Si vazhdon osteochondrosis: Periarthrosis dhe Coccygodynia

Si rregull, osteokondroza e shtyllës lumbosakrale fillon me dhimbje të vogla të moderuara të shpinës që shfaqen herë pas here dhe intensifikohen (ose shfaqen) me lëvizje, duke u përkulur përpara, aktivitet fizik, qëndrim të zgjatur në një pozicion, nëse është gjithashtu i pakëndshëm.

Si ndodh osteokondroza?

Kjo fazë e sëmundjes zgjat për disa vjet. Pastaj dhimbja fillon të shqetësojë më shpesh, duke i dhënë në të njëjtën kohë së pari rajonin gluteal, pastaj, në mënyrë sekuenciale, në kofshë, glen dhe këmbë. Nga vendi ku ju dhemb, përafërsisht mund të përcaktoni fazën e osteokondrozës në rajonin lumbosakral. Nëse dhimbja tashmë rrezaton në vithe - nuk është e mirë, nëse dhimbja ka shkuar deri në kyçin e këmbës - është vërtet e keqe. Trajtimi i gjatë dhe i vazhdueshëm është i nevojshëm. Mund të ndihmojë në shumicën e sëmundjeve të kyçeve krem Artrovex, por gjëja kryesore nuk është të vononi fillimin e terapisë, përndryshe do të ketë dhimbje të egra në shpinë. Kjo sëmundje mund të fillojë papritmas - me lumbago: dhimbje të egër në pjesën e poshtme të shpinës pas lëvizjes së vështirë ose ngritjes së një peshe. Ai veçanërisht i pëlqen lumbago për të shtrembëruar një person në sfondin e hipotermisë ose lodhjes. Dhimbja largohet relativisht shpejt, brenda pak ditësh, por kjo thirrje nuk është kurrë e vetmja. Herët ose vonë, sëmundja kthehet në një fazë akute, ose kronike.

Shpejtësia me të cilën përparon sëmundja varet nga cilësia e trajtimit dhe parandalimit të kryer (ose jo të kryer në asnjë mënyrë!). Nëse procesi lejohet të ndjekë rrjedhën e tij, atëherë çdo vit do të ketë më shumë përkeqësime dhe ngarkesat do të dalin gjithnjë e më të padurueshme. "Më parë, dhimbja ndodhte kur ngrihej një qese e rëndë, por tani do të duhet shumë kohë për të mbajtur disa kilogramë" - një ankesë e tillë shpesh dëgjohet në një pritje.

Me kalimin e kohës, shqetësimi në pjesën e poshtme të shpinës do të shqetësojë vazhdimisht - një ndjenjë e përditshme e rëndesës, tensionit, ftohjes së lehtë në këtë zonë. Një spazmë muskulore kronike bashkohet, dhe pastaj - dhe sindroma radikulare (mos harroni - kjo është kur rrënja nervore është "irrituar"?).

Përkeqësimet e ndezura janë gjithnjë e më pak të përshtatshme për trajtim, pasi çrregullimet në muskujt, ligamentet, fascia, nyjet bashkohen me sëmundjen e shpinës, formohet një dominante patologjike në tru (një fokus i vazhdueshëm i ngacmimit), i cili në vetvete mbështet procesin patologjik - për shembull, sjell muskujt në një konstante stresi

Në mënyrë që disi të kompensojë këtë gjendje, për t'u përshtatur me siklet, personi fillon të lëvizë ndryshe, sjellja e tij ndryshon, - natyrisht, jo për të mirë. Si rezultat, shtylla kurrizore është edhe më e deformuar, rruazat - fqinjët e rruazave të prekura - përjetojnë një mbingarkesë, dhe nyjet e brezit të legenit dhe këmbët janë të mbingarkuara. Sigurisht, me kalimin e kohës, dhe ata nuk qëndrojnë.

Osteokondroza e çdo pjese të shtyllës kurrizore është një sëmundje jo vetëm e kësaj pjese, por e të gjithë shtyllës kurrizore, i të gjithë sistemit musculoskeletal në tërësi. Prandaj, herët a vonë, nëse nuk bëni gjithçka që është e mundur, vjen momenti kur rekordi "osteokondrozë e përhapur" shfaqet në kartën e pacientit të jashtëm. Dhe pastaj preken nyjet.

A mendoni se dhembja dhemb? Ju jeni të gabuar! Pas tensionit kronik të muskujve, ndodhin ndryshime distrofike në to - muskujt humbin elasticitetin e tyre të natyrshëm, bëhen më të dendur. Një proces i ngjashëm mund të jetë kudo. Përfshirë - në zonën e nyjeve. Një gjë e pakëndshme që tërheq gradualisht të gjitha indet ngjitur në orbitën e saj, si një reaksion zinxhir.

Për më tepër, është e vështirë të diagnostikosh: pacienti, ndodh, për vite me radhë dhe pa shumë sukses shëron artikulacionin, gjë që nuk është për t'u habitur - shkaku kryesor është në kolonën kurrizore dhe muskujt ngjitur, dhe jo në nyje.

Sëmundjet e kyçeve për shkak të osteokondrozës

Llojet e vuajtjeve të përbashkët për shkak të osteokondrozës së rajonit lumbosakral:

  • Periarthrosis sacroiliac. Kufizimi dhe dhembja në nyjen e hip, lodhja e këmbëve që së shpejti vjen, është e pamundur të ecni shpejt, të vraponi, të ngjiteni shkallët.
  • Periartroza e gjurit. Në fillim, pjesa e poshtme e shpinës zakonisht dhemb, atëherë dhimbja zhvendoset në fosën popliteal dhe nyjen e gjurit. Atëherë vetëm nyja e gjurit mund të shqetësojë. Dhimbja ndihet, si rregull, nga pjesa e brendshme e bashkimit, duke u intensifikuar kur ecni, një pozicion i gjatë në këmbë. Më dhemb natën. Për dallim nga artroza e vërtetë e gjurit, me periartritin nuk ka dhimbje kur ndjehen.Periartroza e gjurit
  • Dhimbje refleksi në nyjen e kyçit të këmbës. Forconi kur ecni, kyçet e këmbëve deri në fund të ditës bymehen nga jashtë. Mund të ketë dhimbje në pjesën e brendshme të nyjës së këmbës. Lëvizjet jepen më pas me vështirësi.
  • Coccygodynia. Këto janë dhimbje në zonën e coccyx, të shurdhër, të shurdhër, të dhembur, rrezatuese në vithe, anus, organe gjenitale, ndonjëherë në pjesën e poshtme të shpinës, në pjesën e pasme të kofshëve. Dhimbja rritet kur është shtrirë, ndërsa është ulur, duke ecur dhe zvogëlohet kur personi është në këmbë. Kur palponi, kocka e bishtit është shumë e dhimbshme, veçanërisht kur ka vula (në këto vende, lëkura e tradhëtisë është e thatë, gri e sëmurë). Coccygodynia mund të jetë e vështirë për tu trajtuar, sepse më së shpeshti fillon me një vonesë të madhe - pacientët trajtohen për gjithçka dhe gjithçka. Natyrisht, një sëmundje e tillë e vazhdueshme shkakton neuroza. Dhe gjithashtu tek burrat zhvillohet impotenca, tek gratë - frigiditeti, çrregullimet menstruale. Shpesh, një sulm i tillë zbulohet pas një dëmtimi të bishtit.

Coccyalgia - dhimbje në coccyx

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Yarovoy Dmitry Mikhailovich Ortoped dhe traumatolog me më shumë se 10 vjet përvojë. Gjatë praktikës mjekësore, ai kreu më shumë se 800 operacione të suksesshme.

Ai është i specializuar në trajtimin e patologjive muskulore, ka aftësi profesionale në ortopedi, farmaci dhe traumatologji. Ajo siguron kujdes urgjent për dëmtimet, diagnostikon dhe ndihmon me sëmundjet e sistemit muskulor skeletik, siç janë: artriti, artroza, osteochondrosis.

Ai praktikon trajtim konservativ dhe kirurgjikal të frakturave të kockave dhe gjymtyrëve. Ajo siguron ndihmë mjekësore për dëmtimin e ligamenteve menisk ose kryqëzues.

Shto një koment