xhel Psorilax për trajtimin e psoriasis

Psorilax Shtë një xhel për trajtimin e psoriasis, i cili jo vetëm që lehtëson dhimbjen, por ndihmon gjithashtu në eliminimin e shkakut të sëmundjes. Ky produkt farmakologjik karakterizohet nga çmimi i përballueshëm, lehtësia e përdorimit dhe përbërja natyrale. Studime të shumta klinike kanë vërtetuar efektivitetin e saj, dhe vlerësimet e konsumatorëve të zakonshëm konfirmojnë deklaratat më të guximshme të ekspertëve dhe dermatologëve. tani Psorilax mund të porositen në faqen zyrtare të prodhuesit dhe lehtë mund të heqin qafe efektet e psoriasis.

xhel Psorilax për trajtimin e psoriasis

Psoriaza është një çrregullim i trashëguar i lëkurës që shfaqet si pllaka me luspa të kuqe-vjollcë në lëkurën e përdoruesit. Kur diagnostikoni psoriazën, dallohen shenjat e mëposhtme: shtresa sipërfaqësore e pllakës ndahet në formën e një lloj ashkël, hapni me kujdes mikro plagët, zona e pllakës është e mbuluar me një film terminal.

Megjithëse rrjedha e sëmundjes së psoriazës varet nga karakteristikat individuale të trupit të çdo personi, katër fazat kryesore ende mund të dallohen:

 • Elementary;
 • progressive;
 • stacionare;
 • Regressing.

Faza fillestare e psoriasis mund të njihet nga skuqja e pikës së një ngjyre të kuqe-vjollce kryesisht në bërrylat, këmbët, kokën. Psoriasis e kësaj forme mund të ngjajnë me një djegie ose një reagim të thjeshtë alergjik të lëkurës. Trajtohet, si rregull, me ointments hidratuese, shoqëruar me një refuzim të zakoneve të këqija dhe një dietë të veçantë. Shpesh, sëmundja në fazat e hershme manifestohet tek fëmijët e vegjël. Besohet se kurimi i psoriasis në këtë fazë parandalon kalimin e tij në një formë kronike.

Llojet e psoriasis

Faza progresive shprehet në pllaka më të dendura. Trajtimi i psoriasis në këtë fazë është rreptësisht nën mbikëqyrjen e një mjeku. Si rregull, përshkruhen injeksione periodike intravenoze dhe intramuskulare me një kurs "mbeturinash" të mëvonshëm.

Faza e palëvizshme është një lloj postimi - faza mjekësore e rrjedhës së sëmundjes. Zakonisht, në fazën stacionare, ndryshimet pozitive janë karakteristike, siç janë: ndalimi i proceseve inflamatore, ndalimi i zhvillimit të të gjitha pllakave, përveç atyre kontrolluese, lehtësimi i kruajtjes dhe zvogëlimi i lëvozhgës.

Faza regresive është faza përfundimtare e rrjedhës së psoriasis. Si rregull, në këtë fazë skuqja zvogëlohet në minimum, dhe pllaka vetë bëhet një vend i sheshtë, i cili, natyrisht, nuk do të thotë se sëmundja shkon plotësisht dhe nuk do të kthehet.

Disa mjekë besojnë se psoriasis, nga pikëpamja teknike, është thjesht një pasojë e ndarjes aritmike të qelizave të lëkurës. Me fjalë të tjera, këto janë copëza të lëkurës së vjetër të vdekur, të cilën lëkura e re nuk i zëvendëson shpejt, dhe që, nga ana tjetër, nuk ka kohë të vdesë deri në fund dhe paraqitet si pllaka konveks. Duke pasur parasysh modelin e krijuar prej kohësh midis sistemit nervor dhe psoriasis, transportuesit e kësaj sëmundjeje mund të këshillohen të monitorojnë sfondin emocional, para së gjithash, dhe vetëm atëherë t'i drejtoheni kujdesit mjekësor.

Për trajtimin e kësaj sëmundjeje dermatologjike rekomandohet përdorimi i xhelit Psorilax, e cila është bërë nga produktet e bletarisë dhe ka shumë veti të dobishme, si për parandalimin dhe eliminimin e sëmundjeve të lëkurës. Gjithashtu efektive krem Keraderm, i cili përbëhet nga ekstrakte bimore që ndihmojnë në dezinfektimin e lëkurës.

Sipas statistikave, 5% e popullsisë botërore vuan nga psoriaza, dhe numri i pacientëve me këtë diagnozë rritet çdo vit. Një sëmundje kronike zakonisht manifestohet në formën e skuqjeve të lëkurës, lëkurës dhe plagëve. Sëmundja po "po rritet më e shpejtë", dhe nëse më herët ishte diagnostikuar te njerëzit më të vjetër se 40, sot 65% e rasteve janë njerëz deri në 18 vjeç. Dhjetëra ilaçe shiten në tregun farmakologjik që mund të merren me efektshmëri me manifestimet dhe pasojat e një sëmundjeje, por produkti më i njohur është kremi i psoriasis Psorilax... Karakteristikat dhe mënyra e përdorimit të ilaçit përshkruhen në detaje më poshtë.

Shkaqet dhe simptomat e psoriasis

Psoriasis është një sëmundje e trashëgueshme jo-infektive e lëkurës. Prania e një sëmundjeje të tillë shoqërohet me ndjesi të pakëndshme, kruajtje, skuqje të lëkurës dhe i nënshtrohet një trajtimi të detyrueshëm.

Siç e dini, psoriaza, e quajtur edhe "liken me luspa", i referohet një sëmundjeje të lëkurës, thonjve dhe nyjeve. Pamja e saj tregohet nga paraqitja në lëkurën e njollave me ngjyrë rozë - të kuqe, ngopje të ndryshme, të cilat janë të mbuluara me një kore të indeve të keratinizuar të epitelit, ngjyrën argjendi.

Sëmundja mund të zhvillohet me muaj, dhe në disa raste me vite. Me zhvillimin e saj, njollat ​​mund të rriten, bashkohen, marrin një pamje simetrike. Zonat e prekura fillojnë të zhvishen edhe më shumë, dhe kruajtja intensifikohet. Pikat me luspa shpesh shfaqen në vende të tilla si:

 • nyje;
 • Scalp;
 • thonjtë;
 • Organet gjenitale.

Psoriasis është një sëmundje kronike jo e komunikueshme. Sipas statistikave, ajo zhvillohet, në shumicën e rasteve, tek të rinjtë, deri në 20 vjet. Shkaqet kryesore janë trashëgimia dhe çrregullimet e sistemit nervor dhe endokrin. Gjithashtu, një rol të vogël ushtrohet nga ndikimet e jashtme në lëkurë.

Më të prekurit janë njerëzit me lezione të lëkurës, të prirur ndaj neurozave dhe pinë rregullisht alkool. Lëndimet e lëkurës të llojeve të ndryshme, operacionet e mëparshme ose streset mund të provokojnë sëmundjen.

Shkaqet e psoriasis mund të jenë të ndryshme, por sëmundja ndodh si rezultat i një përçarje në funksionimin normal të qelizave të lëkurës Si rezultat, qelizat që supozohet të piqen dhe ndahen brenda 3-4 javësh e bëjnë këtë në 4-5 ditë.

Nëse gjenden simptoma të ngjashme me praninë e psoriasis, është e nevojshme të konsultoheni me një dermatolog. Isshtë një specialist i kualifikuar gjatë një ekzaminimi personal të pacientit i cili mund të bëjë diagnozën e saktë dhe të përshkruajë trajtim efektiv. Vetë-mjekimi mund të përkeqësojë situatën dhe të provokojë zhvillimin e sëmundjes, ose të shtojë reaksione alergjike në lëkurë.

Gama e masave të përdorura për trajtimin e psoriazës përfshin:

 • Heqja e kruajtjes dhe ndalimi i procesit të zhvishem;
 • Rivendosni sistemin nervor dhe ulni nivelin e adrenalinës në gjak;
 • Për të minimizuar rrjedhjen, në mënyrë që të aktivizohet rigjenerimi i qelizave të lëkurës;
 • Ulja e inflamacionit të lëkurës.

Një dermatolog, në varësi të fazës së sëmundjes, përparimit dhe efektit të barnave në të, përshkruan vajra ose përgatitje me bazë xheli, të cilat përfshijnë retinoide, qetësues, antihistaminë. Krem përdoret shpesh Psorilax, por për format akute të psoriazës, rekomandohet përdorimi i kortikosteroideve (hormone të prodhuara nga lëvore veshkave).

Një mjek mund të marrë masa më radikale dhe të përshkruajë procedura të tilla mjekësore si plazmafereza, e cila përfshin marrjen e mostrave, pastrimin e gjakut dhe kthimin e saj pasues. Ose alternative për të, opsioni më i shpejtë për pastrimin nga rrezatimi ultravjollcë. Kjo metodë është efektive, ka veti anti-inflamatore dhe anti-alergjike, forcon sistemin imunitar, përmirëson metabolizmin.

Trajtimi i psoriasis me një kompleks terapish

Përveç masave të mësipërme, ekzistojnë metoda të tjera të trajtimit të psoriasis, të tilla si ilaç bimor, krioterapi, terapi parafine.

 • Mjekësia bimore përfshin trajtime bimore. I përshtatshëm për përdorim lokal, si dhe për administrim oral. Një gamë e gjerë e bimëve dhe përgatitjeve bimore nga: celandine, fletë thupër, tansy, calendula, Wort Shën Gjonit dhe të tjerët, të cilat kanë veti anti-inflamatore, qetësues, kruarje dhe flaking, janë të përshtatshme për këtë metodë. Disavantazhi i vetëm i kësaj metode është periudha e gjatë e trajtimit. Mund të duhet kohë nga një vit ose më shumë, si dhe nevoja për t'iu nënshtruar kurseve mbështetëse në vjeshtë dhe pranverë.
 • Thelbi i kimioterapisë është efekti i temperaturave të ulëta (të ftohta) në zonat e prekura të lëkurës. Ndodh në seanca nga 1 deri 20 herë, në 2-3 minuta. Ndryshon në rritjen e efikasitetit të rezultateve dhe çmimit përkatës.
 • Terapia me parafinë, përbërësi kryesor aktiv i së cilës është parafina, zvogëlon përhapjen e psoriasis në trup dhe zvogëlon kruajtjen. Parafina ruan lagështirën dhe ndihmon në lagështimin e zonave të prekura.

Përveç kësaj, lëvozhgat e kripës, banjot me sulfide dhe balta terapeutike janë të përshtatshme për efektet e dobishme lokale të trajtimit të psoriazës. Trajtimi sanitar dhe spa nuk do të jetë i tepërt. Si pasojë, psoriaza është një sëmundje e zakonshme. Ndodh tek njerëzit me predispozitë gjenetike ose mund të jetë rezultat i një mosfunksionimi të sistemit nervor. Ajo shoqërohet me siklet dhe pamjen estetike të lëkurës, kruajtje, skuqje me një kore të ashpër. Mund të trajtohet me një grup masash të zgjedhura siç duhet, ilaçe, komplekse mjekësore. Xheli ndihmon në shumicën e rasteve Psorilax.

Psoriasis është një reagim karakteristik i trupit ndaj faktorëve të jashtëm negativë, si rezultat i së cilës formohen "pllaka" të kuqërremta me diametër të ndryshëm në lëkurë. Me këtë diagnozë, qelizat e shtresës së sipërme të epitelit ndahen për ditë 4-5, dhe jo javë 3-4, si tek njerëzit e shëndetshëm. Si rezultat, lëkura nuk ka kohë të vdesë, gjë që çon në ndryshime shkatërruese.

Psoriasis, shkaqet e së cilës nuk janë kuptuar plotësisht nga ilaçi, shkaktohet nga faktorët e mëposhtëm:

 • çrregullime endokrine dhe neurologjike;
 • predispozicion gjenetik;
 • sistemi imunitar i dobët;
 • kequshqyerja.

Një shenjë e rëndësishme e psoriazës është natyra e saj jo infektive. Shtë e pamundur të infektohen, prandaj, nuk është e nevojshme të përjashtohen kontaktet me njerëzit që vuajnë nga sëmundja. Psoriasis, simptomat e së cilës manifestohen në formën e kruajtjes së lëkurës, proceseve inflamatore, desquamation të epitelit, nuk mund të zgjasë me vite nëse nuk trajtohet. Gjatë periudhës së acarimit, numri i "pllakave" rritet, thonjtë preken, çarje dhe suppurations në zonat problematike janë të mundshme.

Përshkrimi dhe vetitë e kremës Psorilax

Krem psoriasis Psorilax - një produkt efektiv me një formulë unike dhe përbërje përbërëse natyrore. Produkti brenda një periudhe të shkurtër kohe ju lejon të përballoni simptomat e sëmundjes, të zbutni lëkurën dhe t'i jepni një pamje të shëndetshme. Zhvilluesit e produktit qëllimisht u përmbajtën nga përdorimi i përbërësve të sintetizuar kimikisht, kështu që produkti doli të ishte absolutisht i sigurt për shëndetin e njeriut. Do të thotë Psorilax tashmë janë vlerësuar si nga ekspertët e pavarur ashtu edhe nga konsumatorët e zakonshëm.

Përfitimet e xhelit Psorilax

Krem për trajtimin e psoriasis PsorilaxPërfitimet e të cilave vërtetohen nga provat klinike, mbrojnë nga relaksimi, pasi siguron lëkurën me lëndë ushqyese thelbësore. Ndër avantazhet kryesore të mjetit, vërejmë:

 • çmim të përballueshëm;
 • normalizimi i rrjedhës së gjakut;
 • dezinfektimi i lëkurës;
 • zbutja dhe zbutja e epitelit;
 • mungesa e kundërindikacioneve për përdorim;
 • formula aktive e zhvilluar nga ekspertë kryesorë.

Ilaçi është i disponueshëm në paketim të mbyllur plastik, sasia e kremës është 100 ml. Një tub Psorilax të mjaftueshme për një kurs të plotë terapeutik. Në varësi të fazës së zhvillimit të sëmundjes, trajtimi me këtë mjet zgjat nga javë 2 deri në muaj 1,5. Efekti pozitiv i përdorimit të produktit është i dukshëm tashmë në 2-3 një ditë pas aplikimit: nervozizmi i lëkurës zvogëlohet, kruajtja zhduket, zonat e prekura zbuten shpejt dhe fitojnë një nuancë të kuqërremtë natyrale.

Parimi i veprimit të xhelit Psorilax

Krem psoriasis Psorilax, përbërja e së cilës u zgjodh nga farmakologët kryesorë, ndihmon në 98% të rasteve, ndërsa 100% e subjekteve vunë re një efekt pozitiv të produktit në lëkurë.

Të gjithë këta përbërës nuk shkaktojnë reaksione alergjike, thithen menjëherë, dhe ndihmojnë në normalizimin e funksioneve të epitelit dhe rrjedhës së gjakut. Një përbërës i rëndësishëm i ilaçit është celandina - “dezinfektuesi” i famshëm natyror. Falë tij, krem ​​eliminon shfaqjen e sëmundjeve, agjentët shkaktarë të të cilave janë bakteret që depërtojnë në lëkurë. Si rezultat, formula Psorilax zgjidh shpejt problemin e psoriasis në faza të ndryshme, nuk përmban aditivë kimikë, promovon restaurimin estetik të zonave të prekura.

Metoda e aplikimit Psorilax

krem Psorilax, udhëzimet për të cilat janë përfshirë në secilën pako, janë të lehta për t'u përdorur. Para përdorimit të produktit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për kohëzgjatjen e kursit terapeutik dhe metodat shtesë për luftimin e sëmundjes. Për të marrë një rezultat të shpejtë, është e nevojshme që të shpërlani tërësisht zonën e aplikimit për të siguruar thithjen më të mirë të përbërjes. Tjetra, aplikoni një sasi të vogël xhel (1-2 gr.) Në lëkurë të thatë, duke kapur edhe zonat që nuk preken pranë "pllakës". Kjo do të parandalojë përhapjen e psoriasis, si dhe dezinfektoj lëkurën pranë vendit të inflamacionit.

Metoda e aplikimit të xhelit Psorilax

Kremi psorilax duhet të fshihet me lëvizje rrethore të zoti, ndërsa thithja e plotë e përbërjes do të ndodhë brenda minutave 10-15. Gjatë një periudhe të ngjashme kohore, simptomat e dhimbshme të sëmundjes, si kruajtja, djegia, thatësia, do të zhduken. Mbetjet e ilaçit që mbetet në lëkurë mund të lahen me ujë të ngrohtë. Nuk ka raste të mbidozimit me ilaçin, kështu që lejohet të përdoret një numër i pakufizuar herë gjatë kursit terapeutik. Përkundër kësaj, numri i rekomanduar i aplikacioneve Psorilax në ditë është 1-2 herë (më së miri në mëngjes dhe në mbrëmje). Lejohet gjithashtu të aplikohet kremi si fillim i simptomave, pasi produkti ndihmon që të shpëtoni sa më shpejt prej tyre.

Ku të blej Psorilax?

xhel Psorilax, çmimi i të cilit është i përballueshëm për të gjithë, shitet lirshëm në internet. Për të blerë Psorilax ju mund të jeni absolutisht anonime duke vizituar faqen zyrtare të prodhuesit. Ky ilaç nuk shitet në zinxhirët e farmacive. Kjo është për shkak të rritjes së lartë të kostos së ilaçeve nga kompanitë farmaceutike që bëjnë blerjen e barnave. Pavarësisht, urdhëro Psorilax e thjeshtë: thjesht plotësoni formularin e kontaktit në faqen e internetit të prodhuesit ose dyqanin në internet. Menaxherët kontaktojnë klientin brenda disa minutave 10-15, dhe pas kësaj mallrat dërgohen me postë ose shërbim ndërlidhës.

xhel Psorilax për trajtimin e psoriasis

Xhel psorilax furnizohet në paketimin e mbyllur me një kapacitet prej 50 ml, brenda së cilës përmban udhëzime për përdorim.

Rishikimet e Klientit Rreth Psorilax

Krem psoriasis Psorilax, rishikimet e të cilave janë përgjithësisht pozitive, ka provuar të jenë një produkt i dobishëm dhe relativisht i lirë. Tjetra, ne japim mendimet e njerëzve që pretendojnë se këto produkte i kanë ndihmuar ata.

Irina 31 vit, Yekaterinburg

Kam pasur psoriasis disa muaj më parë. Në fillim ishin rrathë të vegjël në krahë dhe këmbë me një diametër 1-2 cm. Gradualisht, ata filluan të rriten, kruhen jashtëzakonisht dhe shkaktojnë parehati maksimale. Pasi vizitova një dermatolog, kam arritur të zbuloj shkakun e sëmundjes - stresin dhe ushqimin e dobët, si dhe të gjej një trajtim efektiv. Me këshillën e një mjeku, fillova të përdor Psorilax, të cilën e porosisa në faqen zyrtare të prodhuesit. Krem është i lehtë për t’u përdorur, i zhytur shpejt, ka një erë të këndshme. Përbërja natyrale dhe formula aktive e ilaçit largoi "pllakat" brenda një muaji, dhe rezultatet e para ishin të dukshme pas ditëve të përdorimit 3. Për të gjithë njerëzit që vuajnë nga psoriaza, ju këshilloj këtë krem ​​unik.

Igor, 45 vjet, Astrakhan

Unë u diagnostikova me psoriasis 10 vjet më parë. Gjatë kësaj periudhe kam provuar një sasi të madhe të fondeve, por shumica e tyre vetëm eliminova simptomat e sëmundjes (kruajtje, djegie, zhvishem të lëkurës), dhe nuk luftova me kauzën e saj. Përfitoni Psorilax Më këshilluan një mik i mirë: një mjet e ndihmoi atë të hiqte qafe problemin brenda disa javësh. Fillimisht, unë isha skeptik, por tashmë në javën e parë të përdorimit, rezultatet tejkaluan të gjitha pritjet. Ndër avantazhet kryesore të ilaçit: heqja e shpejtë e sikletit, çmimi i përballueshëm i xhelit Psorilax, përbërja natyrale dhe lehtësia e përdorimit. Për tre javë, mjeti ndihmoi për të hequr qafe plotësisht sëmundjen, dhe lëkura në zonat e prekura u bë më elastike dhe e lëmuar. Unë këshilloj produktin për të gjithë pacientët me psoriasis.

Disa komente rreth Psorilax tregojnë se ilaçi ishte i pafuqishëm në luftën kundër psoriasis. Shumica e këtyre pacientëve kanë vuajtur nga sëmundja për shumë dekada, dhe predispozita gjenetike është bërë shkaku i saj. Ne japim një vlerësim negativ në lidhje me këtë ilaç.

Elena, 55 vjet, Moska:

Për fat të keq, Psorilax Ai nuk më shpëtoi nga psoriasis, megjithëse ai heq simptomat e sëmundjes shpejt dhe në mënyrë efektive. Kam përdorur ilaçin për tre javë, nuk kam vërejtur një rezultat të dukshëm, vendosa të ndërpresë trajtimin me një krem. Sipas mendimit tim, produkti nuk i ndihmon të gjithëve, por me ndershmëri, vërej se nuk është më keq sesa homologët më të shtrenjtë të dizajnuar për të luftuar kruajtjen dhe zhvishem.

Dietë e rekomanduar për psoriazën

Siç u përmend në fillim të artikullit, psoriaza është një sëmundje kronike inflamatore në të cilën lëkura preket, por nganjëherë është e mundur një ndjenjë e shqetësimit në nyje dhe këmbë. Dieta për psoriazën ka një efekt të butë në të gjitha organet e aparatit tretës. Kjo dietë mund të përshkruhet vetëm nga mjekët, pasi ata kanë nevojë për të monitoruar procesin e rikuperimit të pacientit, nëse metabolizmi i tij është përmirësuar apo jo.

Kjo dietë ndihmon për të hequr qafe problemet me mëlçinë dhe zorrët, ndihmon në pastrimin e trupit të toksinave, kjo është arsyeja pse pas një periudhe të shkurtër kohore, lëkura e një personi bëhet normal.

Pacientët me psoriasis praktikisht nuk kanë imunitet, ka probleme me metabolizmin, ka dështime në sistemin përgjegjës për metabolizmin dhe restaurimin e oksideve. Faktorët dietikë kanë aftësinë për të kontrolluar psoriazën, ndonjëherë duke përkeqësuar proceset e saj ose duke i mërzitur ato. Ndonjëherë kjo sëmundje ka një predispozitë të trashëgueshme.

Kur diagnostikohet me psoriasis, rekomandohet të hani fruta, të pini lëngje frutash. Rrushi duhet të trajtohet me kujdes, dhe boronica, rrush pa fara dhe boronicë duhet të konsumohen në sasi të kufizuara. Lejohet të hajë mollë dhe banane, por vetëm si një produkt i vetëm. Rekomandohet fuqimisht që të konsumoni perime, por këshillohet të hani mish jo më shumë se 2 një herë në javë. Ju mund të përfshini pothuajse çdo peshk në dietë, por vetëm në formë të zier.

Kujdes duhet të bëhet në dietën e produkteve të mishit, djathit, sheqerit dhe gjalpit. Shtë e nevojshme të braktisni plotësisht ruajtësit, produktet që përmbajnë një numër të madh erëzash dhe ngjyrash. Pijet alkoolike duhet të eliminohen plotësisht, veçanërisht shampanja dhe birra. Ushqimi i ushqimit të detit është gjithashtu i padëshirueshëm.

Nga produktet e qumështit, ju duhet të zgjidhni atë që përmban sasinë minimale të kripës dhe yndyrës. Për të parandaluar mungesën e kalciumit në trup, hani rrush të thatë, lakër dhe rrepka jeshile.

Gjatë një përkeqësimi, është e nevojshme të përdorni një klizmë. Për të rritur reagimin alkalik në trup, të heqësh dorë nga cigare, të përjetosh emocione pozitive më shpesh dhe stërvitje.

Dieta për psoriasis përfshin një ulje të konsiderueshme të përdorimit të kripës dhe produkteve të kripës. Duhet të reduktohet në një sasi të vogël të konsumit të sheqerit dhe ëmbëltuesit, të refuzoni mjaltin, ëmbëlsirat dhe produktet e miellit. Ulja e marrjes së karbohidrateve, të cilat thithen lehtësisht nga trupi, çon në humbje peshe, dobëson mekanizmat inflamatorë në trup, i cili padyshim që ka një efekt pozitiv në trajtimin e sëmundjes.

Hani ushqime që përmbajnë acide yndyrore të pangopura. Këto acide në trup çojnë në rregullimin e proceseve biologjike në trup. PUFA kanë një efekt anti-inflamator, duke përmirësuar gjendjen e qelizave dhe lëkurës.

Nëse keni një tendencë për kapsllëk, duhet të hani ushqime që përmbajnë një sasi të madhe të fibrave dietike, si dhe enët që përmbajnë zarzavate, sallata me vaj vegjetal, vinaigrettes. Këto fibra kanë aftësinë për të vendosur një proces metabolik, duke ruajtur ekuilibrin e mineraleve në trupin e njeriut.

Me psoriasis në trup, ekuilibri i mineraleve dhe vitaminave është i shqetësuar, kështu që është e rëndësishme të hani ushqime që përmbajnë një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve në dietë. Një numër i madh i vitaminave B janë të vendosura në mëlçinë e viçit, por lehtë mund të gjeni bioflavonoide në agrumet.

Antioksiduesi ruan gjendje të mirë të thonjve dhe lëkurës, prandaj përdorimi i tij është i rëndësishëm për këdo me psoriazë. Plotësoni dietën tuaj me ushqime me shumë kalcium, pasi ajo ka efekte anti-inflamatore në trup. Ju do të gjeni një sasi të madhe të kalciumit në gjizë dhe produkte të tjerë të qumështit të thartuar.

Marrja e zinkut në trup duhet të jetë në kohë, pasi prodhon një proteinë, falë së cilës procesi i shërimit të plagës ndodh mjaft shpejt. Vlen të përmendet se zinku rrit imunitetin në trupin e një personi që vuan nga psoriaza.

Dieta për psoriasis zgjat rreth javë 2-3, ajo konsiston në uljen e marrjes ditore të yndyrës në gramë 75, duke shtuar në këtë një konsum të madh të ushqimeve që përmbajnë proteina. Një numër i madh i produkteve të qumështit, frutave dhe perimeve futen në dietë.

Përafërsisht disa herë në javë, rekomandohet të organizoni ditë agjërimi për të përmirësuar metabolizmin. Në ditët e agjërimit lejohet të hani supë mishi të përbërë nga gramë 400 viçi të zier pa kripë. Kjo supë duhet të hahet në ditë në serviset 5. Lejohet të pini disa gota çaj të rrushit ose kriklla 2 çaj pa sheqer nga lëngu.

Një dietë me fruta do të ndihmojë që trupi juaj të kthehet në normalitet. Gjatë mëngjesit të parë, duhet të hani një sallatë me lakër, e cila përfshin karrota dhe një mollë. Në mëngjesin 2, ju duhet të bëni perime pure, ta pini atë me një gotë lëng. Për drekë, gatuajini vetes një supë pa mish dhe përgatitni një sallatë perimesh. Gjatë ushqimeve, mund të pini një gotë supë me trëndafil të egër, si dhe të hani karrota të bluara. Darka do të përbëhet nga vinaigrette dhe një gotë komposto frutash të thata.

Psoriaza e fytyrës: shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Sipas statistikave, sëmundja më e zakonshme e lëkurës është psoriaza. Prek të paktën 4-5% të popullsisë totale të planetit. Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje prek gjunjët dhe bërrylat, por ka raste kur lëkura e fytyrës vuan nga psoriaza. Psoriaza në fytyrë i sjell shumë shqetësime pacientit, dhe gjithashtu mund t’i shkaktojë atij një traumë të madhe psikologjike.

Shkaqet e paraqitjes

Mjekët pajtohen që faktorët e mëposhtëm janë shkaqet kryesore të mundshme të psoriazës në fytyrë:

 • tipare të trashëgueshme (predispozitë gjenetike);
 • stresi emocional i shpeshtë dhe situatat stresuese;
 • imuniteti i dobësuar;
 • çrregullime metabolike në trup;
 • rritje dhe grumbullim shumë i shpejtë i qelizave të lëkurës.

Simptomat e psoriazës në fytyrë

Simptoma kryesore e psoriasis në fytyrë është një skuqje e lëkurës në formën e pllakave të kuqe. Shumica e pllakave të kuqe janë të lokalizuara rreth kokërdhokut të syrit, në palosjen nasolabiale, në qepallat dhe vetullat dhe në pjesën e sipërme të ballit. Më rrallë, preket mukoza e zgavrës me gojë - cipa e faqeve, gjuha. Në këtë rast, pllakat e kuqe konvekse, të mbuluara me luspa të lehta me ngjyrë të bardhë, të verdhë ose të argjendtë, duken si papula të ndara. Gjithashtu, me psoriazën e fytyrës, kufiri i buzëve shpesh vuan.

Diagnoza e sëmundjes

Diagnostikimi i psoriazës kryhet nga teste laboratorike, mostra të lëkurës. Sidoqoftë, ka disa teste për të përcaktuar psoriazën dhe për ta dalluar atë nga sëmundjet e tjera të lëkurës:

 1. Nëse gërvishtni zonën e prekur të lëkurës me psoriazë, atëherë numri i shkallëve do të rritet.
 2. Nëse pas kësaj vazhdoni të gërvishtni lëkurën e prekur, atëherë sipërfaqja e kuqe e dermisit bëhet e dukshme nën luspa.
 3. Psoriaza karakterizohet nga një vendndodhje shumë e afërt e kapilarëve në sipërfaqen e lëkurës, prandaj, me një gërvishtje të gjatë të lëkurës, pika të vogla gjaku nga enët e dëmtuara do të shfaqen në sipërfaqen e saj.

Trajtimi i psoriazës në fytyrë

Menjëherë pas diagnostikimit të sëmundjes, pacientët kanë pyetjen se si të trajtojnë psoriasis në fytyrë. Fakti që lëkura në këtë zonë është shumë më e hollë dhe më e ndjeshme se në zonat e tjera të trupit mund të komplikojë trajtimin e psoriazës së fytyrës. Për qëllime të trajtimit, përdoren ilaçe dhe mjete juridike popullore.

Trajtimi me ilaçe

Ilaçet e përdorura në trajtimin e psoriazës së lëkurës së fytyrës kanë për qëllim zvogëlimin e inflamacionit, ënjtjen e lëkurës dhe lehtësimin e situatave stresuese. Në trajtimin e psoriazës, përdoren kortikosteroide, të cilat kanë efekte anti-inflamatore.

Mund të përdorni kremra dhe pomada speciale që përmbajnë vitaminë sintetike D. Më e njohura për momentin që një preparat që përmban vitaminë D janë kremrat Keraderm, Dr. Derm. Retinoidet dhe xheli Removio përdoren për të hequr qafe njollat ​​në fytyrë.

Trajtimi me metoda jo tradicionale

Sidoqoftë, ilaçet shpesh mund të shkaktojnë efekte anësore. Në këtë rast, rrezatimi ultraviolet, terapia me lazer dhe fizioterapia përdoren shpesh në trajtimin e psoriazës së fytyrës.

Trajtimi me mjete popullore

Kur përdorni mjete juridike popullore, është e rëndësishme të koordinoni zierjet e aplikuara me mjekun që merr pjesë, në mënyrë që të shmangni reagimet negative, helmimet ose shfaqjet negative të një ose një ilaçi tjetër.

dush

Banja bimore promovon relaksimin e përgjithshëm të trupit dhe lehtëson stresin. Për të përgatitur një banjë bimore, duhet:

 1. Hidhni 6 lugë celandine, fije dhe kantarinë me një litër ujë të vluar.
 2. Tinktura duhet të qëndrojë për të paktën 8 orë.
 3. Pas kësaj, tinktura filtrohet dhe derdhet në një banjë të ngrohtë.

fasha

Kompresat e kripës janë shumë të dobishme për të qëruar fytyrën:

 1. Lagni një peshqir të butë me kripë dhe aplikojeni në fytyrën tuaj për disa minuta.
 2. Pas larjes, në asnjë rast nuk duhet të fshini fytyrën dhe ta fërkoni fort, sepse kjo mund të dëmtojë më tej lëkurën.
 3. Kryeni procedurën çdo ditë, derisa lëkura e lëkurës të ulet.

Parandalimi i sëmundjes

Në mënyrë që të mos sëmureni me psoriazë, mjekët ju këshillojnë t'i përmbaheni disa rregullave:

 • mos abuzoni me sapunin, pasi ajo e than lëkurën shumë;
 • të heqin qafe zakonet e këqija (pirja e duhanit dhe alkoolit);
 • kontrolloni peshën tuaj (mbipesha mund të shkaktojë psoriazë);
 • shmangni situatat stresuese;
 • përdorni substanca kozmetike që përmbajnë vetëm përbërës natyralë që janë të padëmshëm për lëkurën e fytyrës.
Bëj një pyetje

Anna Bazilevskaya

dermatolog Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i çertifikuar në teknologjinë lazer, ka mbi 13 vjet përvojë praktike si dermatolog.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Obzoroff
Shto një koment