Immuten për të forcuar imunitetin dhe për t'i rezistuar viruseve

Препарат Immuten - Një mjet shumë aktiv që ndihmon në rritjen e mbrojtjes së trupit. Pikat ndihmojnë për të mbrojtur veten gjatë sezonit të infeksioneve sezonale, për ta bërë trupin të luftojë përkeqësimet e patologjive kronike. Në këtë rast, përbërja e barit nuk ka një substancë të vetme të dëmshme që mund të ndikojë negativisht në trup.

Immuten pika për imunitet

Immuten kaloi numrin e kërkuar të studimeve klinike. Shtë vërtetuar se mjeti është absolutisht i sigurt dhe nuk shkakton reagime anësore. Me përdorimin e duhur të ilaçeve, rezultatet e para mund të zëvendësohen mjaft shpejt. Një person fillon të ndjehet më mirë, shpëton nga apatia.

Mjeti është krijuar posaçërisht për të larguar toksinat nga trupi. Për shembull, me shenja të infeksioneve akute të frymëmarrjes virale, ilaçi kontribuon në një shërim të shpejtë. Ilaçi miratohet për përdorim si një masë parandaluese për të mbrojtur kundër organizmave patogjenë.

Pikat për të forcuar imunitetin janë një zhvillim i teknologjisë së lartë që mund të forcojë funksionalitetin imunitar. Në të njëjtën kohë, rezistenca ndaj viruseve dhe baktereve formohet në trup. Immuten stimulon riprodhimin e antitrupave natyralë, të cilat shërbejnë si një mburojë për mikrobet që përpiqen të pushtojnë.

Ku të blej Immuten në Evropë

Mos e humbni kohën duke kërkuar ilaçin IMMUTEN në raftet e farmacive. Ilaçi i cilësisë origjinale nuk mund të blihet në një farmaci. Prodhuesi mbron mallrat nga mashtruesit duke e shitur përmes një portal prodhimi në Internet. Blerësi para-formon një aplikim elektronik për blerjen e numrit të kërkuar të paketave. Përfaqësuesi i kompanisë i përgjigjet aplikacionit, i cili, pasi ka thirrur numrin celular të blerësit, zbulon adresën e saktë të dorëzimit.

Blini ilaçe për të forcuar imunitetin

Brenda 15 minutash pas vendosjes së porosisë, menaxheri i kompanisë telefonon në numrin e kontaktit të klientit, specifikon adresën e dorëzimit të mallrave. Kur ilaçi dorëzohet në zyrën postare, personi do të marrë një njoftim në celularin e tij. Gjithashtu, kryhet dorëzim pa kontakt me shërbimin ndërlidhës.

Si të identifikoni shenjat e imunitetit të ulur

Imuniteti ynë është një roje i padukshëm që është një pengesë kundër sëmundjeve të ndryshme. Nëse funksionaliteti i sistemit bie, atëherë një person përballet me probleme shëndetësore. Të dy patologjitë kronike dhe infektive janë përkeqësuar. Të gjithë duhet të dinë se me cilat shenja përcaktohet një imunitet i dobësuar:

 1. Një person ka pëllëmbë vazhdimisht të ftohtë.
 2. Pacienti përjeton probleme të rregullta me funksionalitetin e traktit gastrointestinal.
 3. Imuniteti i dobësuar e çon një person drejt lodhjes së tepërt.
 4. Thatësia karakteristike në sy rritet.
 5. Pacienti vëren një rritje të dhimbjeve të kokës.
 6. Diagnostifikohet një rritje e paarsyeshme e temperaturës së trupit.
 7. Duke pasur probleme për të fjetur.
 8. Vihet re shfaqja e skuqjeve në lëkurë dhe vërehet thatësi.

Nëse e kuptoni që trupi ka nevojë për ndihmë, mos harroni të blini pika për të forcuar imunitetin IMMUTEN. Produktet do të ndihmojnë në rehabilitimin e shpejtë dhe të lehtë. Ju nuk duhet të përdorni ndonjë fond shtesë.

Immuten për të rikthyer imunitetin

Detajet e produktit Immuten

Immuten Shtë një zhvillim unik i shkencëtarëve gjermanë të cilët morën bimë natyrore dhe vajra si bazë. Droga funksionon në tre drejtime:

 • reziston ndaj mikrobeve dhe viruseve;
 • ndalon përhapjen e infeksionit;
 • parandalon komplikimet e shkaktuara nga ftohja dhe sëmundjet virale.

Efektiviteti i kompleksit është disa herë më i lartë se sa mjetet sintetike dhe gjysëm sintetike për të forcuar imunitetin. Gjithashtu një avantazh Immutenpor konsiston në mungesë të ndonjë efekti anësor dhe mund të merret nga të rriturit dhe fëmijët. Në shitje, produkti gjendet në formën e një ekstrakti të lëngshëm me një vëllim prej 20 mililitra. Të shijosh Immuten neutral.

Shqyrtime rreth IMMUTEN tejet pozitive. Ky është një imunostimulant i provuar me kohë, i bazuar vetëm në përbërës natyralë. Përbërja përballet me ARVI, gripin dhe bajamet. Rrit rezistencën e qelizave imune gjatë një periudhe jo të favorshme të infeksionit. Ekspertët me përvojë rekomandojnë ilaçin si mburojë kundër një epidemie të afërt.

Si funksionon ilaçi? immuten mbi imunitetin

Ilaçi ka kaluar nëpër të gjithë spektrin e studimeve të nevojshme klinike. Isshtë aprovuar për zbatim nga certifikatat e duhura të cilësisë. Kërkimet kanë vërtetuar sigurinë e plotë të produktit. Shqyrtime të shumta të konsumatorëve shërbejnë si dëshmi e sigurisë dhe efikasitetit të produktit në trup.

Prodhuesi pretendon se me pika Immuten Ju mund të arrini një rritje në mbrojtjen e trupit për një periudhë të gjatë. Kompleksi funksionon si më poshtë:

 • shkatërron mikroorganizmat viralë, heq trupin nga simptomat sekondare të ftohjes akute dhe gripit. Pikat fillojnë të veprojnë që nga dita e dytë e përdorimit;
 • substancat aktive grumbullohen në indet e trupit, dhe pikat funksionojnë tërë periudhën gjatë epidemive në masë;
 • brenda 5 ditëve nga fillimi i rrjedhës së marrjes së pikave, indet e trupit pastrohen plotësisht nga toksinat. Për shkak të këtij efekti të ilaçit, trupi shpejt shërohet pas një sëmundjeje.

Kursi i terapisë me pika Immuten zgjidh problemet e mëposhtme:

 1. ka një efekt të shpejtë në depërtimin në trup viruset dhe mikroorganizmat infektivë. Viruset dhe infeksionet shkatërrohen brenda 2 ditëve, për shkak të të cilave parandalohet zhvillimi i komplikimeve, dhe procesi i dhimbshëm është ndalur;
 2. pikat veprojnë në vend, duke depërtuar drejtpërdrejt në fokusin inflamator. Proceset putrefaktive të zorrëve janë eleminuar, dhe gjendja e mikroflora është e stabilizuar;
 3. falë veprimit të pikave, përmirësohet lëvizshmëria e leukociteve, për shkak të së cilave efekti i virusit pengohet në 5 ditë;
 4. ilaçi Immuten ka një efekt të butë. Pikat nuk stimulojnë mbrojtjen imune. Imuniteti rritet pa shkelur reagimet mbrojtëse të trupit. Pika është e përshtatshme jo vetëm për të rriturit e çdo moshe, dhe mund të përdoret për fëmijët.

Prona të përgatitjes immuten për sistemin imunitar

Pika tregohet për përdorim në zhvillimin e simptomave të mëposhtme, duke sinjalizuar afrimin e një sëmundje virale ose infektive:

 • përgjumje e pakontrolluar;
 • mungesa e oreksit;
 • ndjenjën e lodhjes së vazhdueshme;
 • shqetësimi i gjumit;
 • dhimbje koke;
 • ftohjet e shpeshta.

Si funksionon ilaçi për të forcuar sistemin imunitar?

Mjetet për ruajtjen e imunitetit karakterizohen nga një numër i madh i cilësive pozitive. Në fund të fundit, veprimi i produktit bazohet në parimet e mëposhtme:

 1. Formula sinergjike e ilaçit siguron rezistencë ndaj imunitetit gjatë kushteve anësore të virusit.
 2. Forcon funksionimin imunitar të një trupi të dobësuar.
 3. Punon në proceset e pastrimit të trupit të toksinave të grumbulluara dhe toksinave.

Prania në formulën e përbërë të përgatitjes së vitaminave dallon ndjeshëm produktin nga formulimet e tjera medicinale. Praktika e rregullt e përdorimit përshpejton sintezën e qelizave rigjeneruese. Kërkon të rifillojë proceset natyrore të metabolizmit në trup. Formon kushte të favorshme për përmirësimin e mirëqenies, shtypjen e simptomave parësore inflamatore, për shembull, zhvillimin e infeksioneve akute të frymëmarrjes virale.

Si punon immuten për të forcuar sistemin imunitar?

Përfitimet e pamohueshme të ilaçit për imunitetin

Nëse e krahasojmë përbërjen e re me produkte të ngjashme në fuqi, atëherë është IMMUTEN bëhet udhëheqës sepse:

 • Përbërja në fjalë është ekskluzivisht me origjinë natyrore, pa përdorimin e produkteve kimike.
 • Mjet rekomandohet të përdoret nga specialistë.
 • Produkti nuk ka kundërindikacione.
 • Formula e re është e sigurt për t’u përdorur, sepse nuk shkakton reaksione alergjike dhe efekte anësore.
 • Ideale për pacientë të moshave të ndryshme (fëmijë, të rritur, qytetarë të moshuar).
 • Produkti është i zbatueshëm si një përbërje profilaktike.

Immuten Shtë një ilaç i lëngshëm që prek butësisht mikroflora, duke aktivizuar qelizat imune dhe pa prishur rrjedhën e proceseve biokimike në trup. Ndihmon për të rivendosur një pengesë të fuqishme që mund të parandalojë efektet e viruseve ose të përshpejtojë shërimin në rast të marrjes së ilaçit, duke qenë tashmë i sëmurë. Për më tepër, marrja e këtyre pikave gjatë një përkeqësimi të sëmundjeve mund të zvogëlojë rrezikun e rishfaqjes së sëmundjes dhe të shmangë komplikimet.
Shenjë dalluese e pikave Immuten është se ata, ndryshe nga shumë stimulues të tjerë të sistemit imunitar, nuk cenojnë sfondin biologjik dhe nuk ndërhyjnë në proceset kimike që ndodhin vazhdimisht në trupin tonë.

Falë përbërësve me origjinë natyrore, Immuten pikat për imunitet janë të sigurta, përjashtojnë shfaqjen e reaksioneve anësore dhe në të njëjtën kohë demonstrojnë një efekt të butë dhe shumë efektiv. Veprimi i tyre ka për qëllim aktivizimin "butësisht" të qelizave të mikroflorës, të cilat janë përgjegjëse për mbrojtjen e trupit. Si rezultat i këtij procesi, gjendja e imunitetit përmirësohet dhe trupi merr forcë të re për të luftuar viruset. Kështu, një person që merr pika me një diagnozë të ARVI, gripit ose sëmundjes tjetër mund të shërohet në vetëm 3-5 ditë. Ata që blejnë ilaçin para fillimit të motit të ftohtë do të jenë në gjendje të shmangin infeksionet virale dhe të përmbahen nga shfaqja e sëmundjeve komplekse.

Immuten për mbrojtjen e virusit

Parimi i ilaçit IMMUTEN

Nëse vendosni të blini një ilaç, duhet të dini se efektiviteti i ilaçit vërtetohet nga rezultatet e shumta të studimeve dhe eksperimenteve, siç dëshmohet nga certifikatat e cilësisë.

Testet e përsëritura të bëra në bazë të qendrave të ndryshme klinike me pjesëmarrjen e vullnetarëve treguan se ilaçi korrespondon mirë me viruset ekzistuese dhe ndihmon trupin t'i rezistojë sëmundjeve, duke aktivizuar mbrojtjen e imunitetit.

Pikat veprojnë butësisht dhe pothuajse të papranueshme, duke depërtuar në trup dhe duke nisur funksionet themelore të sistemit imunitar. Efekti i dobishëm i ilaçit vërehet nga imunologë dhe specialistë të tjerë.

Ilaçi vepron në një gamë të gjerë, duke filluar me zorrët:

 • Duke depërtuar drejtpërdrejt në zonën e zorrëve, bie Immuten shkatërrojë të gjithë mikroorganizmat patogjenë që janë provokues të sëmundjeve. Në këtë mënyrë, pastrohet mikroflora e zorrëve dhe, në përputhje me rrethanat, gjendja e sistemit imunitar përmirësohet. Në të njëjtën kohë, ilaçi nuk ndikon në proceset natyrore që ndodhin brenda zorrëve dhe trupin në tërësi.
 • Duke vepruar në një zonë specifike, Immuten lehtëson inflamacionin që vjen nga ekspozimi ndaj patogjenëve. Falë kësaj, funksionimi normal i sistemeve të trupit është rikthyer, dhe ai mund të luftojë në mënyrë të pavarur virusin, si rezultat i të cilit personi shërohet më shpejt dhe nuk është më i ekspozuar ndaj agjentëve patogjenë.
 • Kur futet në trup, ilaçi Immuten kontribuon në normalizimin e të gjitha proceseve natyrore, duke forcuar kështu sistemin imunitar dhe aftësinë për t'i bërë ballë efekteve të faktorëve negativë nga jashtë, duke parandaluar përhapjen e patogjenëve dhe duke eliminuar vetë mundësinë e sëmundjes.
 • Kur gëlltitet, ilaçi stimulon lëvizshmërinë e leukociteve, të cilat janë të përfshira drejtpërdrejt në shkatërrimin e viruseve dhe eliminimin e pasojave të veprimtarisë së tyre, domethënë, komplikime të një patologjie të veçantë.

Përdorimi i pikave rregullisht  Immuten Ju ngopni trupin tuaj me substanca të dobishme që përmirësojnë dhe përmirësojnë funksionimin e sistemit imunitar, duke parandaluar devijimet e mundshme nga tuajat në sistemet e tjera. Ky ilaç konsiderohet unik, i cili është i përshtatshëm për të rriturit dhe fëmijët si një ilaç për parandalimin ose vetë-trajtimin. Zgjidhje për përdorim të brendshëm Immuten Vlen të blihet për ata që kujdesen për shëndetin e tyre dhe mirëqenien e të dashurve të tyre, sepse ky ilaç me të vërtetë "funksionon", dhe çmimi për të është i përballueshëm.

Parimi i ilaçit Immuten

Udhëzime për përdorim Immuten

Nëse keni porositur dhe tashmë keni marrë pika Immuten, atëherë duhet të njiheni me atë që trajtimi i drogës regimenson ofertat e udhëzimit. Merrni zgjidhjen në përputhje me rekomandimet e prodhuesit gjatë gjithë trajtimit. Në këtë rast, do të jeni në gjendje të vini re tendenca pozitive dhe përmirësim brenda disa ditësh pas marrjes së parë të pikave.

Rekomandohet të merrni pika, në varësi të qëllimit të përdorimit dhe gjendjes shëndetësore:

 • Si ilaçi kryesor për të hequr qafe simptomat dhe shkaqet e sëmundjes Immuten duhet të merret 4 herë në ditë, pavarësisht nga marrja e ushqimit. Kursi minimal i trajtimit me pika në këtë rast duhet të jetë 5 ditë.
 • Për të parandaluar sëmundjet dhe për të mbajtur imunitetin, shtoni pika të pini 2 herë në ditë (preferohet në mëngjes dhe mbrëmje).

Nëse vendosni të thoni një firmë "Jo!" sëmundjet e frymëmarrjes dhe "ftohjet", do të jetë më e lehtë për ta bërë atë me kompleksin Immuten. Ky medikament do të ndihmojë në shmangien e shumë sëmundjeve të zakonshme, duke mbrojtur shëndetin tuaj nga infeksioni. Renditja e pikave Immuten në faqen zyrtare, ku çmimi është caktuar për të pa kufijtë e tregtimit, ju do t'i bëni një shërbim të madh imunitetit tuaj.

Pse blejnë njerëzit IMMUTEN

Mjekësia moderne ofron shumë shtesa për të ruajtur imunitetin. Por vetem IMMUTEN Nuk ka një, por menjëherë shumë përparësi, pa provokuar ndonjë problem.

 1. Përbërja në mënyrë të vërtetë formon forcimin e imunitetit.
 2. Droga mund të përdoret në një "urgjencë".
 3. Ajo ka një efekt në shkaqet rrënjësore të procesit inflamator.
 4. Formula bazohet në përbërës natyralë, pa aditivë kimikë.
 5. Rreziqet e komplikimeve janë të përjashtuara.
 6. Produkti rekomandohet për t’u përdorur nga ekspertë evropianë.

Immuten për mbrojtje nga viruset e dëmshëm

Trajtimi i një infeksioni: lidhje jo logjike dhe gabimet më të zakonshme

Për të përballuar infeksionin, njerëzit duhet të veprojnë me vendosmëri. Nuk mjafton të vizitoni farmacinë më të afërt dhe të blini disa kuti me shumë ilaçe të ilaçeve. Kjo është vetëm gjysma e betejës! Për të arritur fitoren përfundimtare, pacientët duhet të përdorin ilaçe sipas udhëzimeve! Dhe kjo, për fat të keq, u vjen njerëzve me shumë vështirësi.
Shpesh ndodh që pacientët të irritohen nga mungesa e një efekti të kënaqshëm terapeutik. Për shembull, ata shpenzuan shumë para, dhe një hundë e lëngshme dhe dhimbje të fytit e bëjnë veten të ndjerë. Shpesh në situata të tilla, bëhen akuza se ilaçi i dhënë është joefektiv, se farmacisti dha këshilla të dobëta dhe se mjeku kaloi shumë pak kohë për to. Sidoqoftë, pas një interviste të shkurtër, rezulton se arsyeja e trajtimit joefektiv është vetë pacienti.

Nxitimi dhe parregullsia nuk janë të favorshme për trajtim të suksesshëm. Ndonjëherë idetë e gabuara në lidhje me shëndetin dhe trajtimin, të cilat shpesh përforcohen nga reklamat farmaceutike, janë gjithashtu shkaku i dështimit.

Arsyet pse ilaçet ndahen në fshikëza

Arsyeja më e zakonshme pse pacientët blejnë ilaçe në një farmaci "në fshikëza" është dëshira për të kursyer para. Ndarja e paketave të plota të ilaçeve në ato më të vogla duket racionale sepse njerëzit nuk kanë gjithmonë nevojë për shumë pilula. Fatkeqësisht, në shumicën e rasteve, "aq dhe sa nevojitet" nuk përputhet me rekomandimet e farmacistit ose dozën e treguar në fletëpalosje. Në të vërtetë, shërimi i një infeksioni nuk është një vrapim olimpik 100 metra, ai është më shumë si një shteg i vështirë vrapimi që kërkon një qëndresë ekstreme.

Kursimet në blerjen e ilaçeve mund të përfundojnë shpejt me pasoja të tmerrshme (simptomat e pakontrollueshme mund të bëhen më të dukshme dhe infeksioni mund të vazhdojë). Dhe kështu sipas parimit "ju kurseni, ju humbni dy herë" - pas një kohe pacientët e gjejnë veten përsëri në farmaci, duke pritur një mrekulli nga farmacisti, mundësisht një që mund të blihet në "fletëpalosje".

Vetë-trajtimi i infeksioneve dhe gabimeve të ilaçeve!

Arsyeja e dytë për trajtimin joefektiv të infeksioneve të traktit të sipërm respirator lidhet pjesërisht me temën e mëparshme. Kjo nuk diktohet nga dëshira për të kursyer disa euro, por nga ideja e gabuar se një ose dy pilula të mjeteve juridike popullore simptomatike të ftohtë do të bëjnë hile dhe do të lehtësojnë simptomat.

Para së gjithash, duhet të kuptoni se shumica e barnave në dispozicion në farmaci pa recetë janë simptomatike - ato maskojnë simptoma të pakëndshme, përmirësojnë mirëqenien, por lufta e vërtetë kundër infeksionit është sistemi imunitar i njeriut.
Vlen të dihet për këtë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që trajtimi simptomatik është i pakuptimtë - zvogëlimi i simptomave mund të ngadalësojë përparimin e infeksionit dhe të ndihmojë në luftimin e tij.

Së dyti, efekti i ilaçeve është i kufizuar në kohë - barnat nuk qarkullojnë në trup vazhdimisht, por prishen në mëlçi dhe excretohen, për shembull, nga veshkat. Dozimi i produktit medicinal në broshurë rregullohet duke marrë parasysh fatin e tij të mëtejshëm në trup dhe siguron një përqendrim relativisht të qëndrueshëm terapeutik në gjak. Për të marrë një efekt terapeutik, nuk mjafton të përdorni një ose dy doza të ilaçit në mënyrë të rastësishme.

Kush nuk punoi në tryezë gjatë infeksionit dhe ëndërroi të flinte me çaj të nxehtë në dorë? Fatkeqësisht për shumicën e njerëzve ky është realiteti i sëmundjes. Pavarësisht nga rënia e produktivitetit dhe efikasitetit të punës, sëmundja në një punë të rregullt mund të ketë pasoja të pakëndshme.

Kur trupi lufton infeksionin, ai përdor energji ndryshe dhe kërkon pushim. Përveç kësaj, kur një person është në rrugë, ai është i ekspozuar ndaj ndërlikimeve serioze. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, shumica e ilaçeve të ftohta mund të ngadalësojnë reagimin e trupit, t'ju bëjnë të përgjumur dhe ta bëjnë të vështirë përqendrimin. Prandaj, nuk duhet të jeni në zyrë gjatë efektit të tyre shërues, në konferencën e mëngjesit në kompani ose gjatë rrugës për në punë! Kryerja e detyrave të përditshme ndërsa të sëmurë mbart një rrezik shumë të lartë.

Njerëzit kanë tendencë të shkojnë në ekstreme kur trajtojnë infeksionet e vjeshtës / dimrit. Ose, pasi të shfaqen simptomat e para, ata ndërmarrin veprime serioze: ata e trajtojnë trupin me ilaçe antipiretike! Në rastin e parë dhe të dytë, ata dëmtojnë shumë veten e tyre.

Në trajtimin e sëmundjeve infektive, njerëzit kanë gjithnjë e më pak të ngjarë të drejtohen te farmacistët. Shumë njerëz mendojnë se qasja universale në njohuri në Internet është e mjaftueshme për të vendosur në mënyrë të pavarur për llojin e terapisë. Pacientët shpesh shoqërojnë ilaçe me njëri-tjetrin, efektet e të cilave janë kontradiktore dhe përdorimi i tyre i njëkohshëm është i dëmshëm. Më poshtë janë 7 gabimet më të zakonshme:

 1. Pritja e shurupeve ekspektorantë për kollën e thatë dhe anasjelltas - shurupet për kollën e thatë me një kollë të lagur;
 2. Kombinimi i njëkohshëm i aspirinës me qeset paracetamol;
 3. Përdorimi shumë afatgjatë i pikave të hundës xylometazoline, gjë që çon në dëmtimin e mukozës;
 4. Përdorimi tepër i shpeshtë dhe i nxituar i barnave antivirale me agjentë antiparazitikë Wormin, Immuten, Bacteoff;
 5. Përdorimi i lozeve shumë të forta me një ngjirje të zërit të lehtë, e cila, në mënyrë paradoksale, mund të shkaktojë tharje të mukozës së fytit;
 6. Përdorimi i "shurupeve bimore" me kodeinë për kollitjen tek fëmijët e vegjël;
 7. Marrja e ilaçeve të kombinuara që nuk përputhen me simptomat. Ndonjëherë, shumica e përbërësve janë të panevojshëm.

Marrja e ilaçeve nga terapia e mëparshme është një aktivitet po aq i papërshtatshëm për një grup të madh njerëzish. Në simptomat e para që të sëmurët kryejnë një rishikim të përkohshëm të pajisjeve të ndihmës së parë në shtëpi dhe klasifikojnë produktet pa hyrë në mekanizmin e tyre. Si rezultat, shurupi i kollës mund ta përkeqësojë situatën, të mos ndihmojë dhe kortikosteroidet e hundës të mbetura nga terapia e mëparshme janë krejtësisht të panevojshme në situatën aktuale dhe mund të shkaktojnë efekte anësore të panevojshme.

Bëj një pyetje

Врач Ermakova Angela Ivanovna obstetër-gjinekolog, endokrinolog i kategorisë më të lartë me përvojë 16 vjeçare, specialist me ultratinguj me përvojë, gjinekolog pediatrik. Angela Ivanovna është autore e rreth 170 punimeve dhe udhëzimeve të botuara për gjinekologjinë dhe endokrinologjinë.

Obzoroff
Shto një koment