Cili ilaç është më i mirë - Diklofenac ose Neurodiclovit

Të gjithë njerëzit ndjenin dhimbje. Nëse dhimbja nuk është e fortë ose nëse “dhemb” dhe ka kaluar, atëherë ata nuk shkojnë te mjekët, nuk pinë ilaçe. Por ndjesia afatgjatë e dhimbjes quhet sindroma e dhimbjes kronike. Dhe pastaj pacienti vuan vazhdimisht, nuk mund të flejë. Me dhimbje të zgjatur, trupi shkakton një mekanizëm mbrojtës dhe si rezultat, shfaqen edemë, vasospasm, nervat e shtypur. Mikrocirkulimi i gjakut është i shqetësuar lokalisht, dhe në qeliza dhe metabolizëm.

Atëherë duhet të shihni një mjek, të bëni një diagnozë, të zgjidhni një ilaç për dhimbjen dhe si ta merrni atë. Kjo mund të jetë një nga format e Diclofenac ose përgatitja komplekse Neurodiclovit.

Diclofenac

Përdoret me gojë për inflamacion dhe degjenerim të nyjeve dhe indeve jashtë artikulacioneve, dhimbje pas traumatike dhe postoperatore, dhimbje barku renale dhe hepatike, përdhes, migrenë dhe nevralgji. Dhe gjithashtu përdorni Diclofenac për dhimbje gjatë infeksioneve të sistemit të frymëmarrjes, pneumonisë, menstruacioneve.

Diklofenaku - format e dozës

Përdoret në vend për bruises, sprains, dislocations, reumatizëm e indeve të buta. Në oftalmologjinë për procedurat diagnostikuese dhe terapeutike, para dhe pas nxjerrjes së sendeve të vogla nga poshtë qepallë, pezmatimi i mukozës së syrit. Dhe gjithashtu për parandalimin e ngushtimit patologjik të nxënësit dhe ënjtjen e nervit optik.

Format e lëshimit të diklofenakut: ampula me një zgjidhje për injeksion intramuskular, tableta, shishe pikatore me pika syri, tuba alumini me vaj ose xhel, suva, pllaka, supozione rektale (supozitorë). Përfshihet, si substanca kryesore aktive, në përbërjen e 65 ilaçeve të tjerë me emra të tjerë tregtie.

Neurodiclovit

Përbërja përfshin diklofenak natrium dhe vitamina B1, B6 dhe B12, të cilat janë të përfshira në metabolizëm, sinjalizimin nervor, pjekurinë e qelizave të kuqe të gjakut, sintezën e aminoacideve, proteinave, karbohidrateve dhe lipideve, rigjenerimin e qelizave. Efekt përfitues në sistemin nervor.

Kapsulat Neurodiclovit

Përdoret për dhimbje gjatë inflamacionit dhe dëmtimeve të nyjeve, organeve të frymëmarrjes, menstruacioneve. Forma e lëshimit - kapsula, që shpërndahen në stomak.

Çfarë duhet të zgjidhni?

Të dy ilaçet përdoren si një agjent analgjezik dhe anti-inflamator. Indikohet në kombinim me masazhin dhe procedurat fizioterapeutike. Kundërindikuar në gratë shtatzëna dhe gjatë laktacionit, fëmijët nën 2 vjeç.

Neurodikloviti është një ilaç që përmban diklofenak të kombinuar me vitamina B. Kjo ka avantazhet e veta, d.m.th., marrja e vitaminave përmirëson efektin shërues. Sidoqoftë, ato mund të kenë efekte anësore të padëshirueshme në formën e helmimit në rast të mbidozës dhe alergjive në rast të mbindjeshmërisë.

Neurodiclovit është në dispozicion vetëm në kapsula. Diklofenac ka shumë forma të lëshimit, kështu që ekziston mundësia e zgjedhjes individuale dhe aplikimit më të gjerë. Në vendet e Evropës u shfaqën гель Imosteon, të destinuara për të eleminuar dhimbjen në nyje dhe shpinë. Deri më sot, Imosteon I tejkalon kremrat popullorë si psh Artrovex и Arthrolon, Diklofenac, sepse përmban një përbërës siç është kondroitina sulfati.

Imosteon diklofenak më i mirë

Për kë është diklofenaku më i mirë?

  1. Zgjidhja injektohet vetëm tek të rriturit thellësisht intramuskularisht në rajonin gluteal, 1 ampulë (75 mg). Sipas dëshmisë, një përsëritje është e mundur pas 12 orësh, por jo më shumë se 2 ditë, pas së cilës ato kalojnë në tableta. Efekti shfaqet në 7-20 minuta dhe zgjat deri në 6-8 orë.
  2. Tabletat (100 mg) me veprim të zgjatur, që shpërndahen ngadalë në stomak, merren vetëm nga të rriturit: 1 copë një herë në ditë. Pas 1 orësh, efekti do të manifestohet dhe do të zgjasë 2-8 orë. Nëse efekti terapeutik është i dobët, rritet në 12 doza në ditë.
  3. Diklofenaku në tableta, i prodhuar në një dozë prej 50 mg, që shpërndahet në zorrë, mund të merret gjatë ose pas ngrënies nga adoleshentët nga mosha 15, 1 njësi 2-3 herë në ditë. Kur dhimbja pushon, rekomandohet të zvogëloni marrjen në 1 copë 2 herë në ditë. Fëmijët 6-14 vjeç rekomandohet të marrin një stomak bosh një tabletë të Diclofenac gjysmën e shumë (25 mg) 2-3 herë në ditë. Tableta duhet të gëlltitet e tërë, të lahet me një sasi të vogël uji, atëherë ajo nuk do të shpërndahet në stomak dhe të hyjë në zorrë. Efekti do të jetë në një orë, zgjat 4-6 orë.
  4. Pika e syve para dhe pas një operacioni okulistik përshkruhet 1 pika çdo gjysmë ore 5 herë. Në ditët në vijim, aplikoni sipas indikacioneve. Dhimbja do të kalojë në gjysmë ore, kohëzgjatja e efektit është deri në 5-8 orë. Pika nuk është futur te fëmijët nën 2 vjeç dhe me kujdes tek pacientët pas 60 vjetësh.
  5. Fara është ngjitur te pacientët mbi 15 vjeç mbi lëkurë mbi zonën e dhimbshme për një ditë. Kursi zgjat jo më shumë se 2 javë për dëmtimin e brendshëm të indeve të buta, dhe jo më shumë se 3 javë për sëmundjet e nyjeve dhe muskujve. Efikasiteti në kohë është i njëjtë me pikat.
  6. Pomadë me diklofenak, xhel dhe llak përdoren jashtëm nga 12 vjeç dhe më të vjetër. Aplikohet në një shtupë pambuku dhe fërkohet ose spërkatet në lëkurën e paprekur mbi zonën e dhimbshme 3-4 herë në ditë, por jo më shumë se 2 javë. Për fëmijët 6-12 vjeç, rekomandohet të përdorni jo më shumë se 2 herë në ditë. Efekti është i njëjtë me patch. Nën 6 vjeç, përdorimi nuk rekomandohet për shkak të numrit të madh të efekteve anësore negative.
  7. Supozicionet rektale administrohen tek të rriturit dhe adoleshentët 16-18 vjeç 1-2 herë në ditë. Pas një ore dhimbja do të kalojë, efekti do të zgjasë deri në 8 orë.

Për kë është Neurodiclovit më i mirë?

Kapsula është gëlltitur, nuk përtypet, lahet poshtë me një sasi të madhe të lëngshme. Ditën e parë, 1 kapsulë 3 herë në ditë, pastaj 1-2 herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit sipas indikacioneve dhe efektit terapeutik.

Neurodikloviti është kundërindikuar tek fëmijët, shtatëzënë dhe gjatë laktacionit, me mbindjeshmëri ndaj diclofenac dhe vitamina B, ulcerat dhe plagët në traktin gastrointestinal, probleme me mushkëritë, zemrën, veshkat, mëlçinë dhe shumë sëmundje të tjera. Nuk rekomandohet për duhanpirësit dhe pijet alkoolike. Ndikon në mënyrë aktive në shumë procese në trup dhe efektin e barnave të tjera.

Ka efekte anësore serioze në Neurodiclovit. Në rast mbidozimi, të vjella, gjakderdhje dhe dhimbje akute në traktin gastrointestinal, diarre, ngërçe, tringëllimë në veshët, marramendje, letargji janë të mundshme; në raste të rralla, mund të rritet presioni i gjakut, të çojë në dëmtim të veshkave dhe mëlçisë, depresion të frymëmarrjes dhe komë. Prandaj, ajo shitet në barnatore sipas recetës së mjekut që merr pjesë.

Nëse ndiheni më keq, ndaloni menjëherë marrjen e ilaçit Neurodiclovit. Në rast të përkeqësimit të rëndë, thirrni një ambulancë. Metodat e detyruara të pastrimit të trupit (marrja e laksativëve dhe diuretikëve, pastrimi dhe zëvendësimi i gjakut) janë të paefektshme, pasi Diklofenak dhe vitaminat B tashmë janë të lidhura me proteina. Tregon trajtimin simptomatik dhe procedurat restauruese.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Yarovoy Dmitry Mikhailovich Ortoped dhe traumatolog me më shumë se 10 vjet përvojë. Gjatë praktikës mjekësore, ai kreu më shumë se 800 operacione të suksesshme.

Ai është i specializuar në trajtimin e patologjive muskulore, ka aftësi profesionale në ortopedi, farmaci dhe traumatologji. Ajo siguron kujdes urgjent për dëmtimet, diagnostikon dhe ndihmon me sëmundjet e sistemit muskulor skeletik, siç janë: artriti, artroza, osteochondrosis.

Ai praktikon trajtim konservativ dhe kirurgjikal të frakturave të kockave dhe gjymtyrëve. Ajo siguron ndihmë mjekësore për dëmtimin e ligamenteve menisk ose kryqëzues.

Shto një koment