LumiDerm shkëlqim i lëkurës së fytyrës nga pigmentimi

Bio-peeling unik Lumidermtë dizajnuara për të luftuar puçrrat, pikat e zeza dhe të gjitha llojet e rrudhave. Ky mjet do të ndihmojë të harrojmë problemin e lëkurës së thatë dhe të rivendosni strukturën e saj. Ju lejon të lehtësoni lodhjen dhe të heqni qafe qarqet e errëta nën sy. Përdorni zhvishem Lumiderm, dhe ndjeheni më të rinj! Koha nuk është më fuqi mbi shëndetin e lëkurës suaj!

Lumiderm të destinuara për përdorim shtëpiak. Peeling u shfaq në shitje pas shumë viteve të zhvillimit të një produkti kozmetik. Mund të themi me siguri se shkencëtarët kanë bërë një përparim në fushën e produkteve kozmetikë. Tani secili përfaqësues i seksit të drejtë ka mundësinë që të blejë një produkt profesional të kujdesit për trupin dhe të harrojë për procedurat e rregullta në sallonin e bukurisë.

Qërimi i Lumiderm ofron një rezultat të shkëlqyeshëm: lëkurë të shëndetshme, të tonifikuar, elastike, të lëmuar dhe të butë. Kjo është ëndrra e fundit për çdo grua! Qërimi ndihmon në pastrimin e plotë të lëkurës së qelizave të keratinizuara, ngadalëson procesin e plakjes së lëkurës.

Lumiderm ka provuar në mënyrë të përsëritur të jetë shumë efektive në provat klinike. Me kalimin e moshës, lëkura e njeriut bëhet më e ndjeshme ndaj kushteve të mjedisit, produkteve kozmetike me cilësi të dobët dhe ndryshimeve fiziologjike në trup. Ky produkt natyral është i përsosur për të gjitha llojet e lëkurës. Lumiderm ka certifikatat e nevojshme të cilësisë dhe është plotësisht legal në vendin tonë.

Shishkë Lumiderm 30 ml

Dizajn peeling

Fillimisht, detyra bio-peeling Lumiderm konsistonte në eliminimin efektiv të pigmentimit të lëkurës dhe efektet e akneve. Krijuesi i Lumiderm Huxley (Britania e Madhe) as nuk sugjeroi që shpikja e tij mund të kishte një gamë më të gjerë aplikimesh. Rezultatet e testimit klinik treguan se 100% e subjekteve treguan zbutje të pjesshme të rrudhave të thella. Këtu ia vlen të kaloni në specifikat dhe të kujtoni numrat: rrudhat u ulën me 70%. Lumiderm përshpejton shkëmbimin e lëndës (metabolizmin e lëkurës), e cila kontribuon në përtëritje të saj. Së bashku me këtë, intensiteti i prodhimit të kolagjenit rritet. Si rezultat, lëkura bëhet e lëmuar dhe e pastër.

Ku të blej Lumiderm dorëzim

Blej Lumiderm e mundur në të gjitha vendet e CIS, çmimi i bio-peeling Lumiderm tregohet në faqen zyrtare të prodhuesit dhe është 99 rubla. Për të blerë, thjesht paraqisni një kërkesë duke plotësuar informacionin e kontaktit, pas së cilës menaxheri i dyqanit do t'ju kontaktojë. Konfirmoni porosinë tuaj dhe mos u shqetësoni për asgjë. Dorëzimi kryhet në adresën e treguar nga ju.

Blej Lumiderm për zhvishem të lëkurës

Problemsfarë problemesh zgjidh zgjidhja e lëvozhgës?

Para se të identifikoni se cilat probleme të lëkurës lufton me sukses Lumiderm, rishikimet e përdoruesve të vërtetë në lidhje me produktin e blerë u studiuan në detaje. Nga ata vijon se zhvishem ka konfirmuar efektivitetin e tij në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës si:

 • pigmentim;
 • Scars dhe gjurmët e akneve;
 • Rrudhat e fytyrës;
 • rosacea;
 • comedones;
 • rosacea;
 • Freckles;
 • Ngjyra e pashëndetshme / e pabarabartë e lëkurës.

Pas përdorimit të qërimit, lëkura e fytyrës dhe trupit bëhet e lëmuar, tërheqëse dhe e barabartë.

Karakteristikat dhe mundësitë e lumidermës biopiluese

Lumiderm strukturë

 • Ekstrakt i grejpfrut, limonit dhe mjedrës. Ushqoni në mënyrë efektive lëkurën, lehtësoni thatësinë. Mjeti thithet brenda dhe mbush shtresën nënlëkurore me substanca të dobishme që u japin qelizave një "jetë të re".
 • Acidi laktik dhe ekstrakti papaja. Synoni për pastrim të butë të lëkurës dhe shërimin e shpejtë të saj. Hiqni qelizat e vdekura dhe parandaloni qërimin e mëtejshëm të lëkurës. Indet e ngopura me substanca të dobishme dhe O2. Këto përbërës përballen me një problem të tillë si njollat ​​e moshës.
 • Provitamin B5 dhe allantoin. Ata kanë një efekt zbutës dhe qetësues në lëkurë. Zhduk inflamacionin dhe acarimin. Sipërfaqja e lëkurës bëhet e lëmuar dhe tërheqëse, sepse poret janë ngushtuar dhe vizualisht të padukshme. Normalizoni lëshimin e sebumit.

Rinia dhe shëndeti i lëkurës nuk janë të përjetshme. Ndryshimi i strukturës së lëkurës është një proces individual, por në një moshë të caktuar, problemet kujtojnë veten e tyre. Gjithçka e nevojshme kërkohet për të rivendosur prodhimin natyral të kolagjenit. Lumiderm do të bëjë mirë me këtë. Ndikon në mënyrë gjithëpërfshirëse në qelizat dhe indet, duke i ngarkuar ato me energji të nevojshme jetike. Do të ndihmojë në rikthimin e lëkurës në pjesë të ndryshme të trupit në kohën më të shkurtër të mundshme.

Si punon kjo Lumiderm dhe udhëzimet

Mimi i përballueshëm Lumiderm dhe cilësia e tij e lartë - këta janë faktorët kryesorë që ndikojnë në kërkesën e madhe të konsumatorit. Le të shqyrtojmë se si funksionon peeling:

 1. Gjatë procedurës, substancat aktive hyjnë në lëkurë.
 2. Nëpër poret, ato depërtojnë në shtresën nënlëkurore.
 3. Ekziston një eksfolim natyral dhe i butë.
 4. Qelizat dhe indet energjizohen.
 5. Prodhohet kolagjen natyral.
 6. Toni i lëkurës është i niveluar.
 7. Palosjet e trashë janë zbutur, njollat ​​e moshës, puçrrat zhduken.

Më parë, problemet dermatologjike si rosacea, pigmentimi, plagët dhe komedonet u eliminuan vetëm përmes lëvozave kimike të shtrenjta dhe profesionale. Procedurat gjithëpërfshirëse mund të arrijnë në dhjetëra mijëra rubla, por jo të gjithë ishin të kënaqur me rezultatin. Jepini lëkurës tuaj mundësinë për të rinovuar dhe shkëlqejë me energji të përtërirë!

Rregulla për përdorimin e këtij produkti zhvishem

 • Pastroni poret nga kozmetika dhe papastërtia. Për këto qëllime, ju mund të përdorni një xhel të veçantë pastrimi Lumiderm dhe ndiqni udhëzimet.
 • Lani veten me ujë të thjeshtë pa përdorur locione ose kimikate të tjera.
 • Aplikoni në fytyrë dhe qafë. Në mënyrë që të mos dëmtoni lëkurën rreth syve, shmangni kontaktin me një zonë shumë të ndjeshme.
 • Lëreni produktin për 10 minuta. Shpëlajeni lëvozhgën e mbetur me ujë të ngrohtë, lëreni që lëkura të thahet në mënyrë natyrale (pa përdorur një peshqir).
 • Përdorni serum për zonat me probleme. Aplikoni dhe fshijeni ngadalë në lëkurë. Prisni 10 minuta.
 • Aplikoni aktivizuesin e rinisë dhe fërkoni plotësisht në lëkurë. Kjo është mënyra se si kolagjeni dorëzohet në shtresat më të thella të lëkurës.
 • Aplikoni një shtresë të hollë krem ​​në zonën përreth syve dhe fshij butësisht.
 • Për të arritur efektin e dëshiruar dhe për të ruajtur rezultatin e arritur, përsërisni procedurën 2-3 një herë në javë. Lëkura juaj do të duket e mahnitshme!

kompleks Lumiderm rekomandohet për përdorim nga gratë e çdo moshe. Sa i përket llojit të lëkurës, lëvozhga është universale dhe i përshtatet të gjithëve pa përjashtim.

Efekti i aplikimit Lumiderm

 • Rigjallëron qelizat dhe indet e lëkurës;
 • Eliminon problemet pas akneve;
 • Zhduk rrudhat e vogla dhe të thella;
 • Zhduk rosacea;
 • Lumiderm i jep lëkurës forcë dhe energji;
 • Tonet dhe pasurohen me vitamina;
 • Ngop lëkurën me substanca të dobishme;
 • Stimulon prodhimin natyral të kolagjenit;
 • Heq lodhjen, rikthen lëkurën;
 • Ajo formon një shtresë të besueshme mbrojtëse të ushqyesve;
 • Zbut parregullsitë e lëkurës;
 • Ofron rezultate të qëndrueshme.

 

Në të vërtetë Lumiderm nuk ka kundërindikacione. Bio-peeling natyral është i përshtatshëm për të gjithë, pavarësisht nga mosha dhe lloji i lëkurës. Shënimi i vetëm: nuk rekomandohet të aplikoni produktin në lëkurën rreth syve.

Mendimi dhe këshillat e ekspertëve nga Obzoroff

Peels moderne nuk mund të mburret gjithmonë me një përbërje të butë. Duke parë këtë, unë i këshilloj pacientët e mi që t'i qasen zgjedhjes së fondeve sa më me kujdes. Qërimi i dobët mund të dëmtojë sipërfaqen e lëkurës dhe të çojë në probleme të pakëndshme. Disa komponime “terapeutike” provokojnë alergji dhe shfaqjen e akneve. Zhvishem bio Lumiderm ka një parim tjetër veprimi. Ajo ushqen në mënyrë efektive lëkurën, e ngop atë me kolagjen, pastron nga njollat ​​dhe njollat ​​e zeza. Ky është një mbrojtje profesionale e lëkurës në shtëpi.

Ka shumë arsye kur njolla të pigmentit të dukshme dhe jo të bukura mund të shfaqen në lëkurë. Për t'u marrë me ta, është e nevojshme të përcaktohet shkaku i edukimit të tyre. Zakonisht, pyetje të tilla u drejtohen kozmetologëve ose mjekëve, ju mund të përdorni teknologjinë më të fundit. Por e gjithë kjo është ose një kohë e gjatë ose nuk është e përballueshme. Pastaj një çantë e ndihmës së parë në shtëpi me receta të provuara dhe të besueshme vjen në shpëtim.

Për kremin më të mirë për ndriçimin e lëkurës me lëng kastraveci është mjaft i përshtatshëm. Një krem ​​i tillë nuk është i vështirë të bëhet vetë, duke copëtuar një kastravec dhe duke shtuar mjaltë. Kremrat me lëng viburnum kanë një efekt zbardhës. Një krem ​​i tillë përgatitet edhe nga produktet shtëpiake. Ju duhet të përzieni një lugë të vogël lëng dhe një gotë të plotë me ujë të thjeshtë por të pastër. Shtoni çdo krem ​​që përdorni atje.

Krem majdanozi është gjithashtu i mirë. Shtë e nevojshme të merrni lëng të freskët nga majdanozi, derdhni lëng limoni dhe pak mjaltë këtu. Në këtë lëng, shtoni salcë kosi, ju mund të qumështit. Rezultati është një krem ​​perfekt, i ndryshëm në përmbajtjen e yndyrës. Ky medikament duhet të aplikohet në mbrëmje. Acidi citrik dhe majdanozi bëjnë që njollat ​​të fillojnë të zbardhen ngadalë. Epo, mjalti dhe qumështi zbutin shumë acide frutash.

Kremrat e bëra në shtëpi janë të afta të ngjyrosin lëkurën. Për njerëzit, lëkura e të cilëve duket mjaft e zbehtë dhe ka mjaft pika të pigmentuara në të, kremi i mëposhtëm është i përshtatshëm. Ai përmban karotë të zakonshëm, të grirë imët dhe tokat e mbetura të kafesë. Nëse shpesh aplikoni një krem ​​të tillë, lëkura do të jetë më e errët dhe ju merrni diçka si rrezitje. Në përputhje me rrethanat, njollat ​​e problemit në zonën e fytyrës nuk do të dalin aq larg.

Që të ketë një efekt të dukshëm nga aplikacioni, është e nevojshme që kjo kërkesë të jetë në rendin e dy muajve. Ndonjëherë dielli është shkaku i kësaj sëmundje. Prandaj, ekspertët rekomandojnë që gjatë verës, gjatë nxehtësisë, lyejeni tërë trupin me rrezet e diellit të veçantë. Një ilaç tjetër popullor dhe shërues është luleshtrydhet dhe rrush pa fara (preferohet e kuqja). Për ta bërë këtë, ato duhet të grimcohen, dhe vetëm atëherë, nëse është e nevojshme, shtrihen në çdo krem ​​me pigmente ushqyese.

Lëkura e pigmentit në moshë trajtohet me një krem ​​të lehtë të bazuar në luleradhiqen. Shtë e nevojshme të derdhni luleradhiqe me qumësht të zier, një gotë do të bëjë. Pastaj tendosje dhe krem ​​është gati për përdorim, pa kundërindikacione. Rekomandohet të lubrifikoni në mëngjes dhe mbrëmje.

Kudryavtseva Irina Stanislavovna, dermatologe, Moskë.

Rishikimet e Klientit Rreth Lumiderm

Maria, 46 vjet:

15 ditë duke përdorur zhvishem bio Lumiderm, ndiqni qartë udhëzimet. Gjendja e lëkurës ka ndryshuar në një mënyrë pozitive. Unë jam vërtet më i ri, por dua më shumë rezultate - vazhdoj trajtimin.

Natalia, 52 i vitit:

Sa më të vjetër të merrni, aq më të padobishme janë produktet e zakonshme nga dyqani, dhe gjithmonë dëshironi të keni lëkurë të freskët dhe të bukur! Ruajtur nga Lumiderm. Më në fund u shpëtova nga pika e pigmentit pranë vetullës, vura re një përmirësim të përgjithshëm të ngjyrës dhe gjendjes së lëkurës.

Anna, 44 e vitit:

Rrudhat e vogla u zhdukën plotësisht, dhe ato të thella u bënë më pak të dukshme. Kjo nuk mund, por të gëzohet!

Shpresoj, 30 vjet:

Unë fle natën. Ose një vajzë e vogël qan, atëherë unë ulem vonë me një punë anësore. Të lodhur nga maskimi i qarqeve nën sy me një tonalka (!) - kalova në një veprim më vendimtar. Unë përdor lëvozhgën dhe serumin Lumiderm. Tani nuk dukem e lodhur, është bërë më e lehtë për t’u shfaqur në publik. Kompleks i shkëlqyeshëm!

Irina, 37 vjet:

Ndihmoni veten të mbani rininë tuaj! Përvoja ime personale: Unë përdor Lumiderm për rreth 30 ditë. Gjatë kësaj kohe, mbresë në ballë shërohet, pigmentimi u ul. Lëkura është e butë, e lëmuar, e lehtë. Rezultati është padyshim i lumtur!

Llojet e peelings

Peeling është një procedurë e pastrimit të lëkurës duke përdorur formulime të veçanta. Si rezultat, fytyra bëhet më e freskët, më e re, ngjyra e saj - uniforme. Detyra kryesore e procedurës është të heqësh qafe kornenën e shtresës së sipërme të qelizave, e cila ndërhyn në hyrjen normale të oksigjenit, bllokon poret dhe mund të shkaktojë puçrra në çdo moshë.

Kozmetologjia moderne nuk do të ishte një nga industritë më të zhvilluara nëse nuk do të kishte ofruar disa lloje të zhvishem menjëherë. Si rezultat, të gjithë mund të zgjedhin opsionin më të mirë për llojin e lëkurës, gjendjen e tij dhe, natyrisht, portofolin.

Të gjitha lëvozhgat për nga natyra e ndikimit të tyre ndahen në disa grupe:

 1. Kimike.
 2. Fizike.
 3. Biologjike.
 4. Mekanike.
 5. Ultratinguj.
 6. Laser.

Secili ka të mirat dhe të këqijat, kështu që gjithmonë duhet të zgjidhet individualisht.

 • Qërimi kimik. Baza e kësaj metode është aftësia e acideve dhe alkalave për të shpërndarë fjalë për fjalë peshore keratinoze. Procedura duket e thjeshtë. Një përbërje e veçantë aplikohet në fytyrë, koha e caktuar mbahet, pastaj hiqet. Shtë interesante, ekspertët rekomandojnë që lëvozat alkaline të preferohen, sepse ato janë më të buta. Sidoqoftë, gratë kanë tendencë ta injorojnë këtë moment. Fakti është se përbërjet acide japin një efekt më të theksuar.
  Të gjitha lëvozhgat kimike mund të ndahen në tre lloje sipas thellësisë së ekspozimit:
 1. Të thellë. Ky është pastrimi më i ashpër i fytyrës. Fakti i thjesht që ai kryhet ekskluzivisht në një spital, nën anestezi dhe nën mbikëqyrjen e një reanimatori është i mjaftueshëm për të kuptuar seriozitetin e procedurës. Plus, fenoli është në zemër të mjeteve juridike për këtë lëvozhgë - dhe, për ta thënë hapur, helm. Një pikë tjetër - një periudhë e madhe rehabilitimi, e cila mund të zgjasë deri në gjashtë muaj. Si rezultat i gjithë mundimeve, një person merr një fytyrë më të freskët dhe më të butë, efekti zgjat për një kohë të gjatë.
  2. Mediana. Këtu, përbërësit kryesorë aktivë janë acidi salicilik, trikloroacetik ose retinoik. Ata janë në gjendje të depërtojnë në shtresat më të thella të lëkurës. Ato përdoren për të përmirësuar çehre, për të rritur elasticitetin e lëkurës. Kjo zhvishem heq në mënyrë të përkryer njollat ​​e moshës dhe plagët e vogla (si puçrrat).
 2. Sipërfaqe. Ky është një zhvishem duke përdorur fruta dhe acide laktike. Quiteshtë mjaft e butë, tashmë në ditën e dytë në shumicën e pacientëve lëkura kthehet në normale, skuqja zhduket. Procedura tregohet për lëkurën e re, pa rrudha të theksuara, deri në rreth 35 vjet. Pas tij, çehra përmirësohet, lëkura bëhet më e barabartë, defektet e dukshme zvogëlohen.
  Duhet të mbahet mend se pas lëvrimit kimik, lëkura nuk mund të ekspozohet në diell, kështu që nuk rekomandohet ta bëni atë gjatë verës.
 • Qërimi mekanik. Thelbi i procedurës është që lëkura është e eksfoluar për shkak të fërkimit me mikropetekla të ngurta. Këto janë, për shembull, pasta, të cilat shiten në të gjitha dyqanet kozmetike. Por ekziston gjithashtu një procedurë më e rreptë e sallonit - heqja e shtresës së keratinizuar duke përdorur një furçë metalike të veçantë.
 • Qërim tejzanor. Siç nënkupton edhe emri, ky është efekti i ultrazërit. Ajo kryhet në sallone dhe premton efektin e rinovimit.
 • Lëvore fizike. Efekti i rinovimit arrihet duke ekspozuar lëkurën në temperatura shumë të ulëta. Në sallone, akull i thatë ose azot i lëngshëm përdoret për këtë. Si rezultat i kësaj ekspozimi, lëkura merr një lloj ngricash dhe detyrohet të përgjigjet në mënyrë aktive - domethënë, të rinovojë vetë. Efekti nuk është i menjëhershëm, por i qëndrueshëm.
 • Qërim lazer. Procedura kryhet duke trajtuar lëkurën me një rreze lazer. Fuqia e saj mund të rregullohet, pra, thellësia e ekspozimit është e ndryshme. Efikasiteti varet nga karakteristikat e lëkurës, kështu që nuk është gjithmonë e mundur të parashikohet rezultati.
 • Qërimi biologjik. Kjo specie është e ngjashme me atë kimike, vetëm enzimat veprojnë si substancat kryesore aktive. Me ndihmën e tyre, lëkura pastrohet dhe hidratohet në të njëjtën kohë në të njëjtën kohë, dhe kjo kontribuon në këtë LumiDerm.

Zgjidhni opsionin më të mirë për zhvishem duhet të jetë një kozmetolog profesionist, i cili mund të marrë parasysh të gjitha tiparet e lëkurës.

Vështirësitë në zgjedhjen e lëkurës së duhur

Peeling është mënyra më e mirë për të transformuar pothuajse menjëherë lëkurën tuaj, për të rivendosur shkëlqimin e saj, për ta pastruar atë nga papastërtitë dhe për t'u përgatitur për aplikimin e kremrave. Sidoqoftë, ekzistojnë shumë lloje të kësaj procedure, kështu që do të jetë e dobishme të përcaktohet se cila, kush dhe kush në cilat raste është më e përshtatshme.

 • Peelings për përdorim në shtëpi Një nga llojet më të njohura të peelings është mekanike, domethënë pastrime për përdorim në shtëpi. Ju mund të gjeni një numër të madh të tyre në shitje. Dallimi kryesor midis tyre zakonisht qëndron në faktin se roli i substancave gërryese janë përbërës natyralë ose sintetikë. Shtë interesante që në këtë rast, natyrshmëria është më tepër një minus. Fakti është se zakonisht farat e ndryshme të frutave (kajsia, rrushi) merren si bazë, edhe kur grumbullohen në thërrime të vogla, ata akoma dëmtojnë lehtë lëkurën, sepse mund të kenë skaj të mprehtë. Dhe çfarë mund të themi për fragmente të mëdha! Prandaj, preferenca i jepet më së miri sintetikës.
  Scrubet janë perfekte për lëkurën me vaj dhe normal, por për pronarët e lëkurës së thatë dhe të ndjeshme, është më mirë t'i braktisni ato dhe t'i drejtoni vëmendjen e tyre tek lëvozhgat bazuar në acidet e frutave. Ato janë gjithashtu në dispozicion të gjerë. Në parim, efekti i përdorimit të tyre është i ngjashëm me atë të pastrimeve, vetëm pa një efekt të fortë traumatik.
  Acidet e frutave janë një përbërës thelbësor i kujdesit për plakjen e lëkurës. Ajo gjithashtu nuk pranon efektet e ashpra të pastrimeve, kështu që ato janë kundërindikuar për gratë e pjekura. Por lëvozhgat stimulojnë prodhimin e kolagjenit dhe hialuronit, kështu që është shumë më e lehtë të qëndroni të freskët dhe rrezatues me to. Përveç kësaj, lëkura e çliruar nga ngarkesa e shtresës së shtresës së shtresës më të mirë thith më mirë substanca të dobishme nga kremrat dhe maskat.
  Scrubet dhe lëvozhgat në shtëpi aplikohen 1 - 2 një herë në javë, në varësi të llojit të lëkurës. Në vaj - më shpesh sesa është më e thatë - aq më rrallë duhet të ekspozohet ndaj tij.
  Një pikë e rëndësishme është pastrimi i lëkurës me probleme. Aknet formohen në vendin e poreve të bllokuara, kështu që është e rëndësishme t'i çlironi ato nga gjithçka që është e tepërt, në mënyrë që dhjami i lëkurës të mund të dalë lirshëm. Sidoqoftë, një pastrim në këtë rast mund të përkeqësojë situatën, ndërsa zhvishem i butë do të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse shqetësoheni për seborre.
 • Zhvishem salloni. Ky lloj pastrimi i lëkurës ka një efekt mjaft të thellë dhe serioz në të, kështu që një nga kufizimet kryesore këtu nuk është në asnjë rast t'i nënshtrohet procedurës në verë. Fakti është se pas përpunimit lëkura mbetet pothuajse e pambrojtur para rrezet e saj.
  Një nga trajtimet më të njohura është lëvozimi kimik sipërfaqësor. Ajo lejon gratë me çdo lloj lëkure ta bëjnë atë më të butë, të heqin qafe papërsosmëritë e vogla. Metoda është e përshtatshme për lëkurën e re, pasi nuk do të shpëtojë nga problemet serioze. Procedura duhet të përsëritet disa herë për të arritur efektin e dëshiruar.
 • Gratë e moshës preferojnë lëkurën mesatare. Kjo ju lejon të bëni rrudha mjaft të theksuara pothuajse të padukshme dhe jep një efekt të gjatë. Sigurisht, qërimi i thellë mund të konsiderohet si më i efektshmi, nëse jo për kompleksitetin e procedurës, shumë kufizime dhe efekte anësore të mundshme. Ekspertët rekomandojnë përdorimin e kësaj specie në raste veçanërisht të vështira dhe vetëm pas viteve 50.
 • Qërim lazer. Nëse lëkura ka pigmentim të theksuar, plagë ose shenja shtrirje, atëherë pastrimi i fytyrës në këtë rast kërkon që ato të eliminohen ose minimizohen. Për të arritur rezultatin e dëshiruar, ia vlen të jepet përparësi për rishfaqjen e lazerit.

Metoda moderne e qërimit Lumiderm Absolutelyshtë absolutisht pa dhimbje, pothuajse asnjëherë nuk shkakton reaksione alergjike dhe ju lejon ta përdorni atë së bashku me metodat kimike të pastrimit të lëkurës.

Si të zgjidhni një lëkurë sipas llojit të lëkurës?

Qërimi do të zgjidhë shumë probleme të lëkurës, por vetëm nëse zgjidhni llojin e duhur të procedurës. Nuk është për asgjë që kozmetologët të punojnë në çdo sallon apo klinikë serioze, detyra e të cilit është të përcaktojë llojin e lëkurës së klientit, gjendjen e tij dhe çështjet që duhet të adresohen.

Për të filluar, çdo lloj lëkure ka nevojë për exfoliation rregullt. Kjo e ndihmon atë të funksionojë normalisht dhe të duket e shkëlqyeshme. Të gjitha gratë e dinë që kozmetika është çështje individuale, dhe përdorimi i qërimit Lumiderm nuk bën përjashtim.

Le të kuptojmë se cilat specie janë më të mirat për të dhënë përparësi:

 1. Rasti më i zakonshëm është lëkura e kombinuar. Kjo do të thotë që në zonën T ka një karakter të theksuar të guximshëm, por në pjesën tjetër të fytyrës është normale. Këtu, opsioni më i mirë është zhvishem bazuar në enzima ose acide frutash. Detyra e tyre kryesore është të zvogëlojnë shkallën e sekretimit të yndyrës duke stabilizuar aktivitetin e gjëndrave dhjamore. Ata ngushtojnë poret shumë mirë dhe thahen lëkurën, duke ndihmuar në shmangien e inflamacionit. Pronarët e lëkurës me vaj mund të përdorin me siguri edhe mjete të tilla juridike.
 2. Lëkura e thatë ka nevojë veçanërisht për kujdes të butë. Veryshtë shumë e lehtë për tu lënduar, shkaktoni skuqje, lëkurë, reaksione alergjike. Prandaj, për të punuar me të, ekspertët rekomandojnë përdorimin e acidit laktik. Avantazhi i saj kryesor është se nuk është një substancë e huaj për trupin e njeriut, kështu që nuk reagon ndaj tij aq dhunshëm dhe negativisht sa shumica e komponimeve të tjera kimike që përdoren në kozmetologji. Acidi laktik lehtë depërton në shtresat e sipërme të lëkurës, pastron butësisht ato dhe moisturizes në të njëjtën kohë.
 3. Për njerëzit me lëkurë problematike të prirur ndaj akneve dhe acarimit, lëvozhgat salicilike janë më të mirat. Ky acid është një agjent i shkëlqyer anti-inflamator, është në gjendje të shkatërrojë bakteret dhe mikrobet, të lehtësojë inflamacionin dhe puçrat e thatë. Për të arritur rezultatin, duhet të përfundoni një kurs të plotë të procedurave. Vlen të përmendet se efekti i tyre nuk do të jetë i përkohshëm. Fakti është se acidi salicilik forcon në mënyrë të përkryer imunitetin qelizor, kështu që nëse inflamacionet e reja ju shqetësojnë, atëherë jo shpejt.

Shtë e rëndësishme të përdorni këto informacione kur zgjidhni vetë dhe mjetet juridike shtëpiake.

Zgjedhja e lëvozhgës dhe marrëdhënia me moshën

Në përcaktimin e metodës së ekspozimit ndaj lëkurës, është e rëndësishme të merret parasysh një faktor siç është mosha. Fakti është se me kalimin e kohës, problemet që duhet të zgjidhen gjatë procedurës ndryshojnë. Ajo që është e efektshme për lëkurën e re mund të jetë plotësisht e padobishme për lëkurën e pjekur.

Le të shohim se cilat procedura rekomandohen në varësi të moshës:

 1. Lëkura e re nuk ka nevojë për ndërhyrje serioze. Ata madje janë kundërindikuar për të. Mjaft mjaft zhvishem të butë të zakonshëm të përdorura në shtëpi.
 2. Deri në vitet 30, rrudhat e para të fytyrës zakonisht fillojnë të shfaqen, lëkura ndonjëherë i mungon shkëlqimi i saj i mëparshëm, bëhet më i shurdhër, jo aq elastik. Në këtë rast, lëvozhgat mesatare janë shumë efektive, por shpesh ato të mjaftueshme sipërfaqësore.
 3. Pas viteve 35-40, lëkura e grave, veçanërisht ato që jetojnë në qytete të mëdha, fillon të sinjalizojë një ndihmë më serioze. Gjatë kësaj periudhe, është koha për të adoptuar zhvishem të mesëm dhe, në mënyrë periodike, të thella.
 4. Miqtë më të mirë të lëkurës së pjekur janë lëvozhgat e thella.

Duhet mbajtur mend që stinët e lëvrimit nuk janë një frazë boshe. Nëse një efekt i vogël lejohet në verë, atëherë një i thellë - vetëm në dimër.

Shumë shpesh, gratë nuk shqetësohen me gjendjen e përgjithshme të lëkurës, por me disa probleme individuale. Ju gjithashtu mund të përballeni me ta duke zgjedhur saktë llojin e lëkurës. Vetëm një mjek mund ta bëjë këtë pas një ekzaminimi të plotë.

Receta për maskat e fytyrës për zbardhjen e shtëpive

Womando grua dëshiron të duket jo vetëm e re, por edhe e freskët dhe flirt, pa marrë parasysh sa vjeç është. Por procedurat e shtrenjta të bukurive nga kozmetologët profesionistë nuk janë të përballueshme për të gjithë, por për fat të keq ka kohë të mjaftueshme vetëm për gjumë. Këtu na ndihmojnë të gjitha llojet e maskave të freskëta dhe të lehtë për t’u përgatitur që mund të bëhen me të vërtetë në shtëpi, dhe ato do të kushtojnë shumë më pak sesa në sallonet e bukurisë, dhe ato nuk do të jenë më pak efektive. Drejtuesit kryesorë sot janë gjithmonë maskat zbardhëse të fytyrës, si Lumiderm, Botox Active Expert, Miracle Glow, Welltoxqë freskojnë, tonifikojnë dhe lehtësojnë një fytyrë të pigmentit të moshës së padëshiruar dhe pikave të tjera.

Receta për lëkurën me vaj me një efekt zbardhues

Këto përzierje do të ndihmojnë çdo vajzë ose grua të heqë qafe pikat e moshës, frekët, rrezitje të padëshiruara ose efektet e zhvishem të pasuksesshëm, të cilat u kryen nga të njëjtët kozmetologë në sallone të shtrenjta bukurie. Fotografitë dhe videot e të gjitha këtyre manifestimeve jo shumë të bukura në zonën më të dukshme të trupit mund të shikohen në shumë faqe në Rrjetin Botëror, dhe të kuptoni se duket jo vetëm tërheqëse, por edhe e shëmtuar, kështu që maskat shtëpiake do të vijnë gjithmonë në shpëtim.
Për shembull, një maskë balte është një nga më të thjeshtat për t’u përgatitur:

 • Zierje kamomili (thjesht duhet të blini një kamomil farmaci në çdo farmaci;
 • Një lugë gjelle balte (pa ngjyrë, jeshile, rozë);
 • Ne përziejmë gjithçka në një masë homogjene dhe shpërndajmë në mënyrë të barabartë në zonat e prekura të fytyrës, duke shmangur zonën përreth syve. Masën e ruajmë për rreth shtatë minuta dhe e shpëlajmë me ujë të pastër të freskët. Nëse epidermë është shumë e ndjeshme, atëherë para se të aplikoni është më mirë të përdorni një krem ​​ushqyes (mundësisht për fëmijë), dhe të bëni një aplikim testimi në zonën prapa veshëve.
  Argjila jeshile është optimale për lëkurën problematike dhe me vaj, pasi është e pasur me makroelementë të ndryshëm të njohur për të gjithë. Dhe trëndafili duhet të përdoret nga zonjat e moshës Balzac, pasi ajo përballon mirë ndryshimet e lidhura me moshën në fytyrë (rrudha të vogla, njolla).

Maska e majave është e pasur me elemente dhe vitamina të grupit të njohur B, të cilat në mënyrë të përsosur tonifikojnë epitelin e fytyrës dhe trupit. Për të marrë një maskë, duhet të përzieni vetëm një qese maja të thatë dhe qumësht. Disa njerëz mendojnë se acidi limoni mund të shtohet si shtesë, por është më mirë të mos e bëni me limon. Duke zgjedhur qumështin, duhet ta përzieni atë gradualisht - ngadalë, derisa të merrni një masë të trashë, homogjene, si salcë kosi. Ne e lyejmë këtë përzierje të mrekullueshme në fytyrë dhe e lëmë të qëndrojë për 35 minuta, e lajmë vetëm me ujë të thjeshtë të ngrohtë pa përdorur ndonjë sapun ose produkte si xhel dushi.

Një maskë e bërë nga limoni dhe një produkt i zakonshëm nën emrin e njohur "Peroksid hidrogjeni" do të bëhet një nga gjërat e domosdoshme për kujdesin e epitelit të fytyrës, sepse është më e mira. Ju duhet të përzieni disa pika lëng limoni të shtrydhur fllad me një vezë të rrahur dhe dhjetë pika peroksid (3%). Me një sfungjer (kjo është e ashtuquajtura jastëk pambuku) ne fshijmë fytyrën, dhe pas 30 minutash e lajmë me ujë mineral (duhet ta blini në çdo dyqan paraprakisht). Sigurohuni që të vendosni një krem ​​ushqyes, pasi kjo procedurë thahet mirë epidermën. Kjo "mbrojtje" hidratuese do të jetë shumë e dobishme për gratë e çdo kategorie moshe.

Maska pastrimi

Në mënyrë që lëkura të duket gjithmonë e re, e bukur dhe e freskët, është e nevojshme të alternoni një maskë me një efekt zbardhues Miracle Glow dhe me një agjent pastrues (domethënë, ato përdoren me radhë, dhe jo të njëjtat për disa ditë me radhë). Recetat e pastrimit të lëkurës janë si më poshtë:

 1. Maska e tërshërës. I përshtatshëm jo vetëm për lëkurën me vaj, por edhe me kombinim, dhe përgatitet po aq lehtë sa predha. Një lugë e kësaj drithëra të njohur popullore pihet me ujë të valë dhe, natyrisht, insistoi. Kur qull ftohet, aplikojeni përzierjen në fytyrë dhe lani pas disa minutave 20. Për lëkurën e thatë, në vend të ujit, ju mund të përdorni qumësht (e zakonshme - ushqim, ky është sekreti i tërë që nuk keni nevojë të blini produkte të shtrenjta).
 2. Maska të bëra me argjilë blu dhe të kuqe. Ata pastrojnë në mënyrë të përkryer epidermën, falë së cilës po pastron. Pra, masa të tilla janë të përshtatshme për pothuajse të gjitha zonjat, dhe është e lehtë për t'i përgatitur ato. Në shtëpi, holloni dy llojet e argjilës, shtoni pak ujë, por në mënyrë që masa të bëhet homogjene. Vendoseni në zonat e prekura dhe shpëlajeni me ujë mineral pas 7 minutash.

Maska popullore e majdanozit dhe salcës kosi

Gjithkush e di se përbërësit natyralë janë gjithmonë shumë më të mirë se ato sintetikë, veçanërisht nëse një person i ka rritur ato vetë në kopshtin e tij pranë shtëpisë ose në vend. Përdorimi i përbërësve të tillë për zbardhjen e lëkurës së fytyrës është padyshim udhëheqësi midis të ngjashmëve. Një maskë majdanoz dhe salcë kosi është një mundësi e shkëlqyeshme për ata që duan të marrin një efekt të shpejtë për të rivendosur elasticitetin, freskinë dhe bardhësinë e epitelit.

Përziejini tufën e copëtuar të gjetheve të majdanozit me një lugë gjelle kosi të zakonshëm (madje edhe të bërë në shtëpi). Aplikoni në fytyrë dhe qafë. Pas 35 minutash, pije me ujë të ftohtë të rrjedhshëm (lejohet të përdorësh ujë nga një çezmë në temperaturën e dhomës).

Përzierje kastravec për fytyrën

Masat bazuar në kastravecat e freskëta ushqejnë në mënyrë të përkryer lëkurën dhe i japin asaj kadife, shkëlqim dhe elasticitet. Nga puçrrat, përzierjet e tilla zakonisht nuk bëhen, sepse ato janë të përshtatshme si hidratues. Kombinoni lëngjet e kastravecit dhe limonit në përmasa të barabarta dhe përhapni ato në fytyrë me një sfungjer (të njëjtën pambuk pambuku). Pas 35 minutash, pije me ujë të freskët. Maska me kastravec është vërtet e lezetshme, pasi është e lehtë për t’u përgatitur, dhe përbërësit janë gjithnjë pranë.

Përdoret më së miri për lëkurën me vaj. Në video të ndryshme në internet, çdo vajzë mund të shohë në detaje se si trangujve duhet të copëtohen saktë, pas së cilës si të aplikoni këtë produkt të shijshëm dhe të shëndetshëm në pjesën më të dukshme të trupit - fytyrën.

Nëse vini re se lëkura juaj ka nevojë për kujdes dhe ushqim - mos hezitoni! Lexoni përshtypjet, merrni masa! Siç e keni kuptuar tashmë, për të përgatitur një maskë në shtëpi, nuk keni nevojë për mjete, aftësi, përbërës dhe përbërës të veçantë. Mjafton të hapni frigoriferin ose qilarin, dhe të bëni një maskë të asaj që është.

Dhe cilën, mund ta zgjidhni bazuar në llojin e lëkurës tuaj, thjesht zgjidhni ato efektive, në varësi të asaj që dëshironi të merrni. Të dukeni mirë, dhe në të njëjtën kohë të mos harxhoni para në sallone të shtrenjta, është mjaft e vërtetë, dhe plotësisht e pakomplikuar. Për më tepër, gjatë procedurave gjithmonë keni një zgjedhje: bëni gjëra të tjera ndërsa maskë vetë mund të thotë "kujdeset" për fytyrën tuaj, ose të kënaqeni plotësisht me procesin.

Dermatologu Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i certifikuar në teknologjinë lazer, ka më shumë se 13 vjet përvojë praktike në specialitetin e dermatologut.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Shto një koment