Seksi i sklerozës së shumëfishtë: Simptomat, tërheqja, orgazma

Cila është kjo sëmundje - skleroza multiple? Nëse shprehet me fjalë të kuptueshme, skleroza e shumëfishtë është një sëmundje neurologjike në të cilën sistemi imunitar i pacientit është "në gatishmëri" gjatë gjithë kohës. Dhe, meqenëse sistemi imunitar i pacientit nuk mund ta gjejë virusin, ai fillon të sulmojë trupin e tij. Si rezultat, preket mbështjellja e mielinës së pacientit me sklerozë të shumëfishtë. Funksioni i kësaj guaske është të mbrojë palcën kurrizore dhe trurin e njeriut. Dhe, për shkak të dëmtimit, pacienti fillon të ketë probleme me sytë, këmbët, koordinimin, urinim etj

Seksi me sklerozë të shumëfishtë

Shtë mjaft e vështirë për të diagnostikuar një pacient me sklerozë të shumëfishtë. Sidomos, të mos kesh shumë përvojë në fushën e sëmundjeve neurologjike dhe të mos kesh pajisje moderne për të konfirmuar diagnozën. E gjitha nga fakti që pacientët ankohen për simptomat e sëmundjes, duke mos dyshuar se ato janë shkaktuar nga skleroza e shumëfishtë. Për shembull, MS mund të shkaktojë probleme me shikimin. Dhe, pacienti, sigurisht, do të shkojë te optometristi për të trajtuar sytë. Ndërsa arsyeja për humbjen e shikimit është skleroza e shumëfishtë.

Sidoqoftë, nëse pacienti jeton në një vendbanim të madh, atëherë zakonisht duhet të ekzistojë - qendra e sklerozës së shumëfishtë. Në vende të tilla, specialistë të kësaj fushe punojnë, të aftë për të diagnostikuar saktë, rrjedhën e sëmundjes dhe metodat e trajtimit në një rast të veçantë.

Simptomat e sklerozës së shumëfishtë

Simptomat e sklerozës së shumëfishtë

Në sklerozë të shumëfishtë, deri në 600 të simptomave të ndryshme mund të ndodhin. Por, simptomat më të zakonshme të sklerozës së shumëfishtë janë:

 • Marramendje e rëndë. Dhe, për shkak të kësaj - një ndjenjë nauze dhe humbje të koordinimit.
 • Problemet e shikimit. Mund të jetë - humbje e pjesshme ose e plotë e shikimit në njërin ose të dy sytë.
 • Dobësi e madhe në të gjithë trupin. Becomesshtë e vështirë për pacientin të bëjë gjëra të thjeshta, jo të komplikuara.
 • Problemet me këmbët. Shenjat e para të këtij problemi janë mpirja dhe shpimi i gishtave të këmbëve. Pastaj, dobësi në këmbë dhe gjunjë. Pas së cilës, bëhet e vështirë për pacientin jo vetëm të ecin, por edhe të qëndrojnë ose të veshin rrobat në mënyrë të pavarur.
 • Probleme nervore.

Një mjek profesionist duhet të jetë në gjendje të identifikojë dhe dallojë simptomat e sklerozës së shumëfishtë nga sëmundjet e tjera. Dhe nëse është e nevojshme, caktoni një konfirmim të diagnozës duke përdorur MRI.

Jeta seksuale në sklerozë të shumëfishtë

Seksi me sklerozë të shumëfishtë

Si rregull, jeta seksuale e pacientëve është e ndarë në faza 3:

 1. Shtytje e fortë seksuale. Derisa të bëhet një diagnozë ose vetëm në fillim të zbulimit të një sëmundjeje. Shpesh, në këtë fazë, njerëzit thjesht rrokullisen emocionet dhe dëshirat, fshijnë të gjithë kufijtë dhe rregullat. Pacienti mund të përballojë gjëra në seks, të cilat para kësaj kurrë nuk do të kishin vendosur.
 2. Probleme me orgazmën. Gjatë trajtimit. Nervat, lodhja dhe një ulje e ndjeshmërisë çojnë në faktin se një pacient me MS nuk mund të arrijë një orgazëm nga minuta 30 deri në 5-6 orë.
 3. Me një periudhë të gjatë sëmundjeje, mund të ndodhë apatia, humbje e dëshirës për seks.

Tek gratë, mund të ketë një ndjeshmëri të zvogëluar në pjesët intime të trupit. Plus, problemet me nervat dhe lodhjen e shpejtë kontribuojnë në një ulje të interesit për seksin në përgjithësi. Epo, nëse pacienti dëshiron të ketë një fëmijë, atëherë ia vlen të konsultoheni me mjekun tuaj. Si rregull, mjeku mund të ju këshillojë që të ndaloni marrjen e çdo medikamenti, të paktën gjatë periudhës së konceptimit, mbajtjen e fetusit dhe gjatë gjidhënies.

Tek burrat, MS shkakton më shumë probleme në aktivitetin seksual sesa tek gratë. Në të vërtetë, lodhja e shpejtë ndikon në aktivitetin seksual. Një ndjeshmëri e zvogëluar mund të çojë në një paaftësi të gjatë për të arritur orgazmën. Ose, deri në pamundësinë për ta çuar partnerin në orgazëm, për shkak të dobësisë dhe lodhjes në trup. Në lidhje me këtë, shumë pacientë fillojnë të përjetojnë pasiguri dhe zhgënjim.

Zgjidhja për këtë problem mund të jetë - komunikimi me një partner seksual. Gjeni një kompromis. Pozicionet në të cilat të dy partnerët do të marrin kënaqësinë maksimale, dhe në të njëjtën kohë, do të shpenzojnë një minimum përpjekjeje.

Përkundër faktit se për shumë dekada mjekët kryesorë të botës kanë kërkuar kure për këtë sëmundje, mjekësia në të vërtetë nuk ka bërë shumë përparime në këtë drejtim. Mjekët as nuk e dinë vërtet - çfarë e shkakton këtë sëmundje. Për të mos përmendur se si duhet trajtuar saktësisht. Por, dihet - si të lehtësohen simptomat gjatë acarimit, si të zgjatet periudha pa acarime dhe çfarë duhet të vërehet për të zgjatur periudhën e faljes.

Sa i përket jetës seksuale të pacientëve me sklerozë të shumëfishtë, atëherë mund të ketë komplikime të vogla. Sidoqoftë, këtu partnerët mund të arrijnë një kompromis. Në fund të fundit, kjo sëmundje nuk çon në impotencë. Dhe vështirësitë që shfaqen me këtë sëmundje janë plotësisht të zgjidhshme. Pas këtyre këshillave nga mjekët, ju mund të jetoni jetën e plotë të një personi mesatar.

Shkaqet e dhimbjes së sklerozës së shumëfishtë

Secili person në jetën e tij ka përjetuar dhimbje më shumë se një herë, por dhimbja në sklerozë të shumëfishtë ka një ndryshim të rëndësishëm nga të tjerët të ndryshëm. Ndonjëherë edhe vetë pacienti nuk mund të shpjegojë me të vërtetë se çfarë dhimbje po ndiqet.

Për shumë njerëz, koncepti i sklerozës në asnjë mënyrë nuk shoqërohet me ndjesi të pakëndshme në trup dhe prania e tyre i atribuohet sëmundjeve krejtësisht të ndryshme, por jo sklerozës multiple. Disa nga pacientët janë të sigurt se sëmundja provokon dobësi, koordinim të dëmtuar dhe reagim të trupit, por nuk është e lidhur me dhimbje, veçanërisht gjatë seksit. Por prit! Skleroza multiple është, para së gjithash, një sëmundje e sistemit nervor qendror dhe ne ndiejmë ndjesi të dhimbshme pikërisht me mbaresa nervore. Megjithëse sëmundja prek trurin dhe palcën kurrizore, pacientët vuajnë nga dhimbje kronike në të gjithë trupin. Dhimbja në sklerozën e shumëfishtë është shumë e ndryshueshme dhe ajo mund të ndryshojë në mënyrë spontane, duke ia dhënë krahëve, pastaj këmbëve ose pjesëve të tjera të trupit. Shpesh ka një rritje të dhimbjes gjatë seksit anal, dhe pastaj e njëjta rënie e mprehtë dhe fillimi i një orgazme të ndritshme. Pacientët nuk janë në gjendje të përshkruajnë natyrën e manifestimeve dhe ndonjëherë e krahasojnë atë me një dhimbje dhëmbi ose një dhimbje të mprehtë prerëse, pastaj me një gjendje të lumturisë së përjetshme.

Shkaqet e dhimbjes gjatë seksit në pacientët me sklerozë të shumëfishtë janë ende të panjohura për shkencën moderne. Në një gjendje normale, sistemi nervor reagon ndaj pranisë së stimujve të jashtëm ose të brendshëm, kështu që reagimi ndaj një gishti të prerë, mavijosje ose tendosje të muskujve është mjaft i mjaftueshëm - ekziston një dhimbje prerëse, therëse ose dhembëse. Me sklerozën e shumëfishtë, pamja është e ndryshme, vetë sistemi nervor i prekur dërgon sinjale në pjesë të ndryshme të trupit dhe përgjigjet me dhimbje në to. Krijohet iluzioni se dhemb ndonjë pjesë e trupit tuaj.

Ndjesitë e përjetuara nga pacientët mund të ndahen në disa nga më të zakonshmet:

 1. Dhimbje të mprehta. Manifestimi spontan i dhimbjes në pjesë të ndryshme të trupit shfaqet papritmas ose përsëritet po aq shpejt. Dhimbja po rritet me shpejtësi dhe po del.
 2. Një dhimbje dhimbjeje ose e mërzitur e nervit trigeminal shoqërohet me shfaqjen e dhimbjes së prerjes në zonën e fytyrës. Kjo mund të ndodhë kur muskujt e fytyrës janë të përfshirë, pavarësisht nëse përtypni ushqim ose lani dhëmbët. Dhimbje koke me sklerozë të shumëfishtë. Manifestimi i një goditjeje të kokës nga dhimbja mund të jetë gjithashtu afatshkurtër dhe intermitent. Akoma, sëmundja shoqërohet me sistemin nervor, dhe truri lidhet drejtpërdrejt me të.
 3. Simptoma e Lermitit. Dhimbje e shpejtë që shpon tërë trupin nga maja e kokës deri në thembra, si një goditje elektrike. Shfaqet me lëvizje të papritur, kthesa ose pjerrësi të kokës.
Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Doktor Ermakova Angela Ivanovna obstetër-gjinekolog, endokrinolog i kategorisë më të lartë me përvojë vjet 16, specialist me përvojë me ultratinguj, gjinekolog pediatrik. Angela Ivanovna është autore e rreth punimeve të publikuara 70 dhe udhëzimeve për gjinekologji.

Shto një koment