Efektet anësore kryesore të ilaçeve

Nëse filloni me kujdes të vëzhgoni se çfarë hyn në zgavrën tuaj të gojës, atëherë me siguri do të vini re që përveç ushqimit, ne përdorim një lloj komponimesh kimike çdo ditë. Me fjalë të tjera, ilaçet nuk janë për asgjë që industria jonë farmaceutike po fiton vetëm vrull. Gëlltitja pa qëllime dhe e pakontrolluar e tabletave mund të shtojë vaj vetëm në zjarr. Ju e dini, siç thonë ata në popull - njëri shëron, tjetri gjymtyrë. Por jemi mësuar të mos shohim numrin e fjalive në shënimin për një lloj ilaçi. Efektet kryesore anësore të ilaçeve janë të dukshme!

Efektet anësore kryesore të ilaçeve

Ka shumë njerëz që thjesht nuk mund të durojnë dhimbjen (kjo vlen për rastin kur këto nuk janë sulme akute që janë kërcënuese për jetën). Ata u futën aq shumë në ilaçet saqë dora shtrihet mekanikisht si ajo. Ashtu si me vaksinimin, të gjitha përbërjet kimike kanë efektet e tyre anësore, dhe për disa arsye pak njerëz i konsiderojnë ato. Dhe ka shumë prej tyre dhe ju duhet të dini rreth tyre:

  • reaksione alergjike, dermatit dhe shumë sëmundje të tjera të lëkurës;
  • dysbiosis, shqetësime të zorrëve, kapsllëk, bloating, etj.
  • mbipesha dhe mbipesha;
  • dhimbje koke, marramendje dhe gjendje të ndryshme ankthi.

Kjo është vetëm një listë e vogël e efekteve anësore më të zakonshme. Një rreth vicioz formohet kur filloni të trajtoni të gjitha efektet anësore të fituara. Dhe vetëm pesha e tepërt nuk është e ndjeshme ndaj trajtimit të tabletave.

Efektet anësore të ilaçeve dhe efektet në mbipeshë

Efektet anësore kryesore të ilaçeve: efekti në mbipeshë

Unë do të doja të ndalem në detaje mbi ato barna që mund dhe t'ju bëjnë mbipesha.

  1. Para së gjithash, këto janë ilaçe hormonale. Mjerisht dhe ah, ka shumë prej tyre. Gjë është se ato mund të jenë pjesë përbërëse e madje edhe e një ilaçi për alergji ose për një viral, ose për të njëjtat sëmundje të lëkurës. Ju mund të fitoni nga 8 në 12 një kilogram peshë të tepërt dhe kjo peshë shpërndahet shumë në mënyrë të pabarabartë mbi trup - domethënë, ose këmbët tuaja duken shumë të fryra, ose krahët ose prapanicën tuaj. Dhe nëse një mjek përshkroi një kurs të barnave të tilla për ju, duhet të pyesni se sa do të zgjasë kursi, dhe menjëherë pasi të filloni ta merrni peshën tuaj përsëri në normën e mëparshme. Përndryshe, do të bëhet gjithnjë e më e vështirë të heqësh qafe atë me kalimin e kohës. Dhe gjithmonë pyesni për këtë lloj efekti anësor që të jeni në dijeni. Produkte të tjerë janë gjithashtu të disponueshëm që nuk shkaktojnë shumë shtim në peshë, për shembull tableta Hoodix.
  2. Antidepresantët dhe fenomene të tjera të ngjashme. Historia me ta mund të jetë mjaft konfuze. Në rastin e parë, pesha e tepërt mund të bëhet shkaku i depresionit, dhe më pas mbipesha do të jetë përsëri një efekt anësor. Gjithçka ndodh sipas skenarit: obeziteti - depresioni - mbipesha. Siç mund ta shihni rrethin e mbrapshtë. Në rastin e dytë, arsyeja mund të jetë e ndryshme, dhe të gjithë njësoj, pasi të merrni antidepresantë, lind problemi i peshës së tepërt. Efekti kryesor anësor i barnave të tilla është shtimi i peshës për shkak të faktit se ato rrëzojnë në mënyrë thelbësore hormonet. Shumë psikoterapistë e dinë këtë dhe për këtë arsye duhet të rregulloni dozën tuaj të një ilaçi të tillë. Një tjetër shkak i shtimit të peshës mund të jetë një rënie e dukshme e aktivitetit. fakti është që ju filloni të ndiheni mirë dhe udhëheqni një mënyrë jetese të ulur - thonë ata, gjithçka është mirë me mua dhe kështu me radhë. Mos bini për këtë karrem.
  3. Dhe, më në fund, më të dhimbshmet janë ilaçet për trajtimin e ulçerës së stomakut dhe organeve të tjera të traktit gastrointestinal, për shembull чай Gastro. Besohet se është antispasmodics, të cilat kryesisht përshkruhen në raste të tilla, shkaktojnë peshë të tepërt. Sidoqoftë, kjo nuk vërtetohet. Shumë janë të përshkruar enzima që përmirësojnë tretjen e ushqimit, pra paund shtesë. Dua të ha gjithnjë e më shumë. Një teori e tillë ka edhe një vend ku të jetë. Në fillim të sëmundjes tuaj, ju humbni peshë, atëherë ka trajtim dhe një kthim në peshën e tepërt. Sidoqoftë, mes të gjitha ilaçeve dhe mes një rikuperimi të përgjithshëm, ju vetëm filloni të overeat. Prandaj, është shumë e rëndësishme të monitoroni dietën tuaj dhe, më e rëndësishmja, cilësinë e saj.
  4. Në të tre rastet më të rëndësishme të konsideruara nga ne, është e rëndësishme (në fakt, si me humbjen e peshës) të respektojmë parimet e ushqyerjes së duhur dhe të udhëheqim një mënyrë jetese të shëndetshme. Karbohidratet e thjeshta, ushqimet e përpunuara, të tymosura, të skuqura dhe yndyrnat duhet të minimizohen në dietë. Kushtojini vëmendje produkteve të qumështit dhe qumështit të thartë, perimeve dhe frutave (por vetëm në mëngjes). Duke respektuar parime të tilla të thjeshta dhe me dhimbje të njohura, ju lehtë mund të eliminoni kilogramët e fituar dhe në këtë mënyrë të minimizoni efektet anësore kryesore të drogës. Por në përgjithësi, mënyra e jetesës së shëndetshme që ju drejton do t'ju shpëtojë nga marrja e shumë ilaçeve.
Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment