HeadBooster Pilula të kapakëve të kokës

Të gjitha proceset që ndodhin në trup varen nga puna e trurit. Perceptimi i informacionit, të menduarit, lëvizja, gjumi, puna e sistemeve vitale, proceset metabolike - e gjithë kjo rregullohet nga truri ynë. Për shkak të jetesës së pahijshme dhe ndryshimeve natyrore të lidhura me moshën, funksionaliteti i tij gradualisht po përkeqësohet. Kjo shpesh çon në probleme serioze shëndetësore. Një person bëhet i pavëmendshëm dhe i hutuar, humbet aftësinë për t'u përqëndruar në punën e tij të zakonshme dhe është vazhdimisht i lodhur. Për më tepër, kjo gjendje nuk përmirësohet as pas një gjumi të plotë dhe një pushimi të gjatë.

Në këtë situatë, ju nuk mund të bëni pa një mjet efektiv HeadBoosternë gjendje të aktivizojë trurin dhe të rivendosë cilësinë e mëparshme të jetës së një personi. Droga të tilla përfshijnë kompleksin inovativ HeadBuster, i quajtur nganjëherë BrainBooster, i zhvilluar në bazë të përbërësve natyrorë.

HeadBooster Pilula të kapakëve të kokës

Në krijimin e saj morën pjesë shkencëtarë mjekësorë britanikë dhe amerikanë, të cilët për një kohë të gjatë u specializuan në studimin e funksioneve të trurit dhe tiparet e tij. Rezultati i punës së tyre shumë vjeçare ishte një ilaç unik që mund të rivendosë shpejt burimet e trurit dhe të krijojë punën e tij në nivelin qelizor. Para fillimit të produktit të ri, ai u testua vazhdimisht në laborator dhe kaloi një numër provash klinike. Rezultatet e studimeve konfirmuan efikasitetin e lartë të kompleksit dhe padëmshmërinë e tij absolute për shëndetin. preparat  HeadBooster mori një çertifikatë ndërkombëtare të cilësisë, e cila tregon përputhjen e saj të plotë me standardet ndërkombëtare.

Si manifestohet aktiviteti i zvogëluar i trurit?

Ju mund të kontrolloni performancën tuaj mendore dhe të përcaktoni nëse truri ka nevojë për mbështetje shtesë vetë. Nuk është e vështirë ta bësh këtë. Ju duhet të qetësoheni, të përqendroheni dhe t'i bëni vetes disa pyetje:

 A zgjat shumë kohë zgjidhja për detyrën tuaj?

 • A zgjoheni të lodhur dhe të thyer në mëngjes?
 • A e keni të vështirë të përqendroheni gjatë vozitjes?
 • A keni përvojë periodike vështirësi me perceptimin dhe transmetimin e informacionit?
 • A ka raste kur është e vështirë të përqendrohesh në momentet e zakonshme të punës?
 • A merrni shpesh dhimbje koke pa ndonjë arsye të dukshme?

Nëse iu përgjigjeni po të paktën dy prej këtyre pyetjeve, burimet e trurit tuaj janë varfëruar dhe ajo ka nevojë për ndihmë. Një nga mjetet juridike më të mira në këtë situatë është HeadBooster për të rritur aktivitetin e trurit, ndonjëherë quhet BrainBoosterX.

Ata janë pothuajse në këmbë HeadBooster dhe përparësitë e ilaçit

Për të përmirësuar funksionimin e trurit, shumë ilaçe janë zhvilluar. Por fondet e tilla zakonisht janë të shtrenjta dhe nuk janë gjithmonë të sigurta për trupin. Në të kundërt, ky aktivizues i aktivitetit të trurit vepron butësisht, nuk shkakton reagime negative dhe është i përballueshëm për të gjithë.

Pricemimi i HeadBuster është vetëm 990 rubla. Kjo është një kosto shumë e arsyeshme, duke pasur parasysh që kompleksi përfshin dy produkte të veçantë - kapsula dhe pluhur (të cilat përkryer plotësojnë veprimin e njëri-tjetrit).

Shpesh lind pyetja se ku mund të blini HeadBooster? Ju mund ta porosisni HeadBuster-in origjinal vetëm përmes faqes së internetit të shpërndarësit zyrtar. Në rrjetin e farmacive, kompleksi i ri nuk është implementuar. Kushtojini vëmendje! Përfaqësuesi zyrtar nuk kërkon asnjë pagesë paraprake, porosia paguhet pas pranimit të ngastrës.

Blej headbooster për të përmirësuar funksionin e trurit

Ilaçi i ri HeadBooster ka shumë përparësi që e bëjnë atë të dallohet nga ilaçet e tjera që rrisin aktivitetin e trurit. Le të rendisim përparësitë e saj kryesore:

 • Jo vetëm që përmirëson efikasitetin e trurit, por gjithashtu ka një efekt të përgjithshëm shërues në trup.
 • Shtë shumë i përshtatshëm për t'u përdorur.
 • Nuk ka kufi moshe.
 • Ajo tolerohet mirë dhe nuk jep reagime të kundërta.
 • Jo Addictive.
 • Mund të përdoret në vend të shtesave të vitaminave.
 • Shitet pa recetë.
 • Rekomandohet si mbështetje shtesë gjatë seancave të provimit dhe për zgjidhjen e problemeve të rëndësishme të biznesit.
 • Ai nuk përmban përbërës alergjikë.
 • Nuk ndikon negativisht në sistemin nervor.

 Karakteristikat e dobishme të kompleksit HeadBooster shume nga:

 • Për një periudhë të shkurtër kohore përmirëson ndjeshëm aktivitetin e trurit.
 • Përmirëson përqendrimin.
 • Zhduk çështjet e kujtesës.
 • Ndihmon në përshpejtimin e proceseve të të menduarit.
 • Zbut dhimbjet e kokës dhe ngërçet.
 • Përmirëson sfondin emocional, lehtëson nervozizmin.
 • Ndihmon për të përballuar frikën dhe ankthin pa shkak.
 • Ndihmon në rivendosjen e qelizave të trurit.

Për më tepër, kompleksi unik i HeadBuster ngarkon një person me energji dhe shpejt e sjell trupin e tij në ton. Lodhja kronike kalon, shfaqet punueshmëria dhe përballimi i detyrave të përditshme bëhet shumë më e lehtë. Përveç kësaj, metabolizmi përmirësohet dhe procesi natyror i plakjes ngadalësohet.

Strukturë HeadBooster

Tipari kryesor i ilaçit inovativ HeadBooster është formula e tij natyrale. Përbërja e kapsulave dhe pluhurit përfshin përbërës të tillë natyrorë:

 • Arre (ekstrakt). Promovon gjumin e plotë, lehtëson nervozizmin, ka një efekt të dobishëm në sistemin nervor, duke e qetësuar atë dhe hequr nervozizmin.
 • Leshterike. Përmirësoni ushqimin e trurit, duke e ngopur atë me substanca të dobishme. Ato janë një burim i shumë elementëve gjurmë dhe vitaminave.
 • Vaj Amaranth. Stimulon proceset metabolike, rrit performancën mendore, ndihmon në përqendrimin dhe ndihmon në përmirësimin e kujtesës.
 • Arrë pishe (kapuç nxjerrës). Forcon të gjithë trupin, i efektshëm për marramendje dhe dhimbje koke. Shpejt lehtëson ngërçet.
 • Larsh. Ka efekte të dobishme në proceset e mendimit, promovon rigjenerimin e indeve të trurit dhe përmban shumë elementë të dobishëm për sistemin nervor.
 • Ekstrakt shtrati. Përmirëson gjendjen e enëve të gjakut të trurit, për shkak të të cilave qarkullimi i gjakut normalizohet, dhe më shumë oksigjen dhe substanca të dobishme hyjnë në organin kryesor. Dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme për të moshuarit.

Dhe kjo nuk është lista e tërë e përbërësve aktivë të ilaçit. Përbërësit ndihmës u përfshinë gjithashtu në formulën e tij: hudhra, xhenxhefili, xhensen, limoni, farat e tërfilit dhe kungulli. Falë këtij kompleksi të substancave bimore, HeadBuster jo vetëm që normalizon funksionimin e trurit, por gjithashtu përmirëson shëndetin e përgjithshëm.

Rezultatet e provës klinike

efikasitet HeadBooster Ajo u konfirmua si rezultat i provave klinike në shkallë të gjerë, të cilat u kryen në bazë të klinikës neurologjike Nr 15. Një numër i madh i vullnetarëve morën pjesë në testimin e kompleksit me ankesa të tilla si dëmtimi i kujtesës, pagjumësia, dhimbje koke, marramendje e shpeshtë, koordinim i dëmtuar i lëvizjeve, tendosje mendore, probleme me vëmendjen, nervozizëm. Pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe. Grupi i parë mori HeadBuster, dhe i dyti mori ilaçe të tjera për aktivitetin e trurit. Rezultatet e testit treguan një avantazh të qartë të kompleksit të ri në krahasim me mjetet e tjera.

Pra, në grupin e parë, një muaj më vonë, mjekët regjistruan rezultatet e mëposhtme:

 • Në 97% të pacientëve, mirëqenia e përgjithshme është përmirësuar ndjeshëm.
 • 85% rikuperoi kujtesën dhe performancën e rritur mendore.
 • Të gjithë pjesëmarrësit vunë re që gjumi i tyre ishte normal dhe ndjenja e "mjegullës" në kokë kaloi.

Por në grupin e dytë, rezultatet nuk ishin aq mbresëlënëse:

 • Gjendja e përgjithshme u përmirësua vetëm në 7% të pacientëve.
 • Vetëm 10% e pjesëmarrësve u ndalën të shqetësohen për problemet e kujtesës.
 • "Zbehja" u zhduk vetëm në 3% të rasteve.

Kjo është, avantazhet e HeadBuster mbi ilaçet e tjera janë të dukshme. Studimet klinike kanë konfirmuar plotësisht efikasitetin e saj të lartë dhe efektin e shpejtë në sistemin nervor.

HeadBooster Pilula të kapakëve të kokës

Rregullat e pranimit HeadBooster

kompleks HeadBooster për të përmirësuar funksionimin e trurit përfshin kapsula dhe pluhur. Udhëzimet e hollësishme janë bashkangjitur në secilën pako të ilaçit, kështu që nuk duhet të ketë ndonjë vështirësi me përdorimin e tij.

Kapsulat e tre nuancave merren sipas kësaj skeme:

 • Në mëngjes - transparente.
 • Pasdite - e verdhë.
 • Në mbrëmje - jeshile.

Kështu, në vetëm një ditë ju duhet të pini tre kapsula.

Pluhuri merret si më poshtë:

 • Një lugë e matur e ilaçit zhyten në gjysmë gotë ujë.
 • Llokoçis derisa të treten plotësisht.
 • Pini në stomak bosh tri herë në ditë.

A ka ndonjë kundërindikacion për HeadBooster

Barnat që aktivizojnë trurin, shkaktojnë ankth tek shumë njerëz. Prandaj, ata nuk marrin asnjë masë, edhe nëse cilësia e jetës është e dëmtuar në mënyrë të konsiderueshme. Dhe krejtësisht kot. Pse të duroni lodhjen kronike dhe të jeni në tension të vazhdueshëm nervor, nëse ekziston një ilaç efektiv bimor? HeadBooster vepron butësisht dhe në të njëjtën kohë eliminon shpejt simptomat e pakëndshme. Reagimet anësore dhe varësia janë të përjashtuara. preparat HeadBooster plotësisht i sigurt dhe nuk ka kundërindikacione. Edhe të moshuarit me sëmundje kronike mund ta pinë me qetësi.

Truri rregullon të gjitha proceset jetësore në trupin tonë. Kur ai është në gjendje të mirë dhe plotësisht përballon funksionet e tij, një person ndihet mirë. Ai është i mbushur me energji, zgjidhja për çdo problem jepet me lehtësi, dhe ai e ndjen rëndësinë e tij për të tjerët. Nëse burimet e trurit janë varfëruar dhe keqfunksionimet kryesore të organeve, atëherë fillojnë problemet e mëdha në jetë. Një person nuk mund të përqëndrohet në punë, bën gabime qesharake, harron për çështje të rëndësishme, bëhet nervoz, prish marrëdhëniet me të afërmit dhe miqtë.

Prandaj, injorimi i rraskapitjes nervore është i papranueshëm. Nga ana tjetër, gjithmonë duhet të ketë një mjet efektiv dhe të sigurt për të përmirësuar aktivitetin e trurit. Kompleksi unik i HeadBuster do t'i sigurojë trurit mbështetjen e nevojshme, do ta ngopë atë me lëndë ushqyese dhe do t'i kthejë të gjitha funksionet e tij në normalitet. Ilaçi vepron shumë delikate, dhe jep rezultate të shkëlqyera pa reagime anësore të padëshirueshme.

Mendimi i ekspertit dhe rishikimet në lidhje me HeadBuster

Petr Ivanovich, neurokirurg, doktor i shkencave mjekësore, Moskë:

“Nëse një person ka ethe ose diçka fillon të lëndojë, ai menjëherë përpiqet të marrë masa - ai shkon te mjeku, blen ilaç, mjekohet. Por paaftësi mendore, shumë janë mësuar të injorojnë. Mendësia e munguar, harresa dhe pamundësia për t'u përqendruar në punë, njerëzit zakonisht i atribuohen punës së tepërt. Një duhet vetëm të ketë një pushim të mirë, dhe gjithçka do të kalojë, mendojnë ata. Por me kalimin e kohës, problemi përkeqësohet, pjesa tjetër nuk ndihmon, sepse një person thjesht nuk arrin të qetësohet. Nuk mund të fle në gjumë, aktivitetet e mia të preferuara nuk sjellin kënaqësi, nervozizëm dhe tension nervor rritet. Në këtë rast, truri ka nevojë për terapi efektive. Për më tepër, është e dëshirueshme të përdorni përgatitje të buta, të bazuara në bimë. Një nga zhvillimet farmaceutike më të suksesshme konsideroj një kompleks natyror për trurin HeadBooster. Unë rekomandoj atë për këdo që vëren simptoma të aktivitetit të zvogëluar mendor. Lexoni udhëzimet e bashkangjitura, merrni ilaçin në mënyrë rigoroze sipas rregullave, shmangni stresin dhe së shpejti jeta juaj do të ndryshojë për mirë. Unë vërej se mjeti mund të merret edhe nga njerëz të një kategorie të moshave më të mëdha. Nuk ka asnjë efekt anësor. "

 Shqyrtime të vërteta të klientëve

Victoria, viti 41, avokat:

Unë punoj si këshilltar juridik në një kompani të madhe. Puna shoqërohet me stresin dhe stresin e vazhdueshëm mendor. Gjatë gjithë kohës duhet të zgjidhësh probleme të vështira, të marrësh vendime të duhura, të analizosh një sasi të madhe informacioni. Nga një mbingarkesë e tillë, truri filloi të mosfunksionojë. Ajo u hutua dhe harroi, mund të humbte vëmendjen e një pike shumë të rëndësishme. Dhe kjo është e papranueshme në veprimtarinë time profesionale. Fillova të shqetësohesha që nuk mund të përballoja detyrat e mia, nuk flija mirë natën, gjithmonë mendoja për gabimet e mia. Pastaj ajo bëri një pushim të shkurtër, pinte një kompleks vitaminash, u përpoq të hante ushqime më të shëndetshme. Por e gjithë kjo nuk ndihmoi, ndjeva apatinë dhe një lodhje të madhe. Ajo u ankua për një koleg dhe më këshilloi një ilaç të ri - HeadBooster. Ajo përfundoi kursin e plotë dhe ndjeu një përmirësim të rëndësishëm. Efikasiteti u kthye tek unë, u shfaq një humor i mirë. Tani në punë nuk ka vështirësi. Jam shumë i kënaqur, i këshilloj të gjithëve për këtë kompleks me mbikëqyrje mendore.

Vladimir, 30 vjet, menaxher:

Dy vjet më parë, u fut në një aksident të vogël. Ai nuk mori dëmtime serioze, por shpejt filloi të vuante nga dhimbje koke, dhe shpejt u lodhur. Një nga miqtë e mi, një mjek me profesion, foli për një mjet të ri - pluhur dhe kapsula HeadBuster. Sinqerisht, nuk besoja se një përgatitje plotësisht barishtore do të ishte e efektshme. Por e pamundura ndodhi - harrova dhimbjet e kokës, megjithëse punoj në një orar të ngjeshur. Ndihet shumë mirë, gjumi i tij u normalizua plotësisht.

Truri vazhdon aktivitetin e tij gjithmonë, pavarësisht nga koha e ditës, gjumi ose zgjimi. Por kur bëhet fjalë për përmirësimin e aftësive njohëse, duhet të veproni në dy drejtime:

 • Mbroni trurin nga dementia, oksigjeni dhe uria kimike, mosha dhe ndryshimet e shpërndarjes, lezionet lokale, inflamacionet.
 • Zhvilloni aftësinë e trurit për të zgjidhur probleme komplekse duke zhvilluar aftësi të të menduarit dhe duke rritur neuroplasticitetin.

Si manifestohet aktiviteti i trurit?

Aktiviteti i trurit manifestohet nga dridhje të veçanta elektrike që regjistrohen gjatë procedurave diagnostikuese. Në total, mjekët dallojnë tetë lloje të luhatjeve të tilla:

 1. Valë alfa. Ata janë të fiksuar në një gjendje të relaksuar ose në ëndërr. Pas kalimit në një gjendje aktive, këto lëkundje kalbet.
 2. Beta valë. Shoqërohet me aktivitet më të lartë njohës. Me një efekt prekës dhe gjatë lëvizjeve zhyten.
 3. Dridhjet e gama. Ato shënohen në procesin e trurit që punojnë në detyra intelektuale kur është e nevojshme të përqendrohemi.
 4. Delta valë. Përgjegjës për rigjenerimin e trurit kur një person është duke fjetur. Forcimi i tyre flet për probleme njohëse (për shembull, dëmtim të kujtesës).
 5. Ritëm Theta. Ajo është e regjistruar në kohën e shkuarjes së gjumit.
 6. Vala capa. Shfaqen në zonat e përkohshme, në kohën kur, për shkak të aktivitetit mendor, luhatjet e alfa janë shtypur.
 7. Mu valë. Jo e zakonshme Vetëm 10% e njerëzve i regjistrojnë ata me stres mendor të rritur.
 8. Lidhje tau. Ngrihet si një reagim ndaj bllokadës së shëndoshë.

Për të vlerësuar gjendjen e trurit, është e nevojshme të analizohet raporti i luhatjeve të mësipërme. Për shembull, shtypja e ritmit alfa me një rritje të njëkohshme të luhatjeve beta mund të tregojë një tendosje mendore. Një kombinim i aktivitetit të ulur të alfa-s me rritjen e ritmit të theta tregon çrregullim depresiv.

Patologjitë e shkaktuara nga çrregullimet në tru

Çmenduri. Demenca në mjekësinë shkencore është një gjendje që shoqërohet me çmenduri të fituar. Një person që vuan nga çmenduria ka një dëmtim të kujtesës, ai humbet aftësinë për t'u përqëndruar, dhe të menduarit abstrakt dobësohet. Interesi njohës zvogëlohet ndjeshëm; shfaqen vështirësi në marrjen e njohurive të reja. Në moshë të re, shkaku i demencës është zakonisht përdorimi i rregullt i ilaçeve, alkoolit. Në njerëzit e moshuar, çmenduria e fituar shoqërohet me patologji vaskulare, Peak, sëmundje të Alzheimerit. Meqenëse ateroskleroza është një shkak tipik i çmendurisë në lidhje me moshën, trajtimi i vonuar vaskular do të ndihmojë në vonimin e ndryshimeve patologjike.

Disa vjet më parë, shkencëtarët indiane zbuluan një model interesant. Në njerëzit që përdorin gjuhën 2 në jetën e përditshme, çmenduria e moshuar zhvillohet mesatarisht 4-5 vjet më vonë sesa te njerëzit që përdorin vetëm një gjuhë.

Por parandalimi më i mirë është ilaçet për enët e gjakut. Dhe në shenjat e para të çmendurisë, duhet të merren ilaçe speciale anti-çmenduri. Një dietë e plotë, marrja e komplekseve të vitaminave dhe shtojcave dietike gjithashtu ka një rëndësi të madhe.

Ndryshimet difuze. Me ndryshime difuze, lezioni nuk mund të lokalizohet, prandaj sëmundja konsiderohet si një patologji e trurit në tërësi. Kushte të tilla manifestohen me ndërprerje të bioelektroaktivitetit dhe një përkeqësim të theksuar të funksioneve të trurit.

Simptomat kryesore të ndryshimeve difuzive përfshijnë:

 • Degradim i rëndësishëm i performancës.
 • Problemet e kujtesës.
 • Pamundësia për t'u përqendruar për një kohë të gjatë.
 • Ngushtimi i rrethit të interesave.

Kjo patologji mund të diagnostikohet duke përdorur EEG. Gjithashtu, kjo metodë universale do të lejojë të zbulohet aktiviteti epileptik, i cili manifestohet nga modelet karakteristike elektroenfalografike:

 • Reagimi fotoparoksizmal.
 • Impulse të mprehta fokale.
 • Pulsi i përgjithshëm i pikave.

Sidoqoftë, vlen të përmendet se EEG jo gjithmonë jep rezultate të sakta. Pra, tek njerëzit e shëndetshëm, kjo metodë ndonjëherë rregullon devijime të konsiderueshme. Dhe në pacientët me patologji, në disa raste, nuk vërehen ndryshime.

Përmirësimi i funksionit të trurit përmes ndryshimeve në të menduarit

Për të rritur aktivitetin e trurit, ju mund të përdorni jo vetëm HeadBooster, por edhe teknika dhe ushtrime speciale. Por ata japin një rezultat të mirë vetëm nën një kusht - klasat duhet të jenë të rregullta. Le të flasim më në detaje për disa teknika të njohura që do të ndihmojnë në përmirësimin e funksionimit të trurit.

Ndryshimi i zakoneve. Nëse sjellni diçka të re në stilin e jetës tuaj të përditshme ose ndryshoni mjedisin tuaj, truri juaj do të bëhet më aktiv për tu përshtatur me situatën. Sa më shumë ndryshime, aq më e lartë do të jetë neuroplasticiteti. Kështu që thuaj jo monotonisë dhe jepi trurit tënd një këndvështrim tjetër se si të zgjidhësh problemet e zakonshme. Pastaj, zonat e papërdorura më parë do të përfshihen në punë dhe performanca mendore do të rritet.

Vënia në praktikë e kësaj është mjaft e thjeshtë. Mundohuni të ndryshoni itinerarin çdo ditë nga shtëpia në punë çdo ditë, zgjidhni edhe rrugë të ndryshme për shëtitjet në mbrëmje. Në fundjavë, vizitoni vende të reja, mos porosisni të njëjtën pjatancë në një kafene, mbajeni një lugë ose një furçë dhëmbësh me dorën tuaj të majtë ose të djathtë. Në pamje të parë, këto veprime duken të vogla, por efekti i tyre me kalimin e kohës do të jetë shumë i dukshëm. Kujtesa, vëmendja do të përmirësohet, do të bëhet më e lehtë për të perceptuar dhe përpunuar sasi të mëdha informacioni.

Teknika e ndërgjegjes përçart

Nëse në procesin e punës mendore del një detyrë një detyrë, atëherë është më mirë të përqendrohemi vetëm në të dhe ta zgjidhni deri në fund. Por shpesh ndodh i ashtuquajturi efekt multitasking, kur detyra kryesore, e cila kërkon një zgjidhje përparësore, është e vështirë të veçohet. Në këtë rast, ekspertët këshillojnë të shpërqendroheni, të pushoni dhe të lejoni që mendimet të enden pak. Në këtë kohë, truri jo vetëm që prehet, por gjithashtu përfshin ato rrjete që më parë ishin të vendosura në periferi. Në fund të fundit, nuk është pa arsye që ata thonë se është e nevojshme të shtyhet një detyrë e vështirë deri më vonë; vendimi i duhur do të vijë "vetvetiu".

Aktiviteti fizik

Të angazhuar vazhdimisht në punë mendore, njerëzit rrallë gjejnë kohë për trajnime sportive. Dhe krejtësisht kot. Siç kanë treguar studimet shkencore, aftësitë intelektuale të një personi në masë të madhe varen nga një mënyrë jetese aktive. Pra, midis entuziastëve të gjimnastikës, treguesit e tyre të akumenit janë afërsisht 10% më të larta se ata që janë mësuar të kalojnë tërë kohën e lirë në shtrat. Dhe klasat e rregullta të vallëzimit janë një parandalim i shkëlqyeshëm i çmendurisë së fituar. Dhe kjo nuk është për t'u habitur. Nëse është e nevojshme, për të koordinuar lëvizjet komplekse, truri përfshin seksione të ndryshme të punës së tij. Përveç kësaj, gjatë ushtrimit, stimulohet qarkullimi i gjakut, për shkak të të cilit indi i trurit është i ngopur me oksigjen dhe lëndë ushqyese.

Përmirësimi i funksionit të trurit me ilaçe

Për të rritur aktivitetin e trurit, shumë ilaçe janë zhvilluar, të njohura nën emrin e përgjithshëm "nootropics". Të gjitha ilaçet nootropike mund të ndahen në dy grupe:

 • Dhënia e një efekti të shpejtë. Ato janë substanca sintetike agresive, përdorimi i të cilave është mjaft i rrezikshëm.
 • Me një veprim të zgjatur. Ky grup përfshin përgatitje të butë bimor për administrimin e kursit, të cilat japin rezultatin jo menjëherë, por gradualisht. Sa më i butë vepron ilaçi, aq më gjatë duhet për ta marrë atë.

Ilaçet që i përkasin grupit të dytë janë plotësisht të sigurta, nuk kërcënojnë varësinë dhe zhvillimin e komplikimeve. Ato duhet të merren për një kohë të gjatë, në varësi të përbërjes së ilaçit, kursi mund të zgjasë nga ditët 14 deri 60.

Nootropikat moderne të bazuara në komponentë natyrorë kanë një efekt kompleks të dobishëm në tru:

 • Stimuloni qarkullimin e gjakut.
 • Ato përmirësojnë gjendjen e enëve cerebrale, parandalojnë trombozën dhe fenomenet sklerotike.
 • Mbroni qelizat nga dëmtimet, kontribuoni në restaurimin e indeve të trurit.
 • Ato rrisin nivelin e neurotransmetuesve, për shkak të të cilave përmirësohet transmetimi i impulseve.

Më të famshmit ndër ilaçet nootropic janë:

 • HeadBooster. Ky stimulues natyror i aktivitetit të trurit jo vetëm që përmirëson proceset njohëse, por gjithashtu kontribuon në shërimin e përgjithshëm të trupit. Falë gjithë kompleksit të përbërësve aktivë të bimëve të pranishëm në kompleks HeadBooster metabolizmi vjen në rregull, funksioni i organeve të qarkullimit të gjakut përmirësohet, imuniteti forcohet.
 • Nootropil. Përbërësi aktiv i tij është piracetami. Rrit aktivitetin e neurotransmetuesve dhe përmirëson ndjeshmërinë e receptorit. Për të marrë efektin maksimal, kjo ilaç rekomandohet të kombinohet me Choline, e cila rrit efektin e saj. Përveç kësaj, Choline lehtëson dhimbjen e kokës që Nootropil ndonjëherë shkakton.
 • Ginkgo Biloba. Kjo substancë unike bimore përmirëson furnizimin e indeve të trurit me oksigjen dhe glukozë. Shumë kompani prodhojnë ekstraktin në formë të pastër, por këshillohet që ta marrin atë në kombinim me përbërës të tjerë natyrorë. Kjo është arsyeja pse ajo përfshihet në përbërjen e komplekseve popullore nootropike, të tilla si Headbuster dhe Optimis.

Si të hani për të përmirësuar aktivitetin e trurit

Për të rritur performancën mendore, së bashku me aplikacionin HeadBooster futni ushqimet e mëposhtme në dietën tuaj:

 • Peshk yndyror, lloje të ndryshme të arra, lirit dhe ushqime të tjera të larta në Omega-3.
 • Mëlçisë. Shtë e mirë për trurin për shkak të përmbajtjes së lartë të zinkut dhe vitaminës A.
 • Perime. Ato përmbajnë shumë vitaminë C dhe kanë një efekt të fortë antioksidant.
 • Produkte të qumështit të thithur. Ato përmbajnë një sasi të madhe glitathione.
 • Teaaj jeshil, kafe. Këto pije të shijshme mund ta mbajnë trurin të tonifikuar gjatë gjithë ditës pa efekte negative në sistemin nervor.

Një metodë tjetër efektive është ofruar nga studiues nga Shkolla e Mjekësisë Yale. Në pamje të parë, duket paradoksale - shkencëtarët këshillojnë pak uri. Mungesa e ushqimit, sipas mendimit të tyre, duhet të forcojë aktivitetin mendor, sepse truri do të "besojë" se marrja e ushqimit varet nga kjo. Nga rruga, kjo varësi u vërtetua nga shkencëtarët në mënyrë eksperimentale: nëse minjtë liheshin pa ushqim, ata treguan zgjuarsi të shpejta.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment