Dëmi i pirjes së cigareve dhe si të shpëtoj nga varësia e nikotinës

Shumë duhanpirës thonë se mund të lënë pirjen e duhanit në çdo kohë, tani për tani ata nuk duan të braktisin. Fatkeqësisht, jo shumë ishin në gjendje të shpëtonin nga robëria e varësisë së duhanit. Një person vazhdon të vrasë mushkëritë, të prish lëkurën, etj. Isshtë koha që tashmë të pranojmë se është e vështirë për një person që pi duhan të braktisë këtë zakon të keq.

Pirja e duhanit çdo ditë zhvillohet në një refleks të kushtëzuar, pa të cilin një person nuk do të jetë në gjendje të jetojë më tej, nëse nuk kërkon ndihmë mjekësore me kohë. Merrni parasysh disa shembuj, shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë kafenë e mëngjesit pa cigare, të ulur në punë pa pushim tymi, duke ndezur stresin. Pirja e duhanit është një sëmundje shumë e rëndë. Bëhet zakon jo vetëm në nivel fizik, por edhe psikologjik.

Dëmi i pirjes së cigareve dhe si të shpëtoj nga varësia e nikotinës

Le të shqyrtojmë disa arsye për varësinë nga nikotina. Le të mos marrim parasysh se shumë media janë lëshuar në lidhje me rreziqet e pirjes së duhanit, por kjo nuk ndikon në asnjë mënyrë në popullatën tonë. Edhe në paketat e cigareve ata shkruajnë se pirja e duhanit vret, por askush nuk i kushton vëmendje kësaj.

Shtrohet menjëherë pyetja, çfarë e tërheq një person në një paketë cigaresh kur kupton se cilat mund të jenë pasojat?

Sipas psikoterapistëve, shkaku i dëshirave për nikotinën janë problemet e brendshme të pazgjidhura të një personi. Mund të jenë gjithashtu strese, mungesë realizimi, keqkuptim të të dashurve, probleme në punë, etj. Thingdo gjë mund ta shoqërojë këtë. Në një nivel nënndërgjegjeshëm, një person kupton që pirja e duhanit është e dëmshme. Por, ndoshta, për shkak të traumave psikologjike të marra në fëmijëri, një person fillon të pijë duhan në një moshë të vetëdijshme.

Secili person ka arsyen e vet për pirjen e duhanit, por me kalimin e kohës, ai tashmë bëhet një mënyrë e jetës. Dhe kjo varësi duhet të trajtohet, si alkoolizmi, droga.

Një pyetje shumë e rëndësishme që lyp vetë. Si të shpëtojmë nga varësia e nikotinës.

Nëse shkoni te një terapist, ai do t'ju ndihmojë të heqni qafe këtë zakon. Ai do të jetë në gjendje të gjejë arsyen pse filloi pirjen e duhanit, dhe pas një kohe, kur të kaloni, kursin e trajtimit, do të jeni në gjendje t'i thoni vetes "STOP". Mund të zgjasë shumë më tepër nga sa mendoni, por loja ia vlen kandilin. Mos harroni se do të duhet të provoni si psikologjikisht ashtu edhe fizikisht. Mjeku, edhe pse shëron, por nuk bën mrekulli. Do të jetë e nevojshme të shtyhet tërheqja në fillim. Meqenëse tashmë jeni mësuar me këtë varësi. Dhe të heqësh qafe nuk është aq e thjeshtë sa të mos flasësh.

Drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme. Bothshtë njëkohësisht në modë dhe e dobishme për trupin. Vlen të heqësh dorë nga zakonet e këqija dhe të gjesh një alternative për të. Farë do të të pëlqejë Kjo mund të jetë një hobi i ri, mbase do të filloni të lexoni libra, të shkruani këngë, të luani lojëra. Po, çdo gjë. Gjëja kryesore është se nuk dëmton shëndetin tuaj dhe ju pëlqen.

Ju duhet të mendoni për këtë në një fazë të hershme, pasi atëherë mund të tërhiqeni zvarrë në një vrimë në të cilën ata do t'ju vrasin ngadalë. Mos u çuditni, ashtu siç është. Nëse nuk i keni ndjerë ndryshimet në trup, ato nuk do të zgjasin shumë për të pritur. Nëse nuk kujdeseni për shëndetin tuaj, mendoni se çfarë do të ndodhë me fëmijët tuaj. Nuk do të kalojë pa gjurmë. Zoti na ruajt, natyrisht, por pirja e duhanit lë një shenjë domethënëse në jetën e njeriut. Dhe mos harroni ju, jo më të mirët. Jetoni mirë dhe do të jeni mirë.

Efektet shëndetësore të pirjes së duhanit

Dofarë duhet të dinë dhe kuptojnë duhanpirësit nëse nuk do të braktisin duhanin?

 1. Dhëmbë të verdhë dhe frymë e keqe. Duhanpirësit shpesh zhvillojnë periodontit, infeksione të mishrave të dhëmbëve dhe humbje të dhëmbëve 6 herë më shpesh sesa jo duhanpirësit.
 1. Thonjtë e verdhë nuk mund të dekorojnë duart e vajzave, grave dhe burrave, pa dyshim. Dhe thonjtë bëhen të verdhë aspak nga nikotina, e cila hahet në lëkurë, por më shpesh kjo tregon që mëlçia po përjeton dehje kronike, dhe fshikëza e tëmthit vuan.
 1. Ju mund të vëzhgoni çantat dhe qarqet e errëta nën sy. Ato formohen më shpesh nga mungesa e gjumit. Në fund të fundit, një person që vazhdimisht ka nikotinë në gjakun e tij bie në gjumë shumë të dobët, dhe gjumi i tij është jashtëzakonisht i shqetësuar.
 1. Duhanpirësit kanë lëkurë të thatë. Funksionet e saj mbrojtëse janë zvogëluar, ajo bëhet e shurdhër. Nikotina ndikon drejtpërdrejt në furnizimin me lëkurë të oksigjenit, ose më saktë, zvogëlon transferimin e oksigjenit në qelizat e lëkurës. Lëkura në të njëjtën kohë humbet shkëlqimin e saj.

Të gjithë pirësit e duhanit përjetojnë rosacea, një shqetësim i qarkullimit të gjakut në kapilarët dhe enët e vogla. Muret e kapilarëve janë holluar dhe shtresa e indit nënlëkuror hollohet. Prandaj, në disa vende, enët e gjakut shpërthejnë, gjaku derdhet dhe ngrin. Veçanërisht të dukshme janë faqet "rosacea", krahët e hundës.

Për shkak të faktit se funksionet pengesë të lëkurës janë të dëmtuara, duhanpirësit shërojnë plagë më gjatë dhe rreziku i zhvillimit të kancerit rritet. Edhe atyre që kërkojnë ndihmën e kirurgëve plastikë mund të mos pranohet operacioni.

 1. Duhanpirësit kanë ulur imunitetin. 4 herë rritet rreziku i kontraktimit të lythave gjenitale.
 1. Nikotina shkatërron fibrat e indit lidhës të lëkurës, kështu që vërejmë një rritje të yndyrës nënlëkurore në pjesën e mesme të barkut, dhe shenjat e shtrirjes.
 1. Shikoni duhanpirësit dhe jo duhanpirësit. Kush ka më shumë rrudha? Sigurisht, duhanpirësit. Ata duken disa vjet më të vjetër. Nshtë nikotina që shkatërron kolagjenin dhe vitaminën A, e cila është përgjegjëse për sintezën e kolagjenit.

Kjo për shkak të përkeqësimit të qarkullimit të gjakut, dhe për shkak të acarimit të drejtpërdrejtë të syve me tymin e duhanit.

 1. Pirja e duhanit shkakton një shkelje të qarkullimit të përgjithshëm të gjakut, humbje të hershme të dëgjimit.
 1. Tymi i duhanit përmban më shumë substanca toksike 40 që shkaktojnë kancer:
 • zgavra me gojë;
 • nasopharynx;
 • laring;
 • ezofagu;
 • stomaku dhe pankreasi;
 • gjëndrat e qumështit.

Lista e efekteve të pirjes së duhanit në shëndetin e njeriut mund të vazhdohet dhe të vazhdojë, prandaj, duke kuptuar këto rreziqe, një duhanpirësi mund të përballojë varësinë, sepse pothuajse menjëherë:

 • Shëndeti do të fillojë të përmirësohet;
 • Do të rrisni jetëgjatësinë deri në 10-15 vjet;
 • Ju kujdeseni për të tjerët, sepse tymi sekondar ka pasoja shumë të rënda;
 • Kurseni para;
 • Heqni qafe kollën;
 • Do të keni fëmijë të shëndetshëm;
 • Përmirësimi i jetës seksuale dhe shëndetit riprodhues;
 • Cilësia e jetës është duke u përmirësuar dukshëm: shijet dhe aromat e tjera, interesat.

Gjëja kryesore është të kuptoni se cilat janë pirja e duhanit dhe shëndeti dhe të merrni një vendim. Dhe gjithmonë mund të zgjidhni metodat dhe metodat, rekomandimet, do të kishte një dëshirë. Duke përdorur ilaçe popullore ju lehtë mund të hiqni dorë nga pirja e duhanit, për shembull, përdorimi Tabameks mund t'ju shpëtojë nga varësia në vetëm muajin 1.

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment