Si ta luftojmë inflamacionin me dieta jo të shëndetshme

Jeta moderne është e mbushur me stres dhe situata stresuese. Një person ka pak kohë për pushim dhe relaksim të duhur. Ushqimi i shpejtë dhe mungesa e aktivitetit fizik ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj. Në trup fillojnë proceset inflamatore që prekin të gjithë organet e brendshme.

Si të luftojmë inflamacionin

Për shkak të mbingarkesës stresuese, shfaqen çrregullime metabolike. Një person ndjen lodhje të vazhdueshme, letargji, pagjumësi dhe depresion. Stresi oksidativ dhe ankthi provokojnë sëmundje serioze. Proceset inflamatore shkaktojnë sëmundje të zemrësçrregullime autoimune artritçrregullime të tretjes dhe lodhje kronike.

Si ta forcojmë shëndetin

Inflamacioni është reagimi i trupit ndaj mbingarkesës. Kështu që sistemi imunitar përshpejton eleminimin e toksinave dhe stimulon shërimin e plagëve. Inflamacioni afatshkurtër fillon dhe ndalet me sëmundjen. I gjithë problemi është se për shkak të stresit, zhvillohet inflamacioni kronik që nuk shoqërohet me një sëmundje specifike.

Ankthi, gjumi i dobët, mbingarkesa psikologjike dhe ushqimi i dobët provokojnë shfaqjen e sëmundjeve. Ushqimi i përpunuar dhe mungesa e aktivitetit fizik ndikojnë negativisht në funksionimin e organeve të brendshme.

Ju mund të luftoni procese të panevojshme inflamatore. Ju duhet të jeni më shumë në ajër të pastër, të bëni meditim, të zgjidhni ushqime të shëndetshme dhe të pastroni rregullisht toksinat.

Shëndeti në masë të madhe varet nga dieta. Disa produkte provokojnë inflamacion dhe aktivizojnë procesin e plakjes.

Produkte të rrezikshme

Lista e ushqimeve të rrezikshme që shkaktojnë inflamacion përfshin sheqerin, disa drithëra dhe ushqime të përpunuara. Kufizoni marrjen e niseshtesë, shurupit, miellit të misrit dhe ëmbëlsuesve artificial. Për disa njerëz, rreziku paraqitet nga gluteni, laktoza, maltodextrina dhe substanca të tjera aktive që gjenden në ushqimet konvencionale. Rekomandohet që të kufizoni konsumin e patate të skuqura, shufra energjie, ushqime të shpejta, kriska dhe ëmbëlsira.

Duhet mbajtur mend që kufizimi i marrjes së sheqerit të pastër nuk jep një rezultat pozitiv. Sheqeri është pjesë e majonezës, pijeve me sheqer dhe ketchup.

Yndyrnat e ngopura dhe vajrat e hidrogjenizuar janë një rrezik për shëndetin. Yndyrnat përshpejtojnë prodhimin e insulinës, provokojnë inflamacion dhe stres oksidues. Vajrat e gabuar mbështesin grumbullimin e yndyrës në trup, pengojnë mëlçinë dhe mbingarkojnë zemrën.

Si ta luftojmë inflamacionin me dieta jo të shëndetshme

Jetë

Ka disa këshilla për t'ju ndihmuar të ndërtoni stilin e jetës së duhur. Në fakt, këtu nuk ka asgjë të jashtëzakonshme. Kufizimet e arsyeshme diete, aktiviteti fizik, relaksimi dhe gjumi i mirë janë përbërësit kryesorë të shëndetit.

Ju duhet të jeni jashtë për të paktën tridhjetë minuta në ditë. Drita e diellit aktivizon prodhimin e "vitaminës D", lehtëson ankthin dhe forcon sistemin imunitar.

Rekomandohet të bëni stërvitje tre herë në javë. Koha minimale e trajnimit është tridhjetë minuta. Helpfulshtë e dobishme të hiqni të gjitha pajisjet elektronike nga dhoma e gjumit. Para se të shkoni në shtrat, duhet të ndaloni së shikuari TV, të punoni në kompjuter dhe të konsumoni pije me kafeinë. Për të përmirësuar gjumin, mund të bëni një banjë të ngrohtë, të relaksoheni dhe të qetësoheni.

Për të mbajtur një gjendje të mirë emocionale, mund të drejtoheni në stërvitje automatike, yoga, praktika të frymëmarrjes ose thjesht të uleni qetësisht për njëzet minuta.

Studiuesit besojnë se shoqërizimi i mirë parandalon stresin dhe ngadalëson procesin e plakjes. Shtë e rëndësishme të ruani marrëdhëniet me të afërmit, të takoni miqtë më shpesh dhe të zgjeroni rrethin e miqve. Shtë mirë të krijoni një grup interesi në internet, dhe nëse është e nevojshme, të bisedoni me një terapist. Biseda me një mjek nuk është shumë e popullarizuar në vendin tonë, por një bisedë e sinqertë ndihmon për të zgjidhur problemet personale.

Ushqimi i duhur

Për të luftuar inflamacionin, do të duhet të rishqyrtoni dietën. Shtë e rëndësishme jo vetëm sasia, por edhe përbërja e produkteve. Ekspertët këshillojnë t'i përmbahen formulës 80-20. Aty ku tetëdhjetë përqind e ushqimit nuk duhet të konsiderohen inflamatore, por njëzet përqind për ushqime potencialisht të rrezikshme. Në praktikë, kjo nënkupton kufizimin e proporcionit të mishit yndyror dhe sheqerit, të cilat zëvendësohen me perime, kokrra pa gluten, barishte kopshtesh dhe ushqime deti.

Karbohidratet e shpejta, sheqeri i rafinuar, alkooli dhe kafeina duhet të hidhen. Shtë e nevojshme të zvogëlohet konsumi i yndyrave trans dhe produkteve të përpunuara.

Usefulshtë e dobishme të shtoni perime, bishtajore, barishte kopshti, manaferra, erëza dhe barishte. Bimët shëruese janë të mbushura me antioksidantë, minerale, vitamina dhe acide esenciale. Substancat aktive rregullojnë përbërjen e gjakut, mbështesin rigjenerimin e qelizave, përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe forcojnë zemrën.

ushqime të fermentuara

Ushqimet e fermentuara janë të dobishme për tretjen. Përbërjet e vlefshme biokimike gjenden në lakër turshi, kos natyral dhe kefir.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment