Biorecin kapsula kremi për të rinovuar lëkurën dhe për të eleminuar rrudhat

Një agjent rinovues në formën e kapsulave të kremit të quajtur Biorecin Shtë një sekuencë aminoacide për sa i përket përbërjes që promovon transportin e proteinave të ndjekur nga copëtimi i peptidit të sinjalit. Një formulim kaq serioz i veprimit të kremës mund të shpjegohet shumë më thjeshtë: përtëritje e lëkurës dhe lufta kundër plakjes së saj. Në të njëjtën kohë, prodhuesi garanton sigurinë e produktit të tij dhe efikasitetin e tij më të madh në krahasim me injeksione ose operacione që kryhen për rinovimin e lëkurës.

Biorecin stimulon të ashtuquajturat qelizat e fjetura. Ato bëhen aktive, të karakterizuara nga sinteza e substancës ndërqelizore, ku kjo e fundit është e mbushur me fibra elastine dhe kolagjenit. Një aktivitet i tillë çon në faktin se shenjat e plakjes së lëkurës bëhen më pak të dukshme: rrudhat, thatësia, mungesa e qëndrueshmërisë etj. krem Biorecin Ajo zhvillohet duke marrë parasysh mundësinë e rivendosjes së lëkurës pikërisht të plakjes. Efektiviteti i tij shpjegohet me praninë e qelizave burimore që nuk sintetizojnë kolagjenin artificial dhe elastinën, por kontribuojnë në sekretimin e tyre natyror.

Kalimi i 1 kursit për të hequr qafe rrudhat me Biorecin çon në faktin se është e mundur të "rikthehet koha mbrapa" me 15 - 25 vjet në lidhje me përtëritjen e lëkurës. Rezultati i arritur zgjat deri në gjashtë muaj pa ndonjë efekt anësor dhe varësi.

Biorecin krem kundër plakjes në Tajlandë

Përshkrimi i vetive të kapsulës Biorecin

Falë këtij kremi në kapsolla, është e mundur një luftë e suksesshme kundër rrudhave, pavarësisht se cilat janë ato (imitojnë, moshën). Si pjese e Biorecin nuk ka qeliza burimore të zakonshme, por ato unike. Vetë produkti u testua në Moskë dhe Pragë, sipas rezultateve të së cilës u mor një certifikatë 3 që konfirmon cilësinë e kremës.

Rinovimi i menjëhershëm përmes përdorimit të kapsollave Biorecin arrihet gradualisht:

 1. Së pari, lëkura gjatë ditës pas aplikimit të kremës hidratohet dhe ngopet me aminoacide, vitamina, hekur, kalium, magnez, flavonoide dhe tanin, si dhe aktivizohet sinteza e proteinave.
 2. Pastaj ndikon në rrudhat, të cilat bëhen më pak të dukshme. Kjo sigurohet nga elementë të tillë si elastina dhe kolagjeni, duke krijuar kushte për restaurimin e suksesshëm të qelizave të lëkurës. Këta elementë aktivizojnë qelizat pushuese, gjë që çon në restaurimin e epidermës. Ekseliteti i mëparshëm i lëkurës dhe forca e tij janë kthyer.
 3. Acidi hialuronik që përmbahet në krem Biorecinlidhet e fundit. Efekti i tij përcaktohet nga neutralizimi i radikalëve të lirë dhe ndërtimi i një pengese për rrezet ultravjollcë, e cila siguron mbrojtjen e kërkuar të lëkurës dhe pastrimin e saj.

Përdorimi i kapsulës Biorecin ky është një shans prej 70 përqind për të hequr qafe rrudhat plotësisht ose pjesërisht.

Çfarë garanton 1 kurs aplikimi Biorecin

Tipar kremi Biorecin qëndron në efektivitetin e tij të lartë pas kursit të aplikimit 1:

 • numri i fluturimeve zvogëlohet;
 • puçrrat zhduken;
 • këmbët e gjeli bëhen të paqarta;
 • mjekër e dytë zhduket;
 • lëkura në ballin dhe zonën nasolabial është e niveluar;
 • zhvishem dhe thatësia pushojnë së shqetësuari shumë;
 • lëkura fiton forcën e saj të mëparshme;
 • qarkullimi i gjakut kthehet në normale;
 • ndodh shërimi i plagëve të vogla dhe çarjeve;
 • plagët e vogla janë zbutur, e cila vlen për shenjat e akneve në të njëjtën masë;
 • lodhja në formën e gjurmëve përkatëse nën sy pushon së manifestuari.

Duke përdorur kapsulat Biorecin, është e mundur të ndaloni procesin e plakjes së parakohshme të lëkurës.

Krem bërë Biorecin dhe studimet klinike

Zhvillimi i kremës Biorecin u krye nga kozmetologë me përvojë dhe specialistë të nivelit të lartë në fushën e rinovimit. Përzgjedhja e përbërjes unike të këtij mjeti zgjati disa vjet. Kohëzgjatja e periudhës së zhvillimit shoqërohet me përcaktimin e një qëllimi mjaft serioz. Ishte e nevojshme të merrte një krem ​​që mund të sigurojë një fytyrë për sallon në shtëpi.

Kur përbërja e kapsollave Biorecin ishte gati, ishte koha për ta provuar. Për këtë, u zgjodhën 3000 gra, të cilat dhanë dritën e tyre për të marrë pjesë në një eksperiment për kthimin e të rinjve. Kohëzgjatja e testimit zgjati 1 muaj, gjatë së cilës gratë pjesëmarrëse në eksperiment përdorën vetëm kremin Biorecin. Përdorimi i kozmetikës tjetër ishte i ndaluar. Rezultatet e provës përmbushën pritjet e dhëna për kremin në shqyrtim:

 • rrudhat e fytyrës janë bërë delikate;
 • kanate të thella të zbutura dukshëm;
 • njollat ​​e moshës u zhdukën.

Këto arritje janë zakonisht rezultat i vizitave në sallonet e bukurisë, dhe jo efekti i aplikimit të një lloj kremi gjatë uljes në shtëpi. Kjo është, qëllimi u arrit, për të cilin shumë gra janë mirënjohëse sot.

Kosto Biorecin dhe ku ta blini me zbritje

Për të përjashtuar mundësinë e blerjes së produkteve të falsifikuara, të cilat nuk do të jenë në gjendje të parandalojnë zhvillimin e procesit të plakjes së lëkurës, ju rekomandojmë të blini një krem Biorecin ekskluzivisht në faqen zyrtare të prodhuesit, ku çmimi i kremës Biorecin është 990 baht Thai. Bërja e një blerjeje të tillë nuk është një çështje e komplikuar:

 • plotësohet aplikacioni në internet;
 • pas një periudhe të shkurtër, konsulenti kontakton klientin për të sqaruar parametrat e porosisë;
 • urdhri dërgohet në adresë;
 • klienti merr kremin dhe paguan për të, domethënë, parapagimi në këtë rast është i përjashtuar.

Biorecin kapsula kremi për të rinovuar lëkurën dhe për të eleminuar rrudhat

Në Tajlandë, ky produkt është i disponueshëm vetëm në formën e kapsulës të treguar në foton më poshtë.

Biorecin në Tajlandë - foto e kapsollave

Përparësitë kryesore të kremës Biorecin

Kremi ka një përbërje unike që garanton fillimin e procesit të përtëritjes së lëkurës nga depërtimi në shtresat më të thella të dermës. Komponentët që formojnë përbërjen jo vetëm që mund të zvogëlojnë thellësinë e rrudhave, por edhe t'i heqin ato plotësisht. Alsoshtë gjithashtu e mundur të arrihet zhdukja e defekteve të jashtme, të karakterizuara si njolla të vogla dhe të moshës. Krahasuar me produktet e tjera kozmetike Biorecin Ka një tërësi avantazhesh:

 • prania e qelizave burimore të çikores e bën kremin unik, pasi ky përbërës mungon në produkte të tjerë të ngjashëm në tregun e kozmetikës. Falë qelizave burimore të kësaj specie, prodhimi më i mirë i proteinës fibrilare sigurohet (me 80%, e cila u konfirmua në vitin 2016);
 • mundësia e aplikimit të kremës nuk varet nga lloji i lëkurës, domethënë i përshtatet të gjithëve. Nëse lëkura është e thatë, atëherë me Biorecin është i hidratuar, i cili ju lejon të heqni qafe zhvishem, dhe në funksionimin yndyror normal të gjëndrave dhjamore;
 • përdorimi i kremës eliminon varësinë ndaj tij. Pjesa më e madhe e mjeteve të tilla funksionojnë vetëm me përdorimin e tyre të rregullt. Pushimet në procedurat çojnë në faktin se lëkura përsëri bëhet jo tërheqëse. Në rastin e Biorecin gjithçka duket ndryshe: lëkura shërohet, duke mbajtur një gjendje të fituar rishtazi deri në 6 muaj. Prandaj, është e mjaftueshme që t'i nënshtroheni një kursi të trajtimit 2 në vit për të garantuar një ngadalësim të shkallës së plakjes së lëkurës.

Formula e kremës Biorecin është mungesa e substancave të dëmshme me origjinë sintetike, përbërja Biorecin ekskluzivisht natyrore:

 • acidi hialuroniktë përfshira në kompleks Gialuron përgjegjës për sigurimin e kushteve kur epiderma ruan sasinë e kërkuar të lagështisë, e cila eliminon fenomene të tilla si lëkura e thatë dhe lëkura. Gjithashtu, ky element kontribuon në sintezën e proteinave të kolagjenit dhe restaurimin e qelizave të lëkurës;
 • qelizat burimore - duke hequr qafe dele të vogla në lëkurë dhe duke zvogëluar thellësinë e rrudhave të mëdha, gjë që tregon efikasitetin 70 për qind. Ky fakt përcaktohet nga mekanizmi kur këto elemente futen në qelizat e lëkurës, duke aktivizuar kështu procesin e rigjenerimit të tij, përmes prodhimit të kolagjenit.
 • pëllëmbë e kuqe - shërimi i lezioneve të vogla të lëkurës, i cili është i ngopur me vitamina dhe minerale, gjë që është shumë e rëndësishme për rrjedhën normale të procesit të rigjenerimit;
 • ekstrakt deti Laminaria - luftë e suksesshme kundër akneve dhe pikave të zeza për shkak të shkatërrimit të baktereve që provokojnë shfaqjen e defekteve të përmendura në lëkurë;
 • ekstrakt rozmarine - parandalon shfaqjen e rrudhave të fytyrës, pasi efekti i kësaj substance çon në relaksim të muskujve të fytyrës.

Përbërja e hollësishme e kapsollave Biorecin

Veprim kremi Biorecin për të eleminuar shenjat e plakjes

Përbërësit e kremës Biorecin përcaktoni efektivitetin e tij. Ato ju lejojnë të ndikoni pozitivisht në ndryshimet karakteristike të lidhura me moshën në lëkurë, duke eleminuar disavantazhe të tilla si palosjet interbrow dhe nasolabial. Duke përdorur kremin e propozuar, krijohen qeliza shtesë, siç ishin, ndërtuar në të cilat formohen boshllëqe për shkak të shfaqjes së rrudhave të thella. Rezultati i kësaj është shtytja nga lëkura e dështuar, e cila çon në zbutjen e lëkurës. Rezultati ruhet deri në muaj 6, gjë që bën të mundur eliminimin e ankthit për shfaqjen e rrudhave të reja gjatë kësaj periudhe.

Vetëm kjo është efektiviteti i kapsollave Biorecin nuk shpjegohet. Biorecin Isshtë gjithashtu në gjendje të pengojë procesin e plakjes së lëkurës për shkak të luftës kundër radikalëve të lirë. Një agresivitet i tillë i dobishëm stimulon prodhimin e proteinave dhe krijon një pengesë për mbrojtjen nga efektet negative që mjedisi ka në lëkurë. Qarkullimi i gjakut rivendoset, ënjtja hiqet, bruges zhduken, dhe fytyra merr një formë më të rregullt për sa i përket vezës së saj.

Rekomandime për përdorim

Përbërja e kapsulës Biorecin karakterizohet me thithje të shpejtë dhe efekti i plotë arrihet brenda 24 orësh. Nuk ka kundërindikacione për përdorimin e tij. Përndryshe, duhet të përqendroheni në përbërjen e kremit në mënyrë që të përjashtoni një reaksion alergjik, shfaqja e të cilit mund të provokojë një përbërës të caktuar të agjentit të rinovimit. Nuk ka kufizime të tjera.

Nëse lloji i lëkurës përcaktohet të jetë i thatë, atëherë sasia optimale e përdorimit Biorecin gjatë ditës - kjo është 2 herë. Përndryshe (përdorimi i lëkurës me vaj, i kombinuar, normal), përdorimi i barit më shumë se 1 herë në ditë duhet të përjashtohet. Kjo procedurë duhet të kryhet natën, por jo më vonë se 1,5 orë para momentit kur planifikoni të shkoni në shtrat.

Formula e rinovimit të fytyrës Biorecin, është bërë vetëm në bazë të përbërësve natyrorë që janë të sigurt për trupin e njeriut. Ata jo vetëm që përjashtojnë mundësinë e dëmtimit të njerëzve, por gjithashtu nuk shkaktojnë efekte anësore.

Do përbërës vepron në lëkurë jashtëzakonisht të favorshme, pavarësisht nga ndjeshmëria e tij. Nuk ka kufizime në moshë dhe kundërindikacione. Aplikoni krem Biorecin për përtëritje mund të jetë çdo grua për të cilën është e rëndësishme bukuria që shoqërohet me lëkurë të shëndetshme dhe të re.

Shumë gra duan të mbajnë rininë. Disa kalojnë nën kokën e një kirurgu plastik, i cili jo gjithmonë mbaron mirë, ndërsa të tjerët paraqiten me ndryshime të pakthyeshme, siç konsiderojnë, ndryshimet në lidhje me moshën. Ndërkohë, të dy bëjnë gjëra të gabuara, pasi ekziston një mundësi unike për të luftuar plakjen e ardhshme të lëkurës në shtëpi pa vizituar sallone kozmetike. Për ta bërë këtë, thjesht blini një krem Biorecin.

Përbërja e kremës formohet për shkak të përbërësve natyralë, dhe kjo ka një efekt pozitiv në epidermë, efekt hidratues, shpërndarjen e vitaminave, fillimin e procesit të rigjenerimit të lëkurës dhe shpëtimin e rrudhave. Përdorimi i këtij mjeti nuk përfshin manipulime komplekse. Mjafton të aplikohet kremja në mënyrë që të formohet një shtresë e hollë.

Për më tepër, kostoja e kapsulave Biorecin adekuate, domethënë, kjo shumë në asnjë mënyrë nuk do të bëjë "vrimë" në buxhetin tuaj. Rezultati i marrë do të tejkalojë ndjeshëm kostot e bëra. Prandaj, mund të porosisni disa kavanoza me krem ​​në mënyrë që të ekzistojë gjithmonë një mundësi për të zmbrapsur një armik të tillë si pleqëria.

Meqenëse sekreti i bukurisë së përjetshme dhe rinisë nuk është zbuluar ende, lind pyetja se si gjithmonë mund të dukesh i ri vetë. Kjo pyetje është me interes jo vetëm për vajzat, por edhe për djemtë, ky artikull do të ndihmojë për të gjetur përgjigjen për të gjetur recetën më të mirë për rininë.

Sekreti se si të dukesh i ri për një djalë

Sigurisht, në mënyrë që të dukeni gjithmonë të rinj, duhet të mbani mend për kremra të ndryshëm. Në fund të fundit, shpesh djemtë plaken më shpejt për shkak të faktit se nuk përdorin kremra. Lëkura e burrave plaket më shpejt dhe si rezultat bëhet i mprehtë dhe i ujdisur. Prandaj, receta e parë për ruajtjen e rinisë për djemtë është të blini kremra ditën dhe natën për fytyrën dhe duart, pasi që shpesh duart duhen krem ​​më shumë sesa fytyra. Një herë në javë duhet të aplikoni kremin e trupit, bëhet më së miri pas dushit. Kremrat do t'ju ndihmojnë të shpëtoni fytyrën tuaj nga rrudhat dhe do ta bëni atë më energjik dhe të shëndetshëm.

Mos harroni për një mënyrë jetese jo të shëndetshme, e cila mund të çojë në probleme të tilla si qarqet e errëta nën sy, lodhje, letargji, ulje e gjallërisë, etj. E gjithë kjo mund të fiksohet shumë lehtë nëse filloni të luani sporte, hani ushqim të shëndetshëm dhe hiqni dorë nga zakonet e këqija në formën e pirjes së duhanit dhe alkoolit.

I riu mund të plaket për disa vjet në pamje. Prandaj, në këtë drejtim, ju gjithashtu duhet të kujdeseni për veten tuaj. Një herë në vit, ju duhet të azhurnoni veshjet tuaja në përputhje me tendencat e modës. Një njeri që duket në modë nuk mund të quhet kurrë një plak.

Një efekt mjaft i madh e bën prerjen e flokëve. Dhe kjo vlen jo vetëm për flokët në kokë, por edhe për mustaqet, mjekrën. Në mënyrë që të duken të rinj, ata duhet të rruhen krejt, dhe një hairstyle elegant duhet të bëhet në kokë, pasi të konsultoheni me një stilist.
Ju gjithashtu duhet t'i kushtoni vëmendje jo vetëm vetes dhe trupit tuaj, ju duhet të shikoni nga afër jetën përreth jush, sepse nëse mbeteni pas jetës, atëherë një person menjëherë do të fillojë të plaket, madje pa e dyshuar atë. Prandaj, një hobi i ri dhe mësimi i gjuhëve të huaja nuk do të pengojë kurrë një njeri të ri, me qëllim.

Si të dukeni e re për një grua në çdo moshë?

Për vajzat, recetat për rininë do të jenë pak më ndryshe. Kështu që së pari ju duhet të bëni pamjen tuaj. Dhe është më mirë të filloni me flokë. Një hairstyle e mirë gjithmonë ndihmon edhe një grua e moshuar të duket e re, me stil. Për të hequr qafe flokët gri, ju mund të përdorni ngjyra të ndryshme flokësh, por gjithmonë duhet të përpiqeni ta bëni ngjyrën e flokëve tuaj më afër natyrës. Opsioni më efektiv do të jetë një udhëtim në sallon, ku specialistët mund të zgjedhin imazhin e duhur dhe hairstyle e duhur për një grua në çdo moshë.

Sa i përket kujdesit të lëkurës, gratë duhet të kujdesen jo vetëm për fytyrat e tyre, por edhe për duart, këmbët dhe pjesët e tjera të trupit, siç janë qafat e tyre. Në të vërtetë, në këto vende plakja e një personi është e dukshme. Prandaj, për tu dukur e re, një grua duhet të ketë gjithmonë kremra të veçantë në çantën e saj kozmetike për duart, fytyrën, qafën, dekoltenë, këmbët. Një herë në javë ju duhet të bëni masazh, kjo procedurë do të jetë e dobishme për shëndetin dhe do të ndihmojë për të ruajtur rininë dhe elasticitetin e trupit.

Sigurisht, që të mbeteni gjithmonë të rinj, duhet të kujdeseni për trupin tuaj. Ju nuk do të jeni në gjendje të krijoni një figurë të bukur të përshtatshme brenda një dite, por nëse bëni maksimumin e përpjekjeve dhe trainimeve tuaja, mund të përfundoni me forma të bukura për jetën.

Epo, natyrisht, veshja duhet të jetë çelësi. Në fund të fundit, pamja e një personi pothuajse gjithmonë varet nga mënyra se si është veshur. Veshja duhet të zgjidhet si duhet dhe e përshtatshme për moshën, sepse nëse një grua e moshës 40 vesh një këmishë adoleshente, ajo nuk do të duket në modë, por e tmerrshme dhe e frikshme. Prandaj, në një dyqan veshjesh mund të kërkoni që të vini veshjet e mira që do të theksojnë në mënyrë të përsosur figurën dhe do ta bëjnë gruan më të re dhe më të bukur.

Shqyrtime të aplikacionit Biorecin

Nina Alexandrovna, kozmetologe, Khabarovsk:

Rrudhat dhe të ashtuquajturat rrudha të fytyrës - kjo është diçka që pothuajse të gjitha gratë që kanë arritur një moshë të caktuar paguajnë një luftë të pakonkurueshme. Askush nuk dëshiron të dëshmojë pleqërinë e tyre, duke bërë çdo përpjekje për të vonuar këtë moment. Shumë janë të gatshëm për gjithçka, në mënyrë që rinia t'i lërë ato sa më shpejt që të jetë e mundur. Tani një sakrificë e tillë është e padobishme, pasi u shfaq krem Biorecin, e cila është në gjendje të sigurojë një transformim pozitiv të pamjes së femrës në shtëpi.

Marina, 43 e vitit, Sochi:

Unë jam një adhurues i banjës së diellit. Nëse më herët, kur mosha ime nuk ishte aq kritike, nuk do të shqetësohesha për gjendjen e lëkurës sime, gjithçka ndryshoi. Pranë syve dhe në zonën e ballit, u shfaqën palosje mjaft të thella dhe, për më tepër, në një numër të madh, domethënë, ra një zile dhe unë iu bashkova luftës. Hapi im i parë ishte blerja Biorecin. Zbatimi i saj më kënaqi. Krem ka një strukturë shumë delikate, dhe pas aplikimit të tij nuk ka pasur një efekt të tillë si një film me yndyrë. Edhe pse e gjithë kjo është e parëndësishme në krahasim me faktin se ishte e mundur që pothuajse tërësisht të shpëtoj nga rrudhat.

Svetlana, 40 vjet, Shën Petersburg:

Pamja ime do të thotë shumë për mua, nëse jo gjithçka. Prandaj, pamja e rrudhave të para u takua nga unë në mënyrë të plotë negative. Unë nuk mund ta luftoja një manifestim të tillë të moshës me ndihmën e vizitave tek një kozmetolog, pasi nuk kishte një mundësi të tillë për një numër arsyesh. Por pata fatin të gjeja një alternativë për rritje të tilla në formën e kapsollave. Biorecin. Tani jam e kënaqur, sepse gjithmonë dukem perfekte pa pjesëmarrjen e kozmetologëve.

5 lloje të pigmentimit të lëkurës dhe 3 metoda për heqjen e njollave të moshës

Pigmentimi në fytyrë është një patologji që konsiderohet në një aspekt mjekësor, kozmetologjik dhe estetik. Zonat e mbuluara me njolla të kuqe ose kafe janë pasojë e sëmundjeve të ndryshme dhe shpesh shkaktojnë komplekse dhe vetëvlerësim të ulët. Pigmentimi trajtohet me sukses, por terapia është e pamundur pa njohuri për faktorët dhe mekanizmat e zhvillimit të sëmundjes.

Shenjat e pigmentimit të lëkurës

Kur trajtojnë zonat patologjike, specialistët i kushtojnë vëmendje llojit dhe llojit të secilës prej tyre. Pigmentimi primar (i cili eliminohet shpejt Biorecin) ka një karakter të lindur dhe të fituar, sekondari është post-infektiv, lokal është i vendosur në një zonë të caktuar dhe i përgjithësuar përhapet në të gjithë trupin. Kozmetologët bëjnë dallimin midis disa llojeve të pigmentimit:

 1. Freckles janë pika të verdha të lindura, ato shkëlqen dhe zvogëlohen me kalimin e viteve. Nëse një person kalon shumë kohë në diell, pendët errësohen, numri i tyre rritet. Për të parandaluar këtë, rekomandohet të përdorni një xhel me krem ​​kundër diellit;
 2. kloazma janë njolla të fituara. Shenjat e pigmentimit në chloasma janë zona të mëdha të errëta me skica të çrregullta. Ato janë të lokalizuara në faqe dhe në ballë. Shkaku i patologjisë shpesh është rritja hormonale, sëmundjet gjinekologjike, mbajtja e një fëmije;
 3. vitiligo - një ndryshim në çehre, në të cilin ka një dështim në prodhimin e melaninës, si rezultat i të cilave në lëkurë shfaqen zona me lëkurë të bardhë. Sëmundja është e fituar, por trashëgimia rrit gjasat e vitiligos;
 4. shenja e lindjes është një lloj i zakonshëm i pigmentimit që shfaqet kryesisht në faqe, ballë dhe mjekër. Ky është një tumor i vogël i një natyre beninje që mund të hiqet me lazer ose ftohje;
 5. lentigo - arna të fituara kafe. Ato shfaqen me ekspozim të zgjatur ndaj rrezeve ultraviolet dhe mbulojnë lëkurën e të moshuarve.

Një tipar dallues i njollave të moshës është trashja dhe tharja e dermës në zonën e formimit të tyre. Zonat e pigmentuara janë të mbuluara me rrudha të imëta dhe enë të dala.

Shkaku kryesor i zonave të pigmentuara është mungesa e melaninës. Substanca merr pjesë në ngjyrosjen e dermës në hijen e duhur. Mungesa e melaninës rezulton në zona kafe ose të kuqe të errët të fytyrës. Ekzistojnë 5 arsye pse ndryshimet negative të ngjyrës së lëkurës mund të paraprijnë:

 1. Shtatzënia dhe lindja e fëmijës. Njollat ​​e pigmentuara formohen si rezultat i çekuilibrit hormonal.
 2. Ultraviolet. Ekspozimi i zgjatur ndaj rrezeve artificiale ose natyrore çon në përçarje të prodhimit të melaninës. Fytyra njolloset pas një vizite të gjatë në një dhomë me diell ose banje dielli.
 3. Aknet Në këtë rast, pigmentimi i fytyrës është pasojë e puçrrave voluminoze që shërohen për një kohë të gjatë. Aknet sjellin njolla të kuqe ose kafe të lëkurës që shërohen vetë ose hiqen gjatë trajtimit.
 4. Alergji. Kremrat, vajrat dhe xhelët përmbajnë substanca agresive që provokojnë reaksione alergjike në formën e pigmentimit. Situata rëndohet nëse pacienti që përdor kozmetikë të tillë është mbi 45 vjeç. Muchshtë shumë më e vështirë për të hequr pigmentimin në këtë moshë sesa në rini.
 5. Predispozicion gjenetik. Pigmentimi kongjenital mund të jetë i çdo lloji. Njolla të tilla hiqen vetëm me operacion.

Shkaqet e zakonshëm të pigmentimit janë patologji të ndryshme të mëlçisë dhe veshkave. Si rezultat, lëkura e fytyrës bëhet e mbuluar me njolla kafe, të kuqe ose të bardha.

Pse ngjyra e lëkurës ndryshon me pigmentimin?

Si të zbardhni pigmentimin me vitamina dhe acide

Trajtimi i pigmentimit është një kompleks i procedurave të përshkruara nga një mjek pas diagnozës dhe përcaktimit të llojit të njollave. Terapia kryhet duke përdorur përgatitjet që përmbajnë substancat aktive të mëposhtme:

 • Hidrokiminon. Përdoret për të zbardhur njollat ​​e kuqe dhe kafe në fytyrë. Kremrat Hydroquinone përdoren për të lehtësuar zona të caktuara. Përqendrimi i substancës nuk duhet të kalojë 5%, dhe kursi i trajtimit duhet të jetë 7 javë. Efekti i theksuar ndodh pas 6-12 muajsh.
 • Acidi retinoik dhe derivatet e tjerë të vitaminës A. Komponenti stimulon rinovimin e qelizave, sintezën e kolagjenit dhe rritjen e enëve të gjakut. Rezultati është një lëkurë e ringjallur pa njolla të moshës. Përgatitjet me retinoide u përshkruhen pacientëve me pigmentim që rezultojnë nga një sasi e madhe e rrezeve të diellit.
 • Vitamina C është një substancë me efekte fotoprotektive, antioksiduese dhe anti-inflamatore. Komponenti ngadalëson sintezën e melaninës dhe stimulon prodhimin e kolagjenit.

Përgatitjet me përbërësit e listuar mund të përdoren vetëm pas marrëveshjes paraprake me një mjek. Efektet anësore të mundshme nga intoleranca e përbërësit janë reaksionet alergjike, skuqjet, komedonet e mbyllura.

3 lloje të trajtimit kozmetik për pigmentimin e lëkurës

Kozmetologjia ofron zgjidhje që do ta ndihmojnë pacientin të përballojë shpejt njollat ​​e moshës dhe pa pasoja të rënda për trupin. Para terapisë, një person i nënshtrohet një ekzaminimi rutinë, i cili zbulon llojin e patologjisë, praninë e kundërindikacioneve dhe arsyet për ngjyrën që shfaqet. Kur të përfundojë faza përgatitore, mjeku do të përshkruajë një mënyrë të përshtatshme për të zbutur lëkurën:

 1. Heqja me lazer. Metoda përfaqëson shkatërrimin e molekulave të njollave të pigmentit pa prekur zonat e shëndetshme me pajisjen. Metoda konsiderohet e provuar dhe e sigurt. Në varësi të karakteristikave të dermës dhe thellësisë së enëve, përshkruhet kohëzgjatja e kursit.
 2. Krioterapia. Kjo është një procedurë fizioterapie që përfshin trajtimin e shtresës së jashtme të lëkurës me azot të lëngshëm. Substanca përdoret në temperatura deri në -160 gradë.
 3. Photorejuvenation. Teknologjia nënkupton një efekt kompleks të nxehtësisë dhe dritës, si rezultat i së cilës njollat ​​e moshës gradualisht lehtësohen dhe hiqen plotësisht nga sipërfaqja e lëkurës.

Trajtimi kozmetik i pigmentimit

Përveç procedurave kozmetike dhe ilaçeve, ka ilaçe dhe receta popullore për të luftuar ndryshimin e ngjyrës së lëkurës. Ato duhet të përdoren me aq kujdes sa agjentët konservatorë. Nëse është e mundur, është më mirë të refuzoni metodat alternative të trajtimit. Blej Biorecin për përtëritje të lëkurës dhe eliminimin e llojeve të caktuara të njollave të moshës, mund të vizitoni faqen e internetit të prodhuesit.

Bëj një pyetje

Anna Bazilevskaya

dermatolog Bazilevskaya (Genina) Anna Evgenievna, një trajner i çertifikuar në teknologjinë lazer, ka mbi 13 vjet përvojë praktike si dermatolog.

Përvoja praktike e mjekut i lejon asaj që të heq lehtësisht lythat dhe të kryejë "konturimin e fytyrës". Gjithashtu, duke pasur përvojën e një kozmetologu, ajo mund të korrigjojë çdo ndryshim në lidhje me moshën tek pacienti i saj dhe të kryejë një operacion për rinovimin e fytyrës.

Anna Evgenievna Bazilevskaya është autorja e shumë artikujve tiparë mbi kozmetologjinë, përtërirjen, trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe detoksifikimin e trupit.

Obzoroff
Shto një koment