ActiVision dhe optivision për të rivendosur shikimin dhe për të trajtuar sëmundjet e syrit

Patologjia e organeve të shikimit është një nga problemet më të zakonshme mjekësore. Prandaj, shkencëtarët janë vazhdimisht në kërkim të mjeteve efektive për të ndihmuar në përmirësimin e situatës. Një nga zhvillimet më të fundit mjekësore - pikat e syve ActiVision dhe optivision. Ky produkt modern nga kompania izraelite Neopharm është rezultat i bashkëpunimit midis 300 qendrave kryesore mjekësore. Ai tashmë ka arritur të fitojë një popullaritet të madh jo vetëm në Izrael, por edhe në shumë vende të Evropës Perëndimore. Dhe së fundmi, të drejtën për ta shitur atë ka marrë një përfaqësues zyrtar në Rusi.

ActiVision dhe optivision për të rivendosur shikimin dhe për të trajtuar sëmundjet e syrit

Pronat e dobishme ActiVision

Fatkeqësisht, shumë kanë sëmundje të syrit. Për më tepër, ato janë karakteristike jo vetëm për të moshuarit. Shumë shpesh, shqetësimet vizuale janë kongjenitale (astigmatizëm, miopi). Në mënyrë që të mos pësojnë bezdi, pacientë të tillë duhet të mbajnë syze ose të rregullojnë vizionin e tyre në mënyrë kirurgjike. Por tani është shfaqur një metodë alternative - terapi me ilaçe. Kursi i ilaçit modern ActiVision do t'ju ndihmojë të heqni qafe sëmundjet e syve në vetëm 1 muaj. Trajtimi me pika jep rezultate të shkëlqyera, pasi ilaçi ka këto veti të dobishme:

 • Për shkak të përmbajtjes së lartë të karotenoideve dhe vitaminave, përmirëson gjendjen e retinës, duke rikthyer shpejt strukturën e saj.
 • Ngop muskujt e syrit me substanca të dobishme dhe i forcon ato.
 • Mbron organet vizuale nga stresi i tepërt, lehtëson lodhjen e syve.
 • Përmirëson gjendjen e enëve të syrit, duke parandaluar luhatje të rrezikshme të presionit.
 • Mban hidratim të mjaftueshëm të syve, parandalon tharjen e tyre dhe zvogëlon parehati.

Pika inovative ActiVision kanë një efekt gjithëpërfshirës gjithëpërfshirës në vizionin, duke kryer një numër funksionesh të tilla të rëndësishme:

 • Forconi muret vaskulare.
 • Parandaloni ndryshimet e lenteve të lidhura me moshën.
 • Mos lejoni rritjen e presionit të syve.
 • Zbeh tensionin në muskujt e syrit.
 • Mbush indet e organeve vizuale me substanca dhe minerale të dobishme.
 • Forconi retinën.
 • Ata ndalojnë zhvillimin e patologjive të rrezikshme.
 • Rritni mprehtësinë vizuale.
 • Ulja e skuqjes dhe djegia.
 • Ato kanë një efekt terapeutik në inflamacionin infektiv.

Ndërsa merrte pikat Optivision, përmirësimi vjen gradualisht. Përfundimi i një kursi të plotë ju lejon të arrini rezultate pozitive të qëndrueshme.

Në cilat raste tregohet pritja Activision dhe optivision?

Ekspertët rekomandojnë marrjen e pikave  ActiVision për njerëz të tillë:

 • Tifozët e leximit dhe TV. Për të lehtësuar gjendjen e syve pas orarit të përdorimit, disa pika të produktit do të jenë të mjaftueshme.
 • Puna në kompjuter. Kjo kategori blerësish konsiderohet kryesore.
 • Ata që kanë një predispozitë të trashëgueshme ndaj sëmundjeve të syrit. Në këtë rast, vizioni mund të fillojë të bjerë pa ndonjë arsye të dukshme, kështu që hiqni kursin parandalues Activision nuk ia vlen.
 • Për drejtuesit. Studimet kanë konfirmuar se ilaçi nuk ka asnjë efekt në ndryshimin e aftësisë për të drejtuar një makinë.
 • Nxënësit, studentët. Kjo kategori po përjeton vazhdimisht një ngarkesë të madhe në organet e vizionit, kështu që marrja e pikave të Activision është thjesht e nevojshme.
 • Për të gjithë ata që kanë vërejtur një dëmtim të dukshëm të shikimit. Në këtë rast, pikat duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur. Kjo do të ndihmojë të ndaloni zhvillimin e patologjisë dhe nuk do të keni nevojë të blini syze.

Nëse ju takoni grupet e mësipërme të rrezikut për shikimin, ju këshillojmë të blini pikat e aktivizimit tani. Ata do t'ju japin mundësinë për të parë qartë botën përreth jush, lehtësimin e tensionit në sytë tuaj dhe lehtësimin plotësisht të shqetësimit.

Ku mund të blej pika Activision

Duke mësuar për një ilaç të ri efektiv, shumë blerës të mundshëm janë të interesuar se ku mund të blihet. Nëpërmjet rrjetit të farmacive, një ilaç unik për sytë nuk është zbatuar ende. Mund ta blini vetëm përmes Internetit, nga një përfaqësues zyrtar i kompanisë.

Bërja e një porosie për pikat për të rikthyer shikimin do t'ju marrë vetëm disa minuta. Mjafton të shkosh në faqen e internetit të shpërndarësit, të plotësosh një formë të thjeshtë dhe të përcaktosh metodën e dorëzimit. Ju lutemi vini re se forma të ndryshme të pagesës janë të mundshme: me para ose me kartë krediti. Zgjidhni opsionin që është i përshtatshëm për ju.

Blerësit janë shumë të interesuar në pyetjen: sa është ActiVision? Çmimi i ilaçit është mjaft i arsyeshëm, kështu që të gjithë mund ta përballojnë atë. Në Rusi, një produkt i ri mund të blihet për vetëm 990 rubla, dhe në Kazakistan - për 5800 tenge. Përveç kësaj, promovimet mbahen në sit dhe funksionojnë oferta shumë fitimprurëse. Në vendet e Bashkimit Evropian, ky ilaç është i disponueshëm në formën e kapsollave të quajtura Cleanvision.

Blej Activision per shikim

Përbërja e ilaçit dhe efekti i përbërësve

Pika inovative ActiVision kanë një efekt të shpejtë pozitiv për shkak të formulës komplekse të zhvilluar në bazë të përbërësve të tillë:

 • Zeaxanthin dhe lutein. Lidhen me karotenoidet që depozitohen në retinë. Parandaloni ndryshimet patologjike në lente dhe rivendosni shikimin e zvogëluar.
 • Boronica (anthocyanins). Boronica konsiderohet si një nga ushqimet më të dobishme për shikimin. Përmirëson qarkullimin e gjakut në kapilarë, normalizon presionin e syve dhe heq tensionin nga muskujt e organeve të vizionit.
 • Vaj liri. Parandalon tharjen nga sytë, jep rezultate të mira në trajtimin e konjunktivitit dhe elbit.
 • Omega-3 dhe kompleksi i vitaminave (B1, B2, B6, A, P, C). Ngadalësoni zhvillimin e ndryshimeve të lidhura me moshën në retinë, kontribuoni në shërimin e tërë aparatit vizual.
 • Zinkut. Shtë një nga substancat më efektive për parandalimin e shkëputjes së retinës. Ndihmon sytë t'i rezistojnë ngarkesave të rritura, ngadalësojnë dëmtimet vizuale të lidhura me moshën.

Udhëzime për përdorim ActiVision

Zakonisht, nuk ka vështirësi në marrjen e drogës. Sipas udhëzimeve, pikat përdoren ActiVision sipas kësaj skeme:

 • Për të rriturit: 40 bie, holluar në një gotë me ujë, dy herë në ditë.
 • Për fëmijët: 20 pika për gotë ujë, 4 një herë në ditë.

Kushtojini vëmendje! Në mënyrë që ilaçi të sjellë përfitime maksimale, këshillohet që ta merrni atë në intervale të rregullta.

Provimet klinike të pikave

mjete ActiVision u testua para se të dilte për shitje në 2016. Provat klinike në shkallë të gjerë të ilaçit u kryen në bazë të 20 klinikave kryesore. Studimi përfshiu më shumë se 30 mijë vullnetarë me sëmundje të ndryshme të syve dhe probleme vizuale (pothuajse 30% e tyre ishin fëmijë). Rezultatet e hulumtimit ishin mbresëlënëse:

 • Pothuajse të gjithë pjesëmarrësit vunë re mungesën e syve të thatë.
 • 95% e pacientëve treguan një përmirësim të dukshëm në vizion.
 • Në 92% të rasteve, të sëmurët nga glaukoma ishin në gjendje të shmangnin operacionin.
 • Me hiperopinë në 91% të rasteve, simptomat u zgjidhën.
 • 87% e atyre që vuajnë nga konjuktiviti dhe elbi u shpëtuan plotësisht nga këto sëmundje.
 • Katarakti në fazën fillestare në shumicën e rasteve (83%) u shërua plotësisht.

Mendimi i një specialisti mjekësor

Opinioni i L. Ivanchikov, okulist, kandidat i shkencave mjekësore mbi pikat për vizion:

Risia farmaceutike izraelite ActiVision Jo shumë kohë më parë u shfaq në treg, por tashmë ka arritur të fitojë një reputacion të shkëlqyeshëm. Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse ilaçi brenda një kohe të shkurtër jep rezultate të prekshme dhe nuk shkakton efekte anësore. Sigurisht, nëse vizioni humbet plotësisht, nuk mund ta riktheni atë me pika. Por në fazat fillestare të sëmundjes, mund të bëhen përmirësime të konsiderueshme. Prandaj, në shenjën e parë të problemeve me shikimin, filloni të pini Drops Drops.vision и ActiVision. Dhe mos harroni se ju duhet ta merrni ilaçin në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve. Kur fillova të përdor këtë mjet në praktikën mjekësore, shumë pacientë vunë re që vizioni filloi të përmirësohet. Për më tepër, për të arritur një rezultat të qëndrueshëm, shumica e tyre kishin vetëm një kurs.

Shqyrtime të vërteta të pacientëve

Në forumin mjekësor, u gjetën komente të tilla për ilaçin  ActiVisionqë botojmë për lexuesit e revistës sonë:

 • Elena, 31 vjeç, Rusi, Moskë. Në vitet e fundit, shikimi im filloi të binte. Për të lexuar mbishkrimet në tabela, duhej të vështronte me vështrim. Kjo më dha një shqetësim të madh dhe nuk doja të vishja syze. Unë tashmë kam menduar për korrigjimin e shikimit me lazer, por për fat të mirë një nga kolegët e mi më tha për një mjet të ri. Kam vendosur një porosi në faqen e internetit, kam marrë ilaçin dhe kam kaluar një kurs të plotë trajtimi, duke ndjekur qartë udhëzimet. Shikimi u rikuperua vërtet. Tani nuk keni pse të shikoni nga afër! Unë jam shumë i kënaqur me rezultatin, unë rekomandoj këto pika për të gjithë.
 • Zhandos 28 vjeç, Kazakistan, Astana. Unë jam një programues me profesion, nuk e lë kurrë kompjuterin tim. Natyrisht, kishte probleme me shikimin. Dy vitet e fundit më duhej të vishja syze, mbrëmjeve ndjeja një tension të tmerrshëm në sytë e mi. Vendosa të kërkoj informacion të dobishëm në Internet dhe zbulova për pikat e reja të thirrura ActiVision. Më parë mori një konsultë optometrist. Mjeku tha që pikat ndihmojnë vërtet. Ai pinte ilaçin për javë të 6, dhe gjatë kësaj kohe ai vuri në dukje përmirësime të konsiderueshme. Tani syri i majtë ka vizion 0,8, dhe syri i djathtë ka 0,9. Unë refuzova syzet, shoh mirë, sytë nuk lodhen më.
 • Valentina, 26 vjeç, Ukrainë, Kiev. Vajza jonë pesëvjeçare u diagnostikua me hiperopinë. Isha shumë i mërzitur dhe i hutuar. Ishte e vështirë të imagjinohej që probleme të tilla mund të shfaqeshin papritmas. Opti Concentrate ka qenë prej kohësh në tregun farmaceutik për produktet e vizionitvision. Për dy muaj, foshnja mori Optivision dhe Maxivisor. Situata u kthye në normale - sytë tani janë në dioptrin 1,3. Mjekët përjashtojnë plotësisht rrezikun e strabismus. Ndjeva një lehtësim të madh. Falë ilaçeve të reja dhe arritjeve të shkencëtarëve!

Optivision për të rivendosur vizionin

Opti bievision Përbërja optivision ActiVision dhe optivision për të rivendosur shikimin dhe për të trajtuar sëmundjet e syrit Udhëzimet Optivision Fotografitë Optivision

Optivision - këto janë pika për rivendosjen dhe përmirësimin e shikimit, të destinuara për administrim oral. Veryshtë shumë e thjeshtë për t'i përdorur ato: fëmijët duhet të hollojnë 20 pika në një gotë me ujë dhe ta marrin atë 4 herë në ditë, dhe për të rriturit marrin të njëjtën dozë 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.

TABELA E KRITERET Hidhni Optinvision

Kriteret e drogësVlerësim
Strukturë7 nga 10. Produkti është me bazë bimore, që do të thotë se shija e kësaj përbërje është e përshtatshme. Sigurisht, nuk mund ta krahasoni me ndonjë Corvalol të fuqishëm, por gjithsesi ajo i jep asaj fort bimëve. Dikush në rishikimet në forumin e quajtur Optivision "Pije e koncentruar" - kjo përshkruan plotësisht strukturën e saj.
Komoditeti dhe tiparet e pritjes8 nga 10. Për të qenë i sinqertë, unë vetë jam i tillë që nëse nuk do të kisha lexuar udhëzimet, do të filloja ta futja ilaçin direkt në sytë e mi. Por mua nuk më pëlqen vërtet kjo metodë, pasi pika të tilla sytë e mi gjithmonë lëndohen dhe skuqen, dhe pastaj ti i merr, i hollon me ujë dhe thjesht pi - pa asnjë torturë mbi veten tënde! Shumë i përshtatshëm, megjithatë, po e përsëris edhe një herë - shija e këtyre pikave është shumë specifike dhe e ashpër.
Çmim9 nga 10. Bleni ilaçin e syrit Optivision Vendosa me faqja zyrtare e internetit e prodhuesit - Epo, siç u vendos, unë isha praktikisht i bindur për këtë? Në të cilën nuk jam zhgënjyer kurrë, tk. çmimi është mjaft i pranueshëm, nuk keni nevojë të vraponi në ndonjë farmaci, ose të zgjidhni opsione më fitimprurëse, duke krahasuar disa site. Në përgjithësi, unë jam i befasuar që dikush mund të trajtojë ilaçe kaq pakujdesi, duke i porositur ato kudo. Stillshtë akoma e rëndësishme për mua të jem i sigurt në sigurinë time dhe që padyshim nuk do të dëmtoj shëndetin tim.
Shuma e fondeve8 nga 10. 30 ml të drogës ishin të mjaftueshme për mua për rreth tre javë. Pastaj më duhej të blija një pjesë tjetër. Prandaj, nëse vendosni të merrni kursin e plotë të muajit, ju rekomandoj të blini disa Opti menjëherëvision.
efikasitet8 nga 10. Sigurisht, nuk shpresoja që pas kursit të bëhesha pronar i një shqiponje dhe të shikoja gjithçka që po ndodhte 5 metra larg meje në të gjitha detajet. Prapëseprapë, me shikimin tim, nuk isha gjithmonë shumë mirë. Por! Ilaçi me të vërtetë ishte në gjendje të më kthente në pikën fillestare - atë me të cilën kisha nevojë për ndihmën e një optometristi. Tani shkronjat në drejtime të ndryshme nuk shpërndahen përsëri kur kam nevojë për të shtypur tekstin, dhe përsëri shoh gjethet në pemë, dhe jo "rrëmujën e gjelbër". Optivision Ajo funksionon, dhe është vërtet e vërtetë!

Meqenëse ilaçi është shumë i popullarizuar, përpjekjet për ta falsifikuar atë nuk përjashtohen. Për të mbrojtur veten nga falsifikimet, vendosni një porosi vetëm përmes faqes zyrtare të internetit. Gjithashtu, gjithmonë kontrolloni paketimin për origjinalitetin. Nëse produkti është origjinal, ju patjetër do të shihni kodin e regjistrimit, datën e prodhimit dhe numrin e grupit. Mos harroni atë Opti të rremëvision shitet me një çmim të ulur, ka përbërës të tjerë në përbërjen e tij dhe nuk prodhon rezultatin e pritur.

Prodhuesi Optivision

Test Schulte për kontrollin dhe vizionin e trajnimit

Me ndihmën e këtij testi të mirënjohur në SHBA, ata testojnë përshtatshmërinë e pilotëve për aktivitete profesionale. Përveç kësaj, nëse kryhet rregullisht, testi do të ndihmojë në përmirësimin e vëmendjes dhe zgjerimin e fushës së shikimit. Versioni në internet i testit është si më poshtë: sa më shpejt të jetë e mundur klikoni në numrat në rendin ngjitës (nga 1 në 25). Ndërsa po shtypni numrin 1, tashmë duhet të kërkoni vizualisht për numrin 3, duke mbajtur parasysh pozicionin e numrit 2. Mesatarisht, ky test kalon në 25 sekonda. Siç doli, është shumë e dobishme për ata që vendosin të zotërojnë teknikën e leximit me shpejtësi të lartë.

Si ta përmirësojmë shikimin në shtëpi? Visionshtë vizioni që ju lejon të merrni pjesën më të madhe të informacionit në lidhje me botën përreth jush. Prandaj, çdo person, pavarësisht nga cilësia e shikimitShtë e rëndësishme të njihni metodat dhe tiparet e trajtimit që do ta përmirësojnë atë. Shtë e nevojshme të aftësohen aftësitë vizive në mënyrë që të kemi aftësi specifike. Për shembull, për të parë përtej njerëzve të zakonshëm ose për të qenë në gjendje të shohin objektet më të vogla.

Zakonet që duhet të zhvillohen për të përmirësuar vizionin. Për të parandaluar përkeqësimin e shikimit paraprakisht dhe për të mos kërkuar mënyra të ndryshme për ta rikthyer atë, duhet të kryhen disa procedura për të parandaluar aftësitë vizive. Ndriçimi i mirë i vendit të punës është një nga mënyrat më të famshme që do të ndihmojë në parandalimin e humbjes së shikimit. Nga mungesa e dritës, sytë shpejt lodhen dhe lodhen shumë, gjë që ndikon negativisht në aftësinë e shikimit. Gjithashtu nuk rekomandohet të lexoni në rrezet e diellit të ndritshme. Kjo i bën shumë presion syve, dhe ato janë shumë të stresuar. Nëse më pak gjak do të rrjedhë në kokë, për shembull, nga një pozicion jo i saktë i trupit, atëherë pjesa vizuale e trurit gjithashtu do të vuajë. Vlen të merret seriozisht ajo që dëmton saktësisht vizionin dhe të përpiqesh të ekspozosh sytë sa më negativisht të jetë e mundur.

Teknikat e përmirësimit të shtëpisë

Tendosja e tepërt e syve rrit mundësinë e dëmtimit të shikimit. Prandaj, një seri procedurash për rivendosjen e shikimit duhet të fillojë me lehtësimin e stresit në sy me ushtrime në kombinim me përdorimin e pikave ActiVision dhe optivision. Procedura të tilla nuk janë të vështira dhe të lehta për t'u realizuar, por përdorimi i rregullt do të përmirësojë dukshëm vizionin.

Një procedurë që ju lejon të ktheni një vizion të qartë dhe të lehtësoni tensionin: duhet të shtrydhni sytë dhe të thithni thellë, të mbani frymën tuaj për disa minuta dhe t’i hapni sytë ashpër. Përsëriteni procedurën disa herë. Një masazh i lehtë i syve dhe zonave të përkohshme gjithashtu do të ndihmojë. Për më tepër, përdorimi i mjeteve juridike popullore do të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes së vizionit. Ushqimi i boronica dhe lingonat në dimër, dhe frutat në verë, gjithashtu do të lejojnë, edhe pse jo në një masë më të madhe, të rrisin qartësinë e vizionit. Rekomandohet gjithashtu të merrni më shumë ushqime që përmbajnë fibra.

Duhet mbajtur mend se veprimet parandaluese do të ndihmojnë me kohë ose paraprakisht për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme të syrit.

Oftalmologjia dhe zgjedhja e duhur e syzeve

Syzet janë një gjë e domosdoshme për njerëzit me shikim të ulët. Në mënyrë që ata të kryejnë funksionet e tyre të korrigjimit dhe rivendosjes së vizionit, është e nevojshme të ndiqni rekomandimet e mëposhtme gjatë zgjedhjes së tyre:

 • Para se të blini syze, është e nevojshme që t'i nënshtroheni një ekzaminimi të sistemit vizual nga një okulist për të identifikuar dëmtimin vizual dhe dëmtimin. Bazuar në të dhënat e marra, specialisti do t'ju tregojë cilat pika do t'ju duhet të blini.
 • Kur zgjidhni syze, duhet të merrni parasysh materialet që përdoren në prodhimin e lenteve të spektaklit. Lentet e qelqit janë më të qëndrueshme se thjerrëzat plastike, por mbani në mend se thjerrëzat prej qelqi, nëse dëmtohen, mund të jenë të dëmshme për sytë. Lentet plastike janë më të lehta në peshë dhe më pak traumatike.
 • Kornizat e syzeve janë gjithashtu një element thelbësor. Kur zgjidhni atë, është e nevojshme të merren parasysh forma dhe tiparet strukturore të fytyrës së secilit person. Korniza nuk duhet të shkaktojë siklet kur mbani syze. Vëmendje duhet t'i kushtohet gjithashtu pads hundëve. Ata janë të butë dhe të vështirë. Tavolina e butë e hundës është më e lëvizshme dhe nuk e kompreson hundën, ndryshe nga ato të forta.
 • Shtë më mirë të blini syze në sallone optike ose barnatore speciale, dhe pika  ActiVision në faqen e internetit të prodhuesit.

Nëse gjatë një muaji të veshjes së një personi nuk përjeton ndonjë ndjesi të pakëndshme, kjo do të thotë që syzet janë zgjedhur në mënyrë korrekte. Në rastin e kundërt, do t'ju duhet të kontaktoni okulistin për të shqyrtuar zgjedhjen e syzeve.

Asnjëherë nuk duhet të vini syze vetë ose me këshillën e miqve, në mënyrë që të mos përkeqësoni plotësisht gjendjen e sistemit vizual. Prandaj, është mirë që të shkoni në një klinikë okulistike, ku oftalmologët me përvojë do të ndihmojnë për të identifikuar shkallën e dëmtimit të shikimit, duke përdorur diagnostifikimin më të fundit kompjuterik. Ata do të përcaktojnë një tregues kaq të rëndësishëm si distanca ndërhyrëse, të cilën duhet ta dini për të përqendruar siç duhet lentet në kornizë. Shtë shumë e rëndësishme të informoni mjekun nëse syzet do të përdoren për të lexuar, punuar në kompjuter ose për të drejtuar një makinë.

Pas hulumtimit, okulisti shkruan një recetë, sipas së cilës do të zgjidhen dhe bëhen syzet. Ju nuk duhet të kurseni materiale dhe të blini një produkt me cilësi të ulët, pasi kjo mund të mos ketë një efekt shumë të mirë në sistemin vizual.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment