Llojet e dermatitit dhe rekomandimet për trajtimin e tij

Dermatiti është një proces inflamator që karakterizohet nga sëmundje të theksuara të lëkurës. Ndërveprimi me lëkurën e substancave kimike, biologjike dhe fizike çon në një reagim të domosdoshëm alergjik. Nuk është një sëmundje infektive, që do të thotë se nuk është e rrezikshme për të tjerët.

Llojet e dermatitit

Lezione të lëkurës, pezmatim i lëkurës, për shkak të alergjive ose inflamacionit, shfaqen për shkak gjenetik, të fituar ose të provokuar:

  • Predispozita e trashëgueshme; pasojë e dermatitit atopik; sistemi imunitar i dobët; theksoj; pasojat e sëmundjeve kronike; ekspozimi ndaj temperaturës së lëkurës, rrezatimit, diellit, ushqimit, kozmetikës, kafshimeve të insekteve.
  • Dermatiti i thatë është pasojë e pamjaftueshmërisë venoze, qarkullimit të dobët të gjakut, punës së pamjaftueshme të gjëndrave të djersës, ënjtjes së ekstremiteteve. Kur bashkëveproni me lëkurën e thatë, shfaqen simptoma të skuqjes dhe plasaritjes.
  • Kruar, alergjike. Sëmundjet e diabetit mellitus, veshkat, funksionimi i dëmtuar i trurit, reagimi ndaj alergeneve shkaktojnë kruajtje të lëkurës në nyje, vithe, stomak.
  • Infeksioni. Skuqje e shkaktuar nga sëmundjet e dhenve, fruthi, stafilokoku.
  • Herpes fungal. Simptomat: një skuqje kundër sfondit të procesit inflamator në formën e një papule, kore. Shkaqet e shfaqjes mund të jenë sëmundjet kronike të sistemit endokrin, sëmundjet e djersitjes së lëkurës.
  • Ear. Simptomat: kruajtje dhe skuqje, ënjtje, dëmtim i lëkurës së auricle. Shkaqet e shfaqjes së dermatitit të veshit mund të quhen ndikimi në lëkurën e kimikateve, herpesit.
  • Dermatiti i kuq përfaqësohet nga sëmundje kronike të lëkurës. Simptomat: skuqje nodulare, papula, pllaka. Lezionet e lëkurës ndodhin në zonën e mukozës së gojës, dhe në nyje.
  • Alergjenët ushqimorë ose dermatiti seborreik. Seborrhea - përçarje e gjëndrave dhjamore, e karakterizuar nga sekrecion i rritur ose i zvogëluar nga gjëndrat dhjamore. Nxit zhvillimin e astmës. Mjekët nuk marrin përsipër të trajtojnë dermatitin seborrheik, pasi vazhdon në formë kronike. Seborrhea ka këto simptoma karakteristike: rritje të skuqjes së pelenës, luspa në kokë, skuqje të pjesëve të fytyrës. Dallohet gjithashtu një faktor alergjik, si pasojë e sëmundjes në formën e rrjedhjes së hundës, konjuktivitit, rritjes së prodhimit të gazit dhe dispepsisë.

Trajtimi i dermatit është i mundur me një diagnozë të saktë nga një mjek i kualifikuar i cili do të zgjedhë antihistaminet e duhura në përputhje me llojin e sëmundjes, parandalimin e alergjive dhe zvogëlimin e simptomave të tij, dhe kryerjen e një kursi të rregullimit psikologjik. Trajtimi afatgjatë i dermatitit zgjat të paktën 28 ditë.

Forma të rralla të dermatitit

1. Dermatiti i Dühring karakterizohet nga sulme dhe acarime pa shkak. Simptomat e kësaj sëmundje unike të lëkurës manifestohen në vezikula, skuqje, fshikëza, të cilat formojnë jokarakteristike për format e dermatitit në formën e unazave, fijet e gjata. Efekti në lëkurë manifestohet në skuqje, mburrim të vezikulave, formimin e një kore dhe plagësh dhe shërim. Më shpesh nyjet e bërrylit, gjunjët, mollaqet vuajnë.

Trajtimi i sëmundjes së lëkurës "Dühring" siguron ilaçe të tilla si acidi lipoik, "Dapsone", acid askorbik, vitaminë B. Ju gjithashtu duhet të ndiqni një dietë të veçantë. Përjashtohen produktet që përmbajnë jod, drithëra, alergjen.

2. Eritroderma është një lezion i gjerë i lëkurës. Difficultshtë e vështirë për tu trajtuar. Shkaqet e sëmundjes janë alergjitë dhe pasojë e sëmundjeve tashmë ekzistuese tek njerëzit: kërpudhat, leuçemia dhe të tjerët. Simptomat: rënia e flokëve, ethet, dëmtimi i thonjve, dështimi i zemrës. Trajtimi i këtij lloji të sëmundjes kryhet ekskluzivisht në klinika me qëllim të veçantë nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor dhe një mjeku shumë të kualifikuar. Pacienti ka nevojë për një repart të specializuar me zgjedhjen e temperaturës dhe lagështisë. Përgatitjet: "Sorbilact", krem psoriasis seri "Zdorov", zgjidhje albumine, "Reamberin". Për të forcuar trupin, ilaçet janë të përshkruara për të rritur imunitetin dhe vitaminat B, C, E, A. Zbatimi lokal i vajit salicilik.

3. Dermatiti i ngjashëm me gjethet e Ritter. Më shpesh vërehet tek të porsalindurit në sfondin e stafilokokut që rrjedh. Shtë vërejtur në organet gjenitale, anus, kërthizë. Manifestimet në formën e etheve dhe përzierjes janë të mundshme. Në fillimin e sëmundjes, ënjtje, skuqje dhe flluska formohen në zonat e lëkurës. Faza tjetër është shfaqja e erozionit. Pas kësaj, dermatiti zhduket, plagët shërohen. Për trajtim, vajra të përdorura nga eritromicina, kolimicina Psorilax, Dermazolone ose Lokacorten. Përveç trajtimit janë vitamina të grupeve "C" dhe "B".

Pacientët me dermatit Ritter vërehen te mjeku i specialistit të sëmundjes infektive dhe dermatologu.

Rekomandime për trajtimin e përgjithshëm

Për të shmangur dermatitin, ndiqni këto udhëzime: përdorni ujë të ngrohtë për larje, përdorni produkte kozmetikë hipoalergjike. Përfshini në dietën tuaj ushqime të pasura me vitaminë E, A. Për të lagur lëkurën e thatë, përdorni kremrat "D-Panthenol", "Losterin". Vishni rroba prej liri dhe pambuku; shmangni situatat stresuese. Vizitoni sanatoriume të specializuara mjekësore çdo vit.

Dhe më e rëndësishmja, mos blini kurrë ilaçe vetë nëse nuk jeni të sigurt për diagnozën tuaj ose efektet anësore të saj. Një vizitë tek një mjek do t’ju ​​shpëtojë nga blerjet e nxituara dhe helmimet pasuese të trupit.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment