Maska, masazhi dhe ushtrime për rinovimin e lëkurës së fytyrës nga rrudhat

Ky artikull do të diskutojë mënyrat për rinovimin e lëkurës së fytyrës nga rrudhat në shtëpi. Kjo do të marrë pak kohë dhe durim nëse nuk doni të drejtoheni në procedurat e shtrenjta në sallone bukurie.

përtëritje e shpejtë

Të gjithë e dinë që sportet i japin rinisë. Ju mund të rinovoni jo vetëm duke iu drejtuar operacionit plastik dhe ilaçeve të reja, të shtrenjta. Fitnesi, si gjithmonë, do të vijë në shpëtim. Dhe nëse procedurat kozmetike prekin një pjesë të caktuar të trupit, atëherë fitnesi ka një efekt rinovues në të gjithë trupin. Lëkura e shtrënguar, anti-stresi dhe ndihma në një sërë problemesh shëndetësore janë rezultat i një gjendje të shkëlqyeshme. Mbetet vetëm për të përcaktuar llojin e profesionit:

Rinovimi i gjithë trupit. Nëse qëllimi është të rinovoni tërë trupin, ia vlen të drejtoheni në stërvitje të forcës. Me një ushtrim fizik të mjaftueshëm, lëshohet sasia e duhur e endorfinave, serotoninës dhe hormonit të rritjes, të cilat shkaktojnë procesin e rinovimit. Në krye të ushtrisë së përtëritjes është hormoni i rritjes, i cili është saktësisht përgjegjës për rigjenerimin e indeve. Rreth 30, trupi pushon së prodhuari mjaftueshëm nga ky hormon, kështu që ju duhet ta merrni atë artificialisht:

 • Rritni qëndrueshmëri, forconi zemrën. Kur qëllimi kryesor i stërvitjes është forcimi i muskujve të zemrës dhe qëndrueshmëria, theksi duhet të jetë në vrapimin dhe ecjen atletike. Një ngarkesë e tillë është edhe intenzive dhe e njëtrajtshme. Dhe rezultati kryesor është forcimi i sistemit kardiovaskular. Një fakt i rëndësishëm është se ecja dhe vrapimi kanë një efekt të dobishëm në punën e nyjeve, pothuajse të gjitha grupet e muskujve dhe përmirësojnë metabolizmin. Me një teprim të madh të peshës trupore, preferenca i jepet ecjes, sepse vrapimi është një ngarkesë serioze në zemër. Dhe ndërsa bëni vrapim, duhet t'i kushtoni vëmendje të madhe frymëmarrjes.
 • Gjendja e lekures. Noti është një sport ideal. Ajo ka një efekt të dobishëm në shumë muskuj, shpinë, ndihmon në luftimin e celulitit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Trajnimi në ujë ndihmon në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës. Noti forcon muskulin pektoral, i cili do të ndihmojë në mbajtjen e një busti të shkëlqyeshëm për një kohë të gjatë.
 • Luftoni kundër rrudhave. Një mundësi e shkëlqyeshme për të luftuar rrudhat është Facebook, të ashtuquajturat gjimnastikë për fytyrën. Relaksimi i duhur dhe trainimi i muskujve të fytyrës do të ndihmojë në mirëmbajtjen e lëkurës rinore për një kohë të gjatë. Gjëja kryesore, si në çdo trajnim, nuk është të harrojmë rregullsinë. Dhe në asnjë rast nuk duhet të harroni ujin, është ajo që kontribuon në elasticitetin e lëkurës së fytyrës.

Maska për ngrohjen e fytyrës

Kur kujdeseni për lëkurën e fytyrës, një rol të rëndësishëm luajnë maskat kundër plakjes për lëkurën e fytyrës, për shembull Bioretsin për të eleminuar rrudhat. Një nga maskat më efektive është një maskë me një efekt ngrohjeje. Le të shohim se për çfarë bëhet fjalë.

Një maskë për fytyrën me një efekt ngrohjeje përdoret për të pastruar thellë lëkurën. Këto maska ​​mund të përdoren nga gratë në çdo moshë. Rezultati më i mirë për njerëzit me lëkurë problematike. Një maskë e tillë rrit qarkullimin e gjakut të lëkurës së fytyrës, promovon përtëritje, pastron dhe hap poret mirë dhe në mënyrë efektive. Promovon depërtimin e ushqyesve në shtresat e epidermës. Proceset e mëposhtme ndodhin me lëkurën gjatë aplikimit të kësaj maskë: toni i lëkurës rritet, metabolizmi ndërqelizor përshpejtohet, gjëndrat dhjamore kthehen në normale, indet me luspa zbuten.

Maska ngrohëse veprojnë në lëkurë më butësisht sesa avullimi dhe pastrimi i fytyrës me një pastrim. Një avantazh për njerëzit që kanë lëkurë të hollë dhe delikate. Maska të tilla veprojnë me shumë kujdes dhe butësi. Maska ka efekte të tilla si termike dhe serë. Djegiet e lëkurës nuk mund të kenë frikë. Enët e fytyrës hapen gjatë procedurës, rrjedha e gjakut rritet, poret zgjerohen, qelizat e lëkurës janë të ngopura me oksigjen, gjë që ndihmon në përmirësimin e çehreve. Lëkura bëhet e butë dhe e lëmuar. Substancat aktive të maskës depërtojnë thellë në poret e fytyrës dhe shtyjnë të gjitha papastërtitë nga poret.

Ka shumë përparësi të kësaj maskë dhe efekti është i mahnitshëm, por duhet të dini se si të përdorni kodin e tij. Kjo maskë duhet të bëhet jo më shumë se një herë në çdo 10 ditë. Koha e mbajtjes së maskës nga 10 në 20 minuta nuk është më. Ju nuk mund ta aplikoni maskën pas procedurës së avullit të fytyrës, përndryshe mund të merrni goditje në nxehtësi në qelizat. Isshtë e mundur të bëni pastrim pas një maskë të tillë, lëkura tashmë është pastruar dhe avulluar, në një mënyrë shumë të butë dhe pastrimi do të përmirësojë efektin e pastrimit. Kujdes duhet t'i kushtohet kësaj maske për njerëzit me presion të lartë të gjakut.

Për efektin më të mirë kur aplikoni maskën, duhet ta mbuloni me një peshqir të zakonshëm letre, kjo do të krijojë një efekt serë. Pas maskës, është mirë të aplikoni një krem ​​ushqyes në lëkurë. Me përdorimin periodik të kësaj maske, mund të arrini efekte të mahnitshme të lëkurës. Maska lufton kundër problemeve të tilla si lëkura vajore, shenjat e plakjes, pezmatimi, bllokimi i lëkurës, lëvozhga dhe sekrecionet dhjamore.

Përfundimi është vetëm një për të përdorur një maskë të tillë është. Ka shumë përparësi nga ajo, nuk rekomandohet vetëm për njerëzit me probleme të caktuara, i përshtatet pothuajse të gjithëve.

Shumë zbukurues rekomandojnë të përdorni vaj special. Forca e Kum Kumadi për përtëritje të lëkurës, e cila përbëhet nga shumë përbërës të vlefshëm për trupin e njeriut. Shafrani, i cili është pjesë e KumKumadi, nxirret nga lulet e Crocus që rriten në Indi, e cila në Ayurveda ka qenë e njohur për shumë shekuj për pronat e saj të dobishme për eliminimin e rrudhave.

Vaj Kumkumadi për përtëritje

Masazh i fytyrës për përtëritje

Çdo person që shikon në pasqyrë dëshiron të shohë të paktën një fytyrë pa moshë, më së shumti - një më të re. Një mënyrë për të mbajtur fytyrën tuaj të tonifikuar është masazhi.
Një masazh rinues i fytyrës në shtëpi është një nga mënyrat më të lehta për ta mbajtur fytyrën tuaj të re. Nuk kërkohen kosto parash. Por rezultati do të jetë mbresëlënës. Si rezultat, brazda e rrudhur do të ulet, muskujt e fytyrës do të bëhen më të fortë dhe muskujt e fytyrës do të relaksohen.

Nuk është kurrë vonë për të filluar masazhin e fytyrës. Përmes masazhit, fytyra, qafa dhe shpatullat forcohen dhe relaksohen. Përmirësimi i çehreve ndodh për shkak të gjakut, i cili jo vetëm që sjell substanca shëruese në lëkurë, por ndihmon edhe në detoksifikimin.

Duke filluar të masazhohen, së pari ata ngrohin duart, duke duartrokitur duart. Një pauzë për një kohë të shkurtër është e nevojshme për të shtrënguar duart në mënyrë që të shkarkojë energji negative. Aktivizimi i energjisë rrit qarkullimin e gjakut në gishta.

Në fytyrë janë pikat e masazhit 10, të cilat masazhohen në mënyrë alternative. Mjaftueshëm 6-9 minuta 2 një herë në javë (preferohet në mëngjes) për të arritur rezultatin e dëshiruar:

 • Pika e parë: e vendosur në cepin e jashtëm të syrit. Shtë e mjaftueshme për të shtypur butësisht pikën, pastaj 5 të lëvizjeve rrethore në mënyrë alternative në drejtime të ndryshme. Garanton aktivitetin intelektual dhe ka një efekt pozitiv në vizion.
 • Pika e dytë: e vendosur në mes, midis vetullave. Masazhoni me një gisht unazë sipas të njëjtit sistem si pika e parë. Nervat qetësuese vijnë.
 • Pika e tretë është në fillim të vetullës. Ne masazhojmë butësisht të dy pikat me gishtat e mesëm.
 • Pika e katërt është e vendosur mbi harqet e vetullave. Masazhi bëhet me ndërprerje, në vetull, duke shtypur lehtë në fund.
 • Vendndodhja e pikës së pestë është qoshet e brendshme të syve, në të dy anët e urës së hundës. Masazhi i tyre lehtëson dhimbjet e kokës, lodhjen e syve, dhe ka një efekt të mirë në stomak.
 • Ka dy pika të gjashta. Ato janë të vendosura në fillim të qimeve të përkohshme. Masazhi bëhet me shtypje të njëkohshme dhe lëvizje rrethore.
 • Pika e shtatë kërkon presion dhjetëfish së bashku me masazh. Ndodhet në qoshet e gojës.
 • Qendra e mjekrës ka një pikë të tetë. Masazhi kryhet me gishtin e mesëm herë 5, duke tundur në lëvizje rrethore në drejtime të ndryshme. Në fund, një tranzicion i qetë në pikën e shtatë dhe një herë e lehtë e shtypit 9 herë.
 • Pika e nëntë është e vendosur nën hundë, e cila duhet të shtypet lehtë 9 herë.
 • Nga pika e dhjetë, e cila është e vendosur poshtë mjekrës, duhet të masazhoni nga mjekra deri te mollëzat dhe veshët. Butësisht duke goditur këtë vijë, përpiquni të mos e zgjasni lëkurën.

Për të forcuar efektin e masazhit, do t'ju duhet disa kube akulli, të cilat ju nevojiten për të lëvizur pa probleme përgjatë të gjitha kthesave dhe rrudhave. Rrjedha e gjakut do të përmirësohet. Kulmi është aplikimi i një kremi të përshtatshëm për lëkurën e dhënë të fytyrës.

Ekipi ynë dikur u interesua për një trend të modës: tregtimin e kriptomonedhave. Tani arrijmë ta bëjmë shumë lehtë, kështu që fitojmë gjithmonë fitim pasiv falë informacioneve të brendshme për "pompat e kriptomonedhave" të ardhshme të publikuara në kanalin Telegram. Prandaj, ne i ftojmë të gjithë të lexojnë rishikimin e këtij komuniteti të kriptomonedhës "Sinjalet e pompës kripto për Binance".

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment