Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Dr. Derm është menduar për trajtimin e psoriazës pa përdorimin e metodave kirurgjikale, ajo kryhet duke kundërvënë akumulimin e leukociteve. Droga frenon sekretimin e enzimave lizosomale, ndërmjetësuesve inflamatorë, nxit eliminimin e edemës dhe shtypjen e fagocitozës. Me fërkim intensiv të Dr. Dermë në lëkurë, ajo ndikon me shpejtësi në zonën e ndezur, zbut manifestimet e pamjes klinike dhe shtyp këto simptoma. Vetëm një sasi minimale e kremës absorbohet përmes lëkurës në qarkullimin sistemik, në doza të rekomanduara për aplikim lokal. Vlen të thuhet se rreziku i reaksioneve anësore sistemike mund të rrisë përdorimin e veshjeve okluzive (hermetike), pasi shkalla e thithjes së kremit rritet.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Përdorimi i këtij xheli kryhet për sëmundje dermatologjike me origjinë të ndryshme: dermatit (alergjik, diellor jo-alergjik, kontakt, atonik, profesional dhe të tjerë), gjithashtu ekzema, psoriazë, dermatozë, kruajtje të lëkurës, etj.

Krem "Dr. Derm" është kundërindikuar për njerëzit me intolerancë individuale ndaj betametazonit, HSV, melanomës, plagëve të hapura, atheromës (formim i ngjashëm me tumorin në vendin e bllokimit të gjëndrës dhjamore) dhe hemangiomës (tumori beninj, i cili formohet nga struktura e indeve vaskulare). Përdorimi i zgjatur i ilaçit ose fërkimi në doza nën maksimale është kundërindikuar në gratë shtatzëna, si dhe gjatë ushqyerjes me gji.

Frekuenca e rekomanduar e prodhuesit për aplikimin e xhelit Dr Derm është 2 herë në ditë, mundësisht në mëngjes dhe në mbrëmje. Për zona më të trasha të lëkurës (pëllëmbët, bërrylat, thembra), përdorimi i shpeshtë i kremit është i mundur. Kohëzgjatja e kursit të përdorimit të ilaçit nuk duhet të kalojë 1 muaj, duke përjashtuar rastet e përdorimit të kremës në zonat e fytyrës, kohëzgjatja e së cilës nuk duhet të kalojë 5 ditë (përndryshe mund të ketë rrezik të puçrrave, rosacea, dermatit perioral).

Në pediatri, një xhel për trajtimin e psoriazës përdoret vetëm në raste të jashtëzakonshme, duke filluar nga mosha gjashtë muajshe. Përbërja e kremit favorizon eleminimin e inflamacionit dhe kruajtjes së lëkurës, parandalon rritjen e mëtejshme të reaksioneve alergjike, zvogëlon lumenin e enëve të gjakut, shtyp gjasat e lëshimit të pjesës së lëngshme të gjakut përmes murit vaskular në indin e përflakur. Kur përdorni krem ​​në zonat e lëkurës, përbërësit e xhel Dr. ...

Dr. Derm rekomandohet për sëmundjet dhe patologjitë e mëposhtme:

 • Ekzemë atopike;
 • Inflamacion i lëkurës me origjinë alergjike në vendin e kontaktit me alergjen;
 • Lezione të shumëfishta ekzematoze të lëkurës;
 • Reaksione alergjike ndaj pickimeve të insekteve;
 • Dermatoza vezikulare;
 • Psoriaza;
 • Lupus kronik diskoid;
 • Dermatiti i kuq;
 • Eritema multiforme.

Tek fëmijët, kohëzgjatja e aplikimit të kremit duhet të jetë sa më e shkurtër, aplikimi i kremit duke e vendosur nën pelena dhe veshje që i përshtaten lëkurës është kundërindikuar, përndryshe mund të ekzistojë rreziku i reagimeve anësore të padëshiruara. Shkalla e frekuencës së aplikimit të kremit Dr. Derm - 2 herë në ditë.

Për të parandaluar sëmundjet e përsëritura ose pas zhdukjes së të gjitha simptomave objektive, trajtimi rekomandohet të vazhdojë.

Megjithëse simptomat e psoriazisë u përshkruan nga shëruesit dhe shëruesit e Greqisë së Lashtë dhe Egjiptit, shkaqet e sëmundjes që shpërfytyrojnë trupin janë ende duke u studiuar. Patologjia kronike, në të cilën sipërfaqja e lëkurës është e mbuluar me një shtresë të vazhdueshme të skuqjeve të kuqe të lehta që shkaktojnë kruajtje të padurueshme, përveç shqetësimit fizik, i shkakton dëm moral një personi. Njerëzit që vuajnë nga liken me luspa përpiqen të mbyllin zonat e përflakur nga sytë kureshtarë, shpesh nuk janë në gjendje të gjejnë një punë, të krijojnë një familje ose të krijojnë një karrierë.

Psoriaza e sëmundjes së lëkurës shfaqet në çdo moshë, prek miliona njerëz, shumë prej të cilëve përpiqen të bëjnë vetëvrasje. Remisioni në patologjinë kronike, i cili zhvillohet kur sistemi imunitar funksionon keq, zëvendësohet vazhdimisht nga një përkeqësim. Pomadat konvencionale të bëra nga ndërmarrjet farmaceutike zvogëlojnë shqetësimin fizik, ngadalësojnë përhapjen e papules, bllokojnë inflamacionin, por nuk korrigjojnë psoriazën.

Dr. Derm nuk shitet në farmaci, por mënyra se si funksionon produkti inovativ jep shpresë se likeni me luspa do të mposhtet së shpejti.

Keranocitet, të formuara nga qelizat në shtresën bazale të epidermës, piqen, ngrihen në kornea, e cila krijon një barrierë të lipideve, sebumit, proteinave dhe parandalon humbjen e ujit.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Në një person që vuan nga psoriaza, keranocitet shumohen me një ritëm të rritur, jetojnë 5 ditë, jo 28 dhe vdesin para se të piqen dhe të rriten në shtresën e kornesë. Fragmente të qelizave të vdekura grumbullohen në sipërfaqen e epidermës, ku formohen papulat. Inflamacioni shkon në indet, duke kapur gjëndrat - dhjamor dhe djersën, duke çuar në një shkelje të sekretimit. Lëkura ka mungesë të yndyrës dhe ujit, thahet dhe çahet.

Rezultati pas aplikimit të Dr. Derm është menjëherë e dukshme:

 • Kruajtja pushon së torturuari.
 • Papulat po shtrëngohen.
 • Bëhet peeling.

Produkti inovativ parandalon përhapjen e skuqjeve, përshpejton shërimin e dermës së përflakur, ngadalëson maturimin e keranociteve, rrit periudhën e faljes dhe zvogëlon gjasat e një rritje të simptomave, e cila vërehet kur një përkeqësim kthehet.

Kremi universal është i përshtatshëm për njerëzit që vuajnë nga psoriaza e thjeshtë, në të cilën trupi është i mbuluar me luspa të papules rozë, argjendtë, të kuqërremtë. Patologjia e manifestuar në këtë formë nuk përbën kërcënim për jetën, por shkakton shqetësim fizik, ndikon negativisht në gjendjen emocionale.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Aplikimi i kremit "Dr. Derm" tregon efikasitet të lartë në trajtimin e psoriazës pustulare. Flluskat që formohen në këmbë dhe krahë mbushen me eksudat. Kur flluskat shpërthejnë, mikrobet dërgohen përbrenda dhe fillon zbrazja. Kur trajtoni zonat problematike me krem, lëvorja ndalet dhe shqetësimi zhduket.

Me akrodermatit të vazhdueshëm, Dr. Derm përshpejton shtrëngimin e papules, rikthen pllakat e thonjve të shtresuar. Dr. Derm nga psoriaza lehtëson pacientët me pustulozë nga absceset në pëllëmbët dhe thembra, të cilat ndërhyjnë në lëvizje, shpesh shpërthejnë dhe rriten.

Një krem ​​që është i përshtatshëm për të rinjtë dhe pacientët e moshuar;

 • moisturizes dermis;
 • dezinfekton zonat e përflakur;
 • formon mbrojtje nga ndikimet e jashtme.

Kur aplikohet në zona të shpërfytyruara nga papulat, Dr. Derm ”përmirëson mikroflorën lokale, rrit imunitetin. Komponentët që përbëjnë kremin shkaktojnë procese metabolike që kthejnë funksionet në nyje, të cilat inflamohen në psoriazën artropatike.

Përfitimet e Dr. Derm para analogeve

Kur shfaqen shenjat e para të likenit me luspa, përdoren barna të jashtëm jo-hormonalë, për shembull Keraderm, i cili lehtëson inflamacionin, than zonat e lagura, lehtëson kruajtjen, por, ndryshe nga kremi Doctor Derm, nuk e njom lëkurën, kërkon përdorim afatgjatë për të shëruar zonat problematike. Përbërja Keraderm ndonjëherë kruarje, duke provokuar formimin e një skuqjeje.

Psorilax, substanca aktive e së cilës është diklorodietil sulfuri, lehtëson ndjesinë e djegies, zvogëlon peeling, eliminon skuqjen. Kur aplikoni vajin, kërkohen fasha shtesë. Ilaçi shkakton përgjumje, dhimbje koke. Duke përdorur Psorilax ndonjëherë fillon përkeqësimi i simptomave. Dr. Derm, përbërja e së cilës nuk përmban përbërës sintetikë, vepron butë, mund të aplikohet në lëkurë me plagë të hapura, nuk është kundërindikuar në rast të funksionit të veshkave të dëmtuar, në rast të problemeve të mëlçisë si p.sh. Psorilax.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Me një formë të përparuar të patologjisë, mjekët përshkruajnë kortikosteroide. Kur përdorni vajra hormonale:

 • Zvogëlon aktivitetin e sistemit imunitar;
 • Ndarja e keranociteve ngadalësohet;
 • Përhapja e papules zvogëlohet.

Për shembull, krem Keraderm, e cila në psoriasis aplikohet në një trup të mbuluar me pllaka, jo më shumë se 2 muaj, provokon shumë efekte anësore në formën e ndjesisë së djegies, rritjen e tepërt të flokëve dhe formimin e akneve. Drogës nuk përdoret për parandalim, por për të eleminuar manifestimet e psoriazës.

Dr. Derm nuk lejon që sëmundja të kthehet në një formë akute, duke formuar një shtresë mbrojtëse në sipërfaqen e lëkurës, parandalon efektet shkatërruese të dritës së diellit, hipoterminë, infeksionet dhe nuk krijon varësi.

Përbërja dhe vetitë e Dr. Derm

Dr. Derm Psoriaza lehtëson fryrjen, shpërndan pllakat, ka një efekt antiseptik dhe parandalon përhapjen e inflamacionit. Në prodhimin e kremit DrDerm, në vend të kimikateve dhe substancave sintetike, përdoren ekstrakte dhe vajra thelbësorë të bimëve, të cilat sigurojnë një efekt shërues.

Gjethet dhe kërcellët e kalisisë, të cilat janë të pasura me flavonoide, elementë gjurmë, glikozide:

 • stimulojnë metabolizmin qelizor;
 • përshpejtojë riparimin e indeve;
 • lagni dhe ushqeni lëkurën;
 • lehtësimin e acarimit.

Ekstrakti i aloes i shtuar në krem ​​vepron si një antioksidant, dezinfekton zonat e mbuluara me skuqje, normalizon nivelin e pH. Gjalpi i sheas lehtëson dhimbjet e kyçeve në psoriazën artropatike, shëron papulat, rikthen elasticitetin në lëkurë. Forcon rezistencën ndaj rrezeve ultraviolet, ajrit të gazuar, ndryshimeve të temperaturës, lehtëson acarimin, rikthen shtresat e dermës të prekura nga papulat, vajin e bredhit.

Indikacionet për përdorim

Kremi natyral rekomandohet për parandalimin dhe trajtimin e formave të ndryshme të psoriazës, përfshirë pikimin, eksudatimin, gjeneralizimin. Për pacientët që vuajnë nga dermatiti, agjenti mund të përdoret për të trajtuar zonat e përflakur për të krijuar një pengesë mbrojtëse për të zbutur lëkurën.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Kundërindikacionet dhe efektet anësore

Si e bën Dr. Derm për zhvillimin e fetusit në gratë shtatzëna është i panjohur sepse nuk janë kryer studime të tilla. Pa u konsultuar me një mjek, nënat e ardhshme nuk duhet të përdorin kremin. Kundërindikimi i vetëm për përdorimin e produktit është mbindjeshmëria ndaj përbërësve që përbëjnë kremin. Për njerëzit që nuk mund të tolerojnë vajra esencialë, ekstrakte bimore, kremja mund të shkaktojë acarim në lëkurë dhe shfaqjen e skuqjes.

Udhëzime për përdorimin e kremit Dr. Derm

Megjithëse një produkt natyral është i përshtatshëm për burra dhe gra të çdo moshe, këshillohet të studioni përbërjen e treguar në paketim përpara përdorimit, ku udhëzimet shkruhen gjithashtu në detaje. Dr. Derm aplikohet në lëkurën e larë dhe të tharë. Një shtresë e hollë kremi fërkohet butësisht me një lëvizje të dorës.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Në javën e parë pas fillimit të trajtimit të zonave problematike, djegia dhe kruarja kalojnë, pllakat ndalojnë të rriten në madhësi. Në 7 ditët e ardhshme, riprodhimi i keranociteve ngadalësohet, indet e dëmtuara rikthehen. Për të përshpejtuar rigjenerimin e dermës, këshillohet të fërkoni kremin jo një herë, por të paktën dy herë në ditë.

Pas tre javësh, lëkura rikthen elasticitetin e saj. Nëse përdorimi i kremit është i kombinuar me një dietë, ëmbëlsirat, përmirësuesit e aromës dhe ushqimet që përmbajnë sasi të mëdha të kolesterolit përjashtohen nga dieta, ndodh një falje e zgjatur.

Me simptoma të rënda të psoriazës, kremi Dr. Derm aplikohet deri në 6 javë. Kursi i përsëritur, i cili lejon konsolidimin e rezultatit, fillon pas 3 muajsh.

Mendimi i mjekëve dhe pacientëve

Njerëzit të cilët nuk kanë përdorur krem ​​ose kanë blerë një falsifikim në internet në vend të një ilaçi efektiv shkruajnë për Dr. Komentet Derm plot negativitet. Mjekët nuk ndajnë mendimin e pacientëve të tillë.

Ibrahim Schonheidt, 45 vjeç dermatolog:

“Glukokotikosteroidet janë varësie, provokojnë atrofi të lëkurës, e cila mund të zhvillohet në një tumor malinj. Pomadat natyrore nuk përmbajnë përbërës të rrezikshëm dhe duhet të përdoren në trajtimin e psoriazës. Unë mendoj se një nga kremrat e përballueshëm dhe efektiv është Dr. Derm, i cili parandalon rikthimet, eliminon manifestimin e patologjisë ".

Joana, 45 vjeç:

“Vajza ime vuan nga psoriaza që nga fëmijëria. Pllakat pikuan të gjithë skalpin e kokës. Për një kohë të gjatë ne kemi përdorur vajra dhe kremra në vaj të ngurtë, të cilat kanë një erë të neveritshme dhe janë të vështira për tu larë. Kur vajza ishte 19 vjeç, ajo refuzoi fonde të tilla. Me këshillën e një mjeku të blerë në faqen e internetit të kompanisë Dr. Derm. Pas aplikimit të kremit për 2 javë, papulat u ulën në madhësi, lëkura ndaloi të qëronte ".

Miguel, 32 vjeç:

“Me sa mbaj mend, vuaj nga psoriaza. Së pari, skuqjet në duar u trajtuan me vaj të squfurit, pastaj pllakat u shfaqën në kthesat e bërrylave, mbuluan gjoksin dhe shpinën. Xhelat hormonalë larguan kruajtjen, papulat u shëruan, por pas një kohe të shkurtër edhe Prednisolone ndaloi së ndihmuari. Tani prej një muaji jam duke lubrifikuar zonat e përflakur me Dr. Derm dhe unë jam në dietë. Lëkura nuk thahet, është bërë elastike, vëllimi i skuqjeve është zvogëluar, ënjtja është qetësuar ".

Adelina, 28 vjeç:

“Unë nuk e kursej veten nga kruarja dhe peeling me ilaçe hormonale, por aplikoj kremin Dr. Derm në zonat problematike, i cili konsiderohet si ilaçi më i mirë midis atyre që bleva për psoriazën. Mjeku Derm ndihmon për të arritur faljen afatgjatë, lehtëson shpejt inflamacionin ".

Ku ta blini kremin Dr. Derm në Evropë?

Mjekët gjithnjë e më shumë u rekomandojnë pacientëve që vuajnë nga manifestimet e likenit me luspa, jo glukokortikosteroide, por përgatitje bimore. Dr. Derm nuk mund të blihet në farmaci, por ka një rrugëdalje. Megjithëse furnizuesi zyrtar nuk shet krem ​​psoriazash përmes dyqaneve në internet, meqenëse numri i falsifikimeve është i mahnitshëm, përsëri mund ta blini produktin.

Për të porositur një krem, duhet të shkoni në faqen e internetit të prodhuesit dhe të plotësoni një aplikacion, ku futni informacionin tuaj të kontaktit. Menaxheri kontakton blerësin me numrin e caktuar të telefonit, i cili zgjat deri në 15 minuta, pasi të specifikoni adresën, mallrat dërgohen me para në dorëzim. Klientët e rinj mund të presin zbritje. Kur porositni nga prodhuesi i kremit Dr. Derm, çmimi do të jetë 39 euro në vend të 78.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Psoriaza është një nga sëmundjet më të zakonshme dhe të njohura të lëkurës. Prek nga 1 deri në 5% të popullsisë së vendeve shumë të zhvilluara, si gratë ashtu edhe burrat në mënyrë të barabartë. Gjendja është kronike, e përsëritur dhe e pashërueshme. Megjithatë, ka trajtime që mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave.

Shkaqet, simptomat dhe llojet e psoriazës

Shtë e vështirë të përcaktohet saktësisht shkaku i psoriasis. Faktorët gjenetikë, imunologjikë dhe mjedisorë ndikojnë në zbulimin e simptomave të sëmundjes. Ju lutem vini re se kjo nuk është ngjitëse. Incidenca më e lartë e sëmundjes në vendet e zhvilluara sugjeron që stili i jetës dhe dieta ndikojnë në sëmundjen. Ekzistojnë dy lloje të ashtuquajturave psoriaza të zakonshme. E para, e trashëgueshme, manifestohet me simptoma para moshës 40 vjeç (dhe madje edhe në fëmijëri) dhe karakterizohet nga një fillim i hershëm i sëmundjes në familje. Kjo formë e psoriazës zakonisht është më rezistente ndaj trajtimit dhe përsëritet më shpesh sesa lloji tjetër. Në llojin e dytë, simptomat e para shfaqen në moshën 40 vjeç, dhe historia familjare është negative.

Përveç faktorëve gjenetikë, shumë faktorë të tjerë të jashtëm mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë simptomat e kësaj gjendje. Ky është, për shembull, infeksion me mikroorganizma - kryesisht streptokoket dhe stafilokokët.

Marrja e ilaçeve të caktuara si beta-bllokuesit, litiumi, amiodaroni, barnat antimalarike, progesteroni, ilaçe anti-inflamatore josteroide.

Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi
Simptoma kryesore e psoriasis vulgaris janë lezionet e lëkurës në formën e skuqjeve, të cilat duken si njolla të kuqe-kafe të mbuluara me luspa të bardha-gri. Përveç kësaj, skuqja, djegia, kruajtja, çarja dhe gjakderdhja e lëkurës dhe dhimbja janë të zakonshme. Ndryshimet janë shkaktuar nga një përçarje në procesin e rigjenerimit të epidermës.

Tek një person i shëndetshëm, ky proces zgjat rreth një muaj, dhe te pacientët zvogëlohet në 4 ditë. Shkallët shfaqen për shkak të faktit se epiderma ndërtohet shumë shpejt në sipërfaqen e lëkurës. Lezionet zakonisht shfaqen në gjunjë, bërryla, fytyrë, shpinë, këmbë, duar dhe thonjtë e duarve.

Shpesh, vendi i parë i shfaqjes së skuqjeve është lëkura e kokës (psoriaza e kokës). Fillimisht, qërimi mund të gabohet si zbokth. Më vonë, ndryshimet mund të përhapen në të gjithë lëkurën. Duhet theksuar se, megjithë flakjen e vazhdueshme të lëkurës dhe praninë e inflamacionit, flokët nuk bien. Ndryshimet me luspa në trup përcaktohen mirë nga lëkura e shëndetshme. Kur përpiqeni t'i gërvishtni ato, luspat bien, duke formuar thekon që i ngjajnë copave të gërvishtura të një qiriu (një simptomë e një qiri stearike).

Shenja e dytë karakteristike e psoriazës është simptoma e Auspitz, e cila konsiston në shfaqjen e pikave të gjakut si rezultat i dëmtimit të enëve nënlëkurore pas heqjes së luspave. Lezionet e lëkurës mund të jenë të vetme me gunga. Atëherë po flasim për psoriazën fraksionale të gjirit ose pikimit. Kjo është forma më e zakonshme e psoriazës tek fëmijët dhe zakonisht shfaqet 2 deri në 3 javë pas një infeksioni në fyt ose bajame. Ndonjëherë lezionet janë shumë më të gjera dhe lezionet bashkohen për të formuar harta të ngjashme me kontinentet e globit (psoriaza gjeografike).

Një formë specifike e psoriazës është psoriasis pustular, i cili ndryshon dukshëm nga psoriaza normale. Në vend të luspave gri, ka pustula purulente (ndonjëherë në sipërfaqen e tërë trupit) me inflamacion dhe lëkurë të thatë përreth. Kjo është një formë e rëndë e psoriazës, e cila është e vështirë për t’u kombinuar me gjendjen e përgjithshme të dobët të pacientit. Një formë tjetër serioze është Artriti Psoriatik. Kjo është një sëmundje reumatologjike që shkakton inflamacion kronik të nyjeve dhe strukturave ngjitur. Më së shpeshti preken falangat, nyjet sakroiliake, kyçet e kyçeve. Kjo shkakton dhimbje, ngurtësi dhe lëvizshmëri të kufizuar të kyçeve. Në disa raste, kjo mund të çojë në paaftësi të përhershme.

Eritroderma psoriatike është një lloj po aq i rëndë. Ndryshimet në këtë rast mbulojnë të gjithë trupin, ndonjëherë edhe pa një copë të vetme të lëkurës së shëndetshme, shoqëruar me kruajtje dhe dhimbje të vazhdueshme. Ekzistojnë shumë forma të psoriazës, por vlen të përmendet edhe psoriaza e thonjve. Ndonjëherë ngatërrohet me mikozën për shkak të simptomave: njolla të verdha-kafe në pllakën e thonjve, brazda tërthore dhe trashje të pllakës.

Trajtimi i psoriazës

Për shkak të gjendjes gjenetike, psoriaza mbetet një sëmundje e pashërueshme me periudha të përkeqësimit dhe faljes. Për të lehtësuar simptomat e sëmundjes, ne mund të përdorim trajtime të jashtme, të përgjithshme ose fototerapi. Lloji i parë është i mjaftueshëm në shumicën e pacientëve, lezioni i të cilit prek një zonë të vogël të trupit (deri në 25%). Kjo procedurë synon të heqë shkallët dhe të sjellë lezionet e lëkurës në falje. Më shpesh, Dr. Derm, krem Keraderm ose locione të acidit salicilik ose ure, të përdorura deri në tre ditë për të hequr peshoret. Pastaj futen ilaçe për të parandaluar rritjen e tepërt të epidermës, për shembull, me cignoline ose katran. Këto barna zakonisht vlerësohen dobët nga pacientët për shkak të erës së keqe, ngjitjes, gjatësisë së trajtimit dhe njollosjes së veshjeve. Kortikosteroidet aktuale dhe derivatet e vitaminës D tolerohen shumë më mirë.

Në rastin e trajtimit lokal me krem ​​Dr. Derm, rregullsia dhe respektimi i rreptë i rekomandimeve mjekësore është thelbësore. Trajtimet aktuale përdoren për të trajtuar psoriazën e lëkurës së trupit, duke përfshirë edhe lëkurën e kokës, dhe zakonisht kanë një efekt të mirë. Trajtimi i thonjve duket më keq kur efektet zakonisht janë të vogla. Përdor barna të fuqishme aktuale me kortikosteroide dhe acid salicilik. Indikacionet për trajtimin e përgjithshëm janë kryesisht psoriaza që prek më shumë se 25% të sipërfaqes së trupit, rezistencën ndaj trajtimit lokal dhe gjendjen e dobët mendore të pacientit. Përdoren kryesisht barna imunosupresive, por ato mund të kenë efekte anësore serioze. Substancat medicinale të zgjedhura më shpesh:

 • Metotreksat - më shpesh me shumëllojshmëri artikulare dhe psoriazë eritrodermike;
 • Retinoidet - normalizojnë përhapjen e qelizave epidermale dhe lehtësojnë inflamacionin;
 • Ciklosporina, A - ilaçi imunosupresiv, efektiv në të gjitha format e psoriazës;
 • Biologics - për pacientët me psoriazë më të rëndë të cilët nuk janë ndihmuar nga trajtimi standard. Këto janë citokina, antitrupa monoklonalë ose proteina bashkimi. Droga e këtij lloji mund të shkaktojë një ulje të lezioneve me 75% dhe madje faljen e plotë të sëmundjes. Përveç kësaj, ato konsiderohen jashtëzakonisht të sigurta;
 • Antibiotikë - Tabletat nuk e trajtojnë drejtpërdrejtë psoriazën. Përdoret në rastet kur sëmundja shoqërohet me një infeksion.

Fototerapia duke përdorur rrezatimin UVA dhe UVB përdoret gjithashtu si një alternativë. Lezionet e psoriazës rrezatohen 2-3 herë në javë, dhe simptomat zhduken pas rreth njëzet trajtimesh. Psikoterapia gjithashtu ka një efekt të dobishëm, veçanërisht për njerëzit që nuk mund ta pranojnë sëmundjen. Siç mund ta shihni, psoriaza është një sëmundje serioze që, për shkak të sfondit gjenetik, mbetet e pashërueshme. Ne vetëm mund të përpiqemi të lehtësojmë simptomat e tij, por nuk është aq e lehtë. Pas një periudhe faljeje, sëmundja do të kthehet herët ose vonë. Shpejtësia e trajtimit të lezioneve të lëkurës kryesisht varet nga rregullsia e trajtimit të pacientëve. Ne mund të kemi shumë shpresë për gjithnjë e më shumë ilaçe biologjike si Dr. Derm, të cilat janë shumë efektive dhe, për më tepër, jashtëzakonisht të sigurta.
Dr. Derm për trajtimin e psoriazës: udhëzime, vlerësime, çmimi

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment