Si të shkaktoni menstruacionet gjatë një vonese

Menstruacioni i vonuar mjaft shpesh shqetëson gratë. Ajo është gjithmonë alarmante, duke shkaktuar frikë në një shtatëzani të paplanifikuar. Ekziston një mënyrë e besueshme për të përjashtuar shtatzëninë nga lista e arsyeve që shkaktuan vonesën dhe nxitoni periudhat tuaja.

Vonesa e menstruacioneve

Para se të shkaktoni menstruacion, duhet të kontrolloni nëse shtatzënia shkaktoi vonesë. Mënyra më e lirë dhe më e lehtë është një test i shtatzënisë në farmaci. Shtë më mirë të bëni një provë të dyfishtë, do t'ju lejojë të kontrolloni rezultatin e provës së parë. Sidoqoftë, një test i shpejtë i urinës mund të prodhojë rezultate të rreme negative ose false false disa herë me radhë. Shtë shumë më e besueshme të drejtoheni në një laborator të pavarur ose qendër mjekësore dhe të dhuroni gjak për HCG. Ky studim do t'ju lejojë të gjeni një hormon specifik të shtatzënisë që nga java e parë pas fekondimit të vezës.

Testi i hCG mund të zbulojë jo vetëm një shtatzëni të shëndetshme të mitrës, por edhe lidhjen e vezës me tubat fallopiane, dhe gjithashtu të përcaktojë saktësisht periudhën. Kjo analizë kushton nga 500 në 1000 rubla. Kjo është më e shtrenjtë se analizuesit e urinës në farmaci, të cilat kushtojnë nga 30 në 500 rubla, por një test gjaku garanton rezultatin e saktë. Nëse vonesa në menstruacione tejkalon 2 javë, ka kuptim të konsultoheni me një gjinekolog. Një provim karrige dhe një provim me ultratinguj do të largojnë dyshimet tuaja.

shkaktojnë menstruacione gjatë vonesës

Përcaktoni shkakun e menstruacioneve të vonuara

Nëse testet e shtatzënisë ishin negative, dhe hormoni hCG nuk u zbulua në testin e gjakut, shtatzënia mund të përjashtohet nga lista e shkaqeve të mundshme të menstruacioneve të vonuara. Tani duhet të përpiqeni të përcaktoni shkakun.

Kushtojini vëmendje mirëqenies suaj. Dhimbja në pjesën e poshtme të barkut, gjoksit ose dhimbje koke atipike mund të sinjalizojë një sëmundje serioze. Ju mund të keni një proces inflamator në mitrën tuaj ose në vezoret. Vezoret mund të mos funksionojnë siç duhet. Ose keqfunksionimet tuaja të sfondit hormonal. Në këtë rast, nuk mund të bëni asgjë vetë në lidhje me vonesën, ia vlen të kontaktoni gjinekologun sa më shpejt të jetë e mundur. Por mos u frikësoni. Dhimbja mund të shkaktohet nga sindroma e zakonshme Postmenstruale, e përkeqësuar nga një vonesë atipike.

Nëse ndjeheni mirë, shkaku nuk është sëmundje. Mos harroni muajin e kaluar dhe bëni vetes pyetjet e mëposhtme:

 • A keni përjetuar stres emocional apo fizik?
 • A keni ftohtë?
 • A keni marrë ndonjë ilaç?
 • A ka ndryshuar pesha juaj?
 • Ndoshta keni qenë i përfshirë në mënyrë aktive në sport?
 • Apo shkoi me pushime dhe përjetoi një ndryshim të zonave kohore dhe klimës?

Një përgjigje pozitive për të paktën një nga këto pyetje mund të tregojë arsyen e vonesës. Sëmundjet, stresi, ilaçet, ndryshimet e papritura të peshës, sportet aktive mund të shkaktojnë ndërprerje të ciklit. Në këtë rast, mund të përpiqeni të nxitoni periudhën.

Ne shkaktojmë çdo muaj

Ka disa mënyra të provuara për të shkaktuar menstruacionet gjatë një vonese:

 • Mënyra e parë është një banjë e nxehtë me kripë dhe sode. Derdhni ujë në banjë, temperatura e tij duhet të jetë rreth 40 gradë, shtoni kripë deti dhe një grusht sode. Shtë më mirë të mos bëni një dush të plotë, uji duhet të arrijë deri në mes të barkut. Shtë më mirë të mos ngrohni gjoksin në ujë të nxehtë, kjo prish formën e saj. Po, dhe zona e zemrës është më mirë të mos ngrohet. Uluni në banjë për rreth 20-30 minuta, pushoni. Uji i nxehtë vepron në mitër dhe provokon pastrimin e tij.
 • Një mënyrë tjetër është ushtrimet e barkut. Ngrini gërshetin tuaj nga një pozicion i shtrirë, ngrini këmbët, përkuleni anash dhe përpara, bëni mbledhje. Mitra është një organ muskulor, reagon ndjeshëm ndaj aktivitetit fizik.
 • Një mënyrë tjetër është një infuzion i bimëve. Homeopatia ofron nenexhik, wort të Shën Gjonit, kamomil për të normalizuar ciklin. Shtë më e sigurta që të krijoni një çaj jeshil me nenexhik dhe ta pini atë gjatë gjithë ditës. Nga rruga, rekomandohet ta pini atë jo vetëm gjatë vonesës, por edhe për të ruajtur ciklin gjatë gjithë muajit. Shumë homeopata e konsiderojnë nenexhikun barishte më “femër”. Një grykë nenexhiku dhe limoni do të mbështesin ciklin dhe do të mbrojnë kundër ftohjes dhe mungesës së vitaminës.

Mos shkoni për ndonjë masë drastike siç janë tabletat hormonalë për të normalizuar ciklin. Një mënyrë jetese e shëndetshme, relaksimi, vitaminat gradualisht do të rivendosin ciklin e thyer pa dëmtuar shëndetin. Mos e nënvlerësoni aftësinë e trupit tonë për t'u rikuperuar.

Doktor Ermakova Angela Ivanovna obstetër-gjinekolog, endokrinolog i kategorisë më të lartë me përvojë vjet 16, specialist me përvojë me ultratinguj, gjinekolog pediatrik. Angela Ivanovna është autore e rreth punimeve të publikuara 70 dhe udhëzimeve për gjinekologji.

Komente: 2
 1. Obzoroff

  Mirëmëngjes, Irina Borisovna!
  Ju mund të kombinoni përdorimin e Estrogel® (Oestrogel) së bashku me ilaçin Lignarius TM, por në të njëjtën kohë, ne tërheqim vëmendjen tuaj për faktin se lignarus është një shtesë dietike dhe gjinekologu nuk mund ta përshkruajë këtë ilaç për të zgjidhur problemin që ju treguat. Lexoni udhëzimet për shtojcën lignarus - ky është një ilaç me pak përdorim për përmirësimin e gjendjes së përgjithshme të trupit të femrës gjatë një periudhe rënieje të funksioneve të sistemit riprodhues.

 2. Kokoeva Irina Borisovna

  Mirembrema! Unë jam 47 vjeç. Kam një vonesë mujore prej 5 ditësh. Por unë fillova të kisha ndezje të nxehtë dhe të dridhura. U drejtova te një endokrinolog, ajo më përshkroi xhel estrogel për të fërkuar në lëkurën e barkut 2,5 mg -2 herë - 5 ditë, dhe dyufaston 2 tableta në ditë - 10 ditë, dhe gjinekologu përshkroi lignarus për të marrë 1 kapsulë për një muaj. Më thuaj, a mund të kombinohen? Tides janë si kjo për herë të parë

Shto një koment