Pse nuk mund të fle në gjumë dhe si të merremi me pagjumësinë

Ju jeni të lodhur dhe nuk mund të prisni që më në fund të shtriheni në shtrat. Koka jote bie në jastëk, por ka një zhgënjim të plotë. Ti hap sytë në mes të natës dhe shikon orën. Dhe thjesht lexuat kohët e fundit që njerëzit që flenë më pak se shtatë orë vdesin më herët. Qetësohuni. Njerëzit modernë janë mësuar aq shumë me mungesën kronike të gjumit, që ndoshta shumica prej nesh nuk e dinë se si është të flini 10-12 orë në ditë.

Shkaqet e pagjumësisë janë të ndryshme: nga ndryshimet në punë, nga problemet familjare, nga depresioni dhe nga zakonet e këqija. Këtu janë disa prej tyre për të cilat keni dëgjuar dhe për të cilat mund të luftoni me sukses:

  • Pirja e shumë kafeinë. Jo të gjithë e dinë se sa gjatë mund të mbetet kafeina në trupin e njeriut, dhe kjo është mesatarisht rreth pesë orë. Kjo do të thotë që kafeina është ende në gjak kur përpiqeni të flini. Prandaj, kur fëmija juaj pi dy pije energjike në një kuti futbolli, mos u habitni kur thotë se nuk mund të flejë.
  • Sa i përket gjumit dhe punës. Tani janë orët 23, dhe ju keni një takim shumë të rëndësishëm, në mëngjes herët, dhe do të duhet të zgjoheni në 5: 30 për të bërë dush, për të aplikuar kozmetikë, për të rritur fëmijët dhe për t'i bërë ata mëngjes. Kështu që çdo minutë e kaluar në një ëndërr është e rëndësishme për ju. Dhe natyrisht, e gjithë kjo krijon shumë probleme. Ju shqetësoheni, mendoni për takimin tuaj, zgjohuni të shikoni orën tuaj. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për pagjumësinë. Referuar si pagjumësi psikofiziologjike (thjesht pagjumësi), kjo është një makth, veçanërisht për nënat që punojnë.
  • Alkooli, si ndikon në gjumë? Shumë njerëz përdorin alkoolin si një ilaç relaksues, por jo shumë e dinë që alkooli mund të shkaktojë më shumë sesa zgjime 15-25 për një natë. Shumica e këtyre zgjimeve truri nuk i mbani mend, sepse ju duhet deri në 6-8 minuta për të kujtuar momentet e zgjimit. Plus, konsumi i lartë i alkoolit në orët e vona të natës mund të shkaktojë pagjumësi të rëndë, sepse efekti i alkoolit në tru është 2-3 herë më i madh se gjatë ditës.
  • Pirja e duhanit. Për duhanpirësit, shumica prej jush janë të ekspozuar ndaj nikotinës edhe kur jeni duke fjetur. Truri juaj, në shumicën e rasteve, zgjon një 15-20 shtesë një herë në natë. Kindfarë lloj pushimi mund të thuhet këtu, trupi kërkon një dozë tjetër të nikotinës.

Si të merreni me pagjumësinë?

Metoda më e zakonshme e trajtimit të kësaj sëmundje është përdorimi i ilaçit Relaxis, e cila është krijuar për të luftuar stresin, depresionin dhe pagjumësinë. Përdorimi i tij nuk do të prishë zakonet tuaja të përditshme, dhe rezultati tejkalon efektin e të gjitha ilaçeve të njohura!

Sa i përket ndryshimit të mënyrës së jetesës, zgjidhja është shumë e thjeshtë: përdorni trupin tuaj në atë mënyrë që natyra e synuar. Fshehni orën pas një libri ose më mirë hiqeni krejt. Ndaloni abuzimin me kafeinën. Pushoni para se të shkoni në shtrat, dhe gjithashtu shmangni pirjen e alkoolit vonë në mbrëmje. Sigurisht, heqja dorë nga pirja e duhanit është shumë më e vështirë, por të kuptuarit se cigarja nuk ju lë të flini do të jetë një tjetër nxitje e shkëlqyeshme për të lënë këtë zakon të keq.

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment