këna Golecha për tatuazhe të përkohshme dhe mehendi

Rishikimi i sotëm në lidhje me një seri artikujsh për llojet e artit të trupit, vendosëm t'i kushtojmë mehendi dhe degëve të tij të modifikuara. Kujtojmë që në artikullin e parë të rishikimit rikujtuam historinë e artit të dekorimit të trupit dhe renditëm llojet më të zakonshme. Nga ky artikull mund të mësoni se si prodhohet këna, ne do të ndajmë metodat kryesore tradicionale dhe jo-tradicionale të këna të gatimit, dhe gjithashtu të kujtojmë metodat e përdorimit të saj. Në pjesën e parë, ju mund të lexoni në lidhje me llojet e këna, në të dytën do t'ju ofrojmë disa metoda të përgatitjes dhe nuancat e aplikimit.

këna Golecha për tatuazhe të përkohshme dhe mehendi

Mehendi Golecha ose tatuazhi këna është një lloj arti i trupit. Modelet që aplikohen me këna mbajnë mesatarisht në ditë 7-14. Burimi më i rëndësishëm për përgatitjen e përbërjes së ngjyrosjes është pluhur këna, i cili prodhohet nga lëndinat e familjes jo rrotulluese të loosestrife.

Bima rritet në vendet e nxehta me një klimë të thatë dhe ka formën e një kaçubi të gjatë me këmbë 6-20. Si një bimë zbukuruese, zgjedhja e saj kryhet në Florida dhe Kaliforni. Rastet e para të përdorimit të kënës për të dekoruar trupin datojnë pesë mijë vjet. Ajo ishte zbukuruar në Indi dhe gjatë ritualeve të varrosjes së faraonëve në Egjipt. Për të përgatitur pluhurin, përdorni gjethet e sipërme dhe të poshtme të tufës. Pjesët e sipërme përdoren për të bërë pluhur dhe paste për Mehendi. Ata janë tharë, tokë të imët dhe të situr me kujdes disa herë.

Gjethet e poshtme janë bluar më trashë dhe jo aq me kujdes, pasi ato përdoren për të përgatitur ngjyrosjen e flokëve. Pjesa tjetër e kënës shkon për të krijuar shërime për sëmundjet e lëkurës.

Siç mund ta shihni, pluhuri i destinuar për tatuazhe të përkohshme është shumë më i vogël. Kjo është e dukshme edhe me sy të lirë. Për të përgatitur përbërjen e dëshiruar, duhet të shoshitet shumë herë në mënyrë që të përjashtohen mbeturinat dhe gunga. Disa mjeshtra rishtar përpiqen të bëjnë një përbërje për vizatimin në trup nga këna për flokët. Nuk është për t'u habitur që rezultatet e kënaqshme rrallë merren nga kjo. Shpesh këna jep jo vetëm një qëndrueshmëri të dobët, por gjithashtu nuk e njollos lëkurën.

Kjo për shkak se trupit i duhen gjethe nga maja e shkurret. Prandaj, nëse doni të bëni një vizatim me të vërtetë të një cilësie të lartë dhe të shijoni rezultatin, thjesht duhet të gjeni një pluhur me cilësi të lartë të bërë nga lëndët e para të përshtatshme dhe të dizajnuara posaçërisht për vizatim në trup.

Ku ta blini Mehendi Golecha

Blini mehendi Golecha është e mundur në faqen zyrtare të prodhuesit, çmimi i kënës për tatuazhet e përkohshme tregohet duke marrë parasysh një zbritje të veçantë, dhe gjithashtu mund të merrni këshillat e menaxherit për çdo çështje absolutisht falas.

Bleni mehendi Golecha

Për momentin, gjetja e një produkti cilësor nuk është problem. Në treg, këna gjendet në format e mëposhtme:

 • pluhur i pastër i copëtuar në një qese letre të mbyllur. Zakonisht paketohen në gramë 50-100. Kjo këna është e përkryer për të eksploruar kulturën indiane të pikturës së trupit. Përveç kësaj, në gjendjen e pluhurit, mund të ruhet për kohën më të gjatë dhe, në të njëjtën kohë, të mos humbasë vetitë e tij. Përgatitja e përbërjes nga pluhuri zgjat më shumë, por në këtë rast mund të jeni i sigurt që cilësia e tatuazhit do të jetë shumë më e mirë dhe procesi i përgatitjes ju lejon të depërtoni në kulturën e Mehendi. Në disa mishërime, pluhur këna shitet në një çantë me gjithçka që ju nevojitet (sfungjer, klishe, vaj këna, shpatull, kon). Kjo është shumë e përshtatshme nëse nuk keni dëshirë të kërkoni materialet e duhura.
 • Paste këna e gatshme natyrale - ky është një version tjetër i këtij produkti. Shtë shumë e njohur në krahasim me pluhurin. Kjo për faktin se një produkt i tillë është plotësisht i gatshëm për t’u përdorur në praktikë dhe nuk keni pse të shpenzoni të paktën ndonjë nga koha juaj në gatim. Kjo është veçanërisht e përshtatshme nëse siguroni shërbime për para. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se pasta e përfunduar kërkon kushte të veçanta të ruajtjes. Në frigorifer. Meqenëse përbërja thahet në nxehtësi dhe humbet vetitë e saj të ngjyrosjes, përkundër faktit se substancat shtohen në përbërje për të ruajtur qëndrueshmërinë (për shembull, glicerinë). Përafërsisht, printimet bëhen më të errëta ose nuk shfaqen fare. Këna e tillë zakonisht shitet në kone të përshtatshme ose siç quhen në perëndim, "karota". Shtë i përshtatshëm për të shtrydhur paste. Prandaj, nëse përbërja juaj nuk shtrihet dhe është gjithmonë në biznes, atëherë ky opsion do të jetë shumë i përshtatshëm për ju. Përveç "karotave" ka paste në tuba. Në fakt, e njëjta gjë është thjesht në një paketë të ndryshme. Edhe pse është më e zakonshme në kone.
 • paste këna e gatshme me bojë (ngjyra) - për hir të fitimit, prodhuesit detyrohen të ndjekin modën çuditëse. Sot, dizajnet kafe nuk janë gjithmonë mënyra për të kënaqur dëshirën e një klienti për të dalë jashtë. Klienti tashmë dëshiron tatuazhe me ngjyra. Prandaj, disa prodhues filluan të shtojnë ngjyra të ngjyrave të ndryshme në paste. Një veprim i tillë është i justifikuar nëse doni të bëni vetes një vizatim për një kohë të shkurtër. Në mënyrë tipike, modelet e bëra me një pastë të tillë zgjasin jo më shumë se ditët 4, dhe shpesh më pak. Në disa lloje paste shkruhet drejtpërdrejt që fotografia mund të lahet në tre ose katër doza me ujë të thjeshtë dhe sapun. Lessshtë e panevojshme të thuhet për qëndrueshmëri në këtë rast. Përkundër faktit se ngjyrat nuk mund të arrihen pa shtimin e bojës, prodhuesit e kënave me ngjyra pozicionohen si të sigurt dhe të testuar klinikisht. E vërteta na duket mjaft e dyshimtë se disa tuba duken saktësisht të njëjta, vetëm emrat ndryshojnë. Hindusët dhe Irani, si dhe Kinezët nuk e përçajnë kopjimin nga njëri-tjetri.
 • këna e zezë (këna me bojë) është produkti më i njohur aktualisht, rreth të cilit ka shumë polemikë. Disa thonë se këna është e rrezikshme dhe mund të çojë në pasoja jo shumë të këndshme në formën e djegieve kimike. Të tjerë argumentojnë se, duke iu nënshtruar rregullave, nuk ka asnjë rrezik. Gjykatësi juaj i përulur është neutral për këtë çështje. Në të vërtetë, këna e zezë natyrale nuk ekziston në natyrë dhe prania e ngjyrave është praktikisht një fakt i provuar; nga ana tjetër, ngjyrat e përdorura për të shtuar këna përdoren në kozmetikë dhe ngjyra flokësh, të cilat përdoren nga shumica e grave.

Në varësi të rregullave dhe udhëzimeve të rekomanduara për përdorim, një test paraprak, mundësia e dëmtimit të shëndetit është praktikisht e përjashtuar (acarim i lehtë mund të ndodhë në rastin 1 nga 20-30). Në fund të fundit, gjithçka varet jo vetëm nga përbërja, por edhe nga personi. Edhe xhel natyral 100% jagua mund të shkaktojë alergji nëse një person ka një predispozitë ndaj alergjisë ndaj frutave të fikut. Përparësitë e këna të zezë janë qëndrueshmëria e saj, shkëlqimi i figurës, shpejtësia e përgatitjes dhe çasti i rezultatit. Kjo është arsyeja pse shumica e tatuazheve të përkohshme bëhen me këna të zezë. Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme të përdorni këna kozmetike nga prodhuesit e njohur. Këna e tillë prodhohet në kushte me kontrollin e procesit të prodhimit.

Në asnjë rast mos e blini përbërjen nga shitësit e rastit ose të bëra në një mënyrë artizanale. Për më tepër, mos e përzieni këna veten. Shumë shpesh, djegiet ndodhin nga tatuazhet e bëra në vendpushimet bregdetare nga "artistë" të rastit, të cilët mund të përgatisin pluhurin në një çekuilibër, gjë që mund të rrisë rrezikun e alergjive. Nga rruga, profesionistët nga vendet ku arti i Mehendi tradicionalisht (India, Egjipti, Irani) nuk njohin ndonjë formë tjetër përveç pluhur. Makaronat e gatshme konsiderohen me cilësi të dobët dhe nuk merren seriozisht nga zotërit. Për të mos përmendur këna me ngjyrë. Sidoqoftë, ky është mendimi dhe kultura e tyre, ne jemi në një pjesë tjetër të botës dhe zgjedhja është vetëm e juaja.

Këna e përdorur për modelet mehndi ose mehendi ka një qëndrueshmëri të lëngshme të tharjes së shpejtë dhe shitet në tuba të veçantë me këshilla për përdorim të përshtatshëm. Teknika Mehndi është një art i lashtë i pikturimit të trupit me këna. Besohet se ajo filloi pesë mijë vjet më parë në Indi dhe Lindje. Modelet e këna quhen gjithashtu tatuazhe bio ose tatuazhe të përkohshme.

Mehendi mund të dekoroj çdo pjesë të trupit, por kyçin e këmbës ose këmbët e tyre, si dhe sipërfaqen e duarve, mund të konsiderohen më të shpeshta. Një tatuazh i tillë mund të ketë një qëllim ritual, kur shenjat dhe simbolet speciale zbatohen në trup. Ose mund të jetë një model që shërben si një talisman i lumtur i bërë për fat të mirë.

Përveç kësaj, vizatimi këna mund të jetë pjesë e figurës për festën ose për nusen. Para dasmës, vajza aplikohet modele në të cilat kodohet emri i dhëndrit, nëse mund ta zbulojë këtë mbishkrim me emrin e tij, atëherë ai duhet të jetë kryetari i familjes. Në rastin e kundërt, gruaja do të mbizotërojë. Për mbrojtje, gratë indiane që mbajnë një fëmijë bëjnë mehendi në stomakun e tyre.

Henna e bërë në shtetin Indian të Rajasthan njihet si cilësi më e lartë. Sajti ynë ofron llojet më të njohura të produkteve nga kjo zonë e Indisë. Për të bërë një vizatim duke përdorur këna nuk do të jetë e vështirë, kjo nuk kërkon shumë përvojë. Për modelet e vetë-aplikimit të mehndi, dyqani ynë online siguron këna për tatuazhe në tuba ose kone. Ju mund të blini një produkt dhe paketim.

Për më tepër, ne ofrojmë shikimin e albumeve me një larmi opsionesh për modele dhe vizatime, si dhe stencil për të thjeshtuar procesin e aplikimit. Përveç kësaj, ne ofrojmë një vaj të veçantë që rregullon tatuazhin dhe lejon që ajo të qëndrojë sa më gjatë.

Procesi i aplikimit Golecha mehendi

Vendi për vizatim duhet të lahet mirë, më pas aplikoni një shtresë të hollë vaji special, vizatoni modelin e dëshiruar dhe lëreni të thahet mirë. Në të njëjtën kohë, duke kujtuar se sa kohë mbani këna në lëkurë, kohëzgjatja e ruajtjes dhe shkëlqimi i modelit do të varen drejtpërdrejt. Për të mbajtur këna Golecha, duke mos larë, por vetëm duke u lagur, rekomandohet tre deri në tetë orë. Në këtë rast, figura do të jetë në gjendje të mbajë jashtë në trup të pandryshuar deri në tre javë.

Pas mbajtjes së kohës së caktuar, këna hiqet me kujdes, dhe përsëri një shtresë e gjalpit për mehndi aplikohet në model për ta rregulluar atë. Orët e para pas procedurës së aplikimit dhe heqjes, rekomandohet të përmbaheni nga lagështia e tatuazhit me ujë ose produkte të bazuara në alkool. Kujtojmë që gjatë ditës pas aplikimit, modeli do të venitet, por ditën tjetër do të jetë mjaft i ndritshëm. Në mënyrë që modeli mehndi t'ju pëlqejë për një kohë të gjatë, mos harroni ta fshini herë pas here me vaj, veçanërisht para se të kontaktoni me ujë. Vaji Nikhar i krijuar posaçërisht për mehendi është perfekt për këtë.

Avantazhet e këna Golecha:

 • tubi ka një majë të përshtatshme që lehtëson aplikimin dhe një kapak;
 • tharje e shpejtë dhe heqje e lehtë;
 • modeli është i qartë dhe i ndritshëm;
 • duke përdorur një majë të hollë, linjat janë të rregullta dhe të hollë;
 • qëndrueshmëri optimale, duke mos lejuar që fotografia të humbasë konturet e saj;
 • modeli mban për një kohë të gjatë.

Si të kujdeseni për tatuazhet e përkohshme të këna: përpiquni të shmangni kontaktin e panevojshëm me ujin dhe përdorni sa më pak pastrues sa të jetë e mundur.

Nga cila bojë përbëhet Golecha për vizatim: këna, vaj karafili, ekstrakt i izoluar nga halorë, vaj pishash, si dhe paraphenylenediamine (sasia e saj nuk është më shumë se dy e gjysmë përqind e masës totale).

Produkt këna nuk përfshin: PDD, amoniak dhe përbërës të tjerë kimikë.

Kujdes! Para se të filloni të aplikoni modelin, duhet të bëni një test për një reagim të mundshëm alergjik, përndryshe do t'ju duhet një ilaç Allegard.

 • Paketimi mund të ndryshojë nga ai i dhënë në sit. Kjo varet nga data e lëshimit dhe grupi.
 • Data e skadimit: vit 1 dhe muaj 6.
 • Pesha e tubit këna: 25 gram.
 • Prodhuesi: Golecha, India.

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment