturën tek një fëmijë

Prindërit nuk kanë nevojë të shqetësohen dhe menjëherë fillojnë të ulin temperaturën kur është rritur në shkallë 38, mbase kjo është një mbinxehje normale. Nëse u ngrit gjatë një ftohjeje, do të thotë që ju duhet t'i jepni trupit kohë për të mbrojtur veten nga mikrobet patogjene. Për më tepër, është gjithmonë e nevojshme të mbani mend se në këtë kohë konvulsione, edemë cerebrale mund të ndodhë lehtë, ose dehidratimi i trupit do të fillojë. Në çdo rast, patjetër duhet të ftoni një mjek i cili patjetër do të japë disa këshilla praktike për uljen e temperaturës.

Këshilla për prindërit:

 1. Kam nevojë për paqe. Prandaj, fëmija duhet të jetë në shtrat. Mos lejoni që ai të vrapojë ose të kërcejë, në mënyrë që në fund të mos përkeqësohet.
 2. Jepni shumë ujë të thjeshtë, si dhe çaj me boronicë / currants / raspberry, pije frutash, komposto frutash të thata, zierje të lisit ose kamomilit, atëherë asnjë temperaturë nuk do të jetë e frikshme.
 3. Nëse jepen antibiotikë në mënyrë që të mos mbytin veprimet e tyre, tabletat antipiretik nuk këshillohen. Shtë më mirë t'i jepni nëse papritmas fillojnë konvulsione ose të dridhura.
 4. Nëse ka një ftohje, atëherë duhet që urgjentisht ta mbështillni fëmijën në një batanije të ngrohtë për të djersitur mirë. Nëse nuk ka të dridhura, vishni diçka të lehtë nga rrobat tuaja, por në fillim është mirë të fërkoni trupin me një përbërje që kombinon uthullën me ujë dhe që duhet të jetë pak acid, në mënyrë që të mos dëmtoni aksidentalisht lëkurën delikate të foshnjës.
 5. Temperatura mban gradë 37 - 39, atëherë urgjentisht duhet ta fërkoni trupin me një leckë të lagur, e cila preferohet të laget me ujë në temperaturën e dhomës paraprakisht. Ose mbështillni butësisht rreth trupit. Pastaj vendoseni atë në shtrat, mbulojeni me një çarçaf dhe bëni një procedurë të ngjashme çdo 15-20 minuta. Për efektin më të mirë, ju nuk mund të merrni ujë, por një infuzion të yarrow: 4 Art. lugë gjethe derdhni litër 1,5 ujë të valë, insistoni orë 2, dhe pastaj ftohuni. Aplikoni këtë përbërje shëruese mundësisht brenda një dite. Pas bërjes së një të re. Nëse përkundrazi ngrin, koka dhemb, dhe gjithashtu të gjithë muskujt, atëherë këshillohet të pini një antipiretik. Anydo fshirje është plotësisht e ndaluar.
 6. Temperatura e trupit është rritur në një pikë të rrezikshme, atëherë përsëri duhet të japim diçka antipiretike. Dhe nëse ajo mban gati tre ditë dhe nuk bie, atëherë përsëri ia vlen të thërret një mjek.
 7. Një konvulsion ka filluar - duhet të telefononi menjëherë një ambulancë, të jepni një pilulë në mënyrë që të ulni shpejt ethet. Më pas fërkojeni lëkurën me një përbërje uji ose alkooli në mënyrë që të skuqet pak.

Paracetamoli ose ilaçet e tjera që e përmbajnë atë konsiderohen ilaçi më i mirë i fëmijëve për uljen e temperaturës: Kalpol, Panadol për fëmijë, Cefekon D ose Nurofen. Dhe gjithmonë duhet t'i përmbahen dozës. Rekomandohet që fëmija të jepet Efferalgan për fëmijët, i cili nuk do të dëmtojë trupin e brishtë të një fëmije dhe sigurisht do të ndihmojë.

Ambulanca për një fëmijë - këshilla të rëndësishme

Por më e rëndësishmja, prindërit kurrë nuk duhet të bëjnë panik dhe mos harroni se ankthi i tyre transmetohet menjëherë tek fëmija i tyre i dashur, i cili menjëherë do të fillojë të veprojë lart dhe të qajë.

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment