Lëkura rinore aktivizuese e kompleksit Hyaluron me kolagjen

Përshkrimi i kompleksit Hyaluron dhe përbërja e tij, që përmban kolagjen, i cili ndikon në rinovimin kompleks të lëkurës së fytyrës dhe ndryshime të tjera të lidhura me moshën. Acidi hialuronik është një substancë që përdoret me shumë sukses në kozmetologjinë moderne, vetitë e tij të dobishme u zbuluan relativisht kohët e fundit, vetëm në fillim të shekullit 21.

Studimet shkencore të kryera nga specialistët japonezë kanë konfirmuar se falë këtij acidi ruhet lagështia në indet e lëkurës. Për më tepër, vetëm një molekulë e acidit është e nevojshme për të mbajtur 1000 molekula uji. Thjesht imagjinoni efektin mahnitës të procedurave kozmetike me përdorimin e tij - mund të krahasohet me shuarjen e etjes, e cila ju mundoi për disa ditë: lëkura freskohet menjëherë dhe zbutet, bëhet e shëndetshme dhe e lëmuar.

Ju mund të shihni foton e rezultateve "Para dhe Pas" dhe të lexoni përshtypjet reale të Hyaluron në blogun e njohur të grave PostWoman Blog.aktivizues i kolagjenit hialuron

Çfarë është Hyaluron

Acidi hialuronik është polisakarid. Merr pjesë në rinovimin qelizor, është pjesë e indit lidhës, është një nga përbërësit kryesorë të vajosjes së kyçeve. Për sintezën e acidit hialuronik, qelizat speciale janë përgjegjëse - fibroblastet. Në një moshë të re, ka shumë më shumë prej tyre, kështu që të rinjtë kanë lëkurë shumë elastike dhe nuk kanë probleme me nyjet.

Me kalimin e kohës, fibroblastet nuk bëhen më aq aktive, dhe prodhimi i acideve ngadalësohet, gjë që shkakton ndryshime të pakëndshme që lidhen me moshën në pamjen tonë. Kozmetika speciale kundër plakjes që përmban këtë acid do të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes së lëkurës.

Formula e kozmetikës moderne gjithashtu përfshin kolagjenin (një proteinë e veçantë që i shërben trupit si një material ndërtimi natyral dhe siguron elasticitetin e indeve). Në trupin e të rinjve të shëndetshëm nuk ka probleme me prodhimin e kolagjenit.

Por me kalimin e kohës, faktorët agresivë të jashtëm dhe mosha kanë një efekt negativ në trup, dhe sinteza e kolagjenit fillon të ngadalësohet. Duke qenë një material ndërtimi, nuk përmban asnjë vitaminë dhe elementë. Metodat e rinovimit me përdorimin e tij janë tepër efektive.

Injeksione të përgatitjeve me acidin hialuronik dhe kolagjenin përtërijnë dhe shtrëngojnë lëkurën. Sot ato janë realizuar në shumë sallone bukurie, por kostoja e një seance është mjaft e lartë. Prandaj, jo çdo grua mund të përballojë procedura të tilla.

Si dhe ku përdoret acidi hialuronik?

Produktet e acidit hialuronik mund të largojnë shenjat e plakjes së lëkurës dhe të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve. Ato shiten në formën e kapsulave ose tabletave orale, kremrave ose locioneve aktuale, dhe materialeve injeksionale. Produktet më të njohura për kujdesin e lëkurës janë kremrat dhe produktet e injektueshme. Përkundër pretendimeve të prodhuesve që aditivët ushqimorë me acid hialuronik përmirësojnë pamjen e lëkurës dhe strukturën e saj, por prapë ky acid përdoret më shpesh për të trajtuar sëmundjet e kyçeve dhe për të përmirësuar funksionet e tyre.

Një substancë viskoze që prodhohet natyrshëm në trup është acidi hialuronik. Lubrifikon nyjet, u jep formë mollëzave të syve dhe mban lëkurën e re dhe të lëmuar. Prodhimi i acidit hialuronik zvogëlohet me moshën, dhe si rezultat, shfaqen dhimbje në nyje dhe shfaqet lëkura e rrudhur.

Por gjendja mund të përmirësohet duke marrë ilaçe orale ose me injeksione me acid hialuronik, të cilat vendosen direkt në nyjet e problemit. Kremrat dhe produktet e tjera të kujdesit që përmbajnë acidin hialuronik në listën e përbërësve do të ndihmojnë në zbutjen e lëkurës dhe rivendosjen e rinisë së saj.

Produktet aktuale të acidit hialuronik, në formën e hidratuesve dhe locioneve, funksionojnë mirë. Ato ndihmojnë në tërheqjen e lagështirës në lëkurë nga atmosfera përreth. Acidi hialuronik është i aftë të thithë shumë lagështi. Ajo e tërheq atë nga ajri dhe e lidh atë me strukturën bazë qelizore të lëkurës, duke e bërë kështu indin e lëkurës më të dendur. Kjo rritje e vëllimit të indeve mbush rrudhat dhe palosjet dhe ndihmon në lëmimin e sipërfaqes së lëkurës.

Efektiviteti i produkteve të acidit hialuronik aktual varet kryesisht nga sasia e përbërësit aktiv që ato përmbajnë. Nivelet më të larta të acidit hialuronik do të japin rezultate më të mira. Përmirësimi i pamjes do të ndodhë gradualisht dhe mund të mbahet vetëm me përdorim të vazhdueshëm të produktit.

Aplikim Botox Active Expert do të sigurojë rezultate më të shpejta dhe më të gjata. Këto produkte sintetike të acidit hialuronik përdoren për të korrigjuar sa më shpejt linjat dhe rrudhat. Dermatologët ose kirurgët plastikë injektojnë mbushës të lëkurës nën rrudhat dhe zgavrat në lëkurë për të mbushur zbrazëtitë e indeve nën to. Rezultati është lëkura më e butë dhe më e fortë që duket dhe ndihet më e re.

Injeksionet e acidit hialuronik çojnë në një transformim të shpejtë të pamjes së fytyrës, por rezultati nuk është konstant. Ashtu si acidi hialuronik natyral, produkti i përfunduar absorbohet me kalimin e kohës dhe absorbohet nga trupi. Procedurat e përsëritura janë të nevojshme për të mbajtur një rezultat të qëndrueshëm.
Kostoja mesatare për injeksion ndryshon shumë. Dhe gjithçka varet nga specialisti dhe vëllimi i zonës së trajtuar.

Ku të blini Hyaluron dhe sa kushton

Blej Gialuron për përtëritje me acid hialuronik mund të merret nga prodhuesi zyrtar në dyqanin online. Për të vendosur një porosi, klikoni në flamurin më poshtë.

blini hialuron me rrudha

Çmimi i Hyaluron me një serum 30 ml anti-plakje për momentin në këto vende është:

 • Fërkoni RF - 990.
 • Ukrainë - 450 gr.
 • Kazakistan - 6800 tenge.
 • Bjellorusia - 321 mijë rubla bjelloruse.
 • Moldavia - 459 leu.
 • Armenia - 10911 dram.
 • Taxhikistan - 150 Somoni.
 • Azerbajxhani - njeri 37.
 • Lituania, Letonia dhe Estonia - 28 Euro.
 • Kirgistan - 1699 som.

Përshkrimi i vetive të kompleksit Hyaluron për rinovimin

Kujdesi efektiv i lëkurës është i pamundur pa produkte moderne kozmetikë. Do vit, shfaqen të gjitha përgatitjet e reja për përtëritje, formula e tyre përmirësohet vazhdimisht, dhe komponentëve të ndryshëm shtohen në përbërje. Por acidi hialuronik është një përbërës i pandryshueshëm në të gjitha këto mjete juridike. Efekti i tij kundër plakjes manifestohet nga rezultatet e mëposhtme:

 • Konturet e fytyrës janë forcuar, skicat e saj përmirësohen.
 • Palosjet nasolabiale zhduken, rrudhat në gojë zbuten.
 • Pigmentimi është zvogëluar.
 • Indet e lëkurës janë elastike.

Një xhel i veçantë aktivizues do të ndihmojë për të zgjidhur problemin e rënies së lëkurës së varur. Kompleksi Hyaluron përmban përbërësit më të rëndësishëm - acidin hialuronik dhe kolagjenin. Ata formojnë një film mbrojtës shumë të hollë në sipërfaqen e lëkurës.

Ndihmon në ruajtjen e lagështisë në inde. Gjithashtu, këto substanca aktivizojnë proceset e rinovimit të qelizave, për shkak të të cilave ndodh përtëritje e indeve. Përveç kësaj, aktivizuesi hidraton mirë lëkurën, duke e bërë atë të butë dhe të butë.

shishja e kolagjenit

Kozmetologët kryesorë këshillojnë përdorimin e një xhel aktivizues në kombinim me serumin intensiv, i cili përfshin koncentratin e hialuronikut. Efekti i kombinuar i këtyre ilaçeve ndihmon për të rritur efektin e kolagjenit dhe për të arritur të njëjtat rezultate si në sallonet më të mira të bukurisë. Pas procedurave, lëkura është e ngopur me acide yndyrore esenciale, pushon së humburi lagështi, dhe përmbajtja e saj e kolagjenit ngrihet.

Proteina e kolagjenit është një material ndërtimi - indet rinovohen për shkak të saj. Acidi hialuronik nxit rritjen aktive të qelizave të reja dhe ngadalëson proceset e humbjes së lagështisë. Falë këtyre vetive, sigurohet një efekt mahnitës anti-plakje.

Por ai, për fat të keq, nuk zgjat përgjithmonë. Dhe kjo do të thotë që të kryeni një procedurë dhe të harroni ndryshimet që lidhen me moshën në lëkurë një herë e përgjithmonë nuk do të funksionojnë. Seancat kozmetike duke përdorur një xhel aktivizues dhe serum do të duhet të përsëriten herë pas here.

Përbërja dhe vetitë e serumit të hialuronit

Përbërësit kryesorë aktivë të serumit intensiv dhe xhelit aktivues janë kolagjeni dhe acidi hialuronik. Ato mbështesin strukturën e indeve të lëkurës, shtrëngojnë konturet, përmirësojnë sintezën e proteinave dhe parandalojnë dehidratimin e lëkurës.

Përveç kësaj, kompleksi kozmetik Hyaluron përfshin përbërës shtesë - vaj amaranth dhe vitamina me minerale. Vaji i Amarantit rrit veprimin e përbërësve kryesorë, pasi ka aftësinë të stimulojë rritjen e qelizave dhe të përshpejtojë zëvendësimin e qelizave të vjetra me ato të reja. Elementet minerale dhe vitaminat normalizojnë proceset metabolike në lëkurë, ushqejnë indet dhe përmirësojnë strukturën e tyre.

Udhëzime për përdorim Hyaluron

Rregullat për përdorimin e këtij kompleksi kozmetik nuk janë veçanërisht të komplikuara. Ato përdoren në të njëjtën mënyrë si produktet e tjera të rinovimit. Në këtë rast, është shumë e rëndësishme të merret parasysh një pikë - përgatitjet duhet të aplikohen në lëkurë të pastruar mirë. Prandaj, para procedurës, lani butësisht dhe trajtoni fytyrën tuaj me një tonik pastrues. Ekspertët rekomandojnë fillimin e procedurave kozmetike kundër plakjes pas 27 vjetësh.

Nuk ka kufizime të rrepta në shpeshtësinë e përdorimit të barnave. Kështu që, në mëngjes mund të kryeni procedurën duke përdorur një xhel aktivizues, dhe përpara se të shkoni në shtrat, trajtoni lëkurën me serum ushqyes. Nëse dëshironi, xhel mund të aplikohet në mes të ditës për t’i siguruar lëkurës hidratim dhe ushqim shtesë.

Pas përdorimit të produkteve kundër plakjes, mund të përdorni një krem ​​të rregullt kozmetik. Por nuk duhet të kombinoni seancat kundër plakjes me kozmetikë dekorative.

Teknika e aplikimit të ilaçeve është shumë e thjeshtë:

 • Pipetë një ilaç të vogël.
 • Shtrydheni atë në majë të gishtit.
 • Fërkuar në lëkurë.
 • Aplikoni krem ​​të rregullt hidratues kozmetik.

Rezultatet e Hyaluronit

Kozmetika inovative hialuronike ka një efekt të mahnitshëm në lëkurë. Gratë vërejnë që efekti kundër plakjes është shumë i shpejtë:

 • Fytyra përmirësohet, lëkura duket e shëndetshme dhe e natyrshme.
 • Zgjatja e lëkurës rritet, bëhet e butë, e qetë dhe e këndshme për prekjen.
 • Konturet janë forcuar.
 • Rrudhat zhduken.
 • Problemi i lëkurës së thatë pushon së shqetësimi.

Për një efekt të qëndrueshëm të rinovimit, kozmetologët rekomandojnë një kurs të plotë kozmetik, i cili duhet të zgjasë të paktën një muaj. Dhe kohëzgjatja optimale e aplikimit të xhelit dhe serumit në varësi të gjendjes së lëkurës është nga 2 deri në 3 muaj.

Përdorimi i rregullt i një kompleksi unik kozmetik do t'ju bëjë 10 vjet më të ri. Njerëzit do të vlerësojnë ndryshimet pozitive në pamjen tuaj, dhe ju do të keni një ndjenjë të vetëbesimit. Jini gjithmonë të rinj, të bukur dhe të suksesshëm pa procedura të shtrenjta salloni.

Rezultatet para dhe pas kolagjenit Hyaluron

Karakteristikat dhe shtrirja e kremës neuropeptide Hyaluron

Përqendrimi për përtëritje të fytyrës Hyaluron me një neuropeptid është një produkt kozmetik i krijuar për të luftuar plakjen duke forcuar proteinat natyrale të lëkurës dhe fibrave të kolagjenit.

Ekziston një larmi e gjerë e agjentëve të tillë, por jo të gjitha produktet e quajtura "neuropeptid" veprojnë saktësisht të njëjta. Megjithëse ideja themelore që qëndron pas tyre është pothuajse e njëjtë, ka të bëjë me përdorimin e vetive kimike të aminoacideve për të zvogëluar rrudhat dhe për ta bërë lëkurën më të butë, më të fortë dhe më të ri. Shumica e tyre kanë për qëllim neutralizimin e punës së mbaresave nervore në fytyrë dhe kanë tendencën të imobilizojnë përkohësisht ato ose paralizojnë përkohësisht, gjë që gjithashtu zvogëlon mundësinë e rrudhave.

Produkte të tilla zakonisht mund të blihen në farmacitë në internet dhe dyqanet në internet për shëndetin dhe bukurinë, sepse përbërësit kimikë që ato përmbajnë zakonisht nuk janë aq të forta sa t'i shesin me recetë. Ato zakonisht janë më pak të shtrenjta se produktet e tjera, më intensive që janë dizajnuar për të trajtuar lëkurën e plakjes. Për të marrë rezultate të mira, duhet të përdorni ilaçe të përditshme me neuropeptide.

Njerëzit blejnë këto lloje të produkteve për të përmirësuar pamjen e lëkurës, veçanërisht lëkurën e hollë rreth syve. Ata punojnë ashtu si çdo krem ​​tjetër për fytyrën, por me përfitimin e shtuar të neuropeptideve. Neuropeptidet janë zinxhirë të aminoacideve komplekse të marra nga produkte natyralë dhe sintetikë, dhe janë krijuar për të ndërvepruar me kolagjenin për qëndrueshmëri dhe elasticitet të indeve të lëkurës.

Zinxhirët peptidikë të aminoacideve që ndodhin natyrshëm në trupin e njeriut gjenden gjithashtu në locione dhe krem ​​neuropeptidesh. Kur aplikohen në fytyrë, këto peptide ndërveprojnë me fijet e proteinave të kolagjenit, të cilat janë bërë më të brishta për t'i mbajtur ato të paprekura. Hialuroni i fytyrës gjithashtu ka veti anti-inflamatore që ngadalësojnë prishjen e kolagjenit.

Një neuropeptid është një lloj transmetuesi kimik që dërgon mesazhe në qelizat e lëkurës. Shumë lëvizje të fytyrës, si kërcitja, të përsëritura shumë herë në ditë, shkaktojnë rrudha me kalimin e kohës. Kur një përqendrim i neuropeptidit aplikohet në fytyrë, dërgohet një sinjal për të bllokuar nervin, i cili ngjesh këtë zonë të fytyrës në mënyrë që muskujt të shtrëngohen dhe lëkura të bëhet më e butë.

Aksioni kryesor i Hyaluron është përqendruar në prodhimin dhe forcimin e kolagjenit. Kolagjeni përbëhet nga një rrjetë që mbështet sipërfaqen e lëkurës. Ajo natyrshëm prishet me moshën, megjithëse ulja e saj shpesh shkaktohet nga ekspozimi në diell ose toksinat e lëkurës për shkak të pirjes së duhanit ose pirjes së alkoolit. Kur prodhohet më shumë kolagjen si rezultat i aplikimit të një kremi kundër plakjes, lëkura forcohet dhe bëhet më elastike dhe e lëmuar.

Shumë përdorues pretendojnë rezultate të menjëhershme kur bëhet fjalë për zbutjen e lëkurës. Thuhet se rrudhat ulen dhe përfundimisht zhduken me kalimin e kohës, dhe në të njëjtën kohë, shfaqja e shenjave të reja të plakjes ngadalësohet. Sidoqoftë, jo të gjithë i shohin këto rezultate, dhe ato shpesh janë më të theksuara në disa njerëz, ndërsa të tjerët nuk i vërejnë ndryshimet.

Shtë e rëndësishme të mbani në mend se nuk ka një formulë universale për një locion ose krem ​​neuropeptid. Mund të ketë shumë larmi kur bëhet fjalë për ato që prodhuesit përfshijnë në produktet e prodhuara dhe në cilat përqendrime. Rezultatet e arritura ose jo të arritura me përdorimin e një produkti të vetëm nuk ka gjasa të jenë të zbatueshme për të gjithë kozmetikën e kësaj kategorie.

Njerëzit që kërkojnë të përmirësojnë pamjen e tyre, zakonisht kanë një numër opsionesh. Ju mund të zgjidhni procedurat e injeksionit, por ato janë më të dhimbshme. Shumica e injeksioneve duhet të përsëriten çdo disa muaj për të mbajtur rezultate të mira. Kirurgjia është një tjetër mundësi, megjithëse është gjithashtu një procedurë pushtuese, e shtrenjtë dhe mund të jetë shumë e rrezikshme. Krem fytyre neuropeptide përmban përbërës natyralë që mund të japin efekte kundër plakjes, pa rrezikun që mund të bartin trajtimet e tjera. Rezultatet zakonisht nuk janë aq të thella, por zakonisht janë mjaft të dukshme.

Kryeredaktor i revistës Obzoroff, specialist profesionist në fushën e mjekësisë, kozmetologjisë dhe dietologjisë. Shkruan dhe përmbledh materialin e shkruar nga mjekët.

Së bashku me përkthyesit, ai përgatit artikuj për lexuesit e huaj bazuar në materiale të përgatitura nga autorët e faqes me kualifikimet e duhura.

Menaxheri i projektit Obzoroff Ai është bashkëautor i shumë artikujve mbi shëndetin dhe metodat moderne të trajtimit të sëmundjeve të zakonshme, të shkruara së bashku me praktikues me përvojë, biografitë e të cilëve gjenden në faqen e autorëve.

Rrjetet sociale të autorit: Facebook Twitter YouTube
Shto një koment