Trajtimi i gastritit sipërfaqësor: shenja, simptoma, dietë

Ritmi modern i jetës, stresi dhe ushqimi i dobët çojnë në faktin se një person fillon të lëndojë stomakun. Si rregull, ne nuk i kushtojmë shumë rëndësi një simptome të tillë të pakëndshme. Epo, do të dëmtohet, ata thonë se do të ndalojë, ju mund të pini një tabletë me ilaçe për dhimbje. Duket e lehtësuar. Kjo metodë e trajtimit të dhimbjes në stomak çon në faktin se sëmundja bëhet kronike. Nëse vazhdojmë ta injorojmë sëmundjen më tej, atëherë në të ardhmen një person do të zhvillojë një ulçerë ose kancer të stomakut.

Shkaku i gastritit

Metodat moderne të ekzaminimit bëjnë të mundur identifikimin e sëmundjes në fazën fillestare, kur mund të shërohet shpejt dhe me kosto minimale për shëndetin dhe financat. E tëra çfarë ju duhet të bëni është t'i nënshtroheni rregullisht FGDS.

Format e gastritit

Ekzistojnë dy forma:

 • akute;
 • kronike.

Një sëmundje kronike ka një kurs relaksues. Si rregull, ai kontribuon në zhvillimin e patologjive të tilla:

 • shkatërrimi i mureve të stomakut;
 • gastrit atrofik.

Nëse sëmundja në formë akute mund të ndodhë në njerëz të moshave të ndryshme, atëherë forma atrofike diagnostikohet më shpesh te njerëzit më të vjetër se 60 vjet. Për nga natyra e kursit, ajo konsiderohet një sëmundje prekanceroze, dhe nëse nuk mjekohet, ajo përfundon me kancer.

Gastrit sipërfaqësor

Farë është gastriti sipërfaqësor

Kur një person diagnostikohet me gastrit, duket se ai është një sëmundje jo serioze, e cila as nuk mund të mjekohet. Por koha kalon, dhe gjendja e pacientit fillon të përkeqësohet gradualisht, fillon faza shumë 1 e gastritit sipërfaqësor.

Farë është karakteristike për të:

 • Në këtë fazë të kursit, inflamacioni i mureve të stomakut ende nuk zhvillohet.
 • Nuk ka procese inflamatore fokale.
 • Nuk ka dëmtim serioz të indeve.

Nga pikëpamja e mjekëve, kjo formë e sëmundjes është më e favorshme për sa i përket parashikimit. Sidoqoftë, rreziku kryesor i patologjisë është se kursi i tij është shumë i shpejtë, me një trajtim të vonuar bëhet kronik.

Llojet e gastritit kronik

Gastriti kronik ka disa kategori:

 1. Zona themelore e inflamacionit.
 2. Antral, nga këndvështrimi i histologjisë, kjo përfshin:
 • sipërfaqësor;
 • hyperplastic;
 • atrophic.

Shkaqet e sëmundjes:

 • autoimmune;
 • bakterial.

Gastriti mund të jetë hiperacid, domethënë me aciditet të rritur ose hipacid, nëse zvogëlohet, në disa raste, funksioni sekret mund të jetë normal.

Shenjat dhe simptomat e sëmundjes

Me gastrit sipërfaqësor (katarral), procesi inflamator prek vetëm shtresën më të lartë të membranës së organit tretës. Në varësi të moshës, aftësia për të rigjeneruar në stomak mund të jetë e ndryshme. Nëse pacienti është i ri, atëherë membranat e një organi jetik restaurohen shpejt.

Siç u përmend më lart, shkalla e aciditetit të rrjedhës së sëmundjes gjithashtu mund të jetë e ndryshme. Nëse, pasi keni konsumuar një pije ose produkte në intervalin nga orët 2 deri 6, dhimbja shfaqet në stomak, kjo mund të sugjerojë shfaqjen e një sëmundjeje.

Simptomat e dhimbjes me një formë katarrale mund të jenë të ndryshme:

 • i dobët;
 • moderuar;
 • të fortë.

Më shpesh, një përkeqësim i mprehtë i sëmundjes ndodh tek burrat në moshë të re. Në disa raste, dhimbja me gastrit në rritje i ngjan një sulmi të ulçerës. Më shpesh, pacientët ankohen për të pakëndshme dhe dhimbje pas ngrënies, të cilat mund të shoqërojnë belching dhe urth.

Gastriti akut ka simptoma karakteristike:

 • humbja e oreksit;
 • lodhje;
 • dhimbje koke;
 • të përzier;
 • belching;
 • mund të zhvillohen jashtëqitje të lirshme;
 • shumë shpesh ka pështymje të dendur;
 • një ndjenjë e rëndë në stomak.

Dhimbja mund të jetë e ndryshme, akute, ngërçe ose tolerante. Më shpesh përcaktohet në hipokondriumin e duhur. Një person i sëmurë bëhet i zbehtë, një shtresë e bardhë shfaqet në gjuhë.

Diagnoza e gastritit sipërfaqësor

Nëse dhimbja shfaqet në stomak, këshillohuni me një mjek. Pacienti do të referohet për një ekzaminim të FGDS, i cili do të bëjë të mundur diagnostikimin me saktësi.

Për më tepër, është e nevojshme të analizohet ushqimi, përdorimi i të cilit mund të provokojë një sulm dhimbjeje. Kursi i trajtimit duhet të përfundojë pa dështuar. Nëse kjo nuk është bërë, atëherë ekziston rreziku që sëmundja të kalojë në një fazë kronike.

Diagnoza e gastritit sipërfaqësor

Trajtimi i patologjisë

Në mungesë të trajtimit të duhur, inflamacioni në stomak gradualisht fillon të ndikojë në shtresat më të thella të epitelit. Në sipërfaqen e guaskës, gradualisht shfaqen vatra të procesit inflamator. Në mënyrë që të bëhet diagnoza sa më e saktë që të jetë e mundur, përshkruhet fibrogastroduodenoendoskopia (FGDS). Kjo metodë diagnostike ju lejon të përcaktoni natyrën e rrjedhës së sëmundjes, llojin dhe formën e gastritit, si dhe të zbuloni nëse ka një ulçerë peptike ose kancer.

Në disa raste, trajtimi specifik i gastritit sipërfaqësor nuk kërkon. Mjeku mund të kufizojë dietën dhe të rekomandojë të heqësh dorë nga zakonet e këqija, nëse ka. Sigurisht, pasi të keni dëgjuar se kjo është vetëm gastrit, shumë qetësohen, por ndërkohë, ju duhet të bëni një ekzaminim të plotë për praninë e antitrupave.

Tashmë sot, është provuar nga mjekësia që mikroorganizmi patologjik Helicobacter pylori jeton në stomak. Ky bakter çon në faktin se gradualisht mukoza e stomakut shkatërrohet. Prandaj, vetëm një dietë nuk mund të përballojë sëmundjen. Për të luftuar sëmundjen, një gastroenterolog do të përshkruajë një kurs të trajtimit me antibiotikë, dhe ilaçe që normalizojnë funksionin sekret, për shembull çaj stomakut Gastro. Terapia dhe dozat e barnave përcaktohen nga mjeku vetë.

Dietë gastriti

 1. Shtë e pamundur: supat e mishit të përqendruar. Pjatat pikante dhe të kripura, si dhe enët turshi bien nën ndalim.
 2. Ju mund të: mish i zier, mish pule, copëza me avull, mish lepuri, peshk me pak yndyrë, perime pure, lëngje.

Terapia e sëmundjes me metoda popullore përdoret gjerësisht. Trajtimi i lëngjeve është shumë efektiv. Trajtimi më efektiv është pirja e lëngut të patates. Duhet të shtrydhet, filtrohet dhe pihet për 21 ditë 30 minuta para ngrënies, tri herë në ditë.

Ka edhe disa mënyra të tjera për të ndihmuar pacientin, megjithatë, mjetet juridike popullore nuk anulojnë trajtimin konservator. Prandaj, para se të zgjidhni një metodë të veçantë popullore, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dietiani, Kristina Yuryevna Lobanovskaya, një specialist i ri dhe tashmë i suksesshëm i nutricionistëve, i cili në vitet e praktikës 4, tashmë ka arritur të ndihmojë pothuajse pacientët 1000 të zgjidhin problemet me mbipeshë dhe nënpeshë.

Në aktivitetet e tij, mjeku këshillon pacientët e tij për ushqimin. Kryen zhvillimin e programeve ushqimore individuale për sëmundje të ndryshme. Në karrierën e tij, ai përdor përdorimin e metodave moderne për trajtimin e mbipeshes ose nënpeshës, dhe gjithashtu zbaton metodat e korrigjimit të trupit bazuar në një qasje individuale.

Shto një koment