Pantogor nga dhimbja e nyjeve dhe trajtimi i bursitit, artritit, artrozës

Pantogor është një xhel inovativ, i cili është krijuar për të luftuar dhimbjen që shfaqet në nyje, dhe në këtë përmbledhje do të flasim në detaje rreth vetive të tij, përbërjes, metodës së aplikimit dhe efektet e këtij agjenti. Patologjia që çon në ndryshime në nyje duhet të eliminohet në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjes, kur sëmundja sapo fillon të manifestohet. Kjo qasje është shumë e rëndësishme, pasi sëmundjet e këtij lloji mund të shkaktojnë deformim kritik të nyjeve pa mundësinë e shërimit të tyre, gjë që çon në paaftësi.

Inshtë në këtë rast, xhel Pantogor në gjendje të ndihmojë në rikthimin e aftësisë motorike të një personi. Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të lexoni përshkrimin e balsamit me një veprim të ngjashëm Krem Artropant nga artriti dhe dhimbjet e kyçeve të bëra nga briza të maralit Altai.

Përdorimi i saktë i xhelit dhe kalimi i kursit të duhur do t'ju lejojë të heqni qafe dhimbjen e kyçeve, e cila do të sigurojë kthimin në një jetë të plotë. Droga Pantogor ndryshon në atë që është praktikisht ilaçi i vetëm që mund të lehtësojë dhimbjen brenda dhjetë minutash pas aplikimit. Efektiviteti i tij nuk është një deklaratë e pabazuar, por një fakt, i konfirmuar nga testet klinike, të cilat kanë konfirmuar praninë e vetive shëruese të xhelit, të cilat janë unike (për këtë foto në fund të artikullit).

Elena Malysheva tregoi për këtë ilaç të mrekullueshëm në programin Shëndetësor për vetitë e tij të dobishme dhe metodat e trajtimit të nyjeve, dhe gjithashtu u botuan komente të vërteta rreth Pantogor dhe rezultatet nga përdorimi i tij.

Xhel Pantogor për trajtimin e sëmundjeve të nyjeve

Si funksionon Pantogor: përshkrimi dhe vetitë

Efekti i ilaçit në trupin e njeriut mund të përshkruhet si më poshtë:

 • pasi xhel të aplikohet në lëkurë, përbërësit e tij depërtojnë thellë në inde dhe lehtësojnë dhimbjen në një kohë të shkurtër;
 • pas një kohe, zakonisht zgjat jo më shumë se dy deri në tre ditë, proceset e rigjenerimit fillojnë në zonën e problemit, duke çuar në restaurimin e indeve të dëmtuara;
 • dhjetë ditë më vonë, dhimbja zhduket plotësisht nëse përdorimi i xhelit është kryer në përputhje me rrjedhën e trajtimit në baza të rregullta.

Shtë rregullsia e xhelit Pantogor siguron që me siguri të arrihet një efekt pozitiv:

 • do të jetë në gjendje të shpejt të heqë qafe sindromën e dhimbjes;
 • një ndjenjë si mpirje në gjymtyrë do të zhduket;
 • simptomat e artritit dhe artrozës do të zhduken;
 • do të fillojë procesi i riparimit të indeve të dëmtuara.

Shfaqja e relapsave të sëmundjes në rastin e përdorimit të xhelit Pantogor është jashtëzakonisht e rrallë. Për të përjashtuar plotësisht një probabilitet të tillë, duhet të përdorni ilaçin për të gjithë periudhën e përshkruar të trajtimit prej 25-40 ditësh.

Sekreti i efektivitetit dhe përbërjes së xhelit Pantogor

Efektiviteti i xhelit Pantogor përcaktohet nga përbërja e tij, pjesë e së cilës është një substancë e marrë nga antenat e maralës kanadeze. Farë është kjo

Ky lloj i gjelbëruesve duhet të kuptohet si brirët e renë - kafshë që janë zhdukur për momentin, të cilat njihen si Caribou Dawson. Ata dikur jetuan në ishullin Graham në afërsi të bregdetit të Paqësorit të Kanadasë.

Karakteristikat unike të këtyre vërdallave i atribuohen ajrit të malit, i cili kontribuon në akumulimin e lëndëve ushqyese në anijet e drerit. Mjetet e para për trajtimin e nyjeve bazuar në to filluan të prodhohen nga banorët e zonës më shumë se treqind vjet më parë.

Në vendin tonë, pronari i kësaj lënde të parë unike ishte Qendra Kërkimore A.E. Litskevich, përfaqësuesit e së cilës gjatë ekspeditës në Kanada zbuluan brirët 140 të maralës kanadeze. Në shenjë mirënjohjeje për këtë, shkencëtarët tanë u lejuan të mbanin raste 30 me brirë, të cilat u lejuan atyre të lëshonin një seri të kufizuar të substancave medicinale bazuar në to.

Antlers e një dre të zhdukur jo vetëm që bllokojnë shkatërrimin e nyjeve, por gjithashtu krijojnë kushte për rigjenerimin e indeve problematikë. Nuk ka efekte anësore. Shkencëtarët shfrytëzuan efektin sinergjik, d.m.th., ata shtuan komponentë në Pantogor, të cilat disa herë rritën forcën e efektit terapeutik. Komponentë të tillë janë ekskluzivisht organikë me origjinë:

 1. Antlers e maralit - një përbërës që ndalon shkatërrimin e indeve dhe kontribuon në shërimin e tyre.
 2. Kondroitina - lehtëson inflamacionin dhe pengon përparimin e tyre, lehtëson dhimbjen, dhe gjithashtu forcon ligamentet, tendonet dhe indet. Kjo substancë është gjithashtu në kërkesë në mënyrë që të fillojë dhe aktivizojë procesin e sintezës së një acidi të tillë si acidi hialuronik.
 3. Ekstrakte nga makula - lehtësojnë dhimbjen dhe rivendosin aktivitetin e lëvizjeve.
 4. Kthetra e Djallit është një substancë në formën e një koncentrati bimësh që siguron lehtësimin e dhimbjes.
 5. Ekstrakte nga një mustaqe e artë - restaurimi i sistemit imunitar.
 6. Rrënja e Adamit është një bimë e rrallë që shkakton rigjenerimin e indeve të kërcit që formojnë nyje.

Përbërja e pantogorës nga dhimbja e nyjeve

Përgatitja Pantogor, përbërja e së cilës bazohet në një formulë natyrale, mund të përdoret pothuajse nga të gjithë, pasi nuk ka kundërindikacione. Përjashtimi i vetëm është intoleranca individuale ndaj cilitdo përbërës nga lista e mësipërme në foto. Prodhuesi i xhelit Pantogor: Rusia, qyteti Barnaul, Territori Altai. I disponueshëm për shitje pa recetë, afati i rekomanduar i ruajtjes është 1 vit nga data e treguar në paketim, dhe periudha e mundshme e përdorimit me humbjen e deri në 35% të pronave të vlefshme është 18 - 20 muaj.

Mimi i ilaçit dhe ku mund të blini Pantogor

Ju mund të blini Pantogor një fals në çdo treg spontan, por një xhel i vërtetë mund të porositet vetëm në faqen e internetit të prodhuesit, i cili dorëzon në Rusi, Bjellorusi, Armeni, Gjeorgji, Moldavi dhe Kazakistan brenda 4-7 ditësh, çmimi Pantogor gjatë periudhës së promovimit, vetëm 1 rubla për paketimin 50 ml. Gjithashtu, faqja përmban komente video dhe audio të njerëzve që u ndihmuan nga kjo ilaç dhe fjalë për fjalë "Jeta e Ruajtur".

Uebfaqja e prodhuesve të përbashkët të xhelit të dhimbjes Pantogor

xhel Pantogor Njerëzit Vietnamezë mund të blejnë trajtim të përbashkët për çmimin e 575 mijë dong.

Pantogor nga dhimbja e nyjeve dhe trajtimi i bursitit, artritit, artrozës

Udhëzime për përdorim xhel Pantogor

Përdorimi i xhelit Pantogor duhet të kryhet në përputhje me skemën e mëposhtme:

 • së pari, zona e problemit lahet me ujë të pastër;
 • atëherë një sasi e vogël e xhelit aplikohet në të dhe fërkohet plotësisht derisa lëkura të thithë plotësisht;
 • koha totale e masazhit në zonën e problemit nuk duhet të jetë më pak se 15 minuta;
 • procedura minimale përsëritet tre herë gjatë ditës.

Hulumtimi dhe rezultatet e Pantogor

Farë është bursiti i përbashkët dhe si të merreni me të

Sëmundja e përbashkët shpesh mundon jo vetëm njerëzit e pjekur. Fatkeqësisht, problemet e përbashkëta janë një sëmundje shumë e zakonshme, madje edhe tek të rinjtë. Sot dëshirojmë të themi disa fjalë për një sëmundje të tillë si bursiti i nyjeve. Disa pacientë as nuk dyshojnë se dhimbja e vazhdueshme në gjunjë dhe bërryla është një manifestim i bursitit. Kjo sëmundje ngatërrohet ndonjëherë edhe me osteokondrozën. Kjo është arsyeja pse diagnostikimi është kaq i rëndësishëm. Cili është shkaku i bursitit, le të përpiqemi ta kuptojmë sot. Në terma shkencorë, bursiti është një inflamacion i nyjeve. Mund të ketë disa arsye. Mund të jetë një mbingarkesë banale.

Të rinjtë shpesh ndiejnë dhimbje të përbashkët pas një stërvitje të vështirë. Nëse ushtroheni gabimisht, mund të vëreni ënjtje të vazhdueshme dhe skuqje rreth gjurit. Kjo sugjeron që trupi juaj vuan nga bursiti. Trajtimi i bursitit mund të zvarritet për shumë vite. Ju mund të bëheni bartës i një forme kronike të kësaj sëmundje. Ndër simptomat e bursitit të nyjeve, mund të dallohen një numër shenjash. Tashmë kemi vërejtur se dhimbja në gjunjë dhe bërrylat është simptoma kryesore, por larg nga e vetmja.

Vlen gjithashtu të përmendet prania e edemës, si dhe skuqje e lehtë. Ju mund të vini re se me kalimin e kohës bëhet më e vështirë të unbendo gjymtyrët. Kjo sëmundje mund të marrë dy forma, si sëmundjet e tjera. Ky është një bursit akut dhe lloji i tij kronik. Për të kuptuar se nga cila sëmundje vuajnë nyjet, duhet të bëni një takim me një specialist.

Pantogor i reziston bursitit, megjithëse kirurgu ortoped është përgjegjës për trajtimin e nyjeve, por në disa raste, njerëzit mund të shkojnë te kirurgu. Bursiti i bërrylave është një formë shumë e zakonshme e manifestimit të kësaj sëmundje. Ju duhet të jeni të vetëdijshëm që sot një numër i madh i njerëzve nuk duan të merren me këtë problem. Ju duhet të kuptoni se bursiti i nyjeve është një sëmundje mjaft serioze që mund të çojë në komplikime, deri në paaftësi. Bursiti i bërrylit është i lehtë për tu njohur. Para së gjithash, ia vlen t'i kushtoni vëmendje dhimbjes në nyjen e bërrylit, të cilat manifestohen qartë kur përkulni gjymtyrët e sipërme. Ju duhet të kuptoni se bursiti gjithashtu ka forma të rënda të manifestimit, kur temperatura e trupit rritet dhe bëhet e vështirë për një person të lëvizë pa ndihmë.

Si të parandaloni shfaqjen e bursitit

Nëse këto simptoma ju shqetësojnë, duhet të konsultoheni menjëherë me një mjek ortoped. Vetëm një specialist mund të diagnostikojë saktë dhe të përcaktojë se cila metodë është më e mira për të trajtuar formën tuaj të bursitit: xhel Pantogor ose Artroveks. Si të gjithë specialistët, ortopedistët fillojnë trajtimin me një diagnozë të hollësishme. Do të dëshiroja menjëherë të vëreja se mund të ekzistojnë disa metoda për përcaktimin e pranisë së kësaj sëmundjeje. Ju mund të përdorni si një rreze X dhe ultratinguj. Metoda diagnostikuese duhet të pajtohet me ofruesin e kujdesit shëndetësor. Në rastet më të vështira, mjeku insiston që të merrni një birë nga çanta e përbashkët. Disa njerëz nuk e kuptojnë pse është kaq e rëndësishme të kërkosh trajtim nga një specialist. Gjithçka është mjaft e thjeshtë. Ju duhet të kuptoni se vetëm një mjek mund të diagnostikojë saktë.

Bursiti është shumë i ngjashëm me artritin dhe artrozën, dhe trajtimi për këto sëmundje është pak më ndryshe. Vetëm një ortoped, pas një diagnoze të hollësishme dhe më e rëndësishmja profesionale, do të jetë në gjendje të konfirmojë me saktësi supozimet tuaja. Bazuar në rezultatet e ekzaminimit, do të hartohet një plan ideal trajtimi për ju. Nëse dëshironi të shëroheni nga bursiti në një kohë të shkurtër, duhet të dëgjoni rekomandimet e mjekut ortoped dhe të ndiqni qartë dhe saktë rekomandimet e tij. Pasi mjeku konfirmon diagnozën, duhet të mendoni për një trajtim efektiv. Nëse nuk doni të trajtoni formën akute të bursitit, atëherë mund të zhvillohet në një lloj kronik dhe atëherë do të jetë shumë e vështirë të heqësh qafe atë. Bursiti i gjurit duhet të trajtohet me metoda komplekse. Nëse sëmundja është lënë pas dore, atëherë ia vlen të mendoni se si të shtriheni në spital.

Trajtimi spitalor do t'ju ndihmojë të përmirësoni funksionin e përbashkët dhe të rikuperoni. Nëse vendosni të trajtoni sëmundjet e kyçeve në shtëpi, rekomandohet të përdorni Pantogor, ne ju kemi dhënë një numër rekomandimesh që ortopedistët u japin pacientëve të tyre me bursit. Fillimisht, do t'ju kërkohet të shqyrtoni disa aspekte të jetës suaj. Me shumë mundësi, bursiti ishte rezultat i stresit të vazhdueshëm dhe mbivlerësimit. Njerëzit shpesh nuk e kuptojnë që trupi duhet të mbrohet, vetëm atëherë ai mund t'i rezistojë sëmundjeve. Nëse një person ka gjetur bursit, atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është t’i siguroni pacientit pushim në shtrat dhe pushim. Kjo është një pikë kyçe. Bursiti i gjurit mund të mjekohet me metoda të ndryshme. Ju duhet të kuptoni se i ftohti është shoku juaj në luftën kundër kësaj sëmundje.

Hardshtë e vështirë të besohet, por kompresat e rregullta me kube akulli do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes që ka bursiti dhe eliminimin e simptomave të sëmundjes. Një mënyrë shumë e mirë për të trajtuar bursitin është kompresimi. Kjo është një procedurë e veçantë, e cila konsiston në kompresim, i cili riprodhohet me ndihmën e fashave elastike. Kjo procedurë është një mënyrë shumë efektive për të zvogëluar dhimbjen që shfaqet me këtë sëmundje. Bursiti i bërrylave siguron një trajtim të veçantë. Kjo do të thotë që pacienti nuk mund të bëjë asgjë me duart e tij.

Trajtimet për bursitin

Në disa raste, mjekët rekomandojnë të njëjtën pushim në shtrat. Ndonjëherë mund të ngriheni, por shtrëngimi i gjymtyrëve është rreptësisht i ndaluar. Nëse pacienti ka probleme me nyjet, atëherë në shtrat, jastëkët e butë duhet të vendosen nën gjymtyrët e dëmtuara. Kjo do të ndihmojë në uljen e dhimbjes. Trajtimi i bursitit ulnar duhet të rekomandohet nga një mjek. Vetëm një ortoped mund të ju ndihmojë në mënyrë efektive.

Ka disa raste kur bursiti është shkaktuar nga një infeksion specifik. Kjo do të thotë që duhet të pini antibiotikë. Por duhet të kuptoni që nuk rekomandohet të zgjidhni vetë ilaçet tuaja. Ju duhet të kuptoni se sot ka shumë pilula. Pas një ekzaminimi të hollësishëm dhe ekzaminimit të testeve tuaja, ortopedi do të hartojë një plan trajtimi për ju. Ju duhet vetëm të ndiqni udhëzimet e tij.

Bursiti i bërrylit dhe trajtimi i tij është një proces serioz. Nëse jeni një atlet, atëherë gjatë rehabilitimit duhet të harroni ngarkesën. Veryshtë shumë e rëndësishme të kuptohet saktë shkaku i bursitit. Vetëm një mjek mund ta identifikojë dhe eliminojë atë në mënyrë korrekte. Kur bursiti është i rëndë, mund t'ju këshillohet të bëni operacion. Kjo çështje duhet të diskutohet me kirurgun, dhe pastaj të zbatohet Pantogor sipas udhëzimeve.

Si t’i mbani nyjet tuaja të shëndetshme - ushqime të shëndetshme për artritin

Në vitet para 30-35, shumica prej nesh nuk pësojnë probleme të përbashkëta: lëvizim lehtë, pa dhembje dhe shërohemi shpejt nga dëmtimet. Por, edhe nyjet e shëndetshme fillojnë të dëmtojnë me moshën, rrezja e lëvizjeve zvogëlohet, disa aktivitete fizike bëhen të pamundura për shkak të dhimbjes.

Si t’i mbani nyjet e shëndetshme

Si ndryshojnë nyjet e shëndetshme të njeriut me kalimin e moshës? Sa vjet janë nyjet tuaja? Edhe tek njerëzit e shëndetshëm që nuk janë mbipeshë dhe nuk kanë dëmtuar nyjet e tyre, kërci artikular gradualisht bëhet më i hollë dhe më pak elastik me moshën. Në moshën 40-50 vjeç, osteoartriti fillon të zhvillohet - ndryshime degjenerative në strukturën e nyjeve, të cilat ndodhin si rezultat i ndryshimeve të lidhura me moshën në proceset metabolike në indet kërcore.

Pika artikulare zvogëlohet në lartësi, ajo thith më keq lëngun sinovial të nevojshëm për lubrifikimin gjatë lëvizjes, lëngu synovial në nyje gjithashtu bëhet më i vogël.

Me procese të rënda degjenerative ose inflamacion (artrozë) të nyjeve, lëngu synovial mund të zhduket gradualisht krejtësisht, duke e lënë kërcin pa lagështi natyrore. Në këtë rast, kërci gjatë "punës" dëmtohet vazhdimisht, kjo shkakton dhimbje të forta, kufizon lëvizjen - nganjëherë amplituda ose diapazoni i lëvizjes zvogëlohet, dhe nganjëherë një person nuk mund të lëvizë fare një gjymtyrë ose gishta - dhimbja është aq e fortë.

Edhe nëse nuk ka dhimbje, sfera e lëvizjes është akoma në rënie me kalimin e viteve: ky proces mund të ngadalësohet vetëm falë klasave të rregullta të yogas ose llojeve të ngjashme të aktivitetit fizik. Për të përcaktuar se në cilën moshë korrespondon gjendja e nyjeve tuaja, bëni një kontroll të thjeshtë: mbështetuni sa më pak të jetë e mundur, mos u përkulni gjunjët, arrini në dysheme me duart tuaja të barabarta.

1. Nëse prekni dyshemenë me pëllëmbët tuaja, nyjet tuaja janë midis 20 dhe 30 vjeç.

2. Nëse prekni dyshemenë me majat e gishtave, nyjet tuaja janë të moshës 30 deri në 40 vjeç.

3. Nëse prekni majat e gishtave deri në fund të këmbës, nyjet tuaja janë midis 40 dhe 50 vjeç.

4. Nëse prekni mesin e këmbës së poshtme me shuplakat tuaja, nyjet tuaja janë midis 50 dhe 60 vjeç.

5. Nëse prekni gjunjët me pëllëmbët tuaja, nyjet tuaja janë midis 60 dhe 70 vjeç.

A është e mundur të ngadalësoni procesin e veshjes së kyçeve?

Parandalimi i besueshëm i dëmtimit të nyjeve nga xhel Pantogor është i disponueshëm për pothuajse çdo person që ka nyje të shëndetshme ose tashmë po përjeton ndryshime të caktuara të lidhura me moshën gjatë lëvizjes.

 • Aktiviteti i rregullt fizik i moderuar: not, yoga, ecje. Ato sigurojnë një ngarkesë të butë të moderuar në nyje të nevojshme për të siguruar proceset metabolike.
 • Kontrolli i peshës së trupit. Në prani të kile shtesë, nyjet pësojnë një ngarkesë të rritur. Nëse kjo vazhdon me vite, veshja e përbashkët është më e shpejtë sesa me peshën normale të trupit.
 • Ushqimi racional dhe i larmishëm. Ndihmon të qëndroni nën peshën normale, dhe gjithashtu ju lejon të siguroni trupin me të gjitha substancat e nevojshme për të ruajtur proceset metabolike.
 • Marrja e produkteve që përmbajnë Glukozaminë dhe sulfat Kondroitin, të tilla si xhel Sustafast. Për disa dekada, këto dy substanca janë përdorur për sëmundjet degjenerative dhe inflamatore të nyjeve, për dëmtime, si dhe për parandalimin e dëmtimit të nyjeve dhe shkatërrimin e indeve të saj. Glukozamina dhe kondroitin janë substanca natyrale që rekomandohen të merren në suplemente dietike. Si pjesë e xhelit Sustafast, ata mund të rindërtojnë indin e kërcit, duke e rikthyer atë, nëse jo në gjendjen e nyjeve të shëndetshme "të reja", atëherë në vëllim kur lëvizja nuk shkakton më dhimbje.

Për shkak të veprimit të glukozaminës dhe kondroitinës, veshja e nyjeve që lidhet me moshën ndodh më ngadalë, kërc që tashmë është dëmtuar restaurohet gradualisht, dhimbja dhe inflamacioni zvogëlohet, dhe aftësia për të lëvizur plotësisht rikthehet.

 • Përdorimi i fondeve që përmbajnë L-cisteinë. Ky aminoacid është i përfshirë në shumë procese shërimi në trup. Substanca që përmban squfur L-cisteinë ka një efekt pozitiv në gjendjen e nyjeve dhe eshtrave, prandaj, është një pjesë e barnave komplekse që janë të përshkruara për sëmundje inflamatore të sistemit muskuloskeletor. L-cisteina gjithashtu mbështet sistemin imunitar, forcon enët e gjakut, ndikon pozitivisht në indet e muskujve dhe shumë sisteme të tjera të trupit.
 • Për të shmangur dëmtimet personale. Mundohuni të shmangni dëmtimet në nyje, ligamente dhe tendona. Edhe në moshë të re nuk kalojnë pa lënë gjurmë. Sa më e madhe të jetë mosha, aq më shumë ka të ngjarë që kyçja të mos jetë në gjendje të shërohet plotësisht pas një dëmtimi. Prandaj ki kujdes! Nëse lëndoheni, përdorni menjëherë kremin Pantogor sipas udhëzimeve.

Cilat ushqime janë të mira për artritin?

Lidhja midis ushqyerjes dhe artritit është e vendosur mirë. Shumë prej produkteve mund të shtypin proceset inflamatore në trup dhe, kështu, të mbështesin luftën kundër sëmundjeve, përfshirë artritin reumatoid (RA), ose të përkeqësojnë këto procese.

Cilat ushqime janë të mira për artritin?

Shkencëtarët vazhdojnë të analizojnë nëse produktet mund të luajnë një rol në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve, dhe nëse po, si? Ka gjithnjë e më shumë prova që tregojnë se kalimi në një dietë të shëndetshme dhe ngrënia e ushqimeve të caktuara ndihmon në zbutjen e procesit inflamator dhe dhimbjes në nyje.

 • Shmangni produktet e qumështit, mishin dhe ushqimet e pasura me yndyrna të ngopura (siç është gjalpi), sepse ato stimulojnë trupin të prodhojë prostaglandin, acide yndyrore, të cilat veprojnë si hormone lokale dhe mund të shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje.
 • Shmangni sheqerin, ëmbëlsirat, pijet me sheqer dhe lëngjet. Kur dëshironi diçka të ëmbël, provoni një grusht frutash të thata. Kajsi ose rrush të thatë përmbajnë shumë kalcium të vlefshëm.
 • Alergjia mund të jetë shkaku i dhimbjes kronike të nyjeve. Këto ushqime mund të përkeqësojnë dhimbjen: domatet, patatet, spinaqin, mishin, luleshtrydhet, agrumet ose çokollatën, grurin, misrin. Zakonisht në një situatë të tillë, rekomandohet të përdorni një dietë ekskluzive për të kontrolluar nëse një produkt është alergjik.
 • Përfshini në dietën tuaj acide yndyrore të pangopura, veçanërisht acide yndyrore omega-3, për të përmirësuar lëvizjen e nyjeve dhe për të zvogëluar inflamacionin. Shumica e acideve yndyrore omega-3 gjenden në peshqit e yndyrshëm të detit si skumbri, salmoni, sardele, ton ose harengë, si dhe farë liri ose alga deti, por kontrolloni së pari për problemet e tiroides, sepse algat e detit përmbajnë shumë jod) Acidet omega-3 gjenden gjithashtu në arra (arrat rekomandohen veçanërisht).
 • Pini ujë dhe çaj. Aaji (jo vetëm jeshilja) përmban shumë antioksidantë që gjithashtu kanë veti anti-inflamatore.
 • Rritni konsumimin e frutave dhe perimeve. Perimet dhe frutat shumëngjyrëshe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve inflamatore. Hani brokoli, filizat e Brukselit ose llojet e tjera të lakrës, sepse substancat që përmbahen në brokoli mund të bllokojnë veprimin e një enzime që shkatërron kërcin artikular. Karotat dhe specat përmbajnë shumë karotenoide: beta-cryptoxanthin dhe zeaxanthin. Këto substanca largojnë radikalet e lira nga trupi që kontribuojnë në inflamacion. Majdanozi është një burim i vitaminës C, e cila është e përfshirë në sintezën e kolagjenit, ndërton kërc dhe është përgjegjës për gjendjen e mirë të nyjeve dhe tendinave.
 • Bast për yndyrna të mira bimore. Vaji i ullirit dhe vaji i linit përmbajnë acide yndyrore të pangopura, të cilat mund të shtypin mbivendosjen e sistemit imunitar dhe të zvogëlojnë procesin inflamator. Vaji i farave të lirit ka raportin më të favorshëm të omega-3 dhe omega-6. Vajrat vegjetal gjithashtu parandalojnë deformimet e nyjeve dhe ligamenteve dhe përshpejtojnë rigjenerimin e tyre. Ata gjithashtu lehtësojnë ngurtësinë e mëngjesit.
 • Përdorni kremin Pantogor rregullisht për të parandaluar sëmundjet e nyjeve dhe shpinë, në mënyrë që të shmangni komplikimet.
 • Përdorni shtesa të vitaminës D që kanë efekte anti-inflamatore. Vitamina D ndikon gjithashtu në sistemin imunitar, i cili është i rëndësishëm për zbutjen e simptomave të sëmundjes.
 • Mos harroni për proteina, por hani atë në moderim. Proteina është e nevojshme për formimin e qetë të lehtësuesve tanë natyralë të dhimbjes në trup - endorfinave. Mishi nuk duhet të zëvendësohet me fara bishtajore.
 • Anti-inflamator dhe për këtë arsye lehtësimi i dhimbjeve është xhenxhefili. Ju mund të bëni një pije xhenxhefil.
 • Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm dhe është treguar se ngadalëson përparimin e osteoartritit, tregojnë studimet. Shtë vërtetuar se njerëzit që morën shtesa me vitaminë C kanë 11% më pak të predispozuar të vuajnë nga problemet që lidhen me OA të gjurit sesa ata që nuk morën suplemente. Vitamina C gjendet në ushqime të tilla si limon, luleshtrydhe, kivi, ananas ose pjepër.
 • Pulpa e ananasit dihet se përmban një enzimë proteolitike shumë të dobishme, bromelain, e cila ka veti anti-inflamatore dhe analgjezike dhe mund të ofrojë një trajtim më të sigurt ose plotësues të artritit. Qelizat imune të aktivizuara nga bromelaina janë të fuqishme në luftimin e inflamacionit dhe infeksionit në nyje.

Sipas disa ekspertëve, ia vlen të hahet pelte. Kolagjeni kufizon aktivitetin e enzimave inflamatore dhe promovon rigjenerimin e eshtrave dhe nyjeve të prekura. Ne gjithashtu ju rekomandojmë t'i kushtoni vëmendje dieta e artritit.

Yarovoy Dmitry Mikhailovich Ortoped dhe traumatolog me më shumë se 10 vjet përvojë. Gjatë praktikës mjekësore, ai kreu më shumë se 800 operacione të suksesshme.

Ai është i specializuar në trajtimin e patologjive muskulore, ka aftësi profesionale në ortopedi, farmaci dhe traumatologji. Ajo siguron kujdes urgjent për dëmtimet, diagnostikon dhe ndihmon me sëmundjet e sistemit muskulor skeletik, siç janë: artriti, artroza, osteochondrosis.

Ai praktikon trajtim konservativ dhe kirurgjikal të frakturave të kockave dhe gjymtyrëve. Ajo siguron ndihmë mjekësore për dëmtimin e ligamenteve menisk ose kryqëzues.

Shto një koment