Ne pastrojmë mëlçinë në shtëpi vetë, pa dëmtuar shëndetin

Mëlçia në trupin tonë po lufton vazhdimisht me toksinat, i shkatërron dhe neutralizon ato. Funksionimi i vazhdueshëm i këtij organi çon në faktin se qelizat pësojnë dëme. Konsideroni metodat e pastrimit në mënyrë efektive të mëlçisë nga toksinat dhe toksinat e dëmshme, të cilat mund t'i përdorim në shtëpi.

Mëlçia, kur nuk preket nga substanca të dëmshme, ka aftësinë të rikuperohet më vete. Por nëse vazhdimisht i nënshtroheni këtij organi në prova të tilla të vështira si ushqimi i hedhurinave, droga, alkooli, atëherë ndodhin procese të pakthyeshme në të. Qelizat e mëlçisë shndërrohen në yndyrë, gjë që mund të çojë në hepatozë. Një pasojë tjetër e rrezikshme është cirroza - formimi i qelizave të indit lidhës në vend të qelizave të vdekura.

Prandaj, rekomandohet të merrni pika Cirrofoll për të rivendosur mëlçinë dhe trajtimin e saj në shtëpi, të cilat kanë kaluar me sukses testimin dhe provat klinike.

Shëndeti i mëlçisë shkatërrohet në mënyrë të pashmangshme nga faktorë të tillë si puna e vazhdueshme e vështirë, krimbat, sëmundjet e shoqëruara me viruse dhe infeksione, puna në ndërmarrje të rrezikshme, ku një person thith vazhdimisht avuj kimikë. Mëlçia, duke pastruar gjakun, grumbullon të gjitha substancat e dëmshme në vetvete. Prandaj, ka nevojë për pastrim periodik.

Metodat për pastrimin dhe trajtimin e mëlçisë

Një mënyrë për të pastruar është trajtimi i mëlçisë me ujë mineral. Ju duhet të pini ujë në sasi të vogla para ngrënies 4 një herë në ditë në ml 120. Mos u pastroni me ujë mineral nëse keni gurë në fshikëzën tuaj ose në fshikëzën e tëmthit, ose në veshka, sëmundja e zorrëve është përkeqësuar.

Gjithashtu, mëlçia mund të pastrohet me barëra medicinale. Zierje të tilla jo vetëm që do të pastrojnë mëlçinë, por do të sjellin shumë dobi edhe për trupin në tërësi. Zierjet janë shumë efektive dhe, përveç kësaj, nuk janë të vështira për t'u kryer dhe përdorur. Komponentë të tillë të bimëve si rrush i butë, krimb, gjethe nenexhiku, rrënjë luleradhiqe janë të përshtatshme. Këto përbërës mund të kombinohen në 3-4 në të njëjtën kohë. Në 12 g të substancës terapeutike, ju duhet të merrni 530 ml ujë të valë. Lëreni natën të qëndrojë. Ju duhet të pini një zierje të tillë në ditë dy herë - në mëngjes dhe para se të shkoni në shtrat. Kohëzgjatja e këtij kursi është një muaj.

Një nga mënyrat më të lehta për të pastruar këtë organ thelbësor pa përdorimin e ilaçeve është të konsumoni vaj. Ju mund të merrni vaj kedri, liri ose ulliri. Në mëngjes para se të hani, duhet ta merrni në 15 ml. kohëzgjatja e një trajtimi të tillë nuk është e kufizuar.

Një mënyrë tjetër është pastrimi i mëlçisë së rrepkës. Phytoncides, të cilat gjenden në lëngun e saj, neutralizojnë mikroflora e dëmshme. Një pastrim i tillë rekomandohet të bëhet një herë në vit. Java e parë e kursit është 15 ml lëng rrepkë e zezë tre herë në ditë rreth një orë para një vakt. Weekdo javë, doza duhet të rritet me një ml tjetër 15. kohëzgjatja e këtij kursi është rreth një muaj e gjysmë.

Një herë në muaj, mund ta bëni këtë procedurë. Ju duhet të gatuani 50 g hikërror të zier pa karburant. Mos shtoni sheqer ose gjalpë në gjellë. Para se të shkoni në shtrat, duhet të konsumoni menjëherë gjithë këtë pjesë dhe të aplikoni një jastëk për ngrohje të ngrohtë në anën tuaj të djathtë. Në mëngjes, pastrimi duhet të fillojë. Do të ketë jashtëqitje të shpeshta, të lirshme dhe të errëta.

Para çdo pastrimi, ndiqni një dietë. Mos hani mish, ushqime të yndyrshme. Gjithashtu, para çdo pastrimi, është e nevojshme parandalimi kundër krimbave. Procedurat e pastrimit rekomandohen të paktën një herë në gjashtë muaj.

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment