Trajtimi i gurit: terapia e gurit dhe litoterapia

Që nga kohërat e lashta, bota e gurit tërheq njeriun. Guralecët dhe mineralet shërbejnë si bizhuteri që i pëlqen syrit dhe shpirtit. Por ata janë gjithashtu në gjendje t'i japin pronarit të tyre forcë dhe shëndet, bukuri dhe fat të mirë!

Gurët, pasi kanë marrë një ngarkesë pozitive, e mbajnë atë dhe më pas i japin përsëri. Nëse vendosni një gur në murin e dritares, atëherë pasdite do të ngarkohet me energjinë e diellit. Dhe në mbrëmje dhe gjatë natës, kur i bashkëngjitni vetes, do t'ju japë të gjithë forcën. Pas secilës procedurë, sigurohuni që të shpëlani gurët. Vetëm uji mund të eliminojë negativin e mbledhur nga guri nga trupi juaj.

Trajtimi i gurit

Dhe tani unë sjell në vëmendjen tuaj katër mënyra për të përdorur gurë për të përmirësuar gjendjen tuaj, të cilat më ndihmojnë shumë. Unë dhe gruaja ime kemi trajtuar me gurë të zakonshëm për disa vjet. Shkencërisht, një metodë e tillë quhet terapi me gur ose litoterapi. Gurët janë "mjetet" më të vjetër që përdoren për shërim. Dhe nuk është e nevojshme të shkoni në një sallon special. Disa trajtime mund të bëhen në shtëpi.

Ne sollëm guralecë nga brigjet e Detit të Zi. Ne kemi një tërësi gurësh: të bardhë dhe të zi, të vegjël dhe të mëdhenj. Kur shpina fillon të lëndojë, gruaja ose vajza ime përhapin gurë të ngrohtë përgjatë shtyllës kurrizore në të majtë dhe të djathtë. Trupi im nxehet, anijet zgjerohen, muskujt e mi pushojnë. Kjo ndodh për shkak të një rritje të rrjedhës së gjakut në zona të dhimbshme dhe një rritje të aktivitetit të qelizave. Dhe dhimbja largohet!

Respektoni rregullat e mëposhtme kur trajtoni me gurë:

  • Nëse muskujt tuaj janë tepër të tensionuar ose të përflakur, atëherë aplikoni gurë të ngrohur në 40 ° C në zonat e dhimbshme 3 herë në ditë për 20 minuta.
  • Për cistitin dhe mosmbajtjen e urinës, aplikoni një gur të ngrohtë në pjesën e sipërme të rajonit sakral të shtyllës kurrizore.
  • Për tonifikimin e përgjithshëm të trupit, me hipotension, ftohje të zgjatur, është e dobishme të masazhoni pëllëmbët me gurë të ndezur. Vendosni disa gurë në pëllëmbën e dorës, mbuloni me pëllëmbën tjetër, shtrydhni pak dhe bëni lëvizje në drejtim të akrepave të orës për 15 minuta. Duke ngrohur pikat aktive biologjike të duarve, ju ofroni mbështetje të konsiderueshme për të gjithë trupin.

Gruaja ime vuan nga pankreatiti kronik. Përveç dietës dhe ilaçeve, ajo përdor një pjatë malakiti për të trajtuar. Me një fetë të vogël malakiti, ajo e godet atë çdo ditë për 10-15 minuta, masazhon pankreasin. Të gjitha lëvizjet kryhen në drejtim të akrepave të orës. Ndonjëherë në pankreas ajo ngjit një pjatë malakiti me një suva ngjitëse për tërë natën. Besohet se mineralet jeshile kanë një efekt të dobishëm në të gjithë trupin e njeriut. Ata normalizojnë aktivitetin e sistemit kardiovaskular, eleminojnë migrenat, stabilizojnë presionin e gjakut dhe qetësojnë sistemin nervor. Ndikimi i gurit në trupin e njeriut nuk është kimik, por energjik. Dhe vetitë më të fuqishme shëruese në mesin e "gjelbër" posedojnë lodh, krizolit, krizopraza dhe malakit. Dhe vetë-trajtimi me gurë gjysmë të çmuar quhet litoterapi.

Unë ulem në kompjuter gjatë gjithë ditës në punë. Për të neutralizuar energjinë negative të kompjuterit tim, me këshillën e miqve, bleva një piramidë të oniksit dhe e vendosja pranë saj. Dhe së shpejti dy piramida të tjera u shfaqën në desktopin tim - nga shungite dhe nga kristali. Nëse dëshironi, besoni apo jo, por pas një dite pune unë nuk isha më aq e thyer sa më parë dhe fillova të ndjehem shumë më mirë. Me sa duket gurët natyrorë në formën e piramidave me të vërtetë kanë një efekt të dobishëm!

Topa të vegjël obsesianë janë gjithmonë me mua. Tre ose katër herë në ditë, me ndihmën e tyre, bëj gjimnastikë për duar. Rezultatet janë të shkëlqyera: ai zhvilloi nyjet, u shpëtua nga ngërçet e muskujve. Por më e rëndësishmja, shëndeti i përgjithshëm është përmirësuar. Në fund të fundit, efekti në trup ndodh duke stimuluar pika aktive në pëllëmbët e duarve.

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga përvoja jonë. Vetëm sigurohuni t'i përmbaheni rregullave të përgjithshme të terapisë me gur. Nëse doni të mësoni më shumë rreth ndikimit të gurëve në trup dhe si t'i përdorni më mirë, lexoni pjesën e dytë të këtij artikulli ditar. obzoroff.info.

Metoda 4 e terapisë me gur

Shumë doktorë të antikitetit, Mesjeta dhe koha jonë shkruan për vetitë shëruese të gurëve. Por publiku i gjerë i di vetëm vetitë shëruese të gurëve të çmuar, të tilla si diamanti, safiri, smerald, rubin, qelibar. Dhe ka shumë pak informacion në lidhje me vetitë shëruese të gurëve të zakonshëm - granit, spar, etj. Dhe ata, sipas shkencëtarëve, janë gjithashtu shumë të dobishëm.
Por ka rregulla të qarta për zbatimin e tyre, të cilat i përshkruajmë në pjesën e parë të këtij neni. Me pak fjalë, gurët duhet të ngarkohen me energji diellore para përdorimit, dhe pas seancës, sigurohuni që të shpëlani me ujë të ftohtë.

Dhe sot, lexoni rreth katër metoda të tjera të terapisë me gur, të cilat i përdora për të trajtuar sëmundjet e mia.

Unë kam vuajtur nga dështimi i veshkave për një kohë të gjatë, kam provuar shumë metoda të trajtimit. Pasi lexova një libër në lidhje me vetitë shëruese të mineraleve dhe gurëve, vendosa të testoja efektivitetin e metodës së propozuar pa dhimbje.

1. Natën ngjita një copë toke në zonën e veshkave dy copa lodh të gjelbër të lehta. 3 piu gjithashtu 1 një gotë ujë lodh një herë në ditë. E përgatita si më poshtë: tërësisht shpëlarje një gur me diametër 1-3 cm nën ujë të rrjedhshëm, uleni atë në një enë transparente, mbushni atë me një litër ujë të filtruar dhe vendoseni në dritaren e dritës në diell për 3 orë (nëse moti është i vrenjtur, - në orët 4-5).

Kur të keni pirë të gjithë pjesën e gatuar, përsëri mbushni gurin me ujë dhe përdorni atë për trajtim. Vishni një unazë lodh ose blini disa zanate nga ky gur - një figurë ose një rruzare. Dhe përpiquni të mbani më shumë shpesh lodhjen e vogël në duar. Kjo do t'ju ndihmojë të përballeni me sëmundjen.

2. Thërrmimi Shungite më ndihmon të lehtësoj shpejt stresin pas një dite të vështirë. Dikush insiston në ujë shungite dhe e pi atë, dikush e fërkon trupin me shungite, dhe unë po bëj masazh me këmbë. I hedh patatet e skuqura shungite në një tabaka metalike ose kuti. Pastaj ngrihem mbi të me këmbë të zhveshur dhe për 1-2 minuta, pak më tej këto guralecë të vegjël.

Një procedurë e tillë lehtëson tensionin nervor, lodhjen dhe madje eliminon dhimbjen gjatë poliartritit. Shoku im, sapo filloi të praktikojë një masazh të tillë, menjëherë vuri në dukje se dhimbja në nyjet e gjurit u bë më pak.

Dhe gruaja ime dikur u bë e bindur për fuqinë e shungite. Ajo shoqëroi të ftuarit gjatë gjithë ditës. Në mbrëmje, nga rraskapitja, ajo thjesht ra nga këmbët e saj. U ula në divan, i vura këmbët në thërrime shungite dhe për rreth minuta lodhja kaloi nëpër 20.

Sigurisht, kur shtypni thërrime në disa pika të këmbës, mund të ndjeni dhimbje të forta. Ky është një sinjal i një sëmundjeje latente. Mos harroni se cila pikë e ka deklaruar veten më të ndritshme, dhe më pas fërkojeni këtë vend me shungite për disa minuta. Kështu që ju mund të përmirësoni ndjeshëm gjendjen e organit të sëmurë.

3. Ne kemi instaluar një filtër industrial të ujit në kuzhinën tonë, ju nuk mund të bëni pa të! Por më shpesh ne përdorim kuarc për pastrimin e ujit. Ju mund të përdorni ujë kuarc për qëllime kozmetike. Ndonjëherë është e lehtë për t'u larë, nganjëherë shtoni kremra ushqyes. Kështu që mund të shpëtoni nga aknet, rrudhat do të bëhen më pak.

Nëse shkurtoj gishtin, atëherë bëj locione me ujë kuarc. Plaga shërohet shpejt. Dhe unë pij rregullisht ujë kuarc. Vura re që stomaku im pushoi së lënduari (dhe kisha gastroduodenit), se epidemia e gripit mund të rrëshqet pa dhimbje.

Dhe një pikë tjetër e rëndësishme: uji me kuarc është i pasur me elementë që forcojnë indin kockor dhe ndihmojnë për të shmangur njohjen me osteoporozën.

4. Unë gjithmonë mbaj një varëse të vogël me ametist. Ajo më sjell fat. Ametisti nuk është i kot quhet gur i paqes dhe ekuilibrit. Ajo thith energji negative në rast të situatave të konfliktit. Unë gjithashtu shpëtoj nga dhimbja e kokës me këtë gur: e vë ametistin në zonën e legenit të tretë, unë shtrihem atje si kjo për dhjetë ose pesëmbëdhjetë minuta dhe filloj të ndjehem përsëri si një person! Por kjo nuk është e gjitha merita e ametistit. Përkthyer nga Greqisht, "ametisti" do të thotë "jo i dehur". Për tu rikuperuar nga një festë festive e stuhishme, unë zakonisht pi një gotë me ujë të mbushur me ametist, ose për 15 minuta vendos një gur në zonën e plexusit diellor.

Këto janë aftësitë e mahnitshme të gurëve të zakonshëm. Dhe, ne pamundësisht i harruam ato, duke i dhënë përparësi tabletave me efekte anësore. Le të kujtojmë përvojën e pasur të të parëve tanë dhe të mbledhim një koleksion gurësh shërues. Në të vërtetë, për të hequr qafe çdo natyrë të lënduar ka krijuar guralecin e vet!

trajtimi i gurit dhe litoterapia

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment