Ne shpëtojmë nga sqetullat e djersitjes në shtëpi

Si të shpëtoni nga sqetullat e djersitjes - deri në 70-80% të popullsisë janë të angazhuar në kërkimin e zgjidhjeve optimale për këtë problem. Në fund të fundit, pikat e lagura shkaktojnë jo vetëm shqetësim fizik, por edhe psikologjik. Sot, ekzistojnë shumë receta dhe rekomandime se si të zvogëloni djersitjen e underarm - nga produktet e farmacisë sintetike deri tek recetat e provuara për mjekësinë tradicionale.
hiperhidroza e sqetullës

Sidoqoftë, në fillim është e nevojshme të zbulohen shkaqet e një çrregullimi të tillë. Vetëm në këtë rast hapat e ndërmarrë do të jenë efektiv dhe efikas.

Causesfarë shkakton hiperhidrozë?

Jo vetëm faktorët e jashtëm, për shembull, moti i nxehtë, por edhe çrregullimet e brendshme mund të shkaktojnë djersitje të rëndë në zonën e sqetullës. Specialistët dallojnë shkaqet e mëposhtme të djersitjes së pakontrolluar:
shkaqet e hiperhidrozës

 • dështimi në veprimtarinë e sistemit endokrin;
 • zakonet ekzistuese të këqija - abuzimi i duhanit dhe produkteve të alkoolit;
 • periudha e gestacionit intrauterine dhe laktacionit në gratë;
 • situata të rënda stresuese;
 • neoplazma të ndryshme malinje;
 • tendenca për të blerë rroba të bëra nga materiale artificiale.

Vetëm pasi të keni vlerësuar të gjitha informacionet e marra nga ekzaminimet laboratorike dhe instrumentale, mbledhjen e një anamneze, vendos specialisti se si të ndihmoni më mirë një person në mënyrë që sqetullat të mos djersiten.

Rekomandime dhe këshilla të përgjithshme

Me një problem higjienik u shfaq papritmas - sqetullat djersiten shumë, çfarë të bëni në shtëpi, si mjeku që ndiqet, ashtu edhe mençuria e përditshme do t'ju tregojë. Për shembull, mund të përdorni këshillat e mëposhtme të provuara:

 • vishni mbathje dhe pjesa më e madhe e veshjeve të sipërme të bëra nga pëlhura natyrale - liri dhe pambuku kanë higroskopinë dhe frymëmarrjen e shkëlqyeshme;
 • respektoni me kujdes rregullat e higjenës personale - është e nevojshme të lani jo vetëm sqetullat, por edhe tërë trupin për të parandaluar rritjen e baktereve patogjene;
 • nëse edhe deodoranti më i fortë dhe më modern nuk mund të përballojë, me hiperhidrozë është e nevojshme që rregullisht të fshijeni lëkurën me pelena të lagura, por hipoallergjike dhe të buta, pa aromat sintetike;
 • pads specialiteti për rroba tashmë janë në shitje në departamentet e kozmetikës - ata thithin lagështi të tepërt dhe mund të aktivizojnë gjithashtu një aromë të këndshme të parfumit;
 • kombinimi i stresit të rëndë dhe lagështirës së tepërt në sqetull - trajtimi duhet të kryhet vetëm nga një specialist.

Heqni qafe një problem joestetik si duhet. Atëherë, komplikime të tilla si dermatoza dhe hidroteniti nuk do të jenë të frikshme.

Farmaceutikë për djersitje

Produkte të ndryshme të farmacisë ndihmojnë në uljen e djersitjes dhe fitimin e kontrollit mbi aktivitetin e gjëndrave të djersës. Për shembull, paste e Teymurov është dëshmuar në mënyrë të përsosur. Quiteshtë mjaft e përballueshme, efektive dhe e testuar për shumë vite nga njerëzit që vuajnë nga hiperhidroza e këmbës. Sidoqoftë, është mjaft e pranueshme për përdorim në çrregullime të lëkurës në rajonin axillary. Komponentët që përmbahen në përbërjen e tij posedojnë jo vetëm veti antiseptike dhe tharëse, por edhe veti deodoruese.

Jo më pak e popullarizuar në mesin e njerëzve me djersitje të tepruar në sqetull është pasta e Lassar. Ka veti të theksuara anti-inflamatore, si dhe antiseptike. Ky është një deodorant shumë i efektshëm. Për dy shekuj, makaronat Lassara kanë gëzuar autoritetin e pamohueshëm në barnatoret në të gjithë botën.

Formaldehidi mund të shtypë aktivitetin e gjëndrave të djersës. Kjo pronë e tij gjithashtu gjeti aplikimin e saj në përbërjen e ilaçit Formagel. Duhet të aplikohet në lëkurën e sqetullit të pastruar dhe të tharë. Dhe pas 30-40 minutash, butësisht shpëlarje. Përsëriteni procedurën për 10-12 ditë. Atëherë ju duhet të bëni një pushim në trajtim.

Një farmaci si Chlorhexidine mund të vijë në shpëtim - ajo është e përzier me ujë dhe më pas lëkura e kanateve axillary fshihet me një zgjidhje të gatshme. Falë efektit antiseptik, një sasi e tepërt e baktereve eliminohet, të cilat prodhojnë një erë të pakëndshme gjatë jetës së tyre.

Përveç të gjitha më lart, ju mund të përdorni vaj salicilik-zink ose të blini peroksid hidrogjeni nga djersitja. Sidoqoftë, vetëm një specialist duhet të merret me emërimin e tyre, sepse përveç heqjes dorë nga djersitja e tepërt, disa pacientë fitojnë sëmundje të tjera të lëkurës. Për shembull, dermatiti mjekësor.

Receta të mjekësisë tradicionale për hiperhidrozën

Nga djersitja e sqetullave në shtëpi, ka shumë mjete të thjeshta, një komponente, si dhe receta komplekse të mençurisë popullore në përbërje dhe përbërës. Jo të gjitha janë shumë të sigurta, prandaj, të gjitha metodat e trajtimit të djersës koordinohen më së miri me mjekun tuaj.

Metodat më të thjeshta dhe më të zakonshme për ndalimin e hiperaktivitetit të gjëndrave të djersës:

 • sqetullat lahen ekskluzivisht me sapun lavanderi - është zbutur paraprakisht dhe fshirë në masë në lëkurë; pas tharjes formohet një kore mbrojtëse, e cila parandalon shfaqjen e një erë të pakëndshme dhe njolla;
 • sode e pjekjes së zakonshme gjithashtu ka provuar të jetë një asistent efektiv në tendencën e djersitjes së tepërt - pasi të keni aplikuar në lëkurë me shtimin e një pike lëng limoni dhe tharjes pasuese, pastrohet plotësisht, sigurohet thatësi për disa orë;
 • djersitja mund të zvogëlohet me niseshte patatesh - prerë tubin e papërpunuar dhe fërkojeni nën sqetull, lëngu i rrepës funksionon në mënyrë të ngjashme;
 • sapun katrani për hiperhidrozë - për shekuj me radhë ka qenë duke "trajtuar" hiperhidrozën, mjafton ta përdorni rregullisht dhe epidermat kthehen në gjendjen e tij origjinale të shëndetshme.

Nëse të gjitha rekomandimet e mësipërme se si të mos djersitni nën sqetull nuk sollën një lehtësim të konsiderueshëm, është më mirë të kryeni një konsultë të dytë me një specialist.

Heajrat e shërimit dhe zierje për të hequr qafe djersën

Mjetet juridike popullore për sqetullat e djersitjes mblidhen me kujdes dhe kalojnë brez pas brezi. Për shembull, kamomili i farmacisë është një antiseptik natyral natyral. Mjafton të derdhni 5 lugë gjelle. l. kokat bimore, të thata dhe të grimcuara më parë, në 2 l. ujë të vluar, atëherë insistoni 45-60 minuta në një vend të freskët. Pas filtrimit, lani një person të djersitur nga të gjitha anët - ose bëni një banjë me një supë shëruese. Ose thjesht njomet indin dhe fshij zonat problematike të trupit. Kamomili mund të shtohet në çaj, të cilin njerëzit me «sqetulla të lagura» duhet të pinë rregullisht në vend të një pije standarde, të zezë ose jeshile.

Acidi borik nga hiperhidroza, e përzier në sasi të barabartë me uthullën e tryezës, është një tjetër ilaç i provuar gjatë. Për ta bërë erën të këndshme dhe jo zhveshëse, rekomandohet të shtoni eau deo tualeti ose parfumi në një “locion” të tillë. Pastaj thjesht fshijeni lëkurën me një zgjidhje të gatshme, si një deodorant standard.

Disa receta të tjera për mjetet juridike popullore

 • salvia officinalis, arrëmyshk ose fushë - derdhni 20 g në 200 ml ujë të valë, pasi të qëndroni për 1 orë në një termos, supë është e gatshme për përdorim;
 • 10 gram barishte hyssop officinalis derdhet në 300 ml ujë të zierë të freskët, pas 45-60 minutash, filtroni dhe pini në vend të çajit para se të hani.

Sigurisht, të heqësh qafe pikat "të lagështa" në zonën e sqetullave është përgjithmonë e pamundur - ky është një proces fiziologjik që është i përfshirë në trupin e njeriut nga natyra nënë. Sidoqoftë, është mjaft e mundur që të përmirësohet ndjeshëm mirëqenia me ndihmën e recetave të mësipërme popullore.

Vajrat esencialë dhe banjot shëruese: ndihmoni me hiperhidrozën

Si të ndaloni djersitjen shumë intensivisht, me ndihmën e së cilës fërkoni është e mundur të arrini përmirësimin e gjendjes së lëkurës - të gjitha këto çështje kanë shqetësuar shumë njerëz gjatë shekujve.

vajrat bimore nga hiperhidroza

Vajrat thelbësorë e kanë provuar veten në mënyrë të shkëlqyeshme. Shumë veti pozitive janë të natyrshme në to - ato jo vetëm që korrigjojnë aktivitetin e gjëndrave që prodhojnë djersë, por gjithashtu rrisin vetitë mbrojtëse të lëkurës dhe forcojnë sistemin nervor.

Pra, është e mjaftueshme për të aplikuar dhe fërkuar tërësisht një pikë vaji të pemës së çajit në palosjet axillary për të shtypur aktivitetin e patogjenëve, aktiviteti jetik i të cilit çon në shfaqjen e një erë të pakëndshme.

Si të bëni një pastrues jo vetëm të dobishëm, por edhe të këndshëm për erë - është gjithashtu e mundur. Thjesht shtoni disa pika vaj rozmarine në një shishe ujë dhe koncentratin e sapunit. Ky produkt zëvendëson si xhel deodorant ashtu edhe xhel për larjen e trupit.

Lëvorja e lisit nga sqetullat e djersitjes mund të përdoret si nga burrat që udhëheqin me një imazh aktiv, dhe përfaqësues të një pjese të bukur të popullatës, të cilët janë të ndrojtur për njollat ​​e tyre "të lagura" në veshje. Zierje e lëvores së lisit ndihmon në "mbylljen" e gjëndrave të djersës, zvogëlimin e diametrit të tyre. Për shkak të kësaj, lëkura bëhet dukshëm më e thatë, lëshohet më pak djersë.

Mjetet juridike popullore për djersitje - dhe zierje, dhe banja shëruese, dhe fasha, vetëm për një kohë të shkurtër ndihmojnë për të përballuar sekrecionet e bollshme në sqetull. Ju mund të shpëtoni përgjithmonë nga një problem kozmetik duke përdorur masa komplekse - të rishikoni dietën tuaj, veshjet, punën dhe pushimin, stresin nervor.

Mostshtë e mundur për të përballuar një çrregullim të tillë në shumicën e rasteve, nëse aplikohet përpjekje dhe këmbëngulje e mjaftueshme. Pajtueshmëria me rekomandimet e mjekut që ndjek, dhe jo këshillat e të afërmve dhe miqve - shpëtoj saktë nga sëmundja. Dhe suksesi me sqetull të thatë do të garantohet.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment