Trajtimi i sëmundjeve të kërpudhave: ilaçe dhe mjete juridike popullore

Nëse kërpudhat janë zhvilluar dhe shkaktojnë komplikime, atëherë trajtimi i këtij problemi duhet të bëhet nën mbikëqyrjen e rreptë të një specialisti. Shtë e rëndësishme të kryeni një kurs të plotë të trajtimit, pasi nëse infeksioni nuk është zhdukur plotësisht, ekziston një probabilitet i lartë i rishfaqjes së sëmundjes, për më tepër në një formë më të rëndë.

Trajtimi i sëmundjes së kërpudhave

Trajtimi kompetent i sëmundjeve të kërpudhave përbëhet nga disa rregulla:

  • Shtë e nevojshme të eliminohen faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e infeksionit kërpudhat (për shembull, djersitja e këmbëve).
  • Shtë e rëndësishme të përdorni ilaçe anti-inflamatore. Itshtë e detyrueshme të përdorni ointments antimycotic dhe kremra gjatë trajtimit, të cilat janë krijuar për të shkatërruar infeksionin. Itshtë e nevojshme të forconi sistemin imunitar me vitamina dhe minerale. Kërpudhat kontribuojnë në dobësimin e sistemit imunitar dhe substanca të dobishme nga jashtë janë të nevojshme për ta mbështetur atë.

Imuniteti i fortë mund të luftojë infeksionin dhe të stimulojë një shërim të shpejtë. Trajtimi joefektiv ose neglizhimi i sëmundjes çon në faktin se kërpudhat e thonjve të këmbës zhvillohen dhe formojnë një formë të përparuar të sëmundjes, e cila është e vështirë për t'u trajtuar me mjete konvencionale. Shkaqet e mundshme të sëmundjes mund të jenë:

  • Joefektiviteti i ilaçeve lokale. Për shembull, bojrat dhe kremrat e lirë kanë pak përfitim në trajtimin e kërpudhave të gishtit të madh. Kërpudhat si maja mund të katalizojnë zhvillimin e sëmundjes. Ato janë arsyeja për shfaqjen e simptomave më të pakëndshme të sëmundjeve të kërpudhave - dhimbje, inflamacion, kruajtje.
  • Fakti që sëmundja ka kaluar në një fazë të përparuar mund të zbulohet nga shenjat karakteristike - trashja e pllakës së thonjve, shfaqja e brishtësisë, ndryshimi i ngjyrës së gozhdës, etj.
  • Komplikimet që lidhen me shfaqjen e kërpudhave në gishtin e këmbës mund të çojnë në pasoja shumë të pakëndshme dhe të rrezikshme:
  • Dobësimi i sistemit imunitar, dhe si rezultat, ndjeshmëria ndaj sëmundjeve të tjera virale dhe infektive. Kërpudhat mund të hyjnë në rrjedhën e gjakut, dhe prej andej infektojnë organet e brendshme. Pacienti fillon të vuajë nga sëmundjet e lëkurës, si dhe nga alergjitë e ndryshme. Sëmundjet kronike janë përkeqësuar, një formë e lënë pas dore e kërpudhave të thonjve mund të çojë në shfaqjen e rinitit, konjuktivitit, astmës dhe sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes.

Siç mund ta shihni, i gjithë trupi fillon të vuajë nga forma e neglizhuar e mikozës, prandaj është jashtëzakonisht e rëndësishme të merren masa në kohë për të trajtuar këtë sëmundje, pasi që mikoza është një sëmundje infektive, të gjithë ata që rrethojnë pacientin duhet të merren me parandalimin e mykozës.

Trajtimi i sëmundjes së kërpudhave

Nëse sëmundja ka marrë një formë të lënë pas dore, atëherë trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës. Vetëm në këtë rast do të sjellë rezultatin e duhur. Shtë e rëndësishme të mbani mend se vetëm një mjek me përvojë mund të përshkruajë trajtim duke hequr një scraping nga një zonë e infektuar e trupit. Ai do të jetë në gjendje të përcaktojë saktësisht se cilat kërpudhë shkaktuan sëmundjen dhe do të bëjë një kurs kompetent të trajtimit.Trajtimi i sëmundjes së kërpudhave

Si rregull, në trajtimin e mykozës, është e detyrueshme të merrni ilaçe antimikotikë që shpërndahen pa recetë, të tilla si Fluconazole, Flucostat, Lamisil, Diflucan, Terbizil, etj. Eachdo produkt ka udhëzime për përdorim:

  • Pra, flukonazoli duhet të merret në 150 mg një herë në javë për një muaj. Gratë shtatzëna nuk lejohen.
  • Fucis merret në të njëjtën dozë, por për muaj 6. Kundërindikuar edhe në gratë shtatzëna.
  • Terbinafine, ndryshe nga fondet e mësipërme, mund të merret nga gratë "në pozitë", por doza e saktë duhet të përcaktohet nga mjeku që merr pjesë.

Shtë e rëndësishme që të kombinohen tabletat me agjentët kryesorë. Këto janë një larmi ointments, krem ​​dhe spërkatje, të tilla si Terbix, Nizoral, Mitsinorm, Lamisil, etj. Shpesh, mjetet e disponueshme për pedikyr përfshihen me këto ilaçe.

Nëse trajtimi është kryer në mënyrë korrekte dhe kursi ka përfunduar plotësisht, atëherë infeksioni duhet të zhduket, dhe indi i prekur do të rikuperohet në gjendjen e tij të mëparshme.

Metodat tradicionale të trajtimit të mykozës

Ilaçi alternative duhet të përdoret ekskluzivisht me këshillën e mjekut që merr pjesë, përndryshe, sëmundja mund të përkeqësohet. Këtu janë mjetet juridike më efektive për këtë sëmundje:

Mundohuni të aplikoni tretësirë ​​të alkoolit 20% të propolisit në zonat e prekura. Propolisi do të ndihmojë indet e dëmtuara të shërohen dhe në mënyrë efektive të eleminojnë infeksionin. Ju mund të bëni kompresa të kombucha mizore në zonat e prekura me një frekuencë prej 2 herë në ditë. Kjo metodë është veçanërisht e efektshme në kombinim me banjot permanganat kaliumi. Pas banjove, duhet të mbështillni shtupat e pambukut të lagura me tretësirë ​​të kërpudhave të çajit me fashë dhe t'i lini ato brenda natës. Në mëngjes duhet të lani këmbët dhe të vajosni jod me thonjtë e prekur. Kohëzgjatja e trajtimit ndryshon nga një javë në muaj 1, në varësi të rezultateve. Mblidhni hirin nga tre cigare dhe përzieni me pastën e dhëmbëve me fluor. Para se të shkoni në shtrat, aplikoni këtë vaj në vajin e prekur dhe mbështilleni me celofan. Shpëlarje tërësisht në mëngjes. Përgatitni një vaj të bërë në shtëpi për të trajtuar kërpudhat dhe sëmundjet e tjera të këmbëve. Receta është e thjeshtë: përzieni gram 200 gjalpë me një vezë të papjekur (në vend të një predhë) dhe 100 gr. 70% - acid acetik.

Përzierja që rezulton dërgohet në një vend të ftohtë për ditë 7. Pasi shell është tretur, përzierja duhet të përzihet plotësisht. Pometa që rezulton aplikohet në zonat e prekura të gozhdës. Ndihmë e mirë kundër tretjes së mykozës së një mustaqe të artë. Lidhjet 50 të mustaqeve të arta derdhen me vodka 0, 5 dhe lihen në një vend të freskët për javë 2. Produkti që rezulton aplikohet 2 një herë në ditë në pjesët e dëmtuara të trupit. Në mënyrë që të zvogëloni kruajtjen që shfaqet me një kërpudhat, mund të aplikoni një përzierje të tretësirës 15 gram dhe gramë 100 mjaltë. Ajri ka veti të mira antimikotike. Derdhni gramë 15 gramë kalamus 100 gram ujë të valë dhe lëreni për gjysmë ore. Pastaj merrni gota 1 / 4 4 një herë në ditë. Efektiviteti i një trajtimi të tillë mund të përmirësohet duke u kombinuar me banjot nga rrënja e kalamusit. 30 gramë barishte injeksion në 100 gram ujë të valë për gjysmë ore. Pastaj hedhim tretësirën në një legen dhe zhytim thonjtë e infektuar me kërpudhat.

Pas një jave, gozhda do të fillojë të copëtohet (ju mund të shpejtoni procesin e shërimit me ointments antimikotikë). Pas 1, 5 muaj, një e re do të shfaqet në faqen e gozhdës së prekur. Përzierja e mëposhtme bimor është e mirë kundër kërpudhave të thonjve: 15 gr. celandine, 30 gr. Jargavan, 45 gr. leh lisi dhe 30 gr. Calendula. Derdhni të gjithë ujin 0, 5 dhe vlim. Pas së cilës e lëmë përzierjen të injektojë për një orë. Ne bëjmë fasha nga tretësira e fituar derisa gozhda të shërohet plotësisht.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment